Jump to content

Moto Zajednica

Posle teških nesreća na početku sezone sledi akcija Policije...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne znam oko čega ova rasprava o uzrocima kad je opšte poznato da je to uvek splet ovog i onog. Znaci svi smo u pravu, i za brzinu, i za manjak opreme, i loše puteve, i za manjak saobracajne kulture, loše obuke na samom početku..

 

A sam topic - akcija policije - pa može da utiče na to da nekog natera da stavi neku nošu na glavu ali ne i da ga natera da shvati da je to za njegovo dobro i da bi trebao da ulozi u sto bolju opremu može. Policija može da smanji brzinu tamo gde postavi radare, ali ne može nikome da utera u glavu da velika brzina može da ti odnese život i tebi i drugima.

 

Imao sam jednom prilikom raspravu sa jednim policajcem u selu kod Bogatića. Napravio sam neki prekrsaj, nešto tipa semafor nije radio pa se trebalo postovati znakovi, ne sećam se tačno. Uglavnom ja sam prošao bez ikakvih ugrozavanja ali nisam ispoštovao PS skroz. Policajac stoji odmah posle raskrsnice i STOP i kreće priča kako je to nepravilno/nebezbedno/kako on to vidja konstantno... Rekoh prijatelju, pogrešio sam, priznajem ali očigledno tebi je svejedno za to i samo želiš da završiš račun tako da ne trošimo ni tvoje ni moje vreme. On se tu našao malo kao uvredjen i da to nije tako kao sto kažem. Rekoh - da si hteo da mene ili bilo koga da sprečiš ti bi stojao na drugom mestu npr ispred raskrsnice, da si hteo da sprečiš to ti bi nešto poduzeo po tom pitanju, stao bi ispred i regulisao bi saobracaj na ovoj očigledno malčice zbunjujucoj raskrsnici. Ali ti ništa nisi preduzeo od svega toga već si se samo odlucio sa sačekujes i naplacujes.

 

 

Verzonden vanaf mijn airbus 380 met Tapatalk

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

 

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

 

 

Stvarno ne razumem iz kog razloga pominjes Beograd i kakve veze ovo sto si napisao ima sa temom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nezadovoljstvo sto postoji samo jedan 'navak' koji nije svima jednako blizu?

 

 

Verzonden vanaf mijn airbus 380 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

 

 

 Vidi Skomy,  1985 godine sam se preselio iz Niša u Novi Sad. U to vreme je Niš imao " Svoju stazu " , a ima je i sad, a to ti je onaj poligon za obuku i polaganje vozačkih ispita . U Novom Sadu takva staza ne postoji. Novi Sad je imao tada a i sada " Mišeluk " koji nije staza već saobraćajnica koja se koristi svaki dan, a samo kad se organizuju trke se zatvara za saobraćaj koji se tad preusmerava drugim tokom. 

  Staza u Nišu ( poligon za obuku ) nije nešto velika ( oko 750 metara kolko se sećam ), ali su na njoj u vremenu od 1980 pa do 1983 godine uspešno organizovane trke za šampionat grada Niša i republički šampionat. Celu tu priču i trke je pokrenuo Petar Ulemek koji je radio u AMD Niš i bivši trkači Krstić Gradimir, Jovan Stojadinović - možda još neki koje nisam upamtio. . . 

  Nakon nekoliko godina Petar Ulemek prelazi na novu funkciju u AMSS u Beograd i više se ne organizuju trke. 

 

 Dakle za velika 00 ti nije potrebno da se rodiš u Beogradu već treba da vidiš da se organizuješ u svojoj sredini sa lokalnim auto moto društvom il moto klubom, opštinom i već nekim ko je zadužen za sport u njoj. Inače u to vreme su trke u Nišu bile toliko popularne da su nam u klub dolazili predstavnici FK Radnički iz Niša da bi uskladili kalendar trka jer ako bi se poklopile sa nekom utakmicom - stadion Radničkog je bio skoro prazan . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Za vecinu nesreca kriva je infrastruktura i primitivizam.

 

Infrastruktura zato sto su putevi nakaradno projektovani a i takvi kakvi su mnogo su zapusteni. Signalizacija je uzasna.

 

Primitivizam je kriv zato sto su uz sve meagistralne putne pravce posadjene kuce prodavnice kafane. To nigde preko nisam video sem kad ulazim u naseljeno mesto koje se zna odakle dokle se pruza.

Primitivizam sem nedostatka urabanistickog plana je kriv jer mi srbi ne bi smo se uvukli za 1m unutar svog placa na svoju stetu i tako dozvolili siri put ili ne daj boze trotoar.nego se vodimo onim sta je meni drzava dala- e pa ne dam ni ja.

Primitivizam je kriv i sinoc kad sam se sa kolegom vracao preko avalskih sela i vidimo nekog maloumnika kako kako na R-u jurca bez kacige on i devojka.

 

Dzaba represija kaznama,a ogranicenog je efekta i edukacija. Ja zivim na vozdovcu/dusanovcu ovde u vecini ulica ne mogu kola da se mimoidju. Beogradjanin da bi se motorom pristojno vozio mora da zapuca 100km od BG-a pa onda da pocne neki put bez saobracajne guzve i naselja a diskutabilnog asfalta.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5753 postova

 

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

Druze tebi da se vozi na stazi ne bi ovako pisao. Mnogo ljudi ide po 600-700 km u jednom pravcu u inostranstvo da vozi. Ako ti se ne dopada sto niko nema interes da u Nisu napravi stazu napravi projekat a apliciraj za pare. Imas Serres od Nisa na oko 300 km ili manje a ja sam iz NS isao tamo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ni Valjevo nema stazu pa je Cvrle sampion a ne secam se kad sam ga video na motoru u gradu,jbg.skup sport.@shifteru u pravu si,mozda sam se lose izrazio,kao sto neko rece udesi se dogadjaju zbog raznih okolnosti,ono sto sam hteo reci je da je prilikom skoro svakog udesa brzina motora bila preko dozvoljene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX R K5 750

Necu pametovati i izmisljati toplu vodu, do saobracajnih nesreci dolazi zbog raznoraznih okolnosti i 300 cuda. Generalno mi za vozace u kolima smo nevidljivi, pogotovo za starije (prim.mene je covek sa 70 god pokupio jer je radio polukruzno i kaze nisam te video , pa gde gledas u #*^@/! ). Ali ono sto mogu da primetim da ce neko pre izdvojiti novac da kupi sto bolji i sto noviji motor a za opremu je u principu ma lako cemo. Kaciga od 20€ , suskavac, farmerkice i eventualno neki pojascic. Pa cekaj zar smo svi ludi sto cemo uzeti 1000-1500€ jeftiniji motor ali uzeti bolju opremu. Al jbg takva nam je kultura.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

 

 

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

 

 

Stvarno ne razumem iz kog razloga pominjes Beograd i kakve veze ovo sto si napisao ima sa temom. 

 

Bez uvrede, samo me je odmah asociralo posle Mikulinog posta  :lol3:  :lol3:  :lol3: Legendarni Raka:

 

Ni meni nije potpuno jasno pominjanje Beograda u ovom kontekstu  :stabre:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 991 postova
  • Lokacija: Beograd

Ni Valjevo nema stazu pa je Cvrle sampion a ne secam se kad sam ga video na motoru u gradu,jbg.skup sport.@shifteru u pravu si,mozda sam se lose izrazio,kao sto neko rece udesi se dogadjaju zbog raznih okolnosti,ono sto sam hteo reci je da je prilikom skoro svakog udesa brzina motora bila preko dozvoljene.

Sećam se ja, jednom prilikom zamalo čeoni sudar u krivini da se dogodi, on na motoru, ja u kolima. Doduše, niko tu nije bio kriv, uzan put kroz naselje. A sad sam se setio i nekog moto skupa na Pećini pre više godina kada je doterao motor na prikolici malo da ga pokaže. Vrhunac tog skupa nije bio njegov motor, već Kerber koji je razvaljivao nekoliko sati. Ja oduševljen bio! Ima li tih moto skupova još uvek, nisam čuo skoro za njih?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Do sad se pokazalo da od države ne treba očekivati ništa što će suštinski da doprinese našem položaju. Sve se radi površno i formalno, bez provere da li to ima ikakvog efekta i bez dugoročnije strategije. Evo opet će da formiraju neko radno telo, kao da takva tela ne postoje već X decenija. Treba X ljudi da pogine, da bi se svi setili da su motociklisti ranjivi. A onda je reakcija da se više kontrolišu ti isti motociklisti i glavna mera je da formiraju novo radno telo, agenciju, grupu i slično. Trla baba lan da joj prođe dan.

 

Ljudi, moramo sami da učinimo nešto za svoju bezbednost. Idite na kurseve vožnje, kupite kvalitetnu opremu, vežbajte vožnju svog motora u laboratorijskim uslovima tj. na stazi, pazite na sebe i amortizujte tuđe greške tako da vi ne nastradate. Nemojte da od drugih očekujemo pomoć, a sami da ne uradimo sve što možemo da budemo bezbedniji. 

 

Upravo tako na žalost, lane sam spomenuo nezvaničnu informaciju da može doći do formalizacije dodatne obuke motorciklista:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1861840

 

"U Sloveniji je koliko znam, obavezna dodatna obuka vožnje u nekom intervalu nakon položenog vozačkog ispita, mogu da je vrše ovlšćene škole koje posluju kao privredni subjekti tako da je komrecijala prisutna i neminovna i to u daleko većoj sumi nego što spominjemo. Neće me iznenaditi nešto slično i kod nas."

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1862190

 

"Već sam napomenuo da postoji ideja o uvođenju obavezne dodatne obuke po uzoru koji je Icatenej naveo, bez trenutno postojeće regulative, vrednuju se reference koje postoje, ala strane licence, slično  ko što se vrednuju raznorazne diplome iz bilo čega, pri konkursu za posao sigurno će bilo kakva proverljiva refernca dodati  neki možda prelomni plus."

 

 

 

Za sve one koji kazu kako obuka nije adekvatna evo linkova: 

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/117711-bjb-moto-kamp-bezbedne-vo%C5%BEnje-maj-2017/page-2#entry1955773

http://www.navak.rs/programi-treninga/motocikli/moto-start.html 

http://abm.rs/trening-bezbedne-voznje/osnovni-aktivni-trening/

 

Sta mislite koliko godisnje bude polaznika? Znam da ce biti argumenti skupo je, daleko je... ali ako vec mislite da vam treba dodatna obuka eto ima u organizaciji BJB ima u organizaciji Navaka, ima u organizaciji Asocijacije za bezbednost motociklista, moze da se vozi na stazi u Kuli, na Adi Huji, na Navaku...

 

I ovo je na žalost tačno:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/108875-drugi-kurs-bezbedne-vožnje-2015/?p=1745731

 

"Ja sam obećao da ću donirati kotizaciju za jednog polaznika, uslov je da ima vozačku dozvolu za motor,(skuter), do godinu dana, znači baš početnik, ko hoće i ispunjava uslov nek se stavi na spisak i nek mi samo javi na pp da uplatim novac."

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/108875-drugi-kurs-bezbedne-vožnje-2015/?p=1745907

 

"Neprijatno sam iznenađen malim odzivom čak i među početnicima kojima je sigurno naj potrebnija edukacija čak i ako ima besplatno učešće pokriveno sa moje strane."

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/113800-trening-vozaca-motocikla-bezbedna-voznja/

https://www.facebook.com/pg/moto.tour.guide/posts/

http://www.motoklub.org/trening.html

 

Na pređenih 10.000km trošak samo za gorivo je 100.000 Dinara, kad se dodaju ostali plus kafana, to je poprilična suma i za koju se uvek ima ili nađe, a za bezbednost,  počevši od tehničke ispravnosti motorcikla, opreme i obuke, nikad nema, sve je skupo i sve drugo je preče.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

 

Pa pokazalo se nobrojeno puta da udarac po džepu ima mnogo veći efekat od upozorenja i apela, pošto je očigledno da je sve više onih koji nemaju 00 izađu na stazu i pokažu šta znaju pa ulice i puteve koriste za kurčenje i samodokazivanje, a posledice su katastrofalne.

A šta ćes kad su svi sa velikim 00 rodjeni u Bg-u, a mi ostali bez njih Navak mozemo da gledamo samo na SAT emisiji. Ili ja mozda zivim u zabludi te je ovo ipak decentralizovana Zemlja u kojoj svaki veliki grad ima svoju dostojnu stazu pa i mi bez 00 mozemo tamo da ih sticemo? Niš kao grad sa 300.000 stanovnika i ujedno centar južne Srbije ima karting stazu, mislim da nam je i to previse :)

 

To što Niš ili Čačak nemaju stazu ne znači da na ulici i putu možeš da se ponašaš lap na stazi i tako ugrožavaš i sebe i druge. Svaki bogovetni dan gledam kako pojedinci u mojoj ulici navrću gas bez obzira na ograničenje brzine,  pešačke prelaze i most na kome je puna linija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ni Valjevo nema stazu pa je Cvrle sampion a ne secam se kad sam ga video na motoru u gradu,jbg.skup sport.@shifteru u pravu si,mozda sam se lose izrazio,kao sto neko rece udesi se dogadjaju zbog raznih okolnosti,ono sto sam hteo reci je da je prilikom skoro svakog udesa brzina motora bila preko dozvoljene.

Kao što stazu nema ni Užice, pa Mrsi ne divlja po gradu i okolnim putevima. A ono čega je, čini mi se, Šumadinac bio svedok i Ovčarsko-kablarskoj klisuri, je postalo uobičajena pojava, što znaju i u saobraćajnoj policiji pa ništa ne preduzimaju da to spreče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

 

Ni Valjevo nema stazu pa je Cvrle sampion a ne secam se kad sam ga video na motoru u gradu,jbg.skup sport.@shifteru u pravu si,mozda sam se lose izrazio,kao sto neko rece udesi se dogadjaju zbog raznih okolnosti,ono sto sam hteo reci je da je prilikom skoro svakog udesa brzina motora bila preko dozvoljene.

 

Sećam se ja, jednom prilikom zamalo čeoni sudar u krivini da se dogodi, on na motoru, ja u kolima. Doduše, niko tu nije bio kriv, uzan put kroz naselje. A sad sam se setio i nekog moto skupa na Pećini pre više godina kada je doterao motor na prikolici malo da ga pokaže. Vrhunac tog skupa nije bio njegov motor, već Kerber koji je razvaljivao nekoliko sati. Ja oduševljen bio! Ima li tih moto skupova još uvek, nisam čuo skoro za njih?
Nazalost u Valjevu nema moto skupova vec odavno,ima dosta klubova malo se to razvodnilo,skupa organizacija,opstina nezainteresovana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Hoćemo veću bezbednost u saobraćaju - nije nikakav problem, samo treba promeniti zakon i to onaj kazneni deo. Nažalost koliko god su kazne povećane ( finansiski ) - to očigledno nije dovoljno jer oni koji prave prekršaje znaju da su krivi pa plaćaju kazne. 

  Ja bi tu uveo jednu novu vrstu kazni koja bi se prostim rečima mogla nazvati " jebavanje prekršioca " . To bi otprilike bilo to da kad neko nekom oduzme prednost, momentalno ostane bez dozvole. Odmah bi morao da krene na razgovore sa psihologom i psihijatrom svaki dan po par sati narednih mesec dana ( kao one grupe za odvikavanje od alkoholizma što viđamo u filmovima ), pa ako to prođe onda da ide par meseci u auto školu da sluša obuku za vozače ( teoriski deo ) i da na kraju polaže opet testove. Naravno sve ovo o njegovom trošku. Mislim da bi posle ovoga gledali da možda muva ne leti pa bi i nju propuštali.  Pre nekoliko dana je na mom bulevaru nestalo struje ( i zgrade i javna rasveta ) . Bio sam zaprepašćen kad sam video koliko osvetljenih faca vozi automobile.  A osvetljena faca je vozač koji u toku vožnje telefonira ili čita i kuca poruke pa mu svetleći ekran mobilnog osvetljava lice. Tolko od mene .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Upravo tako na žalost, lane sam spomenuo nezvaničnu informaciju da može doći do formalizacije dodatne obuke motorciklista:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1861840

 

"U Sloveniji je koliko znam, obavezna dodatna obuka vožnje u nekom intervalu nakon položenog vozačkog ispita, mogu da je vrše ovlšćene škole koje posluju kao privredni subjekti tako da je komrecijala prisutna i neminovna i to u daleko većoj sumi nego što spominjemo. Neće me iznenaditi nešto slično i kod nas."

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1862190

 

"Već sam napomenuo da postoji ideja o uvođenju obavezne dodatne obuke po uzoru koji je Icatenej naveo, bez trenutno postojeće regulative, vrednuju se reference koje postoje, ala strane licence, slično  ko što se vrednuju raznorazne diplome iz bilo čega, pri konkursu za posao sigurno će bilo kakva proverljiva refernca dodati  neki možda prelomni plus."

 

Đunta je ovde pogodio u sred srede.

Polazeći od pretpostavke da sve medijske "akcije" u Srbiji imaju - pravi izraz bi bio "hidden agenda", mislim da se iza brda valja dodatna obuka i licenciranje instruktora.

Ovo može da bude i dobra stvar, samo kada bi to povezali sa osiguranjem, manje platiš ako završiš kurs.

Englezi su mislim tako rešili, samo što kod njih svako ko hoće može da polaže za licencu instruktora i drži časove, a mi kakvi smo, to će biti rezervisano za povlašćenu manjinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Hoćemo veću bezbednost u saobraćaju - nije nikakav problem, samo treba promeniti zakon i to onaj kazneni deo. Nažalost koliko god su kazne povećane ( finansiski ) - to očigledno nije dovoljno jer oni koji prave prekršaje znaju da su krivi pa plaćaju kazne.

Ja bi tu uveo jednu novu vrstu kazni koja bi se prostim rečima mogla nazvati " jebavanje prekršioca " . To bi otprilike bilo to da kad neko nekom oduzme prednost, momentalno ostane bez dozvole. Odmah bi morao da krene na razgovore sa psihologom i psihijatrom svaki dan po par sati narednih mesec dana ( kao one grupe za odvikavanje od alkoholizma što viđamo u filmovima ), pa ako to prođe onda da ide par meseci u auto školu da sluša obuku za vozače ( teoriski deo ) i da na kraju polaže opet testove. Naravno sve ovo o njegovom trošku. Mislim da bi posle ovoga gledali da možda muva ne leti pa bi i nju propuštali. Pre nekoliko dana je na mom bulevaru nestalo struje ( i zgrade i javna rasveta ) . Bio sam zaprepašćen kad sam video koliko osvetljenih faca vozi automobile. A osvetljena faca je vozač koji u toku vožnje telefonira ili čita i kuca poruke pa mu svetleći ekran mobilnog osvetljava lice. Tolko od mene .

Odlicno stvar. Na osvescavanje, metar u guzicu - cm u glavu, i polako ce doci na svoje. Kod drugog istog prekrsaja kod psihologa, pa objasnjavaj posle komšijama šta si radio i sto ti je toliko teško da shvatiš da moraš da propustiš pešake ili sto nije ok voziti 200 kroz naseljeno mesto npr.

 

 

Verzonden vanaf mijn airbus 380 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Upravo tako na žalost, lane sam spomenuo nezvaničnu informaciju da može doći do formalizacije dodatne obuke motorciklista:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1861840

 

"U Sloveniji je koliko znam, obavezna dodatna obuka vožnje u nekom intervalu nakon položenog vozačkog ispita, mogu da je vrše ovlšćene škole koje posluju kao privredni subjekti tako da je komrecijala prisutna i neminovna i to u daleko većoj sumi nego što spominjemo. Neće me iznenaditi nešto slično i kod nas."

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112978-kurs-bezbedne-voznje-2016-i/?p=1862190

 

"Već sam napomenuo da postoji ideja o uvođenju obavezne dodatne obuke po uzoru koji je Icatenej naveo, bez trenutno postojeće regulative, vrednuju se reference koje postoje, ala strane licence, slično  ko što se vrednuju raznorazne diplome iz bilo čega, pri konkursu za posao sigurno će bilo kakva proverljiva refernca dodati  neki možda prelomni plus."

 

Đunta je ovde pogodio u sred srede.

Polazeći od pretpostavke da sve medijske "akcije" u Srbiji imaju - pravi izraz bi bio "hidden agenda", mislim da se iza brda valja dodatna obuka i licenciranje instruktora.

Ovo može da bude i dobra stvar, samo kada bi to povezali sa osiguranjem, manje platiš ako završiš kurs.

Englezi su mislim tako rešili, samo što kod njih svako ko hoće može da polaže za licencu instruktora i drži časove, a mi kakvi smo, to će biti rezervisano za povlašćenu manjinu.

 

 

Lene sam bio prozvan zato što sam izneo činjenice, čak mi je imputiran interes iako ga nije bilo, sigurno se i mislilo da zloupotrebljavam forum u nečije marketniške svrhe a to nisam činio ni kad sam ih imao u neku ruku kad je ova tematika u pitanju,( dobar deo onoga što se vidi na linkovima je kreacija Đuntinice i mene, što je bez nekog značaja danas).

 

Postoji niz ideja i spremnih projekata koje će sasvim sigurno neko uvesti u praksu iskoristivši povoljan vetar, na žalost to je crni prošli vikend. Šta je moguće, ko to zna, predpostavki je X, svojevremeno je jedna osiguravajuća kuća bila voljna da podupre dodatnu obuku motorciklista čisto račundžijski, jer jedana plaćena ošteta sa tragičnim ishodom može da pokrije mnogo poloznika i predupredi niz nezgoda sa posledicom isplate šteta. Tačno je da Englezi imaju bonus pri plaćanju premija osiguranja za donosioce svedočanstva o pohađanju neke zvanične škole, Slovenci to imaju i kao obavezno koliko sam upoznat. ABS  je imala spremnu neku regalativu, ima tamo ljudi koji jako dobro poznaju problematiku mada bez pologa moći, vrlo verovatno će  višestruka pogibija pokrenuti nešto o šta će se neko okorostiti, uvek je tako, da li će generalno biti bolje ili negativnije kroz restristktivno je veliko pitanje. Moguće je da se primeni drastično kao kad se gasi požar, svim trenutno raspoloživim sredstvima, a to je sankcionisanjem i tu ne treba gledati idealistički, motorciklisti su krivi i njih treba sputati, bojim se da su autombilisti i dalje rasno iznad što potvrđuju i mnogi dvotočkaši koje poznajem, na 4 točka rade upravo ono za šta bi vadili oči kad su na dva, ne ide da sami sebi to čine i dugi niz godina će potrajati tako. Što se tiče sertifikata za instruktažu, moguće je dobiti Talijansku i Slovenačku kao i BMW licencu, ali mora da se prođe obuka i položi, što košta naravno, šta će kod nas biti, ostaje da se vidi, moguće je da neko od formalno neformalnih instruktora koji sada rade na području Srbije bude proizvedeno u ocenjivače, ili će država napolju kvalifikovati kadar, u svakom slučaju dobrovoljna društva i grupe neće imati nikakav značaj, možda im čak bude zabranjen volontersitički rad na obuci bez obzira na cilj i stručnost jer se to u krajnjol liniji može smatrati nadrim ili samozvanim, jednako ko što vozač sa kategorijom nema prava da obučava nikoga bez obzira na staž, iskustvo ili svoj društveni autoritet, u nekim zemljama je to dozvoljeno istina. U svakom slučaju ne očekujem ništa povoljno ili kako bi ja i mnogu želeli ili mislili da treba, zato se valja spremiti i primiriti, ne činiti uvek i po svaku cen ni ono što se može smatrati bezazlenim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 955 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

Ne radi drzava nista po pitanju bilo cega...,drzava uz pomoć policije puni svoj budjet,to dokazuju gomilom radara na mjestima gdje mogu uzeti pare,a tamo gdje se prave prekrsaji stalno,nema ih nikad...,zadnji put kad sam zaustavljen od strane policije,jer sam isao 12 km vise od dozvoljenog,i pitao policajca,sta je sa onim ovlaštenjem o upozoravanju i obavještavanju,on meni kaže to je ukinuto odavno....

 

Mi vozimo brzo,i ko god kaze da vozi motor strogo u ograničenju ili laže,ili je totalni početnik...,ali brate i vozači automobila nas ne šljive dva odsto..,treba nas kažnjavati,ali podjednako treba kažnjavati i druge,ne sjećam se zadnji put kad sam vidjeo da je neko kažnjen zato što nije dao žmigavac..,sad je glavna fora da nagazi na kočnicu i da sva četiri žmigavaca..,mislim jbg. Taksisti posebno..

 

Država kad uvede mjere prevencije,ali krenuvši od auto,tj. moto škola,ograniči tj. ne dozvoli neiskusnim vozačima da voze prejake motocikle..,itd,itd..,e onda kažnjavanje ima smisla..,mislim svijet ima sigurno dobre programe prevencije i zakone,samo ih treba prepisati..  Znam ljude koji su bili normalni i staloženi,i iskusni vozači,pa poginuli..,policija odmah napiše nije prilagodio brzinu uslovima na putu i ujeo vuk magarca...,a to što se na toj krivini uveliko sječe bjela linija..,nikome ništa..,znaju za taj slučaj neki članovi foruma...,itd..,itd..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Evo predloga za saobraćajce: Uzmete civilne motore, stavite na njih kamere, pa onda izađete na put.

Onda za pola sata vožnje magistralom možete da uslikate bar pet slučajeva nasilničke vožnje gde vozači auta maltretiraju motoriste, gurajući ih ka bankini, pretičići u krivini na punoj, jer moraš da se skloniš budali, hteo-ne hteo! A naročito kad te satera udesno pred nepreglednu krivinu, gde je naravno puna linija, jer on realno može da prođe brže od tebe.

Vozači auta nas često teraju da vozimo brže nego što treba ili hoćemo. Voziš brže da bi se spasio i da te budala (uglavnom SUV ili neki besan auto) ne pretiče u krivini na punoj.

Molim da se obrati pažnja na takve ktetene, i da se budžet puni i njihovim parama, jer ih očigledno imaju.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Takođe , takvo ponašanje prema motoristima nervira iste, oni umesto da gledaju u put, psuju, kunu po pola minuta i nemaju koncentraciju.

Mislim da mi je predlog odličan, a?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Za sve one koji kazu kako obuka nije adekvatna evo linkova: 

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/117711-bjb-moto-kamp-bezbedne-vo%C5%BEnje-maj-2017/page-2#entry1955773

http://www.navak.rs/programi-treninga/motocikli/moto-start.html 

http://abm.rs/trening-bezbedne-voznje/osnovni-aktivni-trening/

 

Sta mislite koliko godisnje bude polaznika? Znam da ce biti argumenti skupo je, daleko je... ali ako vec mislite da vam treba dodatna obuka eto ima u organizaciji BJB ima u organizaciji Navaka, ima u organizaciji Asocijacije za bezbednost motociklista, moze da se vozi na stazi u Kuli, na Adi Huji, na Navaku...

Ko su ovi druze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja