Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki DRZ 400 E

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Drugari, planiram da stavim neki manji digitalni brzinometar na svoj DRZ. Naravno, ja bih Vapor, ali preskupo mi je to za nešto što mogu svakog trenutka u šumi da sje*em. Drugari stavljaju one kineske koji su namenjeni biciklama. Lepo izgledaju, a i fino rade, jedina mana su baterije, ali opet lako se menjaju i ima ih i nisu skupe. Kakva su vaša iskustva?

Ovako nešto:
SKU026782(7).jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sam na moju Cagivu stavio kineski digitalni cajger (kopija cajgera sa nove Honde CRF 250 Rally). Evo kako izgleda to kod mene:

 

snapshot_02.jpg

 

medvednik-jablanik-01.jpg

 

Cajger je malih gabarita, lagan i robustan. Proizvođač je firma Sansan (inače OEM proizvođač cajgera za gomilu motora). Na mom motoru, je funkcionalnost potpuna. Obrtomer, brzinomer, pokazivač nivao goriva, sve signalne lampice itd. - apsolutno sve funkcioniše. Do sada sam sa njim prešao nešto preko 2000 km veći deo od toga van asfalta.

 

Ako ti je ovakav cajger "preveliki", ista firma pravi i klasičan "enduro" cajger koji staje bez problema između plastike fara i kormana na DRZ-u:

 

HTB1.IP6HVXXXXaKXVXXq6xXFXXXa.jpg?size=5

 

A ako ti je čak i ovakav cajger previše gabaritan onda opet ista firma pravi i ovako nešto:

 

HTB1HlImGVXXXXaZXpXXq6xXFXXX6.jpg?size=1

 

Lično mislim da su sve ove opcije daleko bolje od bilo kakvog satića za biciklo.

 

Sve ove cajgere možeš da nađeš na Aliexpress-u. Preporučujem "Jun GAUGE" prodavnicu na Ali-ju jer taj prodaje originalne Sansan uređaje a ne kopije kopijinih kopija za 5 evra jeftinije: https://www.aliexpress.com/store/514780?spm=2114.10010108.0.0.4b24ae2b7dAkqc

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Icatenej, verujem da je ovo mnogo bolja i kvalitetnija stvar koja i ne košta toliko puno za ono što daje. Međutim, meni je od svega ovoga što ima na njemu potrebna samo brzina, eventualno pređena kilometraža, ukupna i tokom jedne vožnje. Moj motor nema senzore za neutral, za gorivo, za kratko/dugo svetlo, za migavce. Niti bih to ugrađivao, suvišno mi je. Stavio sam mu migavce koji imaju osim žutog svetla, na poleđini i svetlo ljubičaste boje tako da mogu da vidim ako sam zaboravio da isključim, mada sam ih za sve ovo vreme uključio 3-4 puta. Neutral mi nije potreban, a senzor za gorivo mi je svakako rezerva od 2,5l. Druga stvar je što sam ponekad u šumi više na zemlji nego na motoru, far je na udaru i takav je da se uvija pri padu, tako sam polomio i postojeći cajger, pa bolje da dam 1500 din, nego 50e za tako nešto.

Malo sam korman zakrivio posle poslednjeg pada, pa čim to sredim, ili zamenim, staviću neki jeftiniji da probam kako to funkcioniše, ako ne štima, prištedeću za nešto kvalitetnije.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sam predložio jeftine a funkcionalne alternative, s obzirom da si pomenuo da ti je TrailTech Vapor skup - pri tom, Vapor ima upravo sve ove indikacije koje ti kažeš da nemaš na motoru. Sad meni iskreno nije jasno - DRZ u fabričkoj varijanti ima onaj digtalni cajger na kome je brzinomer, brojač ukupne i parcijalne kilometraže, brojač sati... i pored klaster sa svim indikatorima koje opet kažeš da nemaš?!? Znači - lampice za neutral, pritisak ulja, dugo svetlo, migavce, previsoku temperaturu rashladne tečnosti itd. Bar su to imali DRZ-ovi koje sam ja imao prilike da vidim :)

 

Da odgovorim i kolegi iznad... Ovi instrumenti se povezuju potpuno isto kao i brendirane varijante (KOSO, TrailTech itd.). Struja mu se dovodi sa akumulatora direktno i sa kontakt brave, senzor za brzinu je klasični HALL senzor (dolazi u kompletu zajedno sa 4 neodijumska magneta), signal za obrtomer se uzima ili sa fabričkog voda ako motor fabrički ima elektronski obrtomer, ili sa pickupa, bobine itd., svi ostali indikatori se povezuju na fabričke vodove (neutral, ulje, migavci, dugo svetlo, merač goriva, merač temperature rashladne tečnosti itd...). Uz ove instrumente koje pravi firma San San dolazi štampano uputstvo u boji na dosta lošem engleskom jeziku ali ipak sasvim razumljivo da neko ko iole zna šta radi, može bez problema da instalira instrument. Od podešavanja ima mogućnost da se unese obim točka na kome je montiran senzor za brzinu, broj magneta (1-12 s tim što je 2 sasvim dovoljno za vrlo precizno merenje brzine), broj cilindara i vrstu signala za obrtomer (da li da broji pozitivnu ili negativnu poluperiodu), tip senzora za nivo goriva (100 ohm ili 500 ohm - ovaj drugi mislim da koristi samo Harley Davidson i neki engleski proizvođači) itd, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

"S" model ima sve što si naveo fabrički, a "E" model, kao što je moj, fabrički nema ništa od toga. "S" modeli su najčešći kod nas, pa si verovatno nailazio na njih. Uglavnom, s obzirom na to da se taman toliko razumem u elektroniku, ne bi mi bio problem da sve to ugrađujem, ali mi se ne hvata tog posla, a i definitivno to nije motor kome to treba, niti to treba mojoj vožnji. Navedoh Vapor jer je u samom vrhu što se tiče ovih stvarčica. Kad smo kod Vapora, drugar je ugrađivao na njegov DRZ, "E" model, dodavao neke senzore, itd. i isti mu je stradao posle jedne sezone, prvo su otkazali senzori (verovatno greška u povezivanju), a onda posle jednog žešćeg pada, otišao mu je i sam cajger.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Pre sat vremena, Nidža016 je napisao:

"S" model ima sve što si naveo fabrički, a "E" model, kao što je moj, fabrički nema ništa od toga. "S" modeli su najčešći kod nas, pa si verovatno nailazio na njih. Uglavnom, s obzirom na to da se taman toliko razumem u elektroniku, ne bi mi bio problem da sve to ugrađujem, ali mi se ne hvata tog posla, a i definitivno to nije motor kome to treba, niti to treba mojoj vožnji.

 

NIsam ni znao da ima više tih varijanti DRZ-a :grr: Tačnije znao sam da ima "enduro" i "supermoto" varijanta. Ovi enduro što sam gledao bili su onda sigurno "S" jer su bili legalni za ulicu (svetla, migavci, sirena, kompletan cajger itd...). U svakom slučaju i dalje mislim da je neki od ovih kineskih cajgera što sam predložio, bolja opcija o bicikl varijante. Ovi manji modeli su dovoljno mali da možeš da ih montiraš direktno na korman a ako se baš u šumi tako zabodeš da satreš korman - onda mislim da će ti preživljavanje cajgera biti manji problem... Meni je Cagiva padala i levo i desno - far je dobijao po pič*i, vile se uvrtale u mostovima, korman se krivio, ali je cajger ostajao čitav jer sam ga dovoljno visoko i centralno postavio i dovoljno je mali da sve ostalo pre njega mora da bude ulupano da bi se i on oštetio. E sad, ako bi ti ovaj neki cajger koji je još manji postavio direktno na korman centralno, stvarno ne mogu da zamislim nikakav scenario u kome bi se to oštetilo a da ceo prednji deo ne bude razvaljen...

 

pre 55 minuta, MOTO Iannone je napisao:

Ja nešto kontam da na ovo možeš da povežeš samo ono što ti treba. Npr brzina, ili obrtaji. Ostalo i ne mora ako ne treba.

 

Upravo tako - šta ti ne treba to izostaviš...

Promenio član icatenej
Dopuna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

I uzmi u obzir da vecina ovih km satova za bajs pokazuje brzinu do maksimalnih 99km/h, tj samo dve brojke...

 

Inace, i ja sam sebi uzeo taj sat sa vrha strane, sto je namenski za bajs. Ima pozadinsko svetlo, odometar, meri temperaturu... Njega planiram da koristim za SM felne.

Ima brdo klipova o njemu na netu, povezuju ljudi pozadinsko svetlo na prekidac svetla na motoru, tako da sija non stop i ne trosi bateriju iz sata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Meni treba za da ne pređem 50, sve preko toga mi nije toliko bitno, jer vozim po šumi, ali eto u naselju bih poštovao propise. Ovaj gore ima, tačno vreme i temperaturu vazduha, što je za moje uslove vožnje bitnije od neutrala, migavaca, goriva, itd. Opet kažem, satovi koje je postavio Icatenej su sigurno bolji, onoliko koliko su i skuplji, ali ako već može ovo da mi završi posao, što da dajem 4x više para, a neću koristiti funkcije zbog kojih toliko košta. Inače, kod mene je far vezan gumama i kad ga nabodem u zemlju, dolazio je i do čepa od rezervoara, a tu bi svaki cajger stradao. 

Uskoro ću da probam, pa ću da javim iskustva. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Pre neki dan sam postavio brzinometar oko koga sam se informisao, klasičan kinez, 1300din me iskoštao, sa montažom, senzorom i magnetom. Prepravki je bilo dosta, ali ništa krupno. Najpre oko same montaže, a na kraju izgleda ovako

b765f9a5e4f094c08afeafd1cf2bfae1.jpg

A ovako noću

6a063002beee7ecf983407d2b8656817.jpg

Drugi problem je bio kod dužine kablića, morao sam da ga produžim za nekih 20a centimetara i da provučem kroz tanko crevo da ga ne bi pokidale grane i padanje motora.

d3c424aab3557240afa223b34d1b130f.jpg

I poslednji problem je bio oko toga kako montirati magnet, jer treba da bude jako blizu senzora, a njegova montaža je namenjena tankim žicama na biciklu. Posle dosta premišljanja, rešio sam da iskoristim tečnu plastiku, kao najlakši, ali i najružniji način. Morao sam da ga približim što više osovini točka, zbog blata koje se hvata na žicama.

9026a409dcce71b661bf8b9e138e98c1.jpg

Vozio sam po terenu, za sada sve jako dobro funkcioniše i sat je dosta tačan. Ima mnogo funkcija i lako se podešava. Za taj novac ne može bolje, videćemo koliko će da potraje.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Ne, srazmerno povećava i smanjuje kad ubrzavam i usporavam, to je u redu. U početku mi se restartovalo konstantno, dok nisam malo šrafcigerom podesio pipke na koje naleže baterija, sada je okej. Takođe, on ima senzor kada je okolo mrak, on pali sam pozadinsko osvetljenje, međutim to ne funkcioniše baš najbolje, ali ima mogućnost da se ručno upali i tako svetli dok se ne ugasi ručno, ili dok se ne ostavi 300sekundi u mirovanju. Onda se gase sve funkcije i svetlo, ostaje samo sat.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Pre vikenda sam malo uložio u potrošni materijal. Već dugo gledam koju gumu da izaberem, težak je bio izbor zato što vozim sve, šuma, livade, blato, asfalt, makadam, kamen... I to sve u istoj meri jer dosta često vozim motor. Na kraju sam se raspitao i odlučio za Mitas C-02 u meri koju je propisala fabrika 110-100/18. Izgleda malo tanko kada se pogleda motor otpozadi, ali na terenu se pokazuje kao idealno, prvi utisci su fenomenalni. Takođe, već dugo planiram da ga usporim jer sam ga kupio sa zadnjim lančanikom od 42 zuba. Sada sam uzeo napred isto 14, a pozadi sam se odlučio za čak 10 zuba više i uzeo od 52. Tamo preko nekih kalkulatora sam izračunao da će ga to usporiti za 20% i dosta je primetno na terenu, sad mi je taman, s tim što sam morao da podesim na sredini onog zatezača lanca, jer ako stavim na početak kako i treba lančanik mi kači u donji uvodnik lanca, ali nikakav problem. Sve u svemu kao da vozim drugi motor, mnogo spretniji u šumi.

138a2a8857c90ebc574f197cac585633.jpg

ee8a715e0780ff2f18e71f6179b1c5f8.jpg

60f3b62b16b5a947c240c794ff048188.jpg

1d4965c7669826b2e58ad3ab76ef19a6.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Hajd' piši još utisaka za tu C-02... Ja debelo razmišljam da umesto T63 pozadi turim C-02 jer je to jedna od retkih stvarno "čupavih" guma koja može kod nas normalno da se nabavi za 17" točak. S druge strane, review-i po stranim sajtovima i forumima nisu baš preterano pozitivni (tvrda smeša, na klizavom kliza itd...) i to me malo odbija od ideje. Mada, kakva je ova tvoja stara zadnja guma, šta god da si stavio utisak bi ti bio VAUUUU :D:D

 

Da smo u Amerikama, odavno bih imao pozadi neki IRC VE-33 u srednje tvrdoj smeši ili Kenda Trackmaster 2. Na koliko pumpaš ovu C-02 na DRZ-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Ta stara guma je stara svega 5 meseci, a ovakva je postala posle 2 meseca. I od početka je bila užasno loša. Zato sam namerno uporedio.  
Što se tiče utisaka, za sada ih imam samo po suvom. Kamen, mekana zemlja u šumi, pesak, asfalt, odlična je. Videću kako će se ponašati na mokrom asfaltu, ali gde god sam čitao o njoj, to joj navode kao glavnu manu za upotrebu na težim motorima. Meni to nije nikakav problem, jer kad je motor lagan i ja sa njim, a snažan, svaka čupava će proklizati i na minimalno davanje gasa. Neka manje, neka više. 

Evo sad idu kišice pa ću je probati u blatu i na mokrom asfaltu. Inače pumpam u rasponu od 1,8-2 bara i prednju i zadnju gumu, posle mnogo cvikanja u terenu, pogotovu prednjih. Iako sam lagan i motor je lak, izbegavam taj fazon praznih guma koliko god da mi je bolji grip, bolje ću se pomučiti malo sa gripom nego da menjam unutrašnje na po dve nedelje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja