Jump to content

Moto Zajednica

Saug

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki Intruder Volusia VL800

Moze li mi neko objasniti cemu sluzi saug i kako radi kao i koje je pouzdanije hladjenje vodeno ili vazdusni? Nov sam u svetu motora a kupujem Suzukija Volusiu 800 pa bi mi ovo bile korisne informacije jer on ima saug i vodeno hladjenje. Pozdrav svima i hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1236 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne znam baš detalje u sitna crevca, ali onako laički - saug je deo karburatora i služi da se mešavina goriva i vazduha koja ide na sagorevanje obogati gorivom čime se olakšava tzv. hladan start motora. Evo jedan dobar video (po mojoj slobodnoj proceni) gde je objašnjen rad karburatora, kao i uloga sauga:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Saug, sauk, sauh, cok.... je pomocna naprava koja sluzi za paljenje motora, ona povecava kolicinu goriva u smesi vazduh/gorivo i olaksava paljenje hladnog motora.
A sto se tice vodenog ili vazdusnog hladjenja, oba resenja su savrseno pouzdana i proverno kvalitetna, ali treba uzeti u obzir da svako od njih ima svoje mane i prednosti.

 

Vazdusno:  prednosti - jednostavnije i prostije, manje delova koji mogu da crknu (nema creva, pumpe, termoprekidaca...), nema brige o vodi i antifrizu.

                        mane - ima losije hladjenje kada se motor jako sporo krece ili stoji u mestu, slabije performanse motora

 

Vodeno:    prednosti - Bolje trpi vece temperature i opterecenja, snagu, omogucava  motoru nesmetaniji rad
                      mane -  komplikovanije, zahteva vise brige kod odrzavanja, menjanje vode i antifriza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

I dodati i uljno hladjenje, kod nekih SUZUKIJA prisutno, koje je negde izmedju vazdusnog i vodenog po svemu, a i dalje se zadrzavaju prednosti sto nema vodenog kruga.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_Advanced_Cooling_System

 

Ta Voluisa je Intruder zapravo???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z1000

Jel može neko da mi objasni proceduru oko sauha od paljenja motora do kretanja? Negde sam pročitao da ga treba povući do kraja pre paljenja, pa ga vratiti na pola posle par sekundi ako motor stabilno radi... 

Neko kaže da treba prvo upaliti motor, pa onda povući sauh... 

Šta je najpravilnije po vama i da li je štetno po motor ako se vozi pod sauhom? 

Motor je Kawasaki Z750 2004. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Zašto se neko plaši sauga..? Imam ga na Suzukiju SV prve generacije. Jako retko ga koristim, u situacijama kada dugo nije vožen ili je prenoćio na temperaturi oko nule ili ispod pa ga ujutru palim. Povučem saug do kraja, startujem motor, pustim ga tako dvadesetak sekundi, onda potpuno oduzmem saug, obrtaji se vrate na 1,5 i pustim ga da najnormalnije da se zagreje.

 

29 minutes ago, JovanV said:

i da li je štetno po motor ako se vozi pod sauhom? 

Zašto bi to neko radio? To je kao da voziš sa blago dodatim gasom. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Sauh je u redu kad se pali motor. Kad upoznaš svoj znaćeš da li mu treba do kraja, na pola ili uopšte ne treba.

Jedino što smeta u vožnji na sauhu je što menjač ne radi kako treba zbog većeg broja obrtaja.

Dakle pre vožnje sauh vratiti do kraja.:takoje:

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran
Pre 2 sati, JovanV je napisao:

Jel može neko da mi objasni proceduru oko sauha od paljenja motora do kretanja? Negde sam pročitao da ga treba povući do kraja pre paljenja, pa ga vratiti na pola posle par sekundi ako motor stabilno radi... 

Neko kaže da treba prvo upaliti motor, pa onda povući sauh... 

Šta je najpravilnije po vama i da li je štetno po motor ako se vozi pod sauhom? 

Motor je Kawasaki Z750 2004. 

 

Na tom motoru to nije klasična komanda sauha (sauga, čoka)..kao kod onih koji imaju karburator. Pošto je ta mašina sa ubrizgavanjem, ne možeš ti da obogatiš smešu gorivom na taj način. To više služi kao podizač ler gasa...jer količinu goriva određuju druge stvari. Dobra je navika, recimo, da se motor pokrene sa tim čudom povučenim...i dok se upašeš, zavežeš, kaciga, rukavice...vratiš i teraš.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2839 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Poznato je da stare japanske vazdušare nisu volele sauh. Ubijale su svećice ako duže rade pod sauhom. Zato sam ja stekao naviku da se prvo obučem, upalim motor pod sauhom i postepeno ga spuštam, da pratim zagrejanost motora spuštanjem sauha. Kad dođe na nulu, još malo podgrejem motor, malo mu dodam gas (kao da izbaci višak goriva :D:D ). Istu sam naviku zadržao i sa vodenjarom. Nikad mi nije bilo jasno kako hladan motor pali bez sauha. Po logici, to znači da dobija prebogatu smešu, kao da je pod sauhom.

 

Neki motori su, opet, specifičniji. Recimo, za Hondu se znalo da čim se malo prohladi, ili teže pali i štuca nekoliko sekundi/minut, ukoliko joj se ne doda malo sauha i odmah spusti. Moj CBR se isto tako ponaša.

 

Nisam nikada previše razmatrao tu tematiku, tako da bi bilo dobro da neko od majstora to malo pojasni. 

 

Unapred hvala.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Meni se desilo da sam vratio saug, ali nedovoljno, tj. na oko je izgledako kao da je vraćen skroz i krenuo na vožnju, kod 1000 ruža sam osetio da je počeo da mi secka, trokira, i to mi nije ulilo poverenje da smem da nastavim dalje i okrenuo sam se da se vratim kući...

Jbg, kad sam došao blizu kuće i slučajno pipnuo saug i osetio tih milimetar-dva pod prstom, već je bilo kasno da se opet okrećem... Naučena škola, i od tada mi je postala navika da kad krenem u vožnju nekoliko puta proverim da li je vraćena ručica do kraja... :hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Komentar vezan za paljenje sa suhom..ili bez.

Moje je mišljenje da je paljenje bez sauha rezultat nekakve NEispravnosti. Ona naravno nije tolika da potpuno poremeti rad motora, ali svakako nije dobar znak. Ako imamo na umu kako takav jedan sistem funkcioniše, mislim da je sasvim očigledno da do motora, cilindra, gorivo dolazi i bez upotrebe sauha. To u principu i nije čudno, jer za paljenje i rad na leru, učestvuje nekoliko kanala za dovod goriva. Primarni (za ler gas...pilot), onaj gde je obično šraf za štel, zatim delom glavni (velika dizna...main) kroz centralni kanal u kojem je igla šibera...i na kraju po potrebi kanal za sauh (preko, kroz, odgovarajuće dizne).

Znači, bez uključenja kanala za sauh...do cilindra dolazi gorivo jer je, npr.

-Nivo goriva iznad max.

-Visoko podignuta ili oštećena glavna igla.

-Oštećen kanal u koji ulazi igla...ovde ga često nazivaju, emulziona tuba

...pa onda recimo još, u zavisnosti kako je rešena komanda sauha, možda ne dolazi do kompletnog zatvaranja kanala za sauh...i td.

Bokilić često fotka oštećenja na vrhovima (konusima) koji služe za zatvaranje sauha.

Još jedan detalj, vezan za start nakon vožnje...kada je recimo motor još topao....to ću u drugi post već sam se pogubio..

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

U trenucima kada se motor zaustavi dolazi do transfera toplote sa bloka, glave, na okolinu...a jedna od prvih žrtava da tako kažem je karburator. Njegova veza sa motorom, preko gumenih flanšni ili prirubnica koje nisu od metala, upravo se tako izvodi da bi prenos toplote na telo karburatora bio što manji. Za slučaj da se to dogodi, jedan od prvih simptoma će biti ponovo paljenje toplog motora sa sauhom. Zašto?

Nejčešće zato što je gorivo koje je ostalo u kanalima, najbliže spremno za ponovo paljenje...od sve te toplote isparilo. Onda, bez obzira što je motor topao, postoji potreba za novim gorivom pa otuda i pojava da treba "vući" sauh. 

To je sad već duga priča, šta sve utiče na to...ali kao ilustracija recimo podatak, da su naročito kod starih vazdušara glavne dizne u centralnim karburatorima nešto veće od bočnih...upravo iz razloga što telo karburatora ne dobija dovoljno hlađenja putem struje vazduha, pa je izraženije njegovo isparavanje. Na taj način se i sami cilindri u radu bolje hlade, dobijajući više goriva.

Za gorenje goriva u cilindrima važan je tzv. Stehiometrijski odnos. Najbolje je kada je on idealan (za benzin 14.7)...međutim, pomalo i na sreću, motori mogu da rade i kada on nije perfektan. 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Beograd Zemun
  • Motocikl: Suzuki freewind 650

Pozdrav svima.
Kupio sam svoj prvi motor i imam pitanje za saug i odgovor nisam mogao da nadjem u manualu i interetu (ili nisam dobro trazio). Prilikom paljenja na hladno povucem saug ali moram da drzim sve vrijeme dok se ne zagrije, inace se sam vraca cim pustim... Da li je to normalno za neke ,,modele" sauga ili ipak nije? Hvala vam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mislim da sam već napisao par reči o tome....

Ali da dodam. Kako rekosmo, na motorima sa ubrizgavanjem ne postoji klasična komanda sauga/čoka...mislim ona je tu, ali ne radi isto što i ona na karburatoru.

Kod mene na Suzukiju recimo toga nema. On sve radi automatski. Za razliku od drugih mašina on ima dva reda leptira. Glavni, donji za gas...i gornji za sauh (uključuje se i u vožnji za bolji odziv motora na nižem broju obrtaja). Taj gornji red ima i svoj step motor.

Kod onih koji to nemaju je onda ponekad neophodno da se u trenucima kada ubrizgavanje ubacuje više goriva nakon starta, uz pomoć te komande, podigne ler gas. I to je to.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja