Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Nije original - nema pojma. Plastika ne moze na glavu jednostavno zbog toplote - istopi se. Srafove koje drze glavu sam prakticno rukom odvrnuo. Temperature na svecici su do 700, na unutrasnjim zivodima glave 300-350, na dihtungu sa unutrasnje sigurno preko 250. Cak i ako stavis klingert za motorne dihtunge na glavu bez metanog prstena, izgori vremenom. 

 

Neko nabudzio, lepo dihtuje, ali kratko...

 

Principijeno, ako je liveni cilindar a aluminijumska glava, moze i bez dihtunga. Ali mora da se jako dobro ocistii i da se glava poravna. Dovoljno je povece parce stakla i na njemu fina vodena smirgla, i to uspeva. Radio sam to kao klinac na APN-ovima, A3, T12, T14 - i isli su bez dihtunga kad se sve pazljivo sklopi. Na budzenoj petnastici vec nije uspevalo, veca temperatura i visi pritisci...

 

Ovde me malo zabrinula jako velika povrsina naleganja, vidi se na slici gore. Brezoni su 6mm, aluminijum star, ne mogu se prejako stezati. Sila po brezonu ce biti oko 600kg (za momentz 1,2kpm prema Wurtovim tabelama), 4 x 600 = 2400kg : 26 cm2 = 92 bar. Vrsni pritisak u cilindru moze da dostigne 60-70 bara. Kad odbijem stepen neravnomersnosti raspodele pritiska (oko 1,2 do 1,3), to je dosta blizu, mali stepen sigurnosti. Moguce je da ce se na kontaktu glava-cilindar na unutrasnjim ivicama stvoriti zona u kojoj je pritisak u dihtungu manji nego pritisak u cilindru, dihtung lokalno izgubi naleganje, gasovi nadju put napolje i pufff... Vid sed na slici sa u gornjoj zoni glave, tacno "klin" koji su gasovi napravili i pravac kretanja gasova.

 

Kod pravog dihtunga koji ima metalni prsten - dihtung je nizi od prstena. Najveci deo sile pritezanja se koncentrise na maloj povrsini prstena, tako da je specifican pritisak na njemu znacajno veci i "odoleva" pristiku sagorevanja u cilindru. 

 

   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

И шта ћеш онда?

 

И даље ти је алуминијумски (или бакарни) дихтунг у опцији или тражиш некакав дихтунг са прстеном?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Ako pravis dihtung najbolja je varijanta bakar,ozaris ga pre ugradnje i nemas problema.Pre nego sto pocnes da ga pravis pogledaj da li odgovara od Tomosa ili 2T kineskih skutercica lako moze da se desi da odgovara neki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@konstruktor

 

ne odgovara, raspored brezona na HMW masini je dosta neobican tj. velik. Kao da je blok pravljen za 90ccm... em sto nije kvadratan nego pravougaon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Nisam imao bakra, nasao mekani aluminijumski lim. Napravio sam prvo sablon na glavi, onda nacrtao raspored rupa na compu i odstampao: 

 

glava 1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Zatim izmedju dva spera stegao nekoliko AL limova razlicite debljine, i izbusio fi38mm kruznom testero za drvo i rupe za brezone i dekompresor, naravno, preko papirnog sablona sa compa. 

 

glava 2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Dobio 4 komada dihtunga (odma serijska proizvodnja...), i obrezao ih posle makazama za lim. Naravno, na kraju skinuo pucne i malcice osmirglao finom vodenom smirglom, tek toliko da se ocisti i ohrapavi povrsina.

 

glava 3.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Moze i tako ali si ga bas zakomplikovao,iskuckas bakarnim cekicicem ,zumbom napravis rupe za brezone i posle iseces unutrasnji precnik.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Montirao "diftung", ocistio brezone, podmazao ih, stegao sve po propisu sa moment kljucen. Motorce upalilo iz prve, sad radi kako valja. nema problema. 

 

Ali... kad sam malo bolje pogledao vidim da vlazi izmedju cilindra i bloka. Naravno, ja ovako corav ne vidim ni sa naocarima, a kad sam pogledao sa lupom - NEMA DIHTUNGA izmedju cilindra i bloka, al nikakvog, na moje veliko zaprepascenje !

 

IMG_20170506_104034.jpg

 

Sad mi opet sleduje skidanje glave i jos jednom jovo nanovo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@konstruktor

 

A koliko debeli lim koristis kad ga iskucas cekicem? Ja sam pravio 0,5 0,8 i 1,2, to bi bas moralo poprilicno da se cekica. 

 

Tako pravim i ja dihtunge za dekle i blok, cekicem, kuglicom, zumbom... a ovaj za glavu - pa neznam, oduvek sam pravio od AL lima. Jedino sto nisam imao comp, tamo sedamdesetih, pa sam rupe bušio po kartonskom šablonu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Uglavnom do 1mm,nema tu puno cekicanja samo oznacis posle seces makazama a rupe za brezone zumbom.Ovaj metod koji si koristio je odlican kada ti treba vise komada da bi podesio kompresioni odnos.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Za taj donji sto ti fali ista prica samo sto koristis papirni materijal.Ako imas pravu diht masu onda ti netreba dihtung meni se najbolje pokazala Victor Reinz diht masa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, to je bila sustina, da mogu da podesim kompresioni. Ustvari, nisam siguran, ali cini mi se nesto da je kompresija prevelia za ovo motorce. Nisam ga jos dovolno vozio da bih to mogao da tvrdim, ali nesto mi sumljivo, mozd mi dihtunzi do kraja i ustrebaju...

 

Ma kupicu diht masu - samo odignem cilindar i namazem okolo, ne moram da skidam karb, auspuh... mrzi me.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ако не налетиш на неко мање (уједно и јефтиније) паковање дихт масе од "Виктора Реинца", за разумне паре имаш, мислим и на НИС пумпама, пољску дихт масу (силикон отпоран до 350 степани) марке К2 у тубицама од 85 и 21 грама. Комшија који ради ситне моторе каже да му добро ради посао и чини ми се да ми је прошле године поменуо да та већа тубица кошта око 360 динара. Уостало, живиш у граду, па ћеш лако да ископаш паковање колико ти треба за минималну цену.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Odlucio sam se ipak da "izkuckam" kartoncic. Da prekratim nedeljno prepodne.

 

Raspakovao motor, ocistio klip i kanale klipih prstenova kad sam vec sve povadio, lepo sklopio... i dok stam steuzao glavu cvrc Milojka, ode jedan brezon. 

 

Kanda mu je bilo sudjeno - stezao sam sa moment kljucem o opset je obliznuo. E, sad opet Jovo-nanovo

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Kvarovi koji ti se desavaju su normalna procedura u vracanju u zivot starog motorcikla,super je ako se zavrsi na ovome.Sto se tice popustanja brezona,velika je verovatnoca da te slagao kilo kljuc.Nisam ljubitelj kilo kljuca za stare brezone,vijke i matice pogotovu tako malog precnika kao sto je taj.Nekako sam sigurniji u svoj osecaj.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@konstruktor

 

Imam kilo-kljuc sa cagerom, nije "na skljocanje". Moguce je i da me slagao. A mozda nisam i dobro video, kako sam corav. Moment kljuc je do 10kpm a ja sam stezao na pocetku skale 1,2-1,5kpm. Sta je tu je, sad gledam kako da se izvadim. 

 

Brezoni na TMZ-u su 6mm, idem u subotu da kupim za Tomosa brezone za reparaciju, brezon je 7mm kao i original, ali ima sa jedne strane navoj 8mm, i taj ide u ALU blok. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Svasta moze da se desi i da nevidis i da slaze kljuc,ali je najveci problem sto su brezoni i matice verovatno pretrpele ko zna koliko odvrtanja i stezanja.Uz sve to tesko je i ustanoviti koji kvalitet materijala je u pitanju tako da se i sam momenat stezanja ne zna tacno.Zato za stare vijke,matice i brezone na osecaj posle se moze prekontrolisati moment kljucem.Sto se tice problema koji imas trenutno,gledaj kako znas i umes da ne uradis to sto si namerio.Ti brezoni su sa standardnim korakom navoja za m8 i ne drze ama bas uopste.Jedino pametno resenje je ubacivanje helicoil navoja,raspitaj se sigurno neko ima  alat za to u tvojoj blizini.Ako ces vec da rezes novi(veci)navoj uradi ga na m7 i zalepi ga ili ako ces m8 onda kod strugara da ti napravi brezon sa sitnim navojem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

U pravu si sto se tice M8 standardnog navoja, to nije bas neka sila, kad se ureze u aluminijumsku leguru bloka motora.

 

Da zivim ot toga, imao bih sigurno jedan helicoil komplet, dobra je stvar. Moram da se raspitam ko ga ima u blizini, ba da mi to uradi kako treba.

 

http://www.odigledolokomotive.rs/proizvod/set-za-reparaciju-navoja-m5-m12-heli-coil-gsr/

 

Sa sam se tek iznervirao! Napravih sebi od gotovog veresiju !

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Не мораш да тражиш баш "Хеликоил". Имаш код "Вирта" ("Wurth"), који код нас има ланац продавница, систем за репарацију навоја кога они зову "Time Sert". То је у случају да хоћеш да постанеш власник тог сета, а ако не, онда можеш да видиш у неком севрису за ситне моторе, јер су мени у једном репарирали навој за свећицу у глави старог "Томоса" - тј. тамо су сматрали за сходно да имају тај сет..

 

А можеш да урадиш и "своп" мотора и накалемиш хоризонталца. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Za dihtunge za te male motore - Izmeđju cilindra i bloka ti je dovoljan papir ( kao iz bloka za crtanje za osnovnu školu ili eventualno korica od sveske ) samo ga pre montaže treba namazati tovat mašću. A za glavu sam koristio ( za Jawu ) ambalažu od paštete ili gotovog jela - idealna je  ( da ste samo mogli da vidite facu prodavačice pre 30 - tak godina kad me je videla da biram paštete sa šublerom u ruci :)  ) .  Usput našao sam onog momka što ima onaj " bicikli Partizan " - moped, još uvek ga ima, stoji mu , možda bi ga prodao - nema papire. Poslaću ti njegov broj na pp. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Pre 3 sati, drumskalisica said:

...da ste samo mogli da vidite facu prodavačice pre 30 - tak godina kad me je videla da biram paštete sa šublerom u ruci :)  ...

Нема потребе да видим - довољно ми је само да замислим сцену. :lol3:

 

Али сада без шале - видим да има двотактних скутера чија глава дихтује само О-рингом, с тим што је она сантим-сантим и по даље од клипа и сквиш зоне.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@drmuskalica

 

resio sam ja donji dihtung bas na tu foru, karton "otkucan" oko cilindra i dobro natopljen tovat mascu. Dihtuje dobro. 

 

Skinuo sam juce cilindar i na moje veliko iznenadjenje konstatovao da je navrtka obliznula, brezon stoji na mestu. Naravno, kad mi je proslog vikenda brezon "popustio" pod rukom, ja sam popizdeo, bacio alat i otisao kuci. Nisam proveravao sta se stvarno desilo, brzopleto sam zakljucio da se brezon izvaci iz bloka.

 

Pricistio sam navoj brezona sa nareznicom, odabrao bolju navrtku i vratio sve na mesto. Ovog puta zatezao bez moment kljuca, na "filing", i sve ispalo ok. Dakle, sto rece konstruktor, odsad moment kljuc za vece i novije sarafe - ove stare i male zatezem na osecaj. 

 

Stavio novi sic sa kupujem-prodajem za 1000 dindzi (dok ne nabavim original) i malo se provozao. Sredjivao elektricnu instalaciju, u haosu je. Inace je instalacija 6 volti, pomucicu se za sijalice.

 

A, da, zaporavio da napomenem - stavio sam trokraku Bosnu F65CPD - pola veka stara Bosch-ova bobina je dobro podnosi, motorce pali na po kurble...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja