Jump to content

Moto Zajednica

Makedonija i njene cari

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Gledao i gledao po temama i nisam nigde video info za Makedoniju, sta videti, gde otici i prespavati, cene i sve ostalo. Zato ja, kao Makedonac cu pokusati da napisem sto vise da bi svi mogli da naprave neki plan ako nekada dolaze ovamo. Mozda ce da izgleda da mnogo kudim, ali pisem cistim srcem I iskustva od drugih drzava. Na primer signalizacija je na skali od 1 do 10, kod nas 3, mozda cak i 4 ako sam dobre volje.

 

Pocecu sa Skopljem, grad u kome zivim i koji je u poslednjih par godina postao karikatura od grada sa svim tim barok fasadama. Napomena, Makedonija nikada nije imala nikakve kulturoloske veze sa barokom, zato je meni to karikatura. Ali tako je kako je, na prvi pogled je super, fantasticno, lepo i sve ono sto treba da bude za turiste. U gradu ima puno hostela sa cenama oko 10E, a i puno skuplje hotele. Inace Skoplje je i najskulji grad u Makedoniji. HOSTELI

U gradu i oko grada ima 4 stvari da se vide/posete. Prvi je Milenijumski Krst na planini Vodno. Predivan pogled na grad, a ima i gde kafu/pivo popiti. Do tamo se stize zicarom koja pozlazi od deo koje se “Sredno Vodno”, a do tamo moze i kolima/motorima (odlicne krivine), a moze i pomocu javnog prevoza. Cena zicare je 1,6E (62den=1E). Kome volja moze i da planinari po srtu do Kanjon Matka, to je druga stvar koja vredi da se pogleda. Samo 12km. Predivan predeo sa puno tacka za pauze, tako da tih 12km umesto par sati, prolaze se za 5-6h. Verujem da skoro niko ne bi isao pesice, tako da do tamo se slobodno moze ici motorom. Tamo se mozete provozati camcem sa vodicem. Ima se gde i kafu popiti. I par manastira.

Treca stvar je Akvadukt (mapa), ostatak iz Rimske imperije, kako se grad snabdevao vodom, genijalna arhitektura. Naravno, sve je to neodrzavano i moze da bude trave to ramena. Put do tamo? Prava ludnica, nigde nista od putokaza. Snadji se!!!

I cetvrta stvar je Orman, ali to je samo AKO se neko pogodi kada su trke. Pravo uzivanje za sve, i motoriste I porodicna zabava.

U gradu, najbolje je da se vidi i proseta stari deo, carsija. Tu ima par dobriih i jeftinih lokala (cebapi). A kod crkve Sv. Spas gde je inace i grob Goce Delcev nalazi se i pivnica, koja pravi svoje pivo i ne prodaje nijedno drugo. Znaci nema Skopsko i Zlaten Dab, samo njihovo i ima raznih, od tamnih, do polu-tamnih i svetlih. Cene, skupo, ali vredi.

 

Produzicu prema zapadu, prema Tetovo, Sar Planina i poznat ski resort Popova Shapka. Put do Tetovo je auto put (2 putarine sa po 40den svaka), i tih 40+km prodje brzo, za nekih 15 min. Grad je interesantna mesavina od Albanaca i Makedonaca i tu vaze neke druge standarde u odnosu na ostale gradove. Od saobracajne kulture pa do podele po nacionalnoj osnovi. Od Tetovo, prema Kosovskoj granici ima par Makedonskih sela, jedno od njih je Beloviste, mozda u najlepsem delu Sar Planine. Put vodi kroz 10-ak sela, tako da mora se pazljivo voziti, jer deca i stoka su uvek na korak od puta (nema putarina). Vec od Marta je sve zeleno. Toliko zeleno nisam nigde video, cak se osecas I cudno jer nismo navikli na to. I tu, u srce Sare, nalaze se par dobrih kafana, ali ovaj put u pitanju su ribnici. Ides do bazena, odaberes koju ribu oces, i zatim taze ociscena za nekih 30 min je na stolu. Riba je strava (ja ne jedem), tako kazu prijatelji, jer se gaji na prirodnoj i protocnoj vodi koja se sliva sa planine. Cene, jeftino!!!

Od Tetovo, preka Popva Sapka je isto odlican put pun krivina i lepe prirode. Naravno, mi idemo kada je toplo, tako da necu ulaziti u detalje oko skijanja.

 

Od Tetovo sledeci grad je Gostivar. Put do tamo je autoput sa 2 putarine, svaka po 30den. Dosadan do besvest put. Kod Gostivara je Vrutok, izvor reke Vardar. Vredi da se obidje. Produzujemo prema Kicevo preko Straza (nema vise putarina). Na pola puta do Straza je raskrsce, desno put prema Mavrovo (Galichink) i Debar. Pravo je Kicevo.

Produzicu “desno” pa cu se kasnije navratiti na ovo raskrsce.

Put je losijeg kvaliteta, manje rupe i ispucan asfalt. Ali ionako je krivina, pa se polako vozi. Priroda je opet prelepa. Brzo se stize do Mavrovo. Tu, u Mavrovi Anovi se moze napraviti lepa pauza, ima par kafana I kafica pa moze se i pojesti I popiti nesto. Pogled na Mavrovsko Jezero (vestacko jezero). Prekoputa jezera je mozda najlepsi hotel u Mavrovu, Radika. A odma do Radike je selo Leunovo. Ima puto oko jezera, pa se moze napraviti jedan krug. Produzujem prema ski centru, ali ne 1km pre njega, skrecem desno, lose oznaceno sa malom tablom na kojom pise Galichnik.

Put produzuje kroz prirodu puna krivina i par odlicnih mesta za odmor i panoramu okoline. Nakon toga, predeo se brzo promeni dobije se utisak ko da si u neku Rusku stepu za vreme leta. Nakon nekih pola sata stize se u Galichnik, deo pun istorije i tradicije. Ako imate mogucnost, najbolje je da se poseti u toku Galichke Svadbe (mesec Jul). To je glavna turisticka atrakcija. Prelepi i zaboravljeni obicaji koji se posutuju najvise ovde. Da bi mogli da budete deo toga, morate mesecima unapred da rezervisete sobu, koja zbog atraktivnosti je evropskih cena. Ako budete posetili van tog perioda, imate i konjicki klub koji nudi jahanje po prirodi. Vredi svaki euro!!!

Vracam se kod Mavrovi Anovi, od tu moze da se produzi prema Debar. To je NAJ-lepsi deo Makedonije. Tu nema sumnje. Svakako preporucujem da se vozi taj put. Je da je put zahtevniji i nema brze voznje, ali nema reci sve to opisati. Vozi se uz reku Radika. Uz put nalaze se vodopadi Duf. Vredi obici. Nakon parkiranja ima jedno pola sata peske dok se stigne. Pre Duf-a, nalazi se Sv. Jovan Bigorski (mapa), manastir koji ima inikatan izgled i drvorez. Odma iznad Debar, nalaze se i Debarske Banje (Banjiste i Kosovrast). Prirodne lekovite vode za one koje stradaju od reuma, spondiloza, artritis, a i od neuro, gastro i respiratoran sistem. Okolica je super, pa i za kafu popiti. Produzujemo preko Debar i Debarsko Jezero prema jezeru Globocica i Struga. Jos odlicne voznje i prirode.

 

I stigli smo do Vevcani. I tu ima vodopad, koji svakako vredi videti. Vevcani je poznatiji po jedan festival/maskenbal kada se slavi nova god, i tvrdi se da je ta tradicija stara 1400 godina. Nakon 10 km stizemo u Struga. Grad jeftiniji od Ohrida, ali i manje privlacan. Nema nesto posebno osim mesto gde izvire reka Crni Drim iz Ohridskog Jezera. Od Struga za u Albaniju, juzno je granicni prelaz Chafasan.

 

E sada se vracam na ono raskrsce (desno Debar, pravo Kichevo). Sada produzujem pravo, to je ustvari i glavni put od Skoplje do Ohrid. Put do Ohrida vodi kroz Kichevo i lepu prirodu, ali manje lepa od ona malopre pomenuta. Nema nisto znacajnije na tom putu, tako da skroz pravo do Ohrid. Zadnjih par godina ima radova na putu, tako da ocekuje se da bude i putarine na nekom od tih delova.

 

Ohrid, nadaleko poznat sto po svojoj istoriji, sto po svojoj arhitekturi. A zadnjih godina dodali su jos jedno veoma interesantno mesto zvano “Zaliv Kosti”. Mora se videti, po meni. U Ohridu i okolici, ima 365 crkva i manastira!!! To bi bilo crkva/manastir za svaki dan u godini. U gradu su najpoznatiji Plaoshnik i Kaneo. A van grada, u pravcu Galicica, odma do Albanske granice je Sv Naum, mozda i najpoznatiji manastir iz makedonske istorije i kulture. Placa se ulaznica skoro na sva mesta, nije skupo. Najskuplja mislim da je 1,5E. Naravno ne smem da zaboravim i Tvrdjavu cara Samoila sa koje ima odlican pogled na jezero. Pristojan smestaj je od 10E pa navise. Moze se naci jeftinije, ali obicno to je neka rupa. Ostale cene ko u Skoplju. U Ohridu se moze naci i ohridski biser i rucno napravljen nakit od srebra, nazvan filigran. Cene su u normalne za takvog kvaliteta nakita.

 

Idemo dalje preko Galichica u pravac Bitola. Nakon Galichica, sa desne strane nam ne jezero Prespa, koje je ustvari povezano podzemnim tokovima sa Ohridskom Jezerom. Jezero Prespa je u razvoju i nema puno sto da se vidi, iako tamo se nalazi jedno ostrovo (veliki Grad ili Ostorvo Zmija) koje je poznato po tome da je puno zmija. Pa ko je ljubutelj zmija (ko mene na primer) moze da ide i vidi to. Preko Planinu Baba i lepih krivina, dolazi se u Bitola. To je drugi grad po velicini u Makedoniji, i grad koji ima veliku istoriju i tradiciju. Svakako vredi da se ostane jedan dan i proseta. Tu se nalazi i Heraklea, arheolosko nalaziste. I naravno kafica na Shirok Sokak, to je glavna Bitolska shema.

 

Na sver se nalazi najvazniji grad i Makedonskoj istoriji, Krusevo, grad koj je mozda svima vama poznatiji i kao rodni grad Tose Proeski. Tu se u dalecnoj 1903 god odvijala pobuna Makedonaca protiv Otomana i proglasila prvu republiku na Balkanu koja je trajala samo 13 dana i njen pretsednik je bio Nikola Karev. Ima jos par stvari da se prica, ali doznajte to na licu mesta. I naravno spomenike da posetite. A DA, umolo da zaboravi i nabolji lokum koji se pravi u Krusevu. Kafica sa lokumom, vrh vrhova!!!

Na jugu od Bitola se ide prema Grcku (Florina), preko granicnog prelaza Medzitlija.

 

U pravcu servero-istok je Prilep, i stize za za nekoh 15 min, put prav i bez posebnog uzbudjenja. Prilep je grad u kome ljudi su pravi pozitivci. Uvek spremni da vas nasmeju, i na svom racunu. A to je da iz nekog meni nepoznatog razloga, Prilepcani se povezuju sa majmunima, tako da imapuno viceva oko toga. Ranije su se ljutili, ali sada su prihvatili to i cak prodaju ko maskote za vreme Pivskog festivala. DA, prilep je poznat po proizvodnju piva i tu svake god se odrzava sredinom Jula festival koji traje 4 dana. Toplo preporucujem. Svako vecer razlicni izvodjaci, od narodne i turbo, do rok. Prilep je u istoriji poznat i kao jedan od dva grada kada je pocela borba Makedonaca protiv fashista.

Na severu od Prilep nalazi se Zrze manastir, tesko je doci do njega, ali vredi, predivan predeo.

A na jugu Mariovo, mesto gde je rodjen Itar Pejo, izmisljen lik iz narodnih komicnih prikazni. Put je pun krivina i voznja je prava uzivancija. Tako da, ako se odlucite da nocevate u Prilep, onda imate dve dnevne ture, Zrze i Mariovo.

 

Polako se krecemo prema istoku i na red dolazi Negotino i Kavadarci, region koji je poznat pod imenom Tikvesh. Tu se pravi najdobra domaca rakija i vino. Svaka porodica ima svoj recept i nacin kako to prave, tako da i gradu gde zive oko 40k ljudi (kavadarci) ima sugurno par hiljada vrsta rakije. Svakako vredi provesti par dana u okolici.

Ako ocete pravu avanturu i laganu voznju, onda put od Mariovo do Kavadarci je prava stvar. Put pun krivina i manastira, penjanje i spustanje par puta. Jako malo ljudi vozi taj put, tako da je uglavnom pust i nema puno saobracaja.

 

Od Negotina idemo juzno, prema Gevgelija. To je najjuzniji grad u Makedoniji i na samoj granici sa Grckom. Solun je na samo 70km, tako da ako je neko za shoping, slobodno moze za 3h da ide i vrati.

Izmedju Negotino i Gevgelija se nalaze par dobrih i zanimljivih stvari, Demir Kapija, put koji ima krivine, ali na kojima moze da se juri, tako da oni raspolozeni da pokidaju kolena od asfalta, slobodno! Pre Gevgelije se nalaze i Negorske Banje, odlicno mesto za poduzi odmor, i selo Prdejci, uh, mesto gde ima odlicnu klopu.

 

Gde sada?Uh, aj idem prema Strumica. Tu su naveci veseljaci u celoj drzavi. Dobro znam Strumicane, i u najteskim trenutcima su nasmejani. Nevidjeni optimizam, i sto je najvaznije, zarazan je taj optimizam. Garantujem da cete napustiti to mesto sa osmehom od uho do uho.

U blizini se nalaze par zanimljivih mesta za posetiti. Manastire Veljusa i Vodocha. Veljusa je zenski manastir. U 11 veku je kod Vodocha odigrana jedna veoma ruzna bitka gde je Car Samoil izgubio bitku sa Viznatijskim Carem Vizalij i da je na tom mestu Vizantijski Car zarobljenim vojnicima izvadio oci, osim svakom 100og ostavio samo jedno da bi mogao da vodi ostatak do Cara Samoila. Nakon ove bitke je prestalo da postoju Samoilovo Carstvo. Zato se i manastir zove Vodocha (vadi oci).

 

Iz Strumica, idemo prema Berovo i Pehchevo. Put je tesan, pun krivina, slican ko na Galichici. Sasvim drugacija priroda u odnosu na zapadnu Makedoniju. Hladnije isto tako, ali to u toku leta je prednost. U okolini Berovo je i Berovsko Jezero, fantasticna priroda, i ima jako dobri smestaja. U Berovu se moze naci i prvoklasna shljivka.

Preko Pehcevo, jos jeden predivan avanturisticki put stize se do Delcevo. Desno je Bugarska i Blagoevgrad, levo je put za Kochani (poznat po odgledjivanju oriza) i Shtip. Put vodi uz reku Bregalnica i hidrocenrtalu Kalimanci. Retko vozim taj deo, ali uvek imam dobre uspomene.

 

Grad Shtip, poznat po mnogim festivalima, ali i po Shtipskoj Pastrmajliji. Inace, u Makedoniji ima 3 vida Pastrmajlije, Shtip, Radovish i Veles. Sve tri su razlicite i odlicne. Naravno oni medju sebe se takmice koja je bolja. Od Shtip, ima put do Strumica koji je ustvari i glavni put od Skoplje do Strumice. Ima i na tom potegu (Shtip-Strumica) dobrih krivina gde se moze juriti. Kratko ali slatko.

Od Shtip se moze ici ili na zapad ili na sever. Na zapad je Veles, grad u centralnoj Makedoniji gde cesto idem jer je samo 50-ak kilometara od Skoplja (ima par putarina, 2x40den) na pastrmajliju. Da ne zaboravim, pastrmajlija se sprema u toku zime i rano prolece. Nakon toga je nema. Put Shtip Veles je u fazi renoviranja, tako da bice u boljem stanju letos.

 

Ako krenemo na sever, stizemo do Probishtip, Kratovo. U Probishtip se mozete ohladiti u AquaPark-u. Idemo dalje prema sever i stizemo do mesto zvano Stracin. Desno je Kriva Palanka i Bugarska, granicni prelaz Devebair. Od tamo se brzo i lako stize do Sofiju preko Chustendila. A na put do Kriva Palanka, ima par ribnika i restorana gde se sluze taze ribe. Najpoznatiji je u selu Ginovce, ali ima jos par njih, svi su prvoklasni.

 

Levo je Kumanovo i u tom pravcu ima ribnike. Celi taj reon je pun vode i ribnika. Na putu prema Kumanovo, vredi, 100% vredi da se skrene u pravcu Kokino. Dobar put, a jos bolje upoznavanje sa asrtonomijom iz bronzanog vremena. Meni je ovo jedna od omiljenih ruta. I stize se u Kumanovo. To je drugo mesto koje je oznacilo borbu protiv fashista i drugom svetskom ratu. Oba grada, nezavisno jedan od drugog su na isti dan izveli napade na Nemce.

Od Kumanovo, na sever je Srbija, a na jugu Skoplje.

 

Da sumiram da se putarine placaju od Skoplje prema Gevgelija (znadnja naplatna rampa je Gradsko), oko 2,5E u pravac, i Skoplje-Gostivar isto toliko, 2,5E. Drugo je sve bez putarina.

Ovo je u kratke crte, dok ma jos puno toga da se napise i spodeli. I izvinjavam se na gramatickim greskama i loso upotrebljenim padezima.

  • Podržavam 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Svaka cast za trud.

Ko voli slatko u Skoplju obavezno posetiti poslasticarnicu Apce i probati bozu i tri lece kolac

 

Sent from my HomTom HT3 using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

A ko se nadje mrtav gladan na putu Skoplje - Ohrid, nek izdrzi do izlaska iz Kiceva (tacnije malo posle raskrsnice za Bitolj, skretanje za selo Populzani)... Odlican etno restoran u prirodi, sa fenomenalnom klopom...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Početnik, 587 postova
  • Lokacija: zemun
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tennere

Secam se, bio sam klinac, na putu od Ohrida prema Bitola, kad god smo prolazili kroz Resen, nesto je djavolski smrdelo, nikad nisam saznao sta je to i dal jos uvek vonja. A inace svaka cast za sažeti kurs iz poznavanja Makedonije, mnogima ce sigurno značiti, meni prvom. Hvala.

 

Sent from my SP6.2

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Ko bi rek'o, a baš sam ovih dana malo pretraživao putopise u vezi Makedonije :-)

Obično je ona usputna stanica i uglavnom se samo prozuji ili obidju ona "poznata" mesta.

Ima tu sigurno još dosta za videti i posetiti ;-)

Nama je svakako zanimljiva i zbog srdačnih i ljubaznih domaćina, odlične klope i povoljnih cena.

Plan mi je spustiti se dole, vozikati i uživati jedno 6-7 dana, možda već ovog proleća...

Super ti je tema, pratim, a mogli bi i ostali Makedonci da se uključe i dodaju po neki predlog...

 

Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Hvala svima na pohvalnim recima

 

Svaka cast za trud.
Ko voli slatko u Skoplju obavezno posetiti poslasticarnicu Apce i probati bozu i tri lece kolac

Sent from my HomTom HT3 using Tapatalk

Apsolutno si u pravu, prvoklasna boza. Redovno ih posecam

 

A ko se nadje mrtav gladan na putu Skoplje - Ohrid, nek izdrzi do izlaska iz Kiceva (tacnije malo posle raskrsnice za Bitolj, skretanje za selo Populzani)... Odlican etno restoran u prirodi, sa fenomenalnom klopom...

Drago mi je da me nadoponjujete, jer iako se trudim da je setam sto je vise moguce, uvek ima neko mesto koje promasim. Ova je meni ubaceno u raspored za sledecu setnju.

 

Secam se, bio sam klinac, na putu od Ohrida prema Bitola, kad god smo prolazili kroz Resen, nesto je djavolski smrdelo, nikad nisam saznao sta je to i dal jos uvek vonja. A inace svaka cast za sažeti kurs iz poznavanja Makedonije, mnogima ce sigurno značiti, meni prvom. Hvala.

Sent from my SP6.2

Na zalost jos uvek ali nije strasno, posle 5 min se naviknes LOL

 

Ko bi rek'o, a baš sam ovih dana malo pretraživao putopise u vezi Makedonije :-)
Obično je ona usputna stanica i uglavnom se samo prozuji ili obidju ona "poznata" mesta.
Ima tu sigurno još dosta za videti i posetiti ;-)
Nama je svakako zanimljiva i zbog srdačnih i ljubaznih domaćina, odlične klope i povoljnih cena.
Plan mi je spustiti se dole, vozikati i uživati jedno 6-7 dana, možda već ovog proleća...
Super ti je tema, pratim, a mogli bi i ostali Makedonci da se uključe i dodaju po neki predlog...

Pozz

Slobodno me kontaktuj, dal za savet ili za pivo kada budes tu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

U super i svaka čast za ovo. Baš smo ove godine planirali par dana Makedonije kraj Juna. Nekako smo odlučili da baš tih par dana provedemo u Ohridu. Samo da bog da mira,da se nešto ne zakomplicira i evo nas sa ekipom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Kad sam bio mlad (što nije bilo skoro), sam malo hodao po Makedonskim planinama. Već neko vreme planiram da neke ture obiđem enduro motorom. Hvala na linkovima, vredeće.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Super tema, hvala na trudu i vremenu koje si uložio.

 

Jedno pitanje: Znaš li da li je granični prelaz na putu između Mavrova i Raštelice na Kosovu otvoren za strance? Sa fotki koje nalazim na netu vidim da postoje stražarske kućice i sve ali nigde nije navedeno da je taj prelaz u funkciji. Svaki info znači. Evo koordinata, da ne bude zabune:  41.856867, 20.623919

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Na leto sam između ostalog (što je babi milo..), planirao na Korab preko Stracimira, pa sam se malo raspitivao. Na Stracimiru je inače i granična karaula. Kažu da je to lokalni prelaz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • stranac, 137 postova
  • Lokacija: MKD
  • Motocikl: pa, Magna... VF750C peugeot jet-force 50

Super tema, hvala na trudu i vremenu koje si uložio.

 

Jedno pitanje: Znaš li da li je granični prelaz na putu između Mavrova i Raštelice na Kosovu otvoren za strance? Sa fotki koje nalazim na netu vidim da postoje stražarske kućice i sve ali nigde nije navedeno da je taj prelaz u funkciji. Svaki info znači. Evo koordinata, da ne bude zabune:  41.856867, 20.623919

Nije,posebno za strance(sto meni neko ko je iz SRB nikad ne moze biti). To koristi lokalno stanovnistvo,msm sa posebnim dozvolama.I inace u tom pogranicnom rejonu je kretanje ograniceno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • stranac, 137 postova
  • Lokacija: MKD
  • Motocikl: pa, Magna... VF750C peugeot jet-force 50

Kad sam bio mlad (što nije bilo skoro), sam malo hodao po Makedonskim planinama. Već neko vreme planiram da neke ture obiđem enduro motorom. Hvala na linkovima, vredeće.

Kakvi su nam putevi, celu drzavu je najbolje obilaziti enduro motorom,mada imamo deonica i za prave kroserice >:( . Nazalost,ni manje drzave ni gorih puteva,bar u Evropi...Mada,ni po Srbiji nije nesto puno bolje,i Bosna se tu dobro drzi,ali smo mi u MK neprikosnoveni po tom pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
A kod crkve Sv. Spas gde je inace i grob Goce Delcev nalazi se i pivnica, koja pravi svoje pivo i ne prodaje nijedno drugo. Znaci nema Skopsko i Zlaten Dab, samo njihovo i ima raznih, od tamnih, do polu-tamnih i svetlih. Cene, skupo, ali vredi.

 

 
Bio sam pred kraj pretprosle godine bas tu, malo pre nego sto su poceli da toce svoje pivo. Preskupo mesto, Skopsko je bilo oko 2eur, ostala jos skuplja. Najgora ziva muzika, tj "pevac", koga sam cuo u zivotu. Atmosfera je bila dobra ali sam dobio savet od drugara da ne preterujem sa srpskim posto su gosti dobrim delom siptari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

prvi put sam  bio sa 16 godina polovinom osamdesetih na mavrovu,šapki visee puta na skijanju.Posle me zatrefila jedna lepa makedonka pa jos bolje upoznah tazbinu.Prelepa priroda,a sve koi krenu dole savetujem da negde na bačiji nadju I upoznaju našeg i vašeg gorskog cara svih planina .Najboljeg psa na vaskolikom svetu ŠARPLANINCA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

 

A kod crkve Sv. Spas gde je inace i grob Goce Delcev nalazi se i pivnica, koja pravi svoje pivo i ne prodaje nijedno drugo. Znaci nema Skopsko i Zlaten Dab, samo njihovo i ima raznih, od tamnih, do polu-tamnih i svetlih. Cene, skupo, ali vredi.

 

 
Bio sam pred kraj pretprosle godine bas tu, malo pre nego sto su poceli da toce svoje pivo. Preskupo mesto, Skopsko je bilo oko 2eur, ostala jos skuplja. Najgora ziva muzika, tj "pevac", koga sam cuo u zivotu. Atmosfera je bila dobra ali sam dobio savet od drugara da ne preterujem sa srpskim posto su gosti dobrim delom siptari.

 

DA, mesto je skupo, onih piva koje sam pomenuo je od 2E pa nadalje (necu ni da pricam o grickima i meze uz pivo). 3 piva i jedno meze oko 15E :( tako da za tih para idem na drugo mesto gde mogu ko covek da se napijem. Pomenuo sam to mesto jer ako je neko ljubitelj piva, i oce da proba novih ukusa, onda je to mesto za to, bez obzira na cene

Ali moram ti reci da od shiptara nema ni sh. Tako da mesto je "cisto". Drugar te malo zeznuo na zalost.

U vezi muzike, to su lokal bendovi i neki su bolji od drugih. Imao si tu nesrecu da naletis nekog falsha :( Inace 100% rok muzika, nista drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

 

Super tema, hvala na trudu i vremenu koje si uložio.

 

Jedno pitanje: Znaš li da li je granični prelaz na putu između Mavrova i Raštelice na Kosovu otvoren za strance? Sa fotki koje nalazim na netu vidim da postoje stražarske kućice i sve ali nigde nije navedeno da je taj prelaz u funkciji. Svaki info znači. Evo koordinata, da ne bude zabune:  41.856867, 20.623919

Nije,posebno za strance(sto meni neko ko je iz SRB nikad ne moze biti). To koristi lokalno stanovnistvo,msm sa posebnim dozvolama.I inace u tom pogranicnom rejonu je kretanje ograniceno.

oooo, pa imalo tu jos neki Makedonac a krije se ko zmija noge :) poz druze

BOLD: u pravu si!!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

DA, mesto je skupo, onih piva koje sam pomenuo je od 2E pa nadalje (necu ni da pricam o grickima i meze uz pivo). 3 piva i jedno meze oko 15E :( tako da za tih para idem na drugo mesto gde mogu ko covek da se napijem. Pomenuo sam to mesto jer ako je neko ljubitelj piva, i oce da proba novih ukusa, onda je to mesto za to, bez obzira na cene

Ali moram ti reci da od shiptara nema ni sh. Tako da mesto je "cisto". Drugar te malo zeznuo na zalost.

U vezi muzike, to su lokal bendovi i neki su bolji od drugih. Imao si tu nesrecu da naletis nekog falsha :( Inace 100% rok muzika, nista drugo.

 

2e za zanatsko pivo nije mnogo, za limenku Skopskog vec jeste.

Za siptare moguce, drugar je porodican odavno pa ne izlazi inace, moguce da je dobio pogresan info ili pogresno sam zakljucio

 

poz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Na izlasku iz Kičeva, kada se skrene ka Bitolju ima skretanje levo i uz veliki uspon se stiže do manastira Bogorodice. Ima bunar u manastiru i zanimljivih priča... ostaviću malu tajnu za putnike namernike.

 

Inače kada sam išao na Krf, do Igumenice, baš sam išao Skoplje, Kičevo, Bitolj, Florina, Medžitlija... pa putem na jug kroz Grčku. Mnogo zanimljivije nego autoput. Saobraćaja kao da nema. Pošto sam išao produvalim Puntom koji nije mogao preko 90km/h, idealno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Prosle godine prilikom povratka sa mora iz Grcke, posto sam isao solo motorom, odlucim da malo istrazim istocni deo Makedonije. Taj kraj mi obicno nikada nije usput, pa je ovo bila bas dobra prilika. Jednom recju, odusevio sam se i svima toplo preporucujem, npr. prilikom putovanja u Grcku, a ujedno da se malo izbegne autoput i skrene sa vec ustaljenog puta. I da, sve se vozi lagano u danu. Put je uglavnom dobar i skoro potpuno neopterecen (dobar deo je pokriven sa streetview).

 

https://goo.gl/maps/8nYGwt8L8842

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 233 postova
  • Lokacija: Bled, Slovenija
  • Motocikl: Honda SH300i

U početku juna idem kolima u Grčku na ostrvo Skitahos. Planirano je i jedno spavanje u Makedoniji. Zanima me preporuka za neko pristojno mesto, ne treba da je baš uz autoput, gde se može dobro pojesti i da je spavati na nivou.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

U početku juna idem kolima u Grčku na ostrvo Skitahos. Planirano je i jedno spavanje u Makedoniji. Zanima me preporuka za neko pristojno mesto, ne treba da je baš uz autoput, gde se može dobro pojesti i da je spavati na nivou.

uh druze, osim Belvi pre Skoplja nista drugo mi ne pada na pamet. Inace, dobra klopa ima malo od tvog puta, od Kumanovo prema Kriva Palanka, ali samo 3-4 km posle Kumanova, Vizijana. Naravno, u Skoplje ima par mesta, ali i Sv Nikole ima jako dobro mesto ali je daleko.

Mozda ima jos koje mesto uz autoput, ali nekako se ne mogu setiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Na izlasku iz Kičeva, kada se skrene ka Bitolju ima skretanje levo i uz veliki uspon se stiže do manastira Bogorodice. Ima bunar u manastiru i zanimljivih priča... ostaviću malu tajnu za putnike namernike.

 

Inače kada sam išao na Krf, do Igumenice, baš sam išao Skoplje, Kičevo, Bitolj, Florina, Medžitlija... pa putem na jug kroz Grčku. Mnogo zanimljivije nego autoput. Saobraćaja kao da nema. Pošto sam išao produvalim Puntom koji nije mogao preko 90km/h, idealno.

A kad prodjete skretanje za manastir i nastavite magistralom ka Bitolju, posle par km nailazite na selo Svinjiste.

U selu se nalazi izvor lekovite mineralne vode...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • stranac, 137 postova
  • Lokacija: MKD
  • Motocikl: pa, Magna... VF750C peugeot jet-force 50

U početku juna idem kolima u Grčku na ostrvo Skitahos. Planirano je i jedno spavanje u Makedoniji. Zanima me preporuka za neko pristojno mesto, ne treba da je baš uz autoput, gde se može dobro pojesti i da je spavati na nivou.

70tak km od granice,posle druge putarine,skretanje desno  nakon naplatnih kucica,1-2 km od auto-puta.

http://www.hotelromantik.com.mk/veles.php  

 

jos malo juznije ako si meraklija zaq vino...http://www.popovakula.com.mk/index.php?lang=mk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

 

U početku juna idem kolima u Grčku na ostrvo Skitahos. Planirano je i jedno spavanje u Makedoniji. Zanima me preporuka za neko pristojno mesto, ne treba da je baš uz autoput, gde se može dobro pojesti i da je spavati na nivou.

70tak km od granice,posle druge putarine,skretanje desno  nakon naplatnih kucica,1-2 km od auto-puta.

http://www.hotelromantik.com.mk/veles.php

 

jos malo juznije ako si meraklija zaq vino...http://www.popovakula.com.mk/index.php?lang=mk

 

 

Samo da potvrdim. I ja sam prespavao jednu noć u Romantiku i mesto je više nego OK. Klopa je super a ambijent još bolji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

 

Na izlasku iz Kičeva, kada se skrene ka Bitolju ima skretanje levo i uz veliki uspon se stiže do manastira Bogorodice. Ima bunar u manastiru i zanimljivih priča... ostaviću malu tajnu za putnike namernike.

 

Inače kada sam išao na Krf, do Igumenice, baš sam išao Skoplje, Kičevo, Bitolj, Florina, Medžitlija... pa putem na jug kroz Grčku. Mnogo zanimljivije nego autoput. Saobraćaja kao da nema. Pošto sam išao produvalim Puntom koji nije mogao preko 90km/h, idealno.

A kad prodjete skretanje za manastir i nastavite magistralom ka Bitolju, posle par km nailazite na selo Svinjiste.

U selu se nalazi izvor lekovite mineralne vode...

 

a ako pre toga u Kičevu skreneš levo, ideš u selo Čelopeci. E, tu imam kuću. Niko je nije obišao gooodinama.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja