Jump to content

Moto Zajednica

podmazivanje ispod dekle variomata

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2797 postova

kao sto sam napisao -šta treba da bude podmazano kad se skine dekla gde stoji kais ,znaci variomat i kvacilo.Šta sve treba da je podmazano i kojom količinom i koliko često.Gde mast,a gde ulje ili ništa netreba -čuo sam različita mišljenja.I kako je to najlakše obaviti po mogučstvu uradi sam bez rasklapanja i majstora

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Nista tu ne treba da bude podmazano. Jedina stvar koja treba a mozda i ne je varijator. Da li treba ili ne zavisi od samog varijatora. Neki se podmazuju a neki ne. Ako imas stock vario, nadji manual za tvoj skuter pa procitaj treba li ili ne.

Ako imas neki aftermarket vario, nadji uputstvo za njega pa vidi. Ja npr sam imao Malossi 2000 on se nije podmazivao, dok neki modeli Polinija imaju mast koja se nanosi sa unutrasnje strane varia u klizace po kojima se krecu rolnice.

Mislim da skidanje u kucnoj radinosti neces moci sam. Treba ti pneumatski pistolj, ili specijalni alat za blokadu kada skidas vario.

A zasto uopste zelis da podmazujes nesto? Jel imas neki problem sa prenosom ili onako... preventiva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

@francuz

Sve su te pogresno naucili, vidim da stalno pominjes pogledaj stock ili uputstvo pa radi po tome ma da u praksi zna biti drugacije.

I te kako se ima podmazivati u prenosu ili ti CVT-u......

 

- osovina radilice valja da je blago nauljena kao i bolcna sa unutrasnje i spoljne strane (80W90).

- variator takodje, prvenstveno bakarna biksna (80W90), vodjice klizaca (mast) i lezista rolnica (80W90) ako je suv vario.

  Variatori koji imaju dihtung u vidu O-ring gumice imaju u sebi fabricku mast crne boje i tu se nema sta naknadno podmazivati sem biksne gde dolaci      bolcna. Malossi Multivar2000 se takodje podmazuje (bolcna-biksna) cak dobijes i mast predvidjeno za to, nema curenja jer ima dva semeringa na  variatoru

- osovina kvacila se podmazuje na mestu gde nailazi kvacilo radi lakseg skidanja/montiranja zvona kvacila jer je tu nazubljeno.

- u kvacilu imas dva lezaja, iglicasti se obavezno podmazuje dok se drugi obicni menja, zatim.... kad se kvacilo skroz rasturi, osovine lamela treba da su podmazane, gumice tj kocnice i vodjice/leziste na lameli takodje.

 Kada se skine metalni osigurac donjeg dela kvacila tu imas masti koliko hoces a nekad zna da je i nema, obavezno mora imati mast mesto gde seta tanjir.

- lezaj u nosacu kvacila ili dekli se ne podmazuje (mnogi upravo to rade) vec se menja

- lezaj u roleru se ne podmazuje, menja se lezaj ili roler (zavisno od modela)

 

Da bi ista krenuo da podmazujes, sve treba poskidati i odmastiti, da se sija da se cakli, sto niko to ne radi (otovre, dune vazduhom a mozda ni to, zamene sta zamene i sklope nazad) pa tek onda podmazati u vrlo maloj kolicini, ako se pretera nece da valja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Satelis sve stoji sto kazes i uopste mi ne pada na pamet da ti protivrecim. Tvoje i moje znanje je nebo i zemlja. Oko blago nauljenih delova sam mislio da se podrazumeva pa da nema potrbe da se podmazuje. Nekako mi se cini kad bi neko u kucnoj radinosti podmazivao da bi se stavilo malo vise ulja pa bi se rasprskalo na sve strane a onda belaj. Nece skuter da krene jer je sve masno.

Zato sam i napisao ono gore.

Samo oko Multivara se ne slazem. Multivar 2000 za npr Typhoon bb 2t dolazi bez masti i u manualu sa kojim stize direktno iz Malossia eksplicitno pise da se ne podmazuje. Jos jedna cudna stvar kod tog varia je da leze na nenazubljeni deo radilice a drzi ga samo matica stegnuta na odredjenu vrednost

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2797 postova

jednom od najpoznatijih uvoznika skutera u srbiji prilikom skidanja prstena na variomatu posle 1000 km- platis pa ti ostane garancija,, sam napomenuo i pitao da li treba tu nesto da se podmazuje ,takodje i kad smo skidali kvaciloo jer je treslo ,majstor kaze NIŠTA SE NE PODMAZUJE.Majstor slovi za extra dobrog.

 

Komsija inzinjer za motore i vozila koji je 10 godina uvozio i odrzavo skutere mi je pre toga rekao da ako mu dam 20 eura sve ce rasklopiti i podmazati što treba i da ću tim da produžim trajnost kineskog skutera.

Rekao mi je da ako mi nešto iskrsne od popravki u garantnom roku da obavezno tražim da se to uradi .Ja pitao,nisam tražio i nisam ništa ni dobio.

Sad idem da mi menjaju ležaj u dekli koji sam dijagnostikovo kod drugog majstora a lupa od prvog dana -majstor godinu dana nemože da nadje šta lupa.

Već sam psihički oboleo i blam me da tražim bilo šta jer je ovo šesti deo neispravan na motoru i to fabrički ugradjen a prešao sam već 500 km vozeći do majstora i nazad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

..........

Samo oko Multivara se ne slazem. Multivar 2000 za npr Typhoon bb 2t dolazi bez masti i u manualu sa kojim stize direktno iz Malossia eksplicitno pise da se ne podmazuje. Jos jedna cudna stvar kod tog varia je da leze na nenazubljeni deo radilice a drzi ga samo matica stegnuta na odredjenu vrednost

 

Ne bi se slozio, evo i zasto.......

Ugradih Dr. Pulley na jedno skuterce i posle nekog vremena pocne nesto da skripi, pisti, ciuce iz CVT-a. Gosn vlasnik ata procita sve moguce forume i dodje do saznanja da se to desava i da je to tako "normalno", normalno je da imas detlica u prenosu izgleda.

Kad sam mu predlozio da uradim kako mislim da treba, da se sve rasklopi, podmaze, obradi......nema sanse, nema podmazivanja, eksplicitno i nikako podmazivanje icega.....Ok kako os, vozi detlica.

 

Vrlo kratko je trajalo,pored detlica pocelo je da trese pri polasku i to dobrano.....samo ga je dovezao i rekao "uradi ga, ma radi mu sta hoces".

Nakon radova ma nema da pisne. 

 

Sta htedoh reci, ono najbitnije.....moze fabrika pisati i preporucivati sta hoce, dva tela koja imaju trenje izmedju sebe, mora biti masti il nekog lubrikanta ako mislis da traje  ;)

Sve mi se cini da namerno navode da nema podmazivanja da bi krace trajalo tj da bi ti kao vlasnik pre novce njima ostavio.....sto i jeste poenta, onaj ko oseti bolje preformanse tesko da ce se vratiti na fabriku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4323 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Moj multivar 2000 traje već 65.000 km, moped mi održava Dare. Ne razumem se i trudim se da ne postavljam glupa pitanja kad dodjem na servis (dobro, omakne se nekad), koliko ja znam, a mislim da toliko znam, on svašta nešto tu macka. I eto, kotrlja se, ništa nisam menjao od multivara za sve te godine i kilometre eksploatacije.

Neka sam kaže, bolje zna od mene svakako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Ne dovodim u pitanje Daretovo znanje, iskustvo i expertizu. Covek je kralj i slazem se sa svim sto je napisao.

Ja sam na pocetku napisao ono sto sam mislio da je najbolji savet po mom iskustvu. Nemam problem sa time da mi neko kaze da gresim i da ja to prihvatim ako to sto je receno ima smisla. U ovom slucaju itekako ima smisla.

I dalje mislim da ljudi ne treba nista da podmazuju u prenosu u kucnoj radinosti jer u neznanju imaju tendenciju da preteraju sto bi kod prenosa bilo mnogo lose.

Bolje da se odveze skuter kod Satelisa ili nekog ko dobro zna sta radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2797 postova

majstor mi je pokidao dihtung dekle  ispod variomata i sklopio bez dihtunga.Tvrdi da je moguće da tako radi bez problema i da nemoram da ga kupim.To mi je nešto sumnjivo pre svega zbog prodiranja vode.I da li voda može  nekako da izidje.Ima li neko iskustva sa tim radom bez dihtunga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM Simphony ST 200i
On 15.4.2017. at 9:10, Satelis je napisao:

 

- osovina radilice valja da je blago nauljena kao i bolcna sa unutrasnje i spoljne strane (80W90).

- variator takodje, prvenstveno bakarna biksna (80W90), vodjice klizaca (mast) i lezista rolnica (80W90) ako je suv vario.

  Variatori koji imaju dihtung u vidu O-ring gumice imaju u sebi fabricku mast crne boje i tu se nema sta naknadno podmazivati sem biksne gde dolaci      bolcna. Malossi Multivar2000 se takodje podmazuje (bolcna-biksna) cak dobijes i mast predvidjeno za to, nema curenja jer ima dva semeringa na  variatoru

-

 

Ajde pomoć, hoću da menjam rolnice na Kymco super 8 (fabričke 6,5gr.) da li ili ne treba podmazati ležište rolnica ili ne??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ako je rolnica fabricki samo-podmazivajuca.... razmisli zasto je tako?

Takodje treba razmisli zasto se moze videti kod Yamahinih varia da ima dupke puna ležišta graf. mašću pa poklopac sa zadnje strane?

 

Ne mora, poželjno je vrlo malo, tanko, nikako preterivati.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja