Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: bmw s1000xr (2017), Versys 1000 (2015), Yamaha x-city 250

Izvinjavam se svima ali zbog posla, godisnjeg odmora a i zbog 13.000+ km predjenih na ovom motoru u poslednjih 6 meseci nikako da nadjem malo vremena da opisem svoje iskustvo sa s1000XR. Ali mozda je ovako i bolje jer sada imam kompletnu i rekao bih najrealniju mogucu sliku o ovom motoru.

 

Prvo da svi razumeju, ja nisam nikada bio BMW fan. Uvek sam govorio, a i sada tako mislim da je japanski motor najbolji odnos cena/kolicina/kvalitet. Ipak sam posle toliko godina odlucio da jedne sezone prodjiram i BMW-a cisto jer mi je drugo dosadilo. A i sto da ne.

 

Inace neposredno pre ovog motora sam vozio novi versys 1000 iz 2015. i dobro me je sluzio dve sezone. Reklo bi se veoma slican motor po koncepciji i verujem veoma dobra osnova za poredjenje sa s1000xr.

 

Meni motor treba za uglavnom za duza putovanja po Evropi i to u dvoje. Preostalih 25% je voznja po Novom Sadu i okolini. Ja i zena zajedno imamo oko 200kg bez opreme, pa nam treba motor koji moze da nosi tu tezinu. 1000 cc i 100+ konja je reklo bi se nasa mera. 

 

Ove godine sam se lomio oko GS1200 ADV i s1000XR, ali kad smo ih videli uzivo u salonu izbor je bio jednostavan - s1000xr je motor za nas.

 

Sto je moja zena rekla na putu do kuce: " ko nece da ga kupuje, ne treba da ide u salon da ga gleda".  Uzivo izgleda mnogo bolje nego na slikama.

 

Od dodatne opreme uzeo sam sve osim aktivnog vesanja i nosaca za bocne kofere. Bocne kofere ne stavljam posto mi jako smetaju da se provlacim kroz saobracaj. A aktivno vesanje nisam uzeo zbog toga sto su me prijatelji iz Engleske i Irske sa foruma savetovali da je bolje klasicno potpuno podesivo sportsko vesanje od onog aktivnog kod kojeg ima tri stepena podesavanja, a i vremenom popusta i omeksava, na klasicnom se to lako podesi na nekoliko mesta i to tacno tako kako ti odgovara. I nisam pogresio! Za tih 500E koje sam ustedeo na vesanju uzeo sam BMW original alarm i veci akumulator koji je potreban kad putujete po Evropi, jer se tamo verovali ili ne mnogo vise krade nego kod nas! Cisto za one koji misle kako je Srbija/Balkan najgori. Jedini problem je sto kad hocete da kupite ovaj motor sa klasicnim vesanjem treba da se naruci iz fabrike i da se ceka 4 meseca jer ga nema nigde po salonima. Ali opet kazem vredelo je. A i lakse se prodaje polovan sa klasicnim vesanjem. S obzirom da ja motor vozim 1-2 sezone to mi igra ulogu.

 

Dobro sad o motoru:

 

Moj motor je model iz 2017. koji ima nesto bolju elektroniku i resen problem sa vibracijama koje je navodno imao prvi model iz 2015.

E sad, taj problem sa vibracijama je nesto o cemu sam slusao i gledao na youtube u skoro svakom videu. Prava istina je da kao i svaki redni 1000 cc sa 4 cilindra u pocetku vibrira. Prvih 1000 km vibrira kao lud, posle 2000 km je vec mnogo bolje a posle 3000 km su potpuno nestale. Gotovo istovetno iskustvo kao i sa versys-om 1000. Prosto prvih mesec dana vibrira i to je to. Ja sam odmah narucio EVO TECH tegove za upravljac koji resavaju ovaj problem, ali dok je to sve stiglo u Srbiju ja vise nisam imao problem sa vibracijama pa ih nisam uopste koristio. Jednom sam ih samo probao i video da i sa njima i bez njih nema vibracija i tako sada tegovi stoje u garazi i cekaju da ih prodam na ebay-u. Dakle bar na modelu iz 2017. nema vibracija, mnogo vise vibrira strom 1000 ili multistrada koje sam imao prilike da vozim.

 

Inace ja i zena kada idemo na put prelazimo dnevno od 750 - 1000 km na autoputu. Uglavnom na autoputu namestim tempomat na 150 - 170 sa povremenim razbijanjem dosade na malo vecim brzinama. Naravno kada uslovi to dozvoljavaju. Ipak prava voznja pocinje po lokalnim planinskim putevima kada dodjemo u Alpe, Grcku, Bosnu ili gde se vec vozimo. Tu je s1000XR suvereni vladar. NIKADA nisam vozio povozniji motor cak i kada je potpuno opterecen!!!

 

To je prva stvar koja odvaja ovaj motor od BILO KOG DRUGOG. Cak i sa kojom kilom preko 216kg koliko nosi model iz 2017. (model iz 2015. nosi 10 manje i ima 5 ks manje) vesanje je i dalje u stanju da drzi sve pod kontrolom i motor ne izgleda ko da se zadnja opruga spljostila . To nije slucaj sa Versys 1000 recimo ali ni sa jednom drugim slicnim motorom. Motor je izuzetno povozan i brz po krivinama cak i kad je potpuno opterecen. 

Odmah sam stavio MRA vetrobran. Fabricki je mali.

 

DOBRE STRANE:

 

- Vesanje je vrhunsko. Ne znam kakvo je aktivno vesanje ali klasicno podesivo vesanje je vrh vrhova. Nema dalje.

- Ram je krut, nema uvijanja, vile krute i vrhunske. Jednom recju to je razlika izmedju BMW i svih ostalih. 

- Sve je utegnuto i na maksimalnim opterecenjima. Skidam kapu.

- MOTOR i njegovih 165 ks.  I to vuce ko traktor od 1000 obrtaja. ide u prvoj jedno 140... ako imas hrabrosti da das gas :)

- Elektronika je vrhuska. A i mora da bude jer bez nje si mrtav covek na ovakvom motoru.

- Quick shifter i dore i gore i uvek... I jedino dobro radi na ovom motoru od svih koje sam vozio. Mislio sam da mi ne treba, sad sam se navukao. Ovde je BMW zadao domaci drugima ali i samom sebi, jer na gs1200 ne radi ni blizu kao na ovom motoru.

- UDOBNOST.  Ne znam kako im je uspelo ali tako malo i tako tanko suvozacko sediste a prvo na kome zena ne kuka kako joj dupe trne posle 12 sati voznje. Meni kao vozacu je ovo najudobniji motor do sada a vozio sam ih dosta u poslednjih 30 god. Dokaz da debljina sedista ne znaci nista. Domaci za sve druge.

- Tempomat

- Zvuk. Nisam dobio zelju da stavim akrapa. Fabricki je sasvim ok. Pre par meseci sahranili smo mog dedu, starog motorasa koji je prestao da vozi jos 50-tih, a poslednji put pao na trci oko Aleksinca 1948 na Djileri. Posle sahrane isturirao sam malo pored groblja da cuje posledjni put. Mislim da je i on cuo taj zvuk. Milina za usi. 

- Zavrsna obrada a pogotovo istrumenti. Obrtomer je najlepsi na trzistu.

- Sediste jos jednom. 

- Motor ne umara, sednes u NS odes u Bec, veceras izadjes... Ne tresu ti se ruke kao na V-twin (svakom).

- BMW u Srbiji ima stvarno dobre cene u odnosu na EU. Dok je ducati i KTM recimo skuplji nego u EU i to dosta.

- Moj matori ne moze da ga vozi jer nije dovoljno visok.

- Moj sin ne moze da ga vozi jer nije dovoljno tezak.

 

LOSE STRANE:

 

- Fabricki vetrobran je mogao biti bolji. Zastita od vetra nije kao na Versys-u recimo. 

- Rezervoar je mogao biti veci od 20l . Mislim da je jedno 25l za njegovu potrosnju prava mera.

- Sve je dodatna oprema, cak i centralni stender i nosac za kofer i dnevno LED svetlo... za cas se to nakuca. Na GS1200 ADV recimo se neke od ovih stvari dobijaju pa ADV ispadne isti ili jeftiniji motor od XR-a. Sve zbog opreme.

- Suvise je dobar. Posle 30 god. ne znam sta bih uzeo sledece godine. Ko se popne na ovo nece se spustiti na nesto losije. Malo sam i tuzan zbog toga. Mada znam da ce se nesto pojaviti samo kad?

 

Savet moje zene:  Ne idi u salon da ga gledas ako ne mislis da ga kupujes!

Moj savet: Ako nisi vozio druge / jeftinije motore u klasi, kupi nesto jeftinije i manje savrseno jer neces imati sta da pozelis vise posle s1000XR. Moraces da cekas da se pojavi bolji motor na tristu a to ume da bude dosadno i da traje.

 

Inace pozdrav za Dr. Svabu zubara iz Vrbasa koji ima isti motor ali moj je malo brzi (crveni je uvek brzi).

 

Sve najbolje!

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 16
  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Sjajan opis, hvala. Vrlo detaljan, sugestivan tako da se lako poistovjetiti sa tvojim dozivljajem. Mene si motivisao da probam XR prvom prilikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: bmw s1000xr (2017), Versys 1000 (2015), Yamaha x-city 250

Zaboravio sam da kazem jos jednu stvar koja vazi za sve slicne motore. 

Sta god ljudi pricali ovo nije motor za off road. Suvise je tezak i snazan i glupo mi je i kad pogledam da neki to pokusavaju.

Najvise sto moze je neki makadam i to na krace deonice ako bas mora. Ima visinu ali nije za van puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
Zaboravio sam da kazem jos jednu stvar koja vazi za sve slicne motore. 
Sta god ljudi pricali ovo nije motor za off road. Suvise je tezak i snazan i glupo mi je i kad pogledam da neki to pokusavaju.
Najvise sto moze je neki makadam i to na krace deonice ako bas mora. Ima visinu ali nije za van puta.
Bolje si opisao nego marketing BMW-a

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ja kad sam ga probao, otisao sam na omiljenu krivinu, koju sa drugim motorima prolazim maksimalno 90km/h, sa xr-om sam je prosao prvi put sa 110km/h i imao sam osecaj da moze jos..Bukvalno trazi da mu nabadas gas u krivini..Lud motor skroz

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: bmw s1000xr (2017), Versys 1000 (2015), Yamaha x-city 250
20 hours ago, Gajo Sevojno said:

Ja kad sam ga probao, otisao sam na omiljenu krivinu, koju sa drugim motorima prolazim maksimalno 90km/h, sa xr-om sam je prosao prvi put sa 110km/h i imao sam osecaj da moze jos..Bukvalno trazi da mu nabadas gas u krivini..Lud motor skroz

Da, da. Ali posto je redni 4 cil. onda i mozes da mu das gas ranije na izlasku be da se bojis da ti ode zadnji kraj. Ima finiju kontrolu gasa nego multistrada recimo ili bilo koji 2 cil. motor. Naravno i elektronika pomaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha 1200 Super Tenere

Jedini BMW koji volim ali mi je nedostizan,hvala na savrsenom textu,imam osecaj kao da sam ga ja vozio,

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

.... and the new BMW rider is born.......;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Yamaha MT-09 Tracer, BMW S1000XR

Pozdrav za vlasnike i ljubitelje XR-a. Nedavno sam ga kupio i mogu reci samo da je sjajan motocikl. Istina, vozio sam ga svega 20ak kilometara, ali je i to dovoljno za ovakvu konstataciju.  Elektronski ovjes i pomoc pri izmjeni brzina je savrseno uradjena, a o snazi ne treba previse govoriti, ipak je rijec o superbike agregatu. 

 

Nadam se da bi tema o XR-u mogla zazivjeti na forumu, poput tema o drugim dobrim motociklima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
21 minutes ago, candromero said:

Pozdrav za vlasnike i ljubitelje XR-a. Nedavno sam ga kupio i mogu reci samo da je sjajan motocikl. Istina, vozio sam ga svega 20ak kilometara, ali je i to dovoljno za ovakvu konstataciju.  Elektronski ovjes i pomoc pri izmjeni brzina je savrseno uradjena, a o snazi ne treba previse govoriti, ipak je rijec o superbike agregatu. 

 

Nadam se da bi tema o XR-u mogla zazivjeti na forumu, poput tema o drugim dobrim motociklima. 

 

Mozda da je u Nemackoj forum pa da zazivi ova sekcija, ali ovde kod nas tesko, ipak pricamo o motoru vrednom 17k-20k evra... mada ima po Nemackoj polovnih vec od oko 12k, tako da nikad se ne zna :)


Inace pridruzicu se cestitkama i pozdravima jer sam imao prilike letos da ga testiram 45 minuta, komentar je samo :ljubav::ljubav::ljubav: i :confused0068::motopad:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4323 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Kupio ga drugar ove godine, nismo se videli da ga propitam o utiscima, ali on ne kupuje ništa tek tako.

Pre njega je nekoliko godina vozio 3 nova ZZR1400, svaki po 2 godine.

Tako da verujem da je stvarno zver, ali čekam i od njega da čujem utiske. :kafa:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A

Meni je zapao za oko, za sada ga samo posmatram, jedan od razloga jeste cena, ostalo je stvar ukusa i mislim da će mi bože zdravlja u bliskoj budućnosti posle Tracera 900 biti sledeći. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Svakih par dana udjem na oglase pa ih gledam, i mastam... :) 

Kakva masina...

Ali realno i da imam para, znam da ne bi bilo pametno sesti na to, potrebno je bar u mom slucaju jos nekoliko godina voznje i iskustva, jer sa ovim nema zezanja.

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.modelDescription=s+1000+xr&maxPowerAsArray=PS&minPowerAsArray=PS&scopeId=MB&sfmr=false

 

Inace na ovom klipu lik je isto amater nije kao on je Rosi ovi ostali su vune :D

 

 

 

I ovo razlika je bila jedna sekunda u korist 1000RR na stazi:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A
24 minutes ago, filipfg said:

Svakih par dana udjem na oglase pa ih gledam, i mastam... :) 

Kakva masina...

Ali realno i da imam para, znam da ne bi bilo pametno sesti na to, potrebno je bar u mom slucaju jos nekoliko godina voznje i iskustva, jer sa ovim nema zezanja.

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.modelDescription=s+1000+xr&maxPowerAsArray=PS&minPowerAsArray=PS&scopeId=MB&sfmr=false

 

Inace na ovom klipu lik je isto amater nije kao on je Rosi ovi ostali su vune :D

 

 

 

I ovo razlika je bila jedna sekunda u korist 1000RR na stazi:

 

 

Ako je on amater, Ja onda ne znam da vozim :na_glavi:, lik se stopio sa Motorom, vidim da ga kontroliše samo tako, jedan RESPECT :care:, prelep klip, i prava stvar za stazu i za sve te igračke kojima raspolaže S1000XR, 

Šteta što kod nas isto nije više rasprostranjen moto sport na stazi, mislim na obične vožnje, ne na šampionat, da se čovek lepo izukti kad mu dođe.

Al mi drago što ih je oprao skoro sve i to lepo i sa iskustvom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Doslo vreme za zamenu motora. Xr je preovladao izmedju ktm dyke gt 1290 i suzuki gsxs1000f a i zx1000r je bio u planu i testiran.  Motor ne palim ako neću da teram krivine i bar 500km u cugu. Grad i ravnice me ne zanimaju. Tražim polovan, jer sam od kupovine novog motora definitivno odustao, zadnja dva motora kawa gtr 1.4 i kawa z1000sx sam kupio skroz nove i mnogo se para izgubi. Xr iz 2017 ili 2018 sa manje od 10000km na satu može da se kupi za nekih 12500-13000€ a za novi treba 19-20000€, po meni velika razlika. Za dve godine na polovnom ću izgubiti 2-2500€ a na novom 7000€, računica jasna. Ako neko slučajno ima još neki savet, šta gledati ili izbegavati od opreme na xr, nek javlja... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja