Jump to content

Moto Zajednica

Uljna pumpa

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Jel proveravate povremeno uljnu pumpu u vasim motorima, tj. koji je pritisak ulja koji pumpa pravi? To je nesumnjivo srce motora, a opet svi to nekako zaboravljamo...

 

Ja licno ne znam ni jednog motoristu koji je to proverio, a to garantovano treba raditi jer su posledice jako ozbiljne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Mala ispravka Pablo.Da bi provjerio pumpu moras da je izvadis iz motor i fizicki da pregledas.A to sta se miri pritisak ulja je ovako:

 

-ako je pritisak slab ili ispod propisanog ne mora da znaci da je pumpa u pitanju,jer je tu ventil koji kontlorise pritisak i radi na pricipu kug lagera i opruge.Stelovanjem opruge moze da se povisi i smanji pritisak ulja u sistemu.

 

-isto tako u kakvom su stanju bank i leteci lezaji....

 

da ti pumpa rikne u motoru onda bolje da se vozis GSP-m jer ne zasluzujes nisat bolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Ako uspes da sjebes pumpu za ulje onda bi uspeo da sjebes i cekic :rolleyes:

 

Prilicno prost mehanizam koji bi trebalo da nadzivi ostatak motora

 

moze sa je zapalis ako ne minjas ulje redovni,jer se ulje nakon odredjenog vrimena pretvata u katram(tako ces njbolje da razumis) i uljna pumpa ki ostatak motora prigrijava i to ti je to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Iskreno, to mi nikada nije palo na pamet mada prilicno sam siguran da stvara odlican pritisak ulja, pogotovo kada vidim kako lampica reaguje pri paljenju i gasenju motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ma ja nisam ni mislio da fizicki pregledas pumpu, vec da se izmeri pritisak koji ona pravi, a to bi trebalo da moze da se uradi i bez vadjenja motora...

 

Znaci mislite da ne treba da se brine oko toga? A sto onda u svi uputstvima za motore pise kao 'long term maintenance' da se uradi i provera pritiska ulja u masini? Mislim, malo ko od svih nas vozi motor koji je presao manje od 30-40 hiljada, sto je za motore ipak malo veca kilometraza...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
Ma ja nisam ni mislio da fizicki pregledas pumpu' date=' vec da se izmeri pritisak koji ona pravi, a to bi trebalo da moze da se uradi i bez vadjenja motora...

 

Znaci mislite da ne treba da se brine oko toga? A sto onda u svi uputstvima za motore pise kao 'long term maintenance' da se uradi i provera pritiska ulja u masini? Mislim, malo ko od svih nas vozi motor koji je presao manje od 30-40 hiljada, sto je za motore ipak malo veca kilometraza...[/quote']

Na nekim motorima moze da se uradi jednostavan test koji ti nece pokazati tacnu vrednost pritsika, ali ce pokazati da ulje struji tamo gde treba. Naime, na glavi motora (otprilike nesto ispod nivoa bregastih), postoji sraf koji treba popustiti nekoliko okretaja. Upalis motor, bez dodavanja gasa, i ulje bi trebalo da pocne da curka napolje. Ukoliko se ovo ne dogodi u roku od 60s, motor treba ugasiti i krenuti sa kontrolom svih segmenata uljnog sistema. Kolicina i brzina isticanja ulja ti daje neki subjektivni osecaj da li je sve u redu. Ako istice brzo, pritisak je mozda visi nego sto treba usled lose gradacije ulja ili zacepljenosti relief ventila. Tako barem kaze Haynes manual.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

moze sa je zapalis ako ne minjas ulje redovni' date='jer se ulje nakon odredjenog vrimena pretvata u katram(tako ces njbolje da razumis) i uljna pumpa ki ostatak motora prigrijava i to ti je to[/quote']

 

Mislio sam da se podrazumeva da se ulje i filter redovno menja i da se kontrolise nivo ulja.

 

Mali off

 

Sto se tice pretvarana ulja u katran skoro je ikarbus dobio od gradske vlade 70tak MAN-ovih(cini mi se) motora da ugrade u autobuse i oni su ludaci povezali iberaluf na ulaz u kompresor i pogadjaj sta je dalje bilo...Jos veci su ludaci svabe koji su ispostovali garanciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Ma ja nisam ni mislio da fizicki pregledas pumpu' date=' vec da se izmeri pritisak koji ona pravi, a to bi trebalo da moze da se uradi i bez vadjenja motora...

 

Znaci mislite da ne treba da se brine oko toga? A sto onda u svi uputstvima za motore pise kao 'long term maintenance' da se uradi i provera pritiska ulja u masini? Mislim, malo ko od svih nas vozi motor koji je presao manje od 30-40 hiljada, sto je za motore ipak malo veca kilometraza...[/quote']

 

Ma znan Pablo da nisi mislija da fizicki provjeris pumpu.U potpunosti san razumija sta si tija reci.

A to 30-40 iljada km nije nisa ni za jedan motor pa makar bija iz 70-h.ako redovno minjas ulje motor moze da pridje oko 100 iljada bez problema.A 100 iljada to je vec neka ozbiljan kilometraza.

 

Npr: novi Moto Guzzijevi i BMW-i motor se razradjuju oko 10 iljada km.Pa tako kad pridju 40 iljada mozes reci da su tek razradjeni...... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Ja imam u Coupeu pokazivac pritiska i temperature ulja, rekao bih da je dosta pametno sto je to tu stavljeno, cudi me zasto to nemaju sva (ozbiljnija) kola i motori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Ja imam u Coupeu pokazivac pritiska i temperature ulja' date=' rekao bih da je dosta pametno sto je to tu stavljeno, cudi me zasto to nemaju sva (ozbiljnija) kola i motori.[/quote'] Zato sto to ozbiljnijim vozilima i NE TREBA :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650
Ja imam u Coupeu pokazivac pritiska i temperature ulja' date=' rekao bih da je dosta pametno sto je to tu stavljeno, cudi me zasto to nemaju sva (ozbiljnija) kola i motori.[/quote'] Zato sto to ozbiljnijim vozilima i NE TREBA :twisted:

:D:D :thumbsup:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Uglavnom svi japanski motori imaju na bloku sraf koji zacepljuje uljni kanal, on se moze skinuti i montirati manometar te izmeriti pritisak, mada se to retko radi, neodrzavan motor koji je dogurao dotle da mu je nizak pritisak zbog mehanicke istrosenosti lezajeva, te gubitaka, ili ostecenja pumpe, itd, verovatno vise i nema karike od predjenih km, duva, dimi prdi, lupa.......pre se desi da dodje na kvara na korpi kvacila, od cimanja, tockiranja..... pukne opruga, ispadne deo iste, polomi pumpu, tj mali zupcanik, itd....... redovno menjaj ulje, sipaj kvalitetno ulje, i pumpa ce nadziveti sve drugo..........

 

POZDRAV

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Zirovnica, Kragujevac
Ja imam u Coupeu pokazivac pritiska i temperature ulja' date=' rekao bih da je dosta pametno sto je to tu stavljeno, cudi me zasto to nemaju sva (ozbiljnija) kola i motori.[/quote'] Zato sto to ozbiljnijim vozilima i NE TREBA :twisted:

E ljudi nemojte se muciti oko tih pritisaka,konstruktori su sve izmislili i ne treba nista da se dodaje.Neki motori imaju mano za pritisak ulja kao npr. harley ili neki bolid i sl.

Po tome se vidi sta je neki los motor ili ovo drugo prototip.Gde je trebalo stavljeno je.Naprimer Harley se pri voznji raspada od nekih vibracija i zato ima pokazivac pritiska ili bolid ima neke obrtaje i temperature koji su van svih normi.Uostalom bolid nije auto,vec laboratorija za neka ispitivanja mogucnosti u mehanici i za pranje novca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja