Jump to content

Moto Zajednica

Sprej za lanac

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Probao sam vise sprejeva, ni sa jednim nisam bas zadovoljan. Najbolje mi se pokazao Ipone Chain Lube Racing - najvise je bio lepljiv i najduze se zadrzavao na lancu. Sredstva za ciscenje lanca nisam nikada koristio. Koristio sam naftu i cetkicu za zube prilikom ciscenja lanca.

 

Ja se vracam na gravitacioni podmazivac lanca kakav sam pravio za jedan od prethodnih motora. Smorilo me je podmazivanje lanca na svakih 200km, a realno posle te kilometraze mi lanac vec bude suv... Po mom misljenju, koriscenje podmazivaca je jedini nacin da lanac uvek bude cist i optimalno podmazan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ne znam kako tebi posle 200km lanac bude suv, meni nikad na tako malu kilometražu, jedino kad vozim po kiši.

Koristio razne i ponovo uzeo IPON, nema neke velike i bitne razlike. Koristio DID i Bardal sprej.

Ja za pranje lanca koristim petrolej, meni se najbolje pokazao. Imam i onu skalameriju iz Luisa za pranje lanca ali je ne koristim. Mrzi me da to montiram, koristio par puta i odustao.

Pranje i podmazivanje su mi uživanje i ne padaju mi teško. To mi je pola sata posla. Operem, obrišem krpom lanac, provozam da se ugreje, naprskam sprej i ostavim da prenoći u garaži.

Nemam neku određenu km na kojoj podmazujem već kad vidim da je lanac manje masan krećem u akciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Ipone Chain Lube Racing je ostajao na lancu i po 400-500km. Sada imam neki drugi Ipone sprej (vece pakovanje) i jos jedan Motul-ov, bukvalno ocistim, operem i podmazem lanac, odem do NS-a dva puta i lanac je vec suv... :O

 

Da ne pricam kakvo mi je tek cimanje podmazivanje lanca kada krenem na put od 1000+km. Ovog vikenda zavrsavam sa ugradnjom podmazivaca i sprejeve poklanjam burazeru... :D

Inace lepo je cuti da je nekome podmazivanje lanca uzivanje. :) Ja bukvalno svo odrzavanje i popravke na motoru radim sam zato sto to volim, ali ciscenje i podmazivanje lanca je izuzetak, to mi je nocna mora... Da mogu da ugradim kais, ugradio bih... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

И мој глас за Молов спреј,користим већ три сезоне и презадовољан,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

koja cena za mol sprej?

 

ja lanac cistim sa cetkom koju sam porucio sa aliexpresa,platio sam je negde oko 2.5e . Pre toga sam koristio cetkicu za zube. Kad sam ovo probao preporodio sam se.

412QlOOaITL.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N
8 hours ago, milos-v said:

koja cena za mol sprej?

 

ja lanac cistim sa cetkom koju sam porucio sa aliexpresa,platio sam je negde oko 2.5e . Pre toga sam koristio cetkicu za zube. Kad sam ovo probao preporodio sam se.

412QlOOaITL.jpg

Sprej je bio oko 600 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
On 5/6/2017 at 2:03 PM, Stevan90 said:

Ipone Chain Lube Racing je ostajao na lancu i po 400-500km. Sada imam neki drugi Ipone sprej (vece pakovanje) i jos jedan Motul-ov, bukvalno ocistim, operem i podmazem lanac, odem do NS-a dva puta i lanac je vec suv... :O

Možda je u ovome problem ?!? :stabre:

Probaj otići dva puta do Inđije, pa vidi jel isto dešava ?!? 

 

Inače, meni su se jako dobro pokazali sprejevi za lance koji nisu baš direktno vezani za moto industriju ... ;)

Recimo Forsch i LM su mi odlični ... 

 

-20172697_20141511124515_900x800_Fit_0_0  i LM-chain_lube_sm.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Ja se posle Motula i sličnih ponovo vratio na one iz Luisa u bocama od 750 ml. Procycle, bijeli.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i
57 minutes ago, strasilo said:

Možda je u ovome problem ?!? :stabre:

Probaj otići dva puta do Inđije, pa vidi jel isto dešava ?!? 

Juče završih ugradnju podmazivača lanca... Sada mogu gde hoću... :P:D (Postaviću slike u odgovarajuću temu)

 

Možda je problem što nisam probao ni jedan od tih sprejeva koje hvalite, verovatno bi se i kod mene dobro pokazali.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08

Svaka čast vama koji ste sposobni da operete i podmažete lanac za 30 min. To kod mene traje sa svim pripremama 4 sata. Kupio sam Yamalube chain cleaner u Plattneru i prodavac mi je rekao, kad sam ga pitao kako se koristi, da se time naprska lanac, ostavi da odstoji nekoliko minuta i onda spere vodom pod pritiskom. Ovde je problem što ja nemam tu mašinu za vodu pod pritiskom, niti neku varijantu tekuće vode sa crevom, pa mi je proces spiranja lanca vodom vrlo mukotrpan. Evo ovako izgleda moj postupak za pranje i podmazivanje lanca.

Podignem motocikl na zadnji štender, pošto nemam centralni štender, ubacim u ler i onda naprskam lanac pomenutim sprejom za čišćenje. Onda ostavim da odstoji nekoliko minuta. Zatim ga trljam četkom, onom specijalnom iz nekog od prethodnih postova. I to me smori žešće. Onda ga brišem krpom, pređem 2 puta celu dužinu lanca, da bi deo prljavštine pokupila i krpa, pošto četka jel da nema veliki kapacitet akumulacije prljavštine. Zatim sledi najmukotrpniji i najdosadniji proces spiranja lanca vodom, što ja radim malom fajtalicom za pranje prozora. Ona je dobra jer izlazni ventil može da radi u dve opcije, da raspršuje vodu i da izbacuje stream tj fokusirano. Posle sačekam 15ak min da se lanac prosuši, i onda stavim da radi u drugoj brzini da se lanac malo ugreje i onda ga naprskam sprejem za podmazivanje Yamalube koji sam isto kupio u Plattneru za oko 1450 din.

Za spiranje lanca vodom sam tražio pogodniju alatku od obične fajtalice za pranje prozora, pa sam kupio prskalicu u Woby house za oko 350 din, koja radi po principu da se u komori napumpa vazduh i onda on potiskuje vodu pod pritiskom. Ovde sam se grdno zeznuo jer sam ustanovio da izlazni ventil ima samo opciju da raspršuje vodu, pa ga nisam posle ni koristio. Sada sam u potrazi za nekom prskalicom koja može da izbacuje vodu pod pritiskom ali fokusirano. Tražio sam i u Uradi Sam ali sve su bile takve da vodu raspršuju. Ako neko može nešto da preporuči za spiranje vodom lanca, biću mu veoma zahvalan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08
2 hours ago, Stevan90 said:

Juče završih ugradnju podmazivača lanca... Sada mogu gde hoću... :P:D (Postaviću slike u odgovarajuću temu)

 

Možda je problem što nisam probao ni jedan od tih sprejeva koje hvalite, verovatno bi se i kod mene dobro pokazali.

Ako postoji podmazivač lanca, jel to ne znači da lanac s vremena na vreme treba da se opere ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema
3 minutes ago, BMXBandit said:

Ako postoji podmazivač lanca, jel to ne znači da lanac s vremena na vreme treba da se opere ?

Naravno da treba...ali recimo ja na jednom predhodnom motoru nisam oprao lanac 15 hiljada km..samo sam prksao (ali redovno sa motulovim sprejom)..bez ciscenja i bez icega. Dva puta ga je covek na servisu samo ocistio cetkom na brzaka i to je to. Motor je prodat i vozio se minimum jos godinu dana sa istim lancem. mozda se i dalje vozi samo vise nisam u kontaktu sa kupcem pa ne znam info.

I da se razumemo..nisam prao lanac ne iz ne znanja vec iz obesti :) boleo me cosak sa njega. kostao je nov 3000 din (kineski).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ako imaš "obični" lanac bez ringova (o-ring, x-ring, z-ring.. ) onda je savjet za pranje miniwashem OK ... ali ako imaš lanac sa nekim od navedenih ringova, slobodno reci tom koji te je savjetovao da ti je tamo neki strašilo sa foruma rekao da je glup ko qurac ... ;)

 

O-ring (ili bilo koji drugi ring) nije ništa drugo nego brtva, dihtung ... i taj dihtung ima neku svoju ulogu, a to je da drži mast unutar lanca i sa druge strane da štiti da prašina i VODA ne uđu unutar lanca ... sa minivashem će ti voda UĆI u lanac, a neće moći izaći i po samim logičkim slijedom nešto će ti počet hrđati tamo gdje nebi trebalo .. Pa si malo razmisli o tome .. :takoje:

 

Drugo, ako imaš lanac sa ringovima, dovoljno ti je krpu namočiti u naftu (može i petrolej) i jednostavno prebrisati lanac da bude čist, onda ga obrisati dobro sa suhom krpom ... (ja nekad znam pošpricati sprejem za odmaščivanje, ali ne uvijek) ... i onda napraviti mali đir motorom i topal lanac našpricati sprejem za lanac.. ako je lanac sa ringovima, onda je dovoljno pošpricati samo po sredini .. a ako je lanac bez ringova, onda i po karikama i to je to ..  suncetižarko, ako izuzmemo taj đir motorom, posao manji od 10 minuta .... :takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Uh gde vodom... Nego ova ulja za lanac motorne testere su retka pa verujem da ne mogu dugo da se zadrze na lancu, mozda sa nekim podmazivacem koji bi pustao vrlo malu kolicinu jer mi se sve nesto cini da bi ulje prskalo po motoru u voznji. Mada ako se pokazalo dobro u praksi onda odlicno. Znam da je flamin jeftin a dobar za pranje masnoce od ulja samo ne znam kakav je prema gumicama, ali posto ga koriste za pranje motora kod automobila verujem da ne nagriza nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja