Jump to content

Moto Zajednica

Protivprirodni blud

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

http://www.021.rs/story/Info/Srbija/160410/Na-srpskim-putevima-stradalo-25000-motociklista-najcesce-mladih.html


 


"Put do pakla, popločan je dobrim namerama"


 


Još, kada se na kraju napravi anketa: "Da li biste vi detetu kupili motor?"


 


Ne moraju da se pretržu sa čitanjem, neka pročitaju samo:


 


Z A K O N


O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA


I OSNOVNE ODREDBE


 


Član 6.


Odgovornost za sprovođenje mera saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u


cilju sticanja znanja, veština i navika neophodnih za bezbedno učešće u saobraćaju,


unapređivanja i učvršćivanja pozitivnih stavova i ponašanja značajnih za bezbedno


učešće u saobraćaju imaju:


1) porodica za saobraćajno obrazovanje i vaspitanje dece,


2) organi i organizacije nadležni za brigu o deci za donošenje programa


saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece predškolskog uzrasta i za


praćenje realizacije ovog programa,


3) organi i organizacije nadležni za poslove obrazovanja za donošenje


programa saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u predškolskim


ustanovama i za praćenje realizacije ovog programa,


4) organi nadležni za unutrašnje poslove za realizaciju dela programa


saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u predškolskim ustanovama,


osnovnim i srednjim školama na zahtev ovih ustanova, a posebno za rad


školskih saobraćajnih patrola i saobraćajnih patrola građana,


5) organi nadležni za poslove saobraćaja za unapređenje saobraćajnog


okruženja u zonama škola i drugim zonama sa povećanim prisustvom


ranjivih učesnika u saobraćaju i za unapređenje ponašanja učesnika u


saobraćaju u ovim zonama,


6) organi nadležni za poslove zdravlja za edukaciju građana o zdravstvenim


aspektima bezbednog ponašanja u saobraćaju,


 


Najžalosniji, u celoj priči, je "protiv prirodni blud" (kecanje u zdrav mozak), koji se konstantno provodi nad motociklistima.


 


Dopuštaju sebi slobodu da nam sude i presuđuju.


 


 


Kao čovek, koji gleda "svoja posla" moja elaboracija će se zadržati na:


 


Odgovornost... 


1) porodica za saobraćajno obrazovanje i vaspitanje dece


 


Daj detetu oružje, 


neka ga čisti i podmazuje sa tobom zajedno i 


nikada se neće kurčiti, pred društvom, (sa slučajno napunjenim pištoljem ili lovačkom puškom)...


 


Moja supruga ne voli motocikle (zbog istih razloga kao i većina roditelja).


Ali, kao savestan i odličan vozač automobila i pripadnik vrste zvane čovek,


nema odbojan stav prema motociklistima. 


 


Imali smo strašne polemike, kada sam sina učio da vozi


 


.https://www.bikepics...468071-full.jpg


 


 


 


Svake subote, na praznom parkingu firme 21 Maj.


Bez kacige u početku, da bi se, kasnije, lakše navikao na nju. 


 


Moji jedini argumenti su bili:


Ne mora, nikada u životu, voziti motocikl, ali neka nauči da vozi...


Jer, pozajmiće skuter, moped, motor...  od drugara, da proba, i poginuće nam dete...


Samo neka zna da vozi...


 


Sve ostalo je, dalje, bila njegova odluka. 


 


https://www.bikepics...789974-full.jpg


 

Godinu dana mu je motor stajao u garaži, dok nije sakupio novac, prošao kompletnu obuku i


položio vozački ispit iz prvog puta


(vožnja 30. decembra 2015., testovi, dve nedelje ranije).


 


Posle čestitanja, za ulazak u svet "vitezova na asfaltu" (jer mi to i jesmo), zamolio sam ga, očinski-bratski, da prespava i sutra vozi.


 


 


Tako smo, 31.decembra ispratili staru godinu, njegovom prvom, našom zajedničkom, vožnjom. 


 


Koristi, skoro svakodnevno, motocikl, kao prevozno sretstvo. 


Imao je priliku da, u međuvremenu, "poljubi" asfalt (sa prvom kišicom, na klizavom betonu benzinske pumpe, pri brzini od 5 km/h).


Dešava se, idemo dalje...


 


Mirno spavam.


 


 


Neka svako od njih gleda "svoja posla."


 


"Vino od loze, 


mleko od koze,


čovek od čoveka."


       Boris Pasternak

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Feniks, sudeci po "kacigi" koju ti sin ima na glavi na drugoj slici, nisi mu bas sve najbolje objasnio. Mislis li da ce mu ta takozvana "nosa" ostati na glavi u slucaju nezgode?

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ko o čemu, mi o padanju i kacigi...

 

Daj, brate, molim te, ne baksuziraj, kakve nezgode...

 

Ja sam ga vaspitao da je:

 

Važnija bistra glava i pametna vožnja (ne konzumira alkohol, ni opijate).

Poštovanje pravila saobraćaja (brzina, signalizacija...)

Uvažavanje drugih učesnika u saobraćaju (sve što se kotrlja, puzi, hoda, pliva, leti...).

 

Zreo je čovek i sam odlučuje šta će nositi na glavi.

 

Inače ovaj "lonac" ima homologaciju.

 

 

 

bikepics-2799508-984.jpg

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Pri padu sa motorcikla u skoro 90% udaraca se udara nekim delom vilice. Mozda nece da ga usmrti (pu pu) ali ce da ga unakazi. Kupi mu Full Face.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ja vidim odraslu osobu na motoru, šta ima neko njemu da kupuje i da odredjuje hoće li nositi ovu ili onu kacigu?

Slažem se da ga treba posavetovati da se sto bolje opremi, a tu svakako ne spada ta nosa na glavi ali opet to je izbor te osobe same.

 

 

Verzonden vanaf mijn airbus 380 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Pri padu sa motorcikla u skoro 90% udaraca se udara nekim delom vilice. Mozda nece da ga usmrti (pu pu) ali ce da ga unakazi. Kupi mu Full Face.

Potvrđujem iz iskustva. Da sam nosio ovakvu kacigu ne bi dobro prošao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Svaka čast momci  :takoje:

Vaši komentari, dosta govore o ozbiljnom pristupu celoj priči. čak i kada me, bez trunke samilosti, karakterišete kao neodgovorno lice.  

 

Ali, molim vas, da, ne sudite preoštro  :)

 

Prva stavka, koju je uradio, pre početka praktične obuke, je nabavka tzv. "flip flop" kacige (sa ojačanjem potiljačnog dela glave) i to

najviše, kako je sam rekao,  zbog obuke, koja se obavlja, na skuteru.

 

Iako auto-škola ima kacige za obuku, to nije dolazilo u obzir (mora imati svoju i to je tako).

 

Inače je koristi u vožnji.

 

Ovde je slučajno snimljeno, prošle godine.

Na 2.10 snimka, možete videti, pomenutu, "lepoticu" sive boje.

 

Svako odrastanje ima svoje faze...(samo pratiš i ne praviš se pametan, jer su deca "pametnija" od nas, pa nam posle "popuste").

Tako i fotke "noše" (svi smo nekad bili mladi)...

 

Pa, onda, prvo ide otvaranje auspuha da se vidi kako zvuči...

Kasnije, se  "iskalkuliše", mini, "cherry bomb" i dobije solidan zvuk,

"čujan" ostalim učesnicima u saobraćaju (ne bučan, već dovoljno "respektabilan").

 

O čoperima, "preponskim raketama",

filozofiji jednih i drugih (jahača i mašina)...

kako se, sa prvih, pada i

preleće preko drugih (gde kaciga lomi vrat), ne bih sada.

 

Jer odosmo u off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Prepozn'o sam dzukca od sashsca na snimku :D

 

 

Verzonden vanaf mijn airbus 380 met Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
On 4/12/2017 at 11:15 PM, feniks said:

Da ga nisu malo pretjerali, mislim malo vise:staa2: To mu dodje 2500 ljudi godisnje ginulo samo na motociklu, pa koliko je uopsteno izginulo u saobracaju u tih 10 godina, jel iko preteko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Koliko vidim ovdje bi tema oko toga kupiti djetetu motor ili ne.....

 

Jbg, imam ih dvoje. Gledaju motore svaki dan, tata ima dva motora, ide se u Louis u kupovinu porodično godinama, većina prijatelja ima motore, tata hoće da bude uzor djeci u svemu, tata je u garaži napravio bukvalno kafić radionu za svoju dušu, sa tatom se alati, sa tatom se ide u Klub, tata ima tetovaže...…. i šta sad kad zatraže motor i sve drugo iz moto svijeta.... a to me brzo čeka!!??

 

Sa druge strane, tata je završio fakultet, priča dva strana jezika, radio je tri posla da ih prehrani, poštuje njihovu majku, obišao je cijelu Evropu, živi pošteno i slobodno (koliko god može)..... a i to bi ja da se ugledaju na mene...

 

Kako sad da kažem, motor ne može, ali sve drugo možete kao tata..... jbg ne ide... nije to to.... a šta ako se nešto desi, a tata kupio motor... još ne znam šta uraditi vidjeću...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV LC

Imam dva sina i ista pitanja...

Stariji ima 17 i polaze upravo vozacki za B kategoriju. Pricamo vec o dva tocka. Cilj mi je da stekne iskustvo u saobracaju na 4 tocka i shvati kako to sve (ne)funkcionise pa kad bude imao punu dozvolu jer po novom zakonu sad dobija probnu do 21. jer je maloletan, neka polaze za A ali ce vec moci da predvidi iz kog grma sve vreba opasnost. Naravno stalna edukacija je neophodna, u smislu staviti ga na mesto suvozaca i voziti kroz grad, na svakih 5 minuta se desava situacija koja ugrozava motocikliste pa mu tom prilikom objasnjavam koliko je neophodno voziti defanzivno u gradu i smanjiti brzinu!

I da nazalost NIGDE NEMA PRVENSTVO PROLAZA kad je na dva tocka, bez obzira na propise, saobracajne znakove, signalizaciju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Kupiti ili ne? Ako pokazuje interesovanje, a mi mu ne kupimo i ne edukujemo, najvjerovatnije ce kupiti sam kada bude mogao. Tek onda nas nece nista pitati niti dozvoliti da ga savjetujemo

Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Moj vozi od 16.te.Ono sto moram da zakljucim,to je da roditelj mora da prati senzibilitet deteta,njegov temperament,vaspitanje,da bi ocenio da li da polaze za motocikl.Moj je miran kao devojcica,vozi lagano,iako je motocikl od 150 konja,tako da sam sto se njega tice siguran.Ne konzumira alkohol,sto je bitno.Ali uvek postoji mogucnost da ga neka budaletina pokupi,kao sto se vec jednom desilo,dok je stajao na semaforu,i pijani idiot ga pokupi i polomi mu ruku(sipke,operacije...)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Moje iskustvo, kao "mladjeg" motoriste, (28 godina, za puno A polozio pre dve godine), i to kao nekoga ko nikad nije imao motor u porodici, uglavnom sam vozikao motore od drugara, jer mi niko u porodici nije voleo, ni vozio motore, je u tome da svako pojedinacno mora u glavi da ogranici neke stvari. Nemam dece, bice nadam se uskoro, dace Bog, al' mislim da komplet razmišljanje i obrazovanje dece ide, sto kazu, "iz kuce".

Niko me nije mogao nagovoriti ni na drogu, ni na cigare, na brzu voznju... ili bilo sta slicno ako ja to nisam hteo.

Tako je i za voznju motora. Vozim, aktivno, dve godine. Vozim sa raznim likovima, sa raznim tipovima motora, od Crossa, Skutera do RR, i nikad nisam imao potrebu da se dokazujem, da se trkam sa njima. Vozim svoju voznji. Pazim na svoju voznju (i voznju auta oko mene) koliko sam god u mogućnosti. Jbg mogu uvek sranja da se dese, ja mogu samo, svojom paznjom, da smanjim mogućnost da do sranja dodje.

Da skratim, milsim da svako pojedinacno, bilo da je dete od 7, ili "mator konj" od 77 mora sam da misli svojom glavom, a to dolazi od kucnog obrazovanja koje ne sme biti prisiljeno nego licno prihvatljivo i poučno za pojedinca. Tako vam je i za voznju. Svako pojedinačno od nas odredjuje da l' ce voziti da bi se nekome dokazivao ili da bi uzivao. Koliko god nam neko pricao ili ubedjivao u suprotno to izaziva kontra efekat...

Tako da decu treba vaspitavati da sami misle svojom glavom, naravno licnim primerom, da budu svesni svih svojih postupaka, i posledica istih. Tako je i sa voznjom motora.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Nemci su došli do jednog čudnog zaključka, nakon spajanja dve Nemačke. Naime, svima je manje, više poznato da se na automobil u DDR-u, tzv "Istočnoj Nemačkoj" čekalo dugo. Godinama pa i decenijama. Svako ko napuni 18 godina je imao pravo da zatraži automobil ali ga je dobijao tek kada se venča a neretko posle rođenja prvog deteta. Međutim, niko nije branio vožnju motora. I vozili su sve što su mogli i do čega su došli. Naravno "MZ"-ovi i "Jawe" su bili najomiljeniji. Al i najskuplji. Njih su smeli još kao maloletni da kupe i da voze. Ispostavilo se da su na taj način mnogo brže sticali iskustva i osećaj za to koliko su osetljivi kao učesnici u saobraćaju. Dok stigne auto, na motoru su već naučili da okreću glavu na sve strane, da strepe od svega što se kreće, kako se ponašati u neprijatnim situacijama i lošim vremenskim prilikama i slično. Naravno, zbog mnogo većeg broja motora od automobila, više je bilo i nesreća ali sa mnogo manje smrtnih ishoda nego posle spajanja država. Nakon spajanja je naglo porastao broj poginulih u nesrećama, bilo motorom, bilo autom jer su mogli da kupuju šta su hteli. Odmah su posedali na "zveri" koje nisu znali da ukrote. I šta je suština? Sve se mora probati, osetiti, steći iskustvo jer ko je "luda glava" to je bio i ostaće takav, nastradaćae i sa biciklom, ali valja probati sve dok je malo godina, dok je mladosti da se uz podršku roditelja osete granice, da se oseti privlačnost ili odbojnost prema nečemu jer posle se uvuče strah i to je to. Pa sad, kome odgovara "litra", kome ne, kome auto itd. Sina sam vodio i na MotoGP, vodiću ga i dalje, ćerku nisam jer je mala i ne znam koliko je interesuje ali kada god smo negde videli motor, on je izdaleka gledao a ona je u dva pokreta bila na njemu sa rukama na upravljaču. Jedan od dvojice kumova u Beogradu vozi plavog Horneta sa otvorenim topom, stilizovanim da prati liniju sedišta sa strane. To grmi. Sin je stajao deset metara sa rukama na ušima a ćerka se popela i pokušavala da doda gas. Slutim da će biti svašta. Urođeni afiniteti su čudo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja