Jump to content

Moto Zajednica

DJIR do LAMANŠA

Recommended Posts

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Ogladneh od tvog putopisa, prelepo je. Zanima me reakcija policije ovde i preko na tvoje nalepnice Jack-a.

Drago mi je da sam stvorio emociju-glad.

 

Niko ništa nikada.

Malo poznajem tematiku oglašavanja alkoholnih pića i to stoji ovako...realno,kod nas ne bi smelo nijedno alkoholno piće da budu istaknuto na vozilima.

Brend ili naznaka brenda (pivo i vino se računaju u hranu).

 

Za inostranstvo,baš ih briga,ti si za njih stranac i dok nemaš obeležja koja nekoga vređaju,rasno ili bilo kako...ne interesu je ih.

Mada su njihovi zakoni mnogo strožiji. Znam hrvatski zakon i on je baš zajeban,a francuski sam čuo da je jedan od najstrožijih po pitanju oglašavanja.

Istina je da svi zagledaju,ali više tablice. Nešto novo za njih. Da nema Novaka Đokovića 90% njih ne bi znali ni da postojimo,osim ovih sa kojima se graničimo.

Mada sad i ovaj momak Jokić radi na našem imidžu u svetu tako da ko zna.

Nije samo Lepa Brena nacionale!!

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Savršeno je kada se probudiš i čuješ kako talasi udaraju o kamenje.
Prelepo kada pogledaš kroz prozor i vidiš nepreglednu vodenu površinu,a ako malo proturiš nos napolje,osetiš i miris.

5 D video format. Još da sam bio malo bliže da me voda i poprska bio bi kompletan doživljaj. Mada je i ovako...znam tu reč,ali sam je trenutno zaboravio. Nešto lepo,pa još malo lepše,pa više od toga.
E to...!

Čak nisam primetio ni da je napolju prilično tmurno.
Ali to ne kvari jutro u San Sebastijanu.

Ako me neko bude pitao da opišem San Sebastijan u nekoliko reči,mogu ovako: Grad pored ogromne plaže!
Čak i preiferija grada ima svoju plažu. 
A oni koji ne žive pored plaže?
Pa to je već drugi grad.

Za početak dana odlazim na vidikovac iznad grada sa koga se verovatno slikaju razglednice i služi za najbolje selfije.
Znam neke koji bi ispunili više Gb memorijskih kartica samo sa ovog mesta.

Za savršenu fotografiju!

Mada za takvu treba i sunčan dan?! ili ipak ne?!

 

CLRL7o.jpg

 

QabZlv.jpg

 

iBllgi.jpg

 

6y9TsN.jpg

 

zbrWXs.jpg

 

 

 

Put me dalje vodi ka francuskoj granici.
Na tom navodnom prelazu,odbor za doček,gomila policajaca koja pravilno raspoređena čeka "fine momke"koji hoće neko zlo da učine.
Gledaju u mom pravcu,ja prilazim i mahnem.
"Ja sam Vaš,iako ne znam jezik!"(prevod mahanja)
Nisam sačekao odgovor,u okretu desnog zgloba sam otišao dalje.

 

rw8OwH.jpg

 

Većina danjašnjeg dana je bila po auto putu.
Jedini način da se u normalnom vremenu i bez prevelikog zamora mišića pređe veća kilometraža.
Danas nije bilo mnogo,oko 400km.

 

uG8ut1.jpg

 

inPJpf.jpg

 

rqorCo.jpg

 

 

 

Ogromna gužva oko Bordo-a i vreme koje je smenjivalo svoje rasploženje.
Sunce i oblaci su se igrali...pali-gasi.

I ovakav dan ima svojih prednosti,lakša je vožnja,sluša se muzika.

Krajnja tačka je grad La Rochelle. Na obali(opet istog) okeana.
Samo ovaj ovde priča francuski.

N kraju nisam stigao do samog grada,već 5km ispred.
i kada sam se smestio i krenuo ka gradu,ljudi mi rekoše da se ne isplati da sada idem.
Saobraćajni je špic i za tih 5km bi mi trebalo sat vremena.

Malo sam obišao ovu periferiju i moram da priznam,baš ružno izgleda.
Ili se ovde nešto veliko sprema,da se napravi pa je priprema takva.
Mislim na obalu.

 

uDHmm7.jpg

 

75B1FD.jpg

 

 

Seoce je sasvim simpatično,kao i sva prethodna.
Otprilike kao Vinča,ali mnogo lepše.

 

DdhjuF.jpg

 

MHY6UW.jpg

 

Opet sam smešten u hotelu F1.
Shvatio sam da je to u FR najjeftiniji način za smeštaj.
Čisto,lepo i uglancano. Svemu se zna mesto i namena.

Kada bih ovo poredio sa nečim što je svima poznato,ovo bi bio "McDonald hotel"

Plastika sa ukusom.

Za sutra planirano još 300km.

Prvo do La Rochell,dve lokacije,možda tri.
Pa zatim severno još 120km,jedna lokacija

A za kraj grad Nant.

Poslednja stanica pre francuske pokrajine Normandija.
Razlog celog ovog putovanja.
Ili možda čak i najdalja tačka od Beograda.

 

KrZBoC.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

To su oni dana kada jednostavno NEĆE.



Kada ne ide od ruke od samog početka.



Da,Sunce je sijalo punom snagom,ali sve ostale "sitnice" su jednostavno činile da ovaj dan sa ovoga putovanja upišem kao



BAKSUZNI DAN!



 



Za početak,pola noći nisam spavao. Zašto?



Ne znam.



Ona sam se uspavao.



Svako jutro ustajem oko 7.45h-8h



Moram,da bih stigao sve planirano.



 



Ustajem u 9h!



Spremam se i do 10h krećem.



Pored motora spremam stvari i iz džepa mi ispada jedan papirić,čim je dotakao zemlju,vetar malkice dune i tačno ga gurne do točka.



Sagnem se,zavučem skroz do točka i kada sam ustajao udarim glavom u kofer. Ogrebotina. Krv. Ništa strašno!



Obrišem,stavim kacigu i krenem.



 



Prva lokacija za danas je grad LA Rochelle.



U II sv.ratu poznat po tome što je u njemu bila najveća podmornička baza.



Sama građevina je bila u nekoliko emisija NATIONAL GEOGRAPHICA kao jedno od čuda nacističkih građevina,a sam kompleks je bio i deo scenografije nemačkog filma DAS BOOT o naravno...podmornicama,a vezanim za II sv.rat.



 



I kako to biva,dođem ja tamo,kad umesto turističke atrakcije,celo zdanje služi kao luka i deo verovatno nekih magacina.



Izračunali ljudi da im se više tako isplati. Ko se još pali na podmornice.



Sve je okruženo ogromnom žicom i nema pristupa.



Nekoliko fotki na brzinu i bežim dok ne zapucaju.



 

UzqfEH.jpg

 

HhPQo6.jpg

 

 

 

 



Pored grada ostrvo Rhe...u punom nazivu Ile de Re.



Spojeno mostom dužine 3km.



Prelep most i prelep pogled sa njega.



A samo ostrvo,a sa malim ulicama i naseljima koja su verovatno punija tokom letnjih meseci.



 

wmKjXN.jpg

 

lLSGaz.jpg

 

 

 



Na lokalnoj plaži doručkujem.



Prelep pogled i jedino što smeta je vetar koji počinje jako da duva.



 

afyhSj.jpg

 

uE5wM2.jpg

 



Krećem dalje. Pogledam gorivo,ima za još 100km.



Biće nešto uskoro. Neka pumpa.



 



Inače ceo krajolik prvog dela dana je kao Vojvodina.



Sve ravno i putevi kao lenjirom crtani.



Otprilike kao kada se krene iz Zrenjanina ka Kikindi,da nema Melenaca ne bi ni prikočio,ovako moraš bar malo,a ima i jedna polu krivina na izlasku iz mesta.



 

7RPkOr.jpg

 

znKteu.jpg

 



NEMA PUMPE nigde! 80,70,50,30...km



Stajem po selima,pitam gde ima,kažu...nema!



Ne radi! Non passaran!(nema povlačenja)



 



Jedva nađem neku pored supemarketa koja je automatska i radi samo na kartice.



I neverovatno! Zadnje tri godine nikada nisam imao problem sa karticma. A sada,nijednu neće da primi.



Imam tri kartice.



 



Pogledam malo navigaciju. Malo internet!



Sledeća pumpa udaljena 16km.



Malo veće mesto.



A meni piše da imam goriva za još 22km.



Kada sma kretao iz SRB,na auto putu mi je nestlao goriva kada je pisalo da ima još za 20km.



 



Već vidim sebe kako stopiram na nekoj livadi i sa dubokim tenorom objašnjavam moj problem preplašenoj francuskoj porodici.



 



Kakva vožnja tih 16km!



Tačno proračuanto kočenje i vožnja na leru pred kružni tok.



 



Dolazim na pumpu. RADI! PRIMA KARTICE!



Da jeste malo skuplje gorivom,ali očigledno znaju za foru,pa muzu ovce - mene i slične.



 



Po katalogu u moj motocikl do vrha staje 32 L.



Vidite na slici koliko je stalo!

 

7MKos1.jpg



 



Sledeća lokacija do koje sam stigao brzo je



"Passage du Gois"



Lokalni put koji spaja ostvo i kopno,ali samo kada je OSEKA,kada je plima,tuda je zabranjen ili nemoguć prolaz.



 



E naravno,pošto je ovaj dan takav kakav jeste,ja sam otišao sa obe strane i ne može!



Voda je visoka i zabranjena je vožnja.



Šta da kažem,a ovo želim od polaska.



Moj drug iz Sofije(Neša Panda)mi je ukazao na ovo,a posle su mi u u San Sebastijanu isto rekli.



 

y4MIxR.jpg

 

YhaNHh.jpg

 

CtX5bY.jpg

 

PYVeRL.jpg

 



Takav dan!



 



NANT - žurim u opet dobro poznat hotel F1.



Ogroma gužva pred gradom. Probijam se.



Dolazim do hotela. Fina recepcionerka ne zna engleski,ali zna da kaže FULL. Nema mesta!



 



Snađem se brzo i nađem drugi,ne moj omiljeni,ali tolerantan sam na ovakve gluposti.



Naravno,smestim se u sobu i dok sam kačio stvari na vešalicu,glavom opet udarim u ćošak vrata na ormanu.



Na isto mesto. Ovaj put malo jače.



 



I nisam se iznervirao. Tako počeo dan,tako se i završava.



Inače ceo dan je na svim mestima duvao baš jak vetar,meni lično je to gore od kiše.



 



Sutra ujutro idem do centra NANTA,da malo vidim,najbolji grad za život u Francuskoj(to mi rekao Tijeri),a možda sretnem nekoga poznatog. Ko zna...mali je svet.



 



300 km do Normandije!



 



Vidimo se!

 

nsdJNx.jpg

 

9idntP.jpg

 

RZlcSm.jpg

 

bI7bZI.jpg

 

 

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: XVZ 1300 Venture Rojale

lepo nemam reci. Naidje tako neki vrljav dan u putovanju. to sa karticama nije tako redak slucaj da ih automat na benzinskim pumpama nece. ovo iz licnog iskustva. ali nece kartice sa balkana a iz centralne evrope oce. ;)  puno i cesto putujem. drzi me sindrom Alpinizam. od 2009 kada sam se prvi put vozao alpima, cesto im se vracam. i ove sezone su u programu. drago mi je da si ih i ti provozao u ovoj turici. mozda bi ti prijao dan odmora! vidim motor se parkira u rikverc. da nasa tablica ne iritira zlonamerne ljude. fino tebi to ide! samo nastavi sa osmehom i uzivanjem! mnogi znani i neznani bajkeri prate tvoj djir.   SRECNO !!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 501 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

Zar u Evropi da ostaneš bez benzina! Toliko si prošao pustinja, stepa, makadama i ko zna čega i nikada ti se ovako nešto nije desilo, heheheh. Još jedna lepa uspomena. Kantica mora uvek da se nosi, za benzin ili ulje, isto je.

 

Samo guraj, plaže te čekaju i taj čarobni pesak. Kada bi mogao bar malo da ga doneseš da ga i mi smrtnici osetimo pod nogama ? Kao da smo se iskrcavali zajedno sa tobom !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

lepo nemam reci. Naidje tako neki vrljav dan u putovanju. to sa karticama nije tako redak slucaj da ih automat na benzinskim pumpama nece. ovo iz licnog iskustva. ali nece kartice sa balkana a iz centralne evrope oce. ;)  puno i cesto putujem. drzi me sindrom Alpinizam. od 2009 kada sam se prvi put vozao alpima, cesto im se vracam. i ove sezone su u programu. drago mi je da si ih i ti provozao u ovoj turici. mozda bi ti prijao dan odmora! vidim motor se parkira u rikverc. da nasa tablica ne iritira zlonamerne ljude. fino tebi to ide! samo nastavi sa osmehom i uzivanjem! mnogi znani i neznani bajkeri prate tvoj djir.   SRECNO !!!

m

 

 

Alpe sam detaljno provozao 2013 god

A Dolomite 2012

 

Ovo je samo malo podsecanje

 

To za tablice...istina

Cim se vidi odmah imaju mini kviz...odakle je ovaj!?

I cesto po tablicama misle da sam iz Italije(BG - Bergamo ili Bolonja)

 

Hvala za podrsku!!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Zar u Evropi da ostaneš bez benzina! Toliko si prošao pustinja, stepa, makadama i ko zna čega i nikada ti se ovako nešto nije desilo, heheheh. Još jedna lepa uspomena. Kantica mora uvek da se nosi, za benzin ili ulje, isto je.

 

Samo guraj, plaže te čekaju i taj čarobni pesak. Kada bi mogao bar malo da ga doneseš da ga i mi smrtnici osetimo pod nogama ? Kao da smo se iskrcavali zajedno sa tobom !

Kao sto vidis...vise pumpa u Sahari nego u Francuskoj

 

A za pesak,koji broj nosis,cipela? Da znam koliko da donesem da ti stane pod noge. :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Još jedan sunčan dan.
Hoće me lepo vreme ove godine.
Ne žalim se,samo hvalim.

Grad Nant,simpatičan gradić,grad,ali za mene lično nedovoljno istražen.
Obišao sam ga tokom prepodneva,doručkovao ili ručao,već je bilo oko 12h u jednom vijetnamskom restoranu,da vijetnamskom restoranu i krenuo dalje.

Šta me nije privuklo ovom gradu?
Cene!
Razlgledao sam malo i upoređivao,ovde je za 20-30% skuplje nego u ostatku Francuske,bar one delove koje sam ja obišao.

Inače,pričao sam,sa finom tetom iz vijetnama koja jedna od retkih ovde zna engleski,a moram priznati da je prilično edukovana.
Lično mislim da je neka gazdarica na mali restorančić na brzu hranu na grad Nant na zemlja Francuska.

 

3R7r2p.jpg

 

AND9WX.jpg

 

 

Nant je rodno mesto Žila Verna i mesto gde je smišljen i još uvek se proizvodi originalni keks LU Pettit Beurre.
Pričala mi je nešto i o simbolici keksa,ali nisam baš razumeo.
Četiri ćoska na keksu,pa rupe...
Da znam da ima na internetu,ali nije poenta da prepisujem.

Dosta malih zanatskih prodavnica nose naziv Žila Verna,a autobuske linije voze i u taj deo grada.
Grad koji je stvorio jednog maštovitog genija sa ozbiljnom vizijom budućnosti.

Iknd44.jpg

 

PDCYQB.jpg

 

AjIRSE.jpg

 

6gXRws.jpg

 

Sledeća lokacija NORMANDIJA.
Za one manje zainteresovane na ovu temu,jedna od najvećih bitaka u II svetskom ratu.
Jedna od prekretnica i prelomni trenutak kada je već postalo izvesno da se ratu vidi kraj.

 

U9Ls3I.jpg

 

Najbitnije tačke te bitke su plaže na kojima su se iskrcali saveznički vojnici
Američki,britanski,kanadski...

Bitka je bila skoro celom dužinom kanala koji spaja Francusku sa Velikom Britanijom.
Francuzi ga zovu LAMANŠ,a britanci jednostavno BRITISH CHANNEL.

Cela operacija se zvala OVERLORD
A mnogo je poznatija po šifrovanom nazivu D-Day
i početak je bio 6.juna 1944 godine u 6.30h ujutro(ko rano rani...)
Najbitnije tačke i najžešće borbe su bile u okolini gradova:
Grandcamp - Maisy,Verville,Saint Laurens i Colleville

A američka vojska je te delove,tj.plaže na koje su se iskrcavali nazvala svojim šifrovanim nazivima:
JUNO BEACH
SWORD BEACH
OMAHA BEACH
GOLD BEACH
UTAH BEACH

Najveća bitka i mesto gde je celokupna akcija mogla da propadne jeste plaža OMAHA.
3km dugačka plaža na kojoj je bio najžešći otpor nemačke vojske.
Mnogo vojnika je izginulo i u jednom trenutku je čak trebalo i da se odustane od daljih napada i iskrcavanja.
Mala grupa rendžera je uspela da se nekako probije do vrha litice i započne proboj.

O ovoj bitci najpoznatiji film je u režiji Stivena Spilberga "Spasavanje redova Rajana".
A pre njega je bilo i dosta drugih,dokumentarnih i igranih.

Siguran sam da dosta Vas sada misli kako ja veličam i obožavam i ne znam šta američku vojsku.
Ne!

Ja jednostavno mislim da je ovo veliki podvig za sve učesnike na obe strane.
Ovde su se stvarali heroji i ovde se pisala istorija.
Mogao bih da ulazim u dubinu raznih razmisljanja,ali neka ipak ostavljam za sebe.

Ovo je istorijska priča o vojnicima,o ljudima,o hrabrosti,o drugarstvu.
Ako bilo koga interesuje,neka pogleda gorepomenuti film ili seriju "Band of Brothers",shvatiće.

Ja znam da smo i mi na ovim prostorima imali gomilu sličnih priča,problem kod nas je što većina njih nije istinita,a većina se svodila na to ko koga jeste ili nije zajebao.

Za neki dan ću otići na mesto,da pokažem i ispričam priču o jednom vojniku,heroju koji je nosio drugu uniformu i verovao u pobedu svoje vojske.

Šmekeri ne biraju boju,uniformu ili dres,oni jednostavno veruju u sebe i u ono za šta se bore.
Rat,sport,posao,život...

 

7o4Ha1.jpg

 

 

Prva lokacija je bila plaža UTAH. Gradić Grandcamp-Maisy.
Simpatičan gradić,koji se trenutno smeje na svoj način. Ušuškan u maloj uvali,kao da je oduvek takav.
Deca se igraju na plaži,kopaju rupe i prave figure od peska.

 

gE1fFY.jpg

 

vb5nBm.jpg

 

5J8vmZ.jpg

 

VAAggY.jpg

 

Sledeća lokacija POINT DE HOC
Viskoke litice između plaža UTAH i OMAHA
Posebne jedinice su osvojile ovu tačku,penjuću se uz same litice.

 

wScKys.jpg

 

XwZTuC.jpg

 

pB4RSy.jpg

 

V77Hkz.jpg

 

o6Rxtd.jpg

 

 

Trenutno na tom mestu ostaci bunkera i gomila dece,mislim da je VIII-4 neke škole iz FR,koja su smorena što su morali da deo ekskurzije potroše na ovom mestu.
Svo vreme trče i uskaču u krtere koje su napravile granate savezničke artiljerije još davne 1944god.

 

7ZMnuD.jpg

 

YD8WzT.jpg


(POINT DE HOC - ja na slici - samo se hvalim)

 

0w6PpU.jpg

 

Posle ovoga,smeštam se u kamp originalnog naziva OMAHA BEACH. Genije je smišljao danima,siguran sam.
I ovde ostajem naredna dva dana.

Sama plaža je udaljena nekih 200m od moje kamp kućice.
A moram da priznam,kućica je SAVRŠENA!

 

cLjNvp.jpg

 

7PZNwG.jpg

 

ufLhvz.jpg

 

uTpDYC.jpg

 

OMAHA BEACH. To je samo malo...sutra ostatak.

 

TCogxQ.jpg

Uživajte!
A i ja ću sutra,ovo je jedan od razloga putovanja.

 

 

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD04

Gde su gradske guzve u ovom Nantu? Ovako na slikama deluje bas opusteno. Respect za putopis.

 

Sent from my SM-G388F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Kako mogu da počnu dani na mestu koje je cilj nečega,za početak ovog putovanja?

Da li mi je trebao plan gde da idem?
Da li sam se osećao kao da sam već bio ovde?
Da li su mi svi izrazi,nazivi i jednostavno tematika bili toliko prepoznatljivi i poznati da sam pojedincima koje sam sretao u toku dana da detaljnije objasnim mesta,događaje,datume i možda glupo zvuči,ali jedino što nisma znao je osećaj svakog pojedninačnog vojnika.Sa obe strane...

One koji napadaju i vide gde idu,a u sebi samo misle:
"Ako ovo preživim,uplaćujem loto i sedmica je moja sigurno"
ili
"Ako me zakači metak,neka bude neka površinska rana,poljubim i ono prođe"

Siguran sam da je bilo i ovoga,ali u najvećoj meri je vladao osećaj ravnodušnosti. Ako je ovaj dan suđen,takav će i biti.

U jednoj dokumentarnoj emisiji na Discovery kanalu,preživeli nemački vojnik je opisao napad ovako:
"...bila je tiha noć,negde pred jutro,kada se noć lomi u dan,kao da je malo požurila,nebo je postalo svetlo..."
U tom trenutku ogromna količina brodova je zapucala ka odbrambenim bunkerima na obali.
Prethodnica iskrcavanja.
Bilo je tu još mnogo drugih naznaka,ali da ne ulazim suviše u istoriju.

I njegov komentar je bio:"...ako preživim ovaj dan!"

OMAHA BEACH - dugačka plaža na kojoj se vodila najžešća bitka tog prvog dana.
Obeliežja samog događaja na svakih 100-nak metara.
Centralni spomenik. Gomila ugostiteljskih objekata sa simboličnim nazivima...L Omaha,D-Day...

 

KuCPpd.jpg

 

OkbVEP.jpg

 

23BjrB.jpg

 

zsuAlP.jpg

 

wljKvi.jpg

 

Veliki broj ljudi se samo šeta plažom,a dobar deo njih se bavi tematikom zbog koje je i poznata.

Lično mišljenje: Da ova plaža nije bitna i poznata po svemu navedenom,bila bi samo jedna prelepa plaža za uživanje.
Ovako,ima istoriju iza sebe pa je to čini posebnom.

Sledeća lokacija: Groblje američkih vojnika u mestu Colleville.

Glupo je reći da je groblje prelepo,ali se vidi da neko ovde ulaže ozbiljan trud da sve bude pod konac.
Čisto,zeleno,tiho.
Samo cvrkut ptica i udaranje talasa u daljini kvare tišinu.

Hiljade belih spomenika. Krst ili Davidova zvezda,a na svakom Ime i prezime pogunulog vojnika,država,čin i jedinica iz koje dolazi.
A na kraju i datum kada je poginuo.

 

kkcz4A.jpg

 

TYkkTF.jpg

 

 

 

Na velikom broju grobova stoji natpis:
"Here rest in honored glory
A Comrade in arms
Known but to god"

U mom ličnom prevodu,a ako neko misli drugačije neka me ispravi:
"Ovde u slavi počiva,brat po oružiju,čiji je identitet poznat samo bogu"

 

rLnxRR.jpg

 

U ogromnom mauzoleju na kraju groblja po zidovima stoje mape svih savezničkih akcija u Evropi tokom II sv.rata.

 

rFlU6C.jpg

 

3xLNZ1.jpg

 

ZniyBW.jpg

 

Sledeća lokacija SWORD BEACH,poslednja u nizu plaža gde je bilo iskrcavanje,ali na ovu plažu su se iskrcali britanski vojnici.
Mesto Arromanches je bitna tačka ovog događaja.

Sada turistički nastrojena,sa malim muzejom i gomilom prodavnica suvenira.

 

Ld3G3C.jpg

 

krBI0L.jpg

 

LemmmF.jpg

 

stbrtG.jpg

 

U celom ovom kraju na svakom koraku je neki simbol,znak,obeležje,tenk,avion,top ili nešto što ovu celu regiju čini jedinstvenom i širom sveta poznatom.

 

SsMY2c.jpg

 

wMFuH0.jpg

 

w39cKK.jpg

 

5AMoA2.jpg

 

Pred kraja dana sam malo popričao sa jednim momkom koji je zaposlen u kampu i on mi kaže da je od 4.6. do negde 20.6.,a posebno 6.6. ovde sveopšte ludilo.
Ogroman broj ljudi iz celog sveta dolaze ovde na proslavu,a to kako izgleda...vojni kamioni,avioni,padobrani,parade,vojne uniforme,JEEP iz II sv rata.
Nekoliko njih na proslavu dolazi i PRIVATNIM TENKOVIMA.

Dolazi toliki broj ljudi da jednostavno nema gde da se noći,ljudi postavljaju šatore na svim livadama i tako provode dane.

Ja sam hteo da dodam: Ima to i kod nas,ali se služi pečenje i kupus iz lonca.

Pred kraj dana sam opet otišao do plaže OMAHA.
I imam šta da vidim,od plaže koja je u najširem delu bila nekih 20m,sada je nastala ogroman plaža širine preko 200m.

E to je ta plaža sa snimaka. Nešto mi od početka nije bilo u redu.
Sad je još lepša.

 

GaMZsy.jpg

 

Z2YRNG.jpg

 

FEuUWx.jpg

 

X8SIRd.jpg

 

Sutra obilazim još dve lokacije u ovom kraju,a onda....koliko doguram.
Cilj je oko 600km odavde. Grad Verdun.

Videću kako bude tekao dan.

 

 

AISsaL.jpg

 

NoPejp.jpg

 

A9Oimb.jpg

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Još jedan, po meni najbolji film na ovu temu je THE LONGEST DAY (1962). Drago mi je da bikeri sve više počinju spajati istorijske ciljeve sa jedinstvenim osećajem putovanja motorom. Pa ko posle da kaže da putovanje motorom nije edukativno u širem smislu.

 

Zamolio bih Sašu da opiše bar delić osećanja kako je stajati na mestu gde su hiljade ljudi ginuli da bi svet izgledao onakav kakav danas jeste. Ipak je D-Day (pored pronalaska interneta) možda najvažniji  događaj u ljudskoj istoriji.

 

Svaka čast!  :jee1:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova

Putopis je fenomenalan,svaka cast!

 

Da je D-day jedan od najbitnijih momenata u istoriji,apsolutno se ne bih slozio...Pa cak ni da je najbitniji u II sv.ratu i pobedi saveznika u Evropi nad nacistima...Vise je njegova glorifikacija rezultat americkog marketinga i predstavljanja dana D kao takvog (po cemu su oni i poznati)...Budimo realni, Rusi su zasluzni za pobedu nad Nemackom u Evropi bar 70-80%. Ovaj dogadjaj je naravno bio bitan,ali ne toliko koliko je to predstavljeno...

 

Izvinjavam se na off-u :-)

 

Sent from my VIE-L09 using Tapatalk

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Videti sve što Saša sada obilazi je sigurno doživljaj ali i neka vrsta odavanja počasti žrtvama, ne samo, opracije D-day. Zadovoljstvo je pratiti ovaj putopis veće s podacima o lokalnom raspoloženju, kako u Normandiji tako i duž cele trase. Istoriski gledano mogao bi se delimično složiti sa @sasacg. Medjutim možda ipak treba imati u vidu i posledice akcije anglo-sanksonaca, da se tako izrazim. Do ove akcije njihovo učešće u WWII je bilo simbolično. Evropski narodi su do tada vodili žestoke bitke na svim frontovima i podnosili ogromne žrtve. Ne bih sebi ni dopustio da ih merim sa američko-engleskim. Njihovo učešće je na kraju plaćeno, toliko da se posledice i danas osete. I to one najgore. Iznosim samo lično mišljenje ali i dalje poštujem i žrtve i naravno putopis ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Због свега тога смо данас ту где jесмо.Милан Ст.Протич je у свом новом делу подробно обjаснио подледице.

Сале,драгоцена су путешествия.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Putopis je fenomenalan,svaka cast!

 

Da je D-day jedan od najbitnijih momenata u istoriji,apsolutno se ne bih slozio...Pa cak ni da je najbitniji u II sv.ratu i pobedi saveznika u Evropi nad nacistima...Vise je njegova glorifikacija rezultat americkog marketinga i predstavljanja dana D kao takvog (po cemu su oni i poznati)...Budimo realni, Rusi su zasluzni za pobedu nad Nemackom u Evropi bar 70-80%. Ovaj dogadjaj je naravno bio bitan,ali ne toliko koliko je to predstavljeno...

 

Izvinjavam se na off-u :-)

 

Sent from my VIE-L09 using Tapatalk

za pobjedu rusa nad nacistima je najzaslužnija ( moja ) Jugoslavija. da partizani nisu vezali napredovanje nekoliko njemackih divizija na prostorima juge a koje su trebale biti pomoc, logistika i dostava svega i svacega nacistima koji su vec bili okružili Moskvu i još neke gradove koji se u povjesti manje spominju, sjebali bi ruse prije zime. partizani i surova zima su spasili ruse a onda je krenuo proboj i protuofanzive na nekoliko frontova te guranje njemaca do Berlina. iskreno nabijem na kitu glupe amere i sve druge njihove saveznike a pogotovo njihove spomenike. putopis mi je dobar zbog vožnje, putovanja , slika i Saše a Normandija ko Normandija, ljepa i bogata baš kao i Toskana i naravno Istra.

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Na ovakvim mestima stradanja biblijskih razmera moram da posedim sam i u tisini. Gledajuci te plaze danas, ma koliko izgledale privlacno nikad ne bih mogao da odem tamo sa peskirom i da budem bezbrizan. 

I naravno da  se klanjam svim stratistima mladosti od Staljingrada do sremskog fronta. Citiracu nekog ko je rekao:

 

"Istorija covecanstva je jedan neprekidan rat gde se prave pauze da se smisli novo oruzje i ocisti staro."

 

Na zalost, svedoci smo toga.

 

Hvala sto delis ovo putovanje sa nama. Zelim da imas dobar i suv drum pred sobom i sunce iznad glave.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja