Jump to content

Moto Zajednica

Gume za stazu - NAVAK

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5764 postova

Pa vozili smo na jutarnjim niskim temperaturama i u oktobru. 

 

Grejaci ce ti omoguciti donekle bolji osecaj odmah po izlasku na stazu ali hladan asfalt i spor tempo ce ohladiti gumu do kraja prvog kruga i to pod uslovom da ne stojis kod izlaska na stazu i cekas nego da sa grejaca odmah izadjes na stazu.

 

Ne brini sve dok su frka i strah prisutni bezbedan si ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
On 2/10/2018 at 1:45 PM, rastkojokic said:

Koliko grejači znače za ove prve (nadam se uskoro) TD-ove posto je dosta hladnije nego leti? I da li uopste to ima veze...?

Grejač ima par funkcija. Osnovna je da na stazu izađeš s gumama ugrejanim približno radnoj temperaturi da ne bi gubio par krugova na grejanje potpuno hladnih guma. 

Drugi je da izbegneš habanje hladnih guma sa niskim pritiscima koji se voze na stazi dok se ne zagreje. Deformacije gume su znatno veće na hladnih 1.6 nego 2.3 ili 2.5...

Treći je da između izlazaka na stazu gume ostanu na približno radnoj temperaturi da bi se smanjio broj ciklusa zagrevanja i time produžio radni vek gumama.  

Da li je napolju hladno ili ne nije toliko bitno. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2118 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
Grejač ima par funkcija. Osnovna je da na stazu izađeš s gumama ugrejanim približno radnoj temperaturi da ne bi gubio par krugova na grejanje potpuno hladnih guma. 
Drugi je da izbegneš habanje hladnih guma sa niskim pritiscima koji se voze na stazi dok se ne zagreje. Deformacije gume su znatno veće na hladnih 1.6 nego 2.3 ili 2.5...
Treći je da između izlazaka na stazu gume ostanu na približno radnoj temperaturi da bi se smanjio broj ciklusa zagrevanja i time produžio radni vek gumama.  
Da li je napolju hladno ili ne nije toliko bitno. 


Hvala na detaljnom objasnjenju! Cini se kao ok investicija na duge staze - cuvanje guma definitivno čuva i dzep :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2299 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

U principu ih nece mnogo sacuvati na Navaku jer gume svakako brzo odlaze zbog asfalta :).

Salu na stranu, bitnije pitanje za tebe je koje gume vozis. Ako ne vozis race gumu onda i nemas potebe. Ako ipak vozis onda mozes pazariti, iako mozda ne jurcas u prvom krugu vec postepeno dizes tempo psiholoski se oseti razlika kada izadjes sa toplim gumama....

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2118 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
U principu ih nece mnogo sacuvati na Navaku jer gume svakako brzo odlaze zbog asfalta .
Salu na stranu, bitnije pitanje za tebe je koje gume vozis. Ako ne vozis race gumu onda i nemas potebe. Ako ipak vozis onda mozes pazariti, iako mozda ne jurcas u prvom krugu vec postepeno dizes tempo psiholoski se oseti razlika kada izadjes sa toplim gumama....
 


Vozim Metzeler Racetec K3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2118 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
K3 ne ide na grejace u principu kao ni Pirelli SP


Dobro je i znati da ne treba da ih koristim... Da ne razmisljam stalno da l’ bi malo ustedeo vreme na stazi da imam grejace... Nista onda moram sacekati dok ne budem vozio bolje pa imao smisla da uzmem trkacke gume :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2299 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
28 minutes ago, rastkojokic said:

 


Vozim Metzeler Racetec K3

 

U principu nece grejaci smetati, pogotovu ovi iz louisa koji ne greju temp do 80 stepeni.... Ali za sada nemas potrebe. prva dva kruga umerenije a onda slobodno pun gas.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2118 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
U principu nece grejaci smetati, pogotovu ovi iz louisa koji ne greju temp do 80 stepeni.... Ali za sada nemas potrebe. prva dva kruga umerenije a onda slobodno pun gas.


Hvalaaa!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5764 postova

Ma vreme neces ustedeti sa grejacima. Najvaznije je ono sto ti je To Crank napisao o ciklusima grejanja u sustini.

 

K3 kao i SP su gume koje idu na prvu ugradnju na novim R-ovima i trebalo bi da relativno lako i brzo dostizu radnu temperaturu.

 

Grejace kupi trebace ti svakako od viska glava ne boli :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Aprilia RS 250 mk1, Aprilia rs 250 mk2, Honda cbr600rr(2005)
Pre 13 sati, dvlns je napisao:

Moji svakako misle da samo zbog zavere CIA-e i Vatikana ja ne vozim moto gp

Hahaha :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Evo moj mali doprinos ovoj temi. Tacnije pozajmica.

U jednoj grupi za vozace na stazi u Francuskoj redovno azuriraju tabelu sa preporucenim pritiscima guma, koje se najcesce koriste na stazi. Naravno da su svi pritisci preporuke i mogu se koristiti kao polazna tacka i da zavisno od stila voznje i licnih preferenci se moze menjati, ali tu ostavljam Dave Moss-a da objasnjava. :)Ja sam samo dodao par anotacije (prevoda) za lakse snalazenje kroz tabelu.

Tabela_pritisak_guma.pdf

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SC22, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZX10R

Nisam skoro nista napisao pa da se javim .. Postignuto tj vozeno vreme na stazi treba da diktira pritisak ... ako se svi koji vozimo razlicita vreme vodimo istom tabelom preporucenih vrednosti ... onda onaj sto je brzi stedi, a onaj koji nije, ne stedi. Cold Tear je nesto sto je svakodnevna pojava kod svih koji su malo sporiji za razliku od onih sto su malo brzi (ispod 1.30.) na navaku. Znam, dodavsnje gasa na izlazu hoce da spali gumu, i to je zaista stvar vezbanja. Moja preporuka kao nekog sa velikim iskustvom, ne u vremenima vec u broju guma koje sam promenio da bih danas pametovao ali najvaznije vozio istu zadnju gumu sigurno 4 cela track daya, sto je priznacete u redu, je da sporiji stave veci pritisak, da prate trosenje gume i da umerenije dodaju gas u krivini kako bi je spasili od pregrevanja. Kako budu bili brzi neka smanjuju pritisak do preporucenih vrednosti. Smatrsm da je to u redu jer smanjuje se frustracija kad rikne guma a tek je kupljena, a i nije neka razlika izmedju 1.8 i 1.6 s tim da ce na 1.8 sa vremenom 1.34 raditi i trajati, a 1.6 nece. 1.6 radi na ispod 1.30. :) Pricam o Dunlop gumama ali stvar je ista ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SC22, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZX10R
3 minutes ago, Zer0 said:

@ShoneGood

 

pa sad... ja sam za jedan TD uništio potpuno novu D212 sa pritiskom 1.8, na hladno, bez grejača, sa vremenom 1:36

Naravno, za d212 pro su grejaci obavezni ... pise na sajtu dunlopa za racera su pozeljni.

pritisci o kojima pricam su posle grejaca, ne na hladno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zaklopača
  • Motocikl: Aprilia RSV 1000 SP ´01

 

Upravo sada, ShoneGood je napisao:

Naravno, za d212 pro su grejaci obavezni ... pise na sajtu dunlopa 

Preporučuju grejače, nije obavezno. ali piše da idu 1,3 na hladno. Na cbr 600 rr sa  preporučenim pritiskom, bez grejača 4 TD-a. vreme isto 1:35-36

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja