Jump to content

Moto Zajednica

pomoć oko odabira motora

Recommended Posts

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Dok sam bio mlađi, kupovao sam i prodavao motore kako mi dune. Sada imam želju da kupim nešto šta će ostati barem par godina kod mene (u odnosu na par meseci, ni jedan motor nisam registrovao dva puta).

 

Mislim da sam posedovao svaku kategoriju osim čopera, ali sam i njih vozio. Najdraža mi je bila Afrika. Manje zbog mogućnosti da ide bilo gde, više zbog uspravnog sedenja i preglednosti.

Gledao sam ponovo Afrike, ali mi sada deluje da su preglomazne, prematore i precenjene.

 

Poslednji motor mi je bio CBF500. Znam da je to bilo na granici, posle malo duže vožnje bi počelo da mi smeta to naginjanje (cycle-ergo.com kaže 8 stepeni).

 

Sada kada gledam CBF600S, deluje mi mnogo lepo i lažem sebe da bih mogao da napravim novi korman koji je malo savijeniji ka vozaču i tako neke priče.

 

Realno se dvoumim između BMW-a F 650 GS i Suzukija V-Strom 650 DL. Razlika je oko 1500-2000€, značajna.

 

Transalpa sam otpisao, kao i KLE.

 

BMW mi se mnogo sviđa, ali me brine jedan cilindar na duže staze.

 

Od vas, moto drugara, bih voleo da čujem neki novi, bolji predlog za motor do 2.500€ koji bi zamenio opciju BMW, ili za motor do 4.000€ koji bi zameno Suzuki.

 

Dilema između ta dva je koliko para želim da dam i koliko još želim da čekam da ga kupim. Ali to su dve opcije koje imam.

 

Nadam se da sam bio jasan oko vrste motora koji želim, i tipa predloga koji mi trebaju.

 

Motor će ići po gradu i na ture, 95% beton.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Od ova 2 ponudjena, definitivno strom. Jaci, udobniji i dosta ozbiljniji motor koji ce lako ici na duze ture, manje vibracije od bmw-a. Ja sam zeleo stroma, ali nije bilo para (kod nas stari strom drzi zaista nerealno visoku cenu, ali avaj, takvo trziste), uzeo sam bandita s 600 2001. Malo je grub motor, nije bas za moj stil voznje, ali nije ni los. Razmisli o fazeru 600, ili o banditu s (4 cilindra, lep zvuk-fazer je tih, ovde sam mislio na bandita, udobni za put, a ne previse jaki i glasni). 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Između ta dva je bolji Strom, taj deo mi je jasan. Meni trebaju predlozi drugih opcija u te dve kategorije (2.5k i 4k).

 

I na fazeru i na banditu se sedi još više povijeno ka napred, šta mi je jedna od najbitnijih stvari - da sedim uspravno. Tako da apsolutno nisu opcije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

E u tom slucaju ti ostaje tdm 850/900, honda transalp, i mozda jos po neki model koji sam ispustio iz vida. Ne znam kakav li je polozaj na versys-u, ako mozes da podneses tu ruznocu od motora, ali mi se cini i da je tu dosta oslonac na podlakticama. Da sam na tvom mestu, tdm bih osmotrio, jer je steta uzimati enduro za 95% asfalta, a da nije putni.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

@Skitlles - zbog čega misliš da se odgovarajućim kormanom i rajzerima ne može na CBF600s dobiti vrlo uspravan položaj sedenja (faktički kao na enduro motorima)? Ja sam to uradio na mojoj "enduro" Diverziji, upravo sa idejom da dobijem što univerzalniji motor koji će se ipak najvećim delom voziti po asfaltu.

 

radovi_013.jpg

 

Ja na Yamahi trenutno pokušavam da sredim rezervoar posle zimskog sna (krenuo je curak koji moram da saniram), ali ako želiš, čim sredim to, slobodno se javi pa svrni do mene i sedi na motor, provozaj krug po kraju i vidi da li ti takav položaj odgovara. Ako ti odgovara, onda sigurno možeš i na CBF-u doći do sličnog ili istog položaja...

 

Inače su ostali već naveli modele koji bi ti takođe odgovarali (TDM, Versys, Strom, Transalp...). Teško da ti neko može tu nešto pametnije navesti...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

U ovaj izbor do 4000 eura ja bih ubacio i Triumph Tiger 955.

Retki su kod nas ali preko ih ima dosta.Mislim da bi do ove cifre mogao da uzmeš baš dobar primerak iz uvoza i da ostane love za još  ponešto.

 

Triumph_Tiger_955i_01_1.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

V strom za 4000 ima da biras sa svom opremom. Odlican motor za velike momke....

Нисам нешто приметио. Наиђе по који али није баш да има да се бира.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Icatinej, to mi deluje kao neka budževina.

Ja imam sklonosti ka tome, kupim npr auto pa hoću da ima esp, tempomat, blutut, push to start... i onda ugrađujem sve to i izađe me skuplje nego da sam kupio auto koji je to sve već fabrički imao, a ne radi toliko dobro.

Tako i kad gledam motore, odmah zamišljam koje bi mu sve modove odradio.

I nekako imam utisak da ovo ne bi prošlo. Ali rado bih pogrešio! CBF je divan, 4 cilindra, abs... bombona.

Svakako ako ne pazarim ništa dok ti to središ, okrenuću te.

 

 

 

Za Triumpha, deluje mi da bi bilo nezgodno oko delova? Imao sam Cagivu Elephant, izgleda motor skoro isto (a oba liče na papriku). Loše iskustvo beše.

 

 

Razmišljao sam ponovo o Transalpu, prvo sam ga otpisao zbog veće potrošnje u odnosu na BMW, ali na godišnjem nivou za 10ak hiljada km to je opet ispod 200€, tako da nije zapravo neki faktor.

 

Kako bi poredili ta dva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Da li  si  slučajno u nekom momentu  pomislio  na  Vradera?  

Jes'  da  je  litra,  ali...  ciklistika boNbonica, lakse  se  manevrise  nogo  sa  Afrikom.  O  udobnosti  nema  sta  da  se  prica. Ide,  ne  pita...  itd.  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Pomislio sam i na Vadadera i na Caponorda, ali su mi preglomazni za švrcanje po gradu (veći deo planirane vožnje). Čak sam razmišljao i o baby Vari, 125, ali mi je on pa slab. Kad bi postojao sa 500-600cc, idealno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Vidim da si prvobitno otpisao Transalpa a dopalo ti se sedenje na Africi dok te off i ne zanima preterano. Meni je najlogicnije da ti ipak kupis Transalpa. Za oko 2000+ uzmes pristojan Ta 600 sa dva diska napred ili ako bi davao vise para Ta 650. Citajuci tvoje poruke sticem utisak da si zreo i iskusan vozac i da znas za sta ti treba motor. Ako te ne zanima ubrzanje ili jako dobro kocenje onda je Transalp po meni odlicna kupovina. Probao sam i malog Stroma (osetno bolje ubrzava) i F650 (bolje koci ali ima dosta vibracija-jedan cilindar) i po meni je Ta najbolji kompromis u smislu ne stavis mnogo para na ulicu a osmeh je na licu ;) Ako budes hteo,javi se da probas mog Transalpa,nije na prodaju,ali ce ti mozda znaciti u odluci. Pozz i srecno!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Razmišljao sam ponovo o Transalpu, prvo sam ga otpisao zbog veće potrošnje u odnosu na BMW, ali na godišnjem nivou za 10ak hiljada km to je opet ispod 200€, tako da nije zapravo neki faktor.

Kako bi poredili ta dva?

A koliko mislis da trosi Transalp a koliko Bmw F650? Strom 650 trosi manje od Transalpa.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Mišljenje formiram na osnovu onoga šta drugi pišu po internetima.

 

Za BMW F650GS sa jednom svećicom (2000-2004.) prijavljuju oko 50mpg prosek, a sa dve (2004-2008.) 60mpg. Ima slučajeva koji tvrde da može i 70+ ali ja uzimam neki realni prosek kao osnovu.

Naravno to zavisi i od komada do komada, ali dobro je imati neki orijentir.

 

Za Hondu Transalp XL650V je 2000-2008. ~40mpg.

 

To je u prevodu za BMW 3,9 a 5,8 za Hondu.

 

Šta ovako možda izgleda drastično, ali kao što rekoh, 2L razlike na 10.000km je ~230€.

 

Ako BMW trese mnogo, nije teško dati 230€ za 10.000km na račun udobnije vožnje. Barem ne meni.

Svakako mi to više nije faktor, sada kad sam stavio na papir kolika je to stvarno razlika.

 

BMW mi deluje kao stabilniji motor sa nižim centrom težišta. Honda zvuči udobnije.

 

Oba motora su dobra, i verujem da će na kraju ipak biti presudno na kakve naletim. Radije ću imati dobar BMW nego lošu Hondu i obrnuto.

 

A tvoj bih voleo da probam ako je 650?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Nije 650,ja sam bas jurio poslednju 600 '99. ali verujem da je slican ako ne i isti osecaj. Moj Ta gradske voznje trosi izmedju 5 i 6 litara (umerene voznje) a na otvorenom ispod 5. Motor mi jeste star po godinama ali smatram da je u odlicnom stanju. Svejedno blizu smo ako ipak budes hteo javi se na pp.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Возио БМВ. 2004. Није толико проблем у вибрацијама. Заиста. Моја једина замерка иде на потребу за честим шалтањем.

Не знам каква је Транџа по том питању.

Потрошња-увек се насмејеш када рачунаш колико си потрошио.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Bojane, na 2004. ili mlađe i računam, sa dve svećice.

Nimmin, taj funduro izgleda lepo i očuvano, ali je prodat prošle godine :)

 

 

Kandidat za kupovinu u kategoriji "strpi se još" (4k) je i Honda CB500X, ovaj najmlađi model. Veoma mi atraktivno izgleda, kažu da se vozi ko bajs a i troši toliko. Šteta što ih samo nema po oglasima uopšte, tako da bih prvo čekao da uštedim, a zatim i da se pojavi na prodaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

 

V strom za 4000 ima da biras sa svom opremom. Odlican motor za velike momke....

Нисам нешто приметио. Наиђе по који али није баш да има да се бира.

 

Ima dosta motora koji se prodaju ali nisu na oglasima. Nije lose da se da oglas da kupujes V stroma i cekaj !!! 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Kandidat za kupovinu u kategoriji "strpi se još" (4k) je i Honda CB500X, ovaj najmlađi model. Veoma mi atraktivno izgleda, kažu da se vozi ko bajs a i troši toliko. Šteta što ih samo nema po oglasima uopšte, tako da bih prvo čekao da uštedim, a zatim i da se pojavi na prodaju.

 

To je pocetnicki motor koji bi "prerastao" za 1 sezonu. Vozi se k'o bajs, trosi k'o bajs ali i ide k'o bajs. Za te pare moze da se kupi ozbiljna masina, pa gsx650f je bio hiljadu-dve skuplji potpuno nov na sajmu pre par godina, a za ovu hondu je raketa. Ovakav tip motora ima i neozbiljno vesanje i amortizaciju, pa je tu jos 1 -. Probaj pre kupovine, pa ce ti biti jasno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

@ milomir

 

Лично се не слажем уопште са тобом...односно са покушајем поређења ова два модела. А ако кренемо том логиком "за само две хиљаде више" далеко може да се догура.

Мада та Хонда је по мени сада апсолутно прецењена. Цена за старији модел га је чинила мотором који је био јако добра варијанта "уложено-добијено". Поготово што није губио на цени чак и када се купио нов.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Sto je najgore, za hiljadu-dve manje od te honde moze da se kupi pristojan motor u klasi 600 kubika, ali ne tog godista i bez ubrizgavanja.

 

Nije problem cena hondici, problem je sto ce svima, sem pocetnicima i sezdesetogodisnjacima, taj motor biti slab. Opet, ja bih voleo da imam i ovakvo nesto za po gradu i za krace ture. 

 

@Bojan_Jgd

 

Nisam ih ni poredio, totalno razliciti motori, vise sam mislio za malo vise para-mnogo vise muzike, a kolega skittles se vec izjasnio da "slusa drugaciju muziku" od mene.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Ствар афинитета. Неком је ово права мерка. Мишљења сам да не постоји "почетнички мотор". Па људи проведу цели живот и импозантне километраже на 125 ццм.

Ево ја бих се јако радо вратио на ротакс 650 у "малом" ГС-у. А возио сам до скоро 800 ццм+86 КС. Да купујем мотор, мали ГС би ми био први избор...без обзира што за две хиљаде више могу да купим Строма односно за те паре колико би дао за ГС-а могу да купим Хорнета. За мене мали ГС даје много више музике него што кошта :)

 

П.С. и не заборави...многи се ложе када им мотор "мирише на фабрику" :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1000 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Pre tri dana se pojavio 500X na oglasima za 4k okruglo. Taman sam se odlučio danas, kad ono prodato.

Ostaje mi svakako da ga probam pa ako bude mali - NC700X

 

Ne treba meni ni brzina ni ne znam ni ja šta za švrćkanje po gradu i vikend vožnje. Nisam opasan turer, ne jurim sekunde na navaku. Za ovo šta meni treba najbolji je maksi skuter, ali ne vozi mi se skuter.

Nisam jedini sa ovim potrebama i željama, i CB500 i NC700/750 nisu offroad motori a idu na taj šmek. Baš zbog ljudi kojima se sviđa položaj sedenja, preglednost i izgled, a ne planiraju u blato i pesak.

Mislim da sam i u ovoj temi spomenuo da sam razmišljao o Varaderu 125, ali da mi je slab i da bi bilo idealno da ima 500-600cc.

 

Sada mi ostaje samo da se strpim da se ponovo pojavi 500X na oglasima, a barem ću sesti na njega sledeće nedelje na sajmu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja