Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Pre dva dana sam od prijatelja za rodjendan dobio stari TMZ 50 SL. Ne secam se da sam se nekom poklonu tako obradovao.

post-14341-0-23696000-1492275256.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

U solidnom je stanju, cak je i upalio, provozali smo ga jedan krug juce.

 

Resio sam da ga restauriram do originalnog stanja. 

 

Treba mi pomoc u vidu literature, delova, kontakata sa ljudima koji su imali, imaju ili radili na ovakvom mopedu. 

 

Hvala svima unapred !

 

Da, da napomenem odmah sto trenutno znam da fali od delova. Za sada znam za sledece: 

 

1. donji deo lancobrana

2. originalno zadnje stop svetlo

3. poklopac kutijice alata

4. zaštitni limovi za karburator, i levi i desni

5. sedište - imam, ali je u lošem stanju

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Odlican primerak,u potpunosti razumem tvoje odusevljenje.Sa delovima ce biti muke budi siguran u to,pogotovu sto ti trebaju delovi koji su deficitarni u svakoj restauraciji.Veruj da je najlakse odraditi agregat,ukrasi i limcici su veliki problem.Ja trenutno radim restauraciju Tomos Galeba 150,delova ima jer je radjen po Puch licenci ali su jako skupi,tako da je kupljen jos jedan za delove.Tebi isto savetujem,prati redovno oglase pojave se svremena na vreme.Kad naidjes na nekog koji ima sve delove koji tebi trebaju odmah kupuj.Pogledacu da li imam sta od tehnicke dokumentacije za njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Pokusaj naci e-bay-u  delove od Austrijskog HMW-a po njihovoj licenci je radjen motorcic.Tacnije prvi primerci su samo sklapani u Zagrebu od austrijskih delova tek kasnije su osvojili samostalnu proizvodnju po njihovoj licenci,mada nikada nije bio kompletan proizvod TMZ.Koje je godiste tvoj morcic?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, u iznenadjujuce dobrom je stanju sa obzirom da mu je skoro 60 godina. Nema godište na sebi, moja procena je da spada u prve primerke, posto su gotovo sve oznake na njemu austrijske.

 

Nema tablicu sa oznakom modela i godištem, nisam nasao cak ni broj motora, ima samo nekakav broj ukucan na guvernalu. Kada se proizvodio (1958 do 1962 u Zagrebu), nije trebala za njega ni saobracajna ni vozacka, tretirao se kao bicikl. Verovatno je to razlog.

 

Pratim oglase za stare mopede/motocikle vec duze vremena, jedini oglasa kojieg se secam vezanog za TMZ je bio jedan iz Subotice prosle godine. A ne mogu da mu nadjem trag, bio sam ubedjen da sam ga negde memorisa.

 

Rado bih uzeo jedan u rezervu, ako ga pronadjem. 

 

Sama masina nije problem, kompletna je, a ono sto treba i da se doradi, nije neki bog zna kakav tehnoloski nivo. Problem ce mi biti ti ukrasni-zastitni limovi definitivno, tu si 100% u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@konsruktor

 

Hvala na savetu, ali ni to nece biti lako, verujem. Sam HMW je ugasen 1962, zbog toga je i prizvodnja u Zagrebu ugesna.

 

HMW je od 1956 do kraja grcevito menjao modele pokusavajuci da opstane na trzistu, a o TMZ-u je veoma malo dokumentacije, cak nisam siguran ni da li su svi radjeni kao SL iz 56. ili kao Supersport, neki su modeli sa teleskop vilama, neki sa trouglastim kao moj.. Neznam tacno sta treba da kompletiram. 

 

Na primer, Supersport nema donji lancobran i bocne limove preko karba, a postoji i varijanta sa prinudnim i sa prirodnim hladjenjem, evo slike dole: 

 

image.jpg

 

A Superlux (koji je navadno "zagrebacka" varijanta"), ima i bocne limove i potpuno zatvoren lancobran... 

 

image.jpg

 

A pri tome oba imaju teleskop viljuske, sto moj nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Jako veliki problem kod proizvoda iz bivse Jugoslavije je taj sto nisu imali nista odredjeno kad se sta ugradjivalo tj. ugradjivali su sta su imali.Radio sam par restauracija Tomosovih mopeda godista od '58 do'69 i najveci problem mi je bio ustanoviti sta bi trebalo da bude fabricki izgled.Tako da verovatno i TMZ je radio istu stvar.Ja nisam mogao cak naci ni broj boje jer u Tomosu nemaju pojma kojom bojom su farbani,tu je bilo srece sto su i ti mopedi radjeni po Puchovoj licenci tako da sam poslao mail u Puch muzej u austriji  i za par dana sam dobio odgovor sa RAL kodovima boje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

...A opet, ovaj model JESTE SL, ima prednju truglastu (ili sto ti kazes parabolicnu"), ali ima sasvim drugaciji oblik zadnjeg dela rama... Koliko god sam nasao HMW slika na netu, nema dva jednaka. 

 

image.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Proizvodnja u ZG je pocela 1958, a model HMW-a 50 SL je jos 1956. imao teleskope.

 

Moja predpostavka je da je to jedna od prvih ili jedna od zadnjih serija, kada su ugradjivali sta su imali...

 

Puch je bio stabilna firma u to doba, a HMW je bio pred raspadom, radilo se kako se moglo i u Austriji i u Zagrebu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Posto radis za sebe motorce,sastavi ga kako se tebi svidja.Ja nisam imao tu mogucnost jer sam vecinu resturacija radio za musterije koje su zhtevale fabricki izgled i stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Naravno... 

 

Voleo bih da bude sto blize originalu, ali u stvari, nista i niko me ne primorava da malcice odstupim od toga. Iovako niko nema pojma kakav je original bio.

 

Hvala na podrsci, konstruktore !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ау Слобо, ово је баш раритет у данашње време.

 

Мени је ТМЗ и даље мистерија.

 

Пратим "даљи развој ситуације".

 

emoticones-alimentacion-palomitas-de-mai

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@Zorge

 

u kom smislu misterija? 

 

nisam bas mnogo stizao da se bavim sa njim, poskidao sam neispravne zaribale i pokidane sajle, crevo za gorivo istrulilo jos u proslom veku, itd. pa krenuo u neke sitne nabavke. 

 

i ocistio neke delova cisto da vidim sta sam dobio. evo rezultata - rezerovar i zadnji bandas

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@Zorge

 

u kom smislu misterija? 

 

nisam bas mnogo stizao da se bavim sa njim, poskidao sam neispravne zaribale i pokidane sajle, crevo za gorivo istrulilo jos u proslom veku, itd. pa krenuo u neke sitne nabavke. 

 

i ocistio neke delova cisto da vidim sta sam dobio. evo rezultata - rezerovar i zadnji "bandas"

post-14341-0-11197200-1492628309.jpg

post-14341-0-89774400-1492628323.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Iskreno receno, fasciniran sam stanjem horma. I hroma i limarije. Ustvari, stanjem celog motora.

 

 Predprosle godine sam nabavio kinesku krosaricu (Sky cross 50), godiste 2010., za vozikanja po gradu, prednu felnu sam BACIO, posto je bila zardjala takoda boli, a zadnju nisam, nekako jos moze da prodje. 

 

Ali definitivno - ove felne stare skoro 60 godina su pet puta bolje nego one na kinezu od 5 godina !

 

Hromirani deo rezervoara sam samo jednom premazao sa purolom i ocistio, nista vise. Usput, rezervoar sam isprao sa 1 dcl benzina, i sada curi iz njega cisto. 

 

Nisam napomenuo da sam za Sky 5 godina starosti morao da kupim nov rezervoar, curio je na sve strane kao sito. Kostao je u Sprintu neke 2-3.000 rsd, sto je stvarno boranija, ali definitino toliko i vredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Raritet je, sto jest, jest. Ali, ima ih jos poneki sacuvan... 

 

Ovde kod nas u srbiji, znam za dva komada u Muzeju starih masina Zeravica u Novom Milosevu. Koliko vidim, oba su u dosta losijem stanju od moga, i manje su kompletni. I bio je taj jedan na Kupujem-prodajem iz Subotice koji sam vec pomenuo, ali sam izgubio kontakt sa vlasnikom. Dakle, ovaj moj bi bio vec cetvrti...

 

http://www.muzejzeravica.org/app/sr/mz/subcat/19/

 

3179_2_l.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Problem je u tome sto ih je napravljena mala kolicina (u odnosu na Tomose), proizvodnja je prestala jos 1962, a TMZ je zatvoren i kada su dovoljno ostarili da zahtevaju opravke, delove, nije ih bilo na trzistu, pa je ljudima bilo jednostavnije da nabave novi automatik ili T12 nego da odrzavaju stari TMZ. 

 

Vecina ih je pobacana i unistena, za razliku od starih tomosa koji su jos i dan danas u upotrebi.

 

Po recima dobrog poznavaoca istorije TMZ-a i vlasnika muzeja bicikala/motocikala iz Vinkovaca, moj konkretan primerak je serija pred zatvaranje / zaustavljanje proizvodnje, verovatno 1962 godiste. Raniji modeli su imali teleskop vile koje su uvozene iz Austrije, a ovaj moj ima trougaone koje su proizvodjene u Zagrebu. To je raritet, nisam nasao ni jedan drugi na netu sa tim vilama. Mozda je i jedini preziveli sa zagrebackim vilama uopste.

 

U hrvatskoj ih ima nekolicina ocuvanih, tamo je na neki nacin kultna masina - jedini motocikl proizveden u hrvatskoj. Dobro, tu je jos i model "Svrca" koji nije pravljen po licenci, nego je proizvod razvijen u Zagrebu, napravljen u svega par stotina komada: 

 

Evo ga jedan bas na prodaju kod nas, opet u Subotici: 

 

https://www.polovniautomobili.com/motori/9957496/tmz-svrca

 

Meni je uvek bio interesantan, pricu o TMZ-u kao firmi znam odavno, to je bas lep i redak primer inzenjerskog entuzijazma - grupa ljudi se godinama jako trudila da napravi nesto, i skoro da su uspeli. Steta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Usput, zna li neko gde mogu da nadjem ovakvu stopaljku? Skroz plasticna, u obliku suze. Isla je i na Tomos 03, AOS, automatik kajsar... Radio je Saturnus, trebalo bi da ih bude jos ponegde.

post-14341-0-74676900-1492630978.jpg

post-14341-0-98342700-1492630990.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meni ovo deluje kao da je islo i na Rogovu Poniku. Sad...i to je raritet, jos kompletna.

Ako ima sraf po sredini kroz crvenu plastiku da je pricvrsti za nosac sijalice, to je ta 100%

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

@Zorge

 

u kom smislu misterija?

 

Мистерија у смислу, да сам у животу видео само један мопед "Творнице мотоцикала Загреб", бордо боје, у возном стању, али то беше пре четврт века. Осим чињенице да је та фабрика постојала и тог мог једног "блиског сусрета треће врсте", ТМЗ ми је "тера инкогнита", али баш-баш.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@pronto 

 

da, to je taj, jedna rupa za sraf kroz sredinu, imao ga je i Rogov Ponika. Ja sam bio ubedjen da to nece biti tesko pronaci, ali kanda sam se prevario... 

 

@zorge

 

TMS je mala firmica, a velika prica o njoj. Interesantno, al svi je nekako preskoce u "istoriji YU industrije motornih vozila", kao i "prvi partizan", kao da nikada nisu postojali. 

 

Ispricam je jednom kad uhvatim danfa... Meni bila jako zanimljiva, mozda bude jos nekome.

 

A ja bih voleo da cujem pricu o Partizanu iz Subotice. Prekopavao sam i ovaj i druge forume, i sem jedne teme ovde od pre sedam godina, i jedne isto tako bajate na Oldtajmer forumu o manje-vise neuspesnim restauracijama, nigde nista...  

 

Mora negde biti neki Suboticanin koji zna vise o tome. Pa da se zabelezi i spase od zaborava.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Posto rucku kvacila ne mogu kupiti novu, dao sam da se navari stara tamo gde je izlizana. Sutra je dobijem nazad pa turpijam i montiram... 

 

Sajle za menjac i kvalico nabavio nove, montiram za vikend. Ako uspem da dotegnem guvernal, posto ima jedno dva cola lufta u lezajevima, provozam se jedan krug okolo

post-14341-0-14519400-1492714122.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja