Jump to content

Moto Zajednica

Španer lanca bregaste

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Pozdrav,

dobio sam jednu ideju pa bih želeo, pre nego što počnem da planiram realizaciju, čujem šta vi pametniji i iskusniji mislite o tome. Naime, lanac bregaste mi se čuje kad je motor hladan, alternativa zamene lanca je ručni, aftermarket, španer koji neretko pušta ulje i zahteva, koliko sam na netu pročitao, često doštelavanje sa mogućnošću pretezanja, pa mi je palo na pamet da produžim potisnu polugu postojećeg automatskog španera. Trebalo bi jednostavno skinuti španer, na vrhu potisne poluge probišiti rupu, urezati navoj i zavrnuti šaraf i time, nadam se, "kupiti" još par hiljada kilometara ovom lancu. Šta vi kažete na to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Много зезања за продужетак агоније :jok:

Боље скупи парице за тих пар хиљада километара и замениш како Бог заповеда и миран пуно километара него размишљање да ли ће како ће .....:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja bih ti želio odgovoriti na pitanje, ali neznam kako to napraviti a da se ne uvrijediš ?!? :lol3:

 

dali si ti bre normalan ?!? :stabre:

 

Ajde da si pitao da promjeniš lanac i španer bez klizača, pa ajde još nekako .. ali da produžiš španer ... WTF .. :tras2:

 

a sa druge strane, nema šanse da ti je španer prekratak .. jer kad je lanac već toliko istegnut da fazu fula (ako nije pukao do tad)  na španeru još uvijek imaš 2-3 "zuba" viška ... ;) .... tebi samo opruga nije dovoljno jaka da preskoči još jedan zub, a to "poguraš" ručno ... ;)

 

kakve sve ideje ljudima neće pasti na um ... :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

"Ručni" španer se stavlja kada je automatski nepouzdan, a ne za natezanje istegljenog lanca. Možeš samo da dovedeš do pucanja lanca ili habanja lančanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Kako, kada ga skinem on izađe do kraja i ne znam koliko je bio izvučen kad je bio unutra?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

svaki španer ima ILI mogućnost blokiranja .. ili vađenja opruge prije dok je španer montiran ... tako da se jako lako može znati točan položaj španera .. 

 

A istegnutost lanca se ne gleda po tome koliko je španer izašao, jer španer gura klizač koji se također troši, pa se po španeru ne može znati potrošenost lanca .. ;)

 

Istegnutost lanca se mjeri šublerom na oznakama na bregastima i u servisnom manualu piše za svaki model koliko je broj karika lanca od točke do točke na bregastoj i koliko je to u milimetrima .. ;) .. i uz to piše koja je servisna tolerancija istegnutosti lanca ... i piše koja je granica koju ne smije prijeći ... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Ahaaaa, ja samo oteram motor u servis, najbolje ovlašteni, i oni mi rastave motor, izmere koliko je lanac istegnut i onda znam, kako se ja toga nisam setio! Šta je to, delovi 200-300€ plus rad 50ak € na sat, za moj motor od 1000€, ja to jednom rukom platim. Idem odma, hvala nizašta!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja za takve sitnice ne tjeram motor u ovlašteni servis ... ;)

 

Provjerim to sam u garaži čas posla .. :takoje:

 

Druga je stvar ako neznaš .... :stabre:

 

No, uz svu želju da ti pomognem, nakon ovog komentara sam ju izgupio .. pa ću se čisto muvati po temi iz zabave .. :takoje:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Ja sam temu postavio nebi li dobio savet od ljudi koji su se susretali sa tom i sličnom problematikom a ne da mi govorite kako treba da platim i da mi se hvalite kako Vi znate da očas posla rastavite motor i šta ti ja znam. Ako je opruga preslaba da zategne lanac kako će da ga pretegne da pukne. Dali vi pročitate to što napišete pre nego što objavite? Rastaviti, prvo motor da se dođe do mašine i da se otvori mašina da se dođe do lanca nije sitnica ni za Norisa Čaka. Zato molim administratora da temu izbriše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Pa ako nije sitnica ni za Čak Norisa, što onda tražiš savjet da ga ti čeprkaš..Čovjek ti je rekao gdje se i šta gleda, ko se iole razumije u mašinu razumiće, ako se ne razumiješ kod majstora..Jbg ja ne vidim treću soluciju..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ja bi uradio bas kako ti kazes. ;)

Stoko,  Strasilo pokusava da ti da najprostiji savet i kaze ti kako se sta radi i da se sa lancem nije za zajebavati, da si malo upuceniji u forum znao bi ko je Strasilo cime se bavi i kakvi su njegovi saveti. Inace posle tvog predposlednjeg posta jasno mi je i zasto imas ovaj Nickname.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre 11 sati, *zeka* je napisao:

Ja bi uradio bas kako ti kazes. ;)

Stoko,  Strasilo pokusava da ti da najprostiji savet i kaze ti kako se sta radi i da se sa lancem nije za zajebavati, da si malo upuceniji u forum znao bi ko je Strasilo cime se bavi i kakvi su njegovi saveti. Inace posle tvog predposlednjeg posta jasno mi je i zasto imas ovaj Nickname.

 

Nemoj da se uzbudjajes...:) Mnogo je takvih koji misle da svijet i motori postoje od onog trenutka kada su oni sjeli na motor, tako da nije vrijedno rasprave. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja