Jump to content

Moto Zajednica

Alternativa za DSLR - Mirrorless, Brigde, Compact / Pitanja

Recommended Posts

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Да не давим у оној теми, нек остане она само за entry level DSLR...

 

 

Оно  што мени треба и за шта би ја користио апарат, је првенствено снимање у 1080, али и да прави пристојне фотке. 

Е сад, занима ме који од ова 3 типа апарата може да пружи најближе ономе што ми треба, а да није скупо. Не тражим да квалитет буде "филмски", али да буде бољи од телефона.

 

 

 

На крају, моје конкретно питање. Да ли постоји у том неком, такоређи low budget опсегу нешто што би могло да ми задовољи потребе, колико толико? Ако би цена достизала 300е+-, онда бих без размишљања узео Canon 600D. 

Наравно, говорим о половним апаратима.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam pre tri godine zapucao u Segedin i uzeo sebi ovo, isto sam imao dilemu kao i ti.

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product-archive/compact-digital-cameras/coolpix-p7700.html

Kad sam vratio AFU mislim da me je tada sa torbicom izašao oko 300E ako se dobro sećam

Isto sam se lomio da li da uđem u svet DSLR. Vagao prednosti i mane velikog i boljeg vs manjeg i malo lošijeg.

Međutim meni je trebao aparat koji radi korektne slike i ima dobar video zapis a nije gabaritan. Srce je vuklo ka DSLRu ali matematika tj finansije i upotreba su prevagnule.

Jednostavno nisam ja za varijantu kad sam na motoru ili kolima da sklapam aparat opalim par slika i ponovo rasklapaj i sve u torbu.

Neko to voli, ja ne.

Voleo bih da imam  jedan DSLR za svoju dušu da opalim po neku sliku kad naletim na nešto lepo ali znajući sebe i svoje zahteve za taj sport ne bih izašao ispod 1K eura.

Nije to samo kupim telo i objektiv. To kad krene nema stajanja sa dokupljivanjem. Bar sam ja takav u tim stvarima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Kad sam dosao u fazu da sam kupio 4 objektiva,filtere i stalke,te daljince i bliceve...ja sve lepo prodaoooooooo...Ludilo jedno,koje ako nisi profi,ne treba coveku u zivotu.Zena mi kupila novu go pro-ja je prodao posle 15 dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Da se ogradim, nemam previše iskustva sa snimanjem videa da bih mogao da preporučim konkretan model koji izbacuje najbolji video output, pruža najbolje kontrole i sl. S druge strane, bilo MILC, bilo prosumer, svaki će dati značajno bolje rezultate od najboljeg telefona.

 

Moje iskustvo je sledeće - posle svadbe poželeo sam da kupim dobar aparat pre nego što stignu deca i troškovi sa njima. Što zbog sebe, što zbog snimanja i fotografisanja klinaca, kako bi ostale lepe uspomene i meni i njima. Tada o fotografiji i snimanju nisam znao ništa i izbor je pao na Canon prosumer iz G serije. Nov cca 350€ tada. Uz taj G prvi put sam se sreo sa manuelnim podešavanjima, zaludeo se totalno, pročitao Internet, savladao kontrolu ekspozicije, blende, razne kombinacije i krenuo da pravim lepe fotografije i snimke. Nakon godinu dana ipak se smorim, što sa prosumerom ne mogu da postignem kvalitetan portret. Džaba kontrola blende, kad ugrađeni objektiv jednostavno ne može da da plitak DOF (Depth of field), kako bih izoštrio crte lica i totalno zamutio pozadinu. Pala je odluka - idem na DSLR. Prosumer je odleteo na oglase, kako bih obezbedio deo para, ali prc. Nikakva potražnja za polovnim prosumerima, a da ga dam džabe nisam hteo. Ispružio sam se od nule za DSLR, a prosumer je ostao da skuplja prašinu i dan danas. Uz DSLR Canon 40D došao mi je all arounder objektiv 17-85, a nakon par meseci dodao sam fiksnu 50-icu sa malom blendom. Od tog trenutka mojoj sreći nigde kraja. Tek sam se tad naložio kao mlad majmun i napredovao mnogo u fotografiji. Osvajao sam i neke nagrade, pa recimo na putovanja.info dobio sam neki Nikon-ov aparat za pobedničku reportažu, na dizajnzoni.com (najveća foto zajednica u Srbiji) osvojio 3. mesto na konkursu za fotografiju godine i sl. Nakon toga svakako mi je bilo žao što sam pukao 350€ na onaj prosumer (iako odličan aparat), odnosno što nisam odmah uzeo DSLR.

 

E sad, tada nisu postojali MILC-evi. To ti je ujedno moja preporuka. Manji je i značajno lakši od DSLR-a, ima senzor iste veličine kao i DSLR crop telo, ostavlja ti mogućnost da dokupiš ukoliko poželiš neki namenski objektiv (macro, wide, tele, portrait...), te sebi i svojima, pored snimanja, ostaviš sjajne uspomene u obliku odličnih portreta i slično, za koje se nećeš postideti da ih uramiš.

 

Ono što ne znam jeste koji vid snimanja te interesuje. Ako tražiš kvalitetne porodične snimke MILC-evi su i više nego odlični za to. Ukoliko bi snimao radi ulaska u profesionalne vode možda ti je bolja neka namenska kamera zbog kontrole snimka (ne kvaliteta izlaznog materijala jer je on i na DSLR-ovima i na MILC-evima sjajan).

 

Moja 2 centa :)

 

Pozdrav!

 

Edit: Bez mnogo brljanja po foto-berzi - https://www.foto-berza.com/digitalni-fotoaparati/mirorless/canon-eos-m/pro/108061

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

@ZEMZEM

Да гледао сам тај и њему сличне моделе, делује занимљиво али што каже колега ту је и MILC који са могућношћу замене објектива и рекао бих широм палетом могућности опет је доста примамљивије

 

@Singularitet

 

А оно што сам лаички (и можда брзоплето) закључио је да су тела јефтинија а објективи скупљи у односу на DSLR?

 

Нисам гледао тај Canon модел, оно што ми је привукло пажњу су Sony NEX модели.

Шта мислите о њима? Ови новији су прилично скупљи, шта мислите о моделима од пре пар година (nex-5?), да ли су и даље конкурентни са квалитетом слике?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Svaler,

Canon dajem kao primer jer poznajem taj sistem. Ništa ne fali Nikonu, Panasonic-u ili Sony-u. Canon i Nikon vode u smislu da je lakše za delove kod nas, puno opreme, objektiva i svega ostalog u ponudi, samim tim i niže cene.

Nisam gledao cene objektiva za MILC-eve, nije mi trebalo. Svakako kod Canona znam da postoji adapter kojim se montiraju DSLR objektivi na MILC. Verovatno je isto i kod ostalih proizvođača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Slično kao ZEMZEM, dugo sam se lomio i na kraju uzeo nikon coolpix p610. Ovaj aparat zadovoljava sve moje potrebe.

Ja sam jedno veče, pre kupovine, seo sa ženom i malo pričali na ovu temu.

Ona mi postavi jedno pitanje koje mi je i donelo odgovor.

Gde i koliko mi najviše koristimo aparat??

Najviše kad se vozimo motorom pa ti slikaš, na plaži, šetnji, sa društvom.

I tu videh da bi me smaralo da svaki put vadim telo, montiram objektiv, rasklapam stativ ako treba... Pa sve to obrnutim redosledom + velika torba za njega i opremu. Pogotovu kad si na motoru.

Da sam ljubitelj fotografije verovatno bih i ja uzeo DSLR i zujao po okolini i jurio dobre kadrove da ovekovečim. Ali nije to za mene bar za sada. Ja samo volim da imam koliko-toliko kvalitetnu sliku nečega što mi se svidelo.

Pare nisu bile problem ali sam shvatio da bih mnogo više para uložio u DSLR priču a najverovatnije imao mnogo manje slika u kompu sa porodicom, prijateljima, vožnje ...

Zato sedi i odluči za šta ti treba aparat jer ja mislim da je 300E malo pa čak i za polovnu priču zvanu DSLR.

Bar koliko se ja sećam cena kad sam nameravao da se i ja oprobam u tim vodama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

А оно што сам лаички (и можда брзоплето) закључио је да су тела јефтинија а објективи скупљи у односу на DSLR?

Donekle tacno, ali iz razloga sto je generalno manji izbor objektiva nego za dslr-ove (novija tehnologija), pa je samim tim manji izbor jeftinih objektiva. Pozitivna strana toga je da uglavnom nema losih objektiva ;)

Нисам гледао тај Canon модел, оно што ми је привукло пажњу су Sony NEX модели.

Шта мислите о њима? Ови новији су прилично скупљи, шта мислите о моделима од пре пар година (nex-5?), да ли су и даље конкурентни са квалитетом слике?

Sony NEX-5 ti je verovatno najbolji izbor kada je mali budzet u pitanju. Vrlo upotrebljiva sprava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

@chikavili

Чак сам видео да постоје неки адаптери за NEX-5 да могу да се каче Canon објективи.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Nisam imao prilike licno da probam Canon objektive na NEX-u. Znam da moze, ali ne znam koliko dobro i da li ima nekih ogranicenja.

Sa NEX-om sam se samo malo igrao i isprobavao, od drugara. Ja koristim Fuji MILC.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

А са AF?

И како се крећу цене адаптера?

 

Ја сам нашао само оне м42, а колико сам сконтао они су за те мануелне објективе.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Kazem ti ne znam za AF. Koristio sam samo manuelce.

A i za snimanje videa ti je uobicajeno manuelno fokusiranje.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Aj da dodam koju.Bavim se fotografijom  iz ljubavi ali i zivim od toga, hranim porodicu. Vrednost opreme koju vucaram u torbi je veca od samog motora koji vozim, vec sam negde rekao da je to bunar bez dna. Pocetnik ne zna za sta mu koji objektiv sluzi i zasto je koji bolji od kojeg i dugo nece ni videti razlike, kada bude video tada ce se vec ozbiljno baviti fotografijom ili kao ja ziveti od toga, tako da smatram da je besmisleno ulaziti u pricu sta uzeti za pocetak i pricati o objektivima preko 1000e. 1 ako uzmes neki dslr i kit objektiv jeste bice bolja fotka ali ne toliko koliko ce ti neka gabaritno manja masina odraditi. 2. ako ga ne koristis u manual modu jebes DSLR a za to treba neko znanje nije to nauka ali brzina podesavanja dosta znaci. 3. nosis 2kg opreme za koju ti treba posebna torba i zauzima gomilu mesta.

kada idem u voznju nikada ne nosim aparat bas zbog tezine velicine, menjanja objektiva... fotkam telefonom ili nekim malim aparatom koji stane u saku 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ali moram da siđem, otvorim kofer, izvadim torbu, izvadim aparat pa tek onda slikanje.

Dok to uradim ono što sam hteo da uslikam ode, mislim na devojke koje voze rolere leti po adi  :ups: :ups:, jedino da se štekujem negde i okidam  :)  :) ...

Šalim se, ja moj aparatić dam ženi i ona slika li slika, stanem opali par fotki i gas dalje.

Kad sam sam nosim ga oko vrata ili u torbici preko ramena tako da ga brzo izvadim i slikam.

Lomio sam se ja dugo ali samo zbog praktičnosti sam prešao na mališana. Za mene pravi lepe slike.

Ima ručno podešavanje skoro kao i DSLR pa ko voli može da se uvežbava za taj mod.

Mada drži me još uvek ideja kad budem imao viška vremena da nabavim nešto jače, ko zna šta će se tada prodavati i krenem da uživam u fotografiji.

U svojoj mladosti sam bio u foto sekciji, tada su se pravile fotografije u komori, bilo lepo i zanimljivo pogotovo sa "drugaricama" u mračnoj komori. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5684 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Kazem ti ne znam za AF. Koristio sam samo manuelce.

A i za snimanje videa ti je uobicajeno manuelno fokusiranje.

 

Da li stvarno misliš da je realno da neko ko ulazi u svet MILC-a ili DSLR-a, snima sa manuelnim fokusiranjem a da to liči na nešto?  :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Da, sto? U cemu je problem?

Focus peeking na nekim milc-evima poput sony-a to mnogo olaksava.

 

Inace, nisam rekao coveku da ide da kupi gomilu manuelnih objektiva, vec sam pomenuo da ima i tu mogucnost.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

I od mene preporuka za Canon G seriju.

Odličan video sapis,solidan zoom i potpuna manuelna kontrola.Snima i u RAW formatu...Staje u džep sa sve futrolom,rezervnom baterijom i karticama.

Mnogo vežbe i znanja treba da sa nekim "entry level" DSLR-om počneš praviti kvalitetnije fotke od G serije,a zauzeće ti pola tank torbe i smaraće te da ga stalno nosiš zbog težine i veličine

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5684 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Par dobrih saveta (i ličnih iskustava) si dobio u ovoj temi u vezi upotrebe DSLR vs kompaktnijih sistema. I sam spadam u one koji žive od fotografije (i video produkcije). Evo ti slikovito, moj slučaj: imam 4 DSLR kompleta (sa f1,8 i f2,8 objektivima), dve 3mos full HD kamere i dve 4K kamere, dron, sto qraca-palaca pa nikad sa sobom ne vucaram ništa od te bulumente, osim kad radim, naravno. Mobilni mi je uvek pri ruci a lično kad bih imao koji euro viška, Nikon P7700/7800 bi bio moj izbor (jer sve za fotkanje mi je Nikon. Ekvivalent tome je Canon G serija ili Sony RX100, Lumix LX100 (čini mi se)...

 

Kao što su ti ljudi naveli, to ti je da pazariš "zatvoreni" sistem: Imaš spravicu za dobar video i odlične fotke. Ako želiš preko toga, DSLR sa kit objektivom ti to neće dati a onda ulaziš u onu zonu sumraka zvanu ulaganje u opremu tj jedan vid latentnije narkomanije ili zavisnosti - kako želiš. Tome NEMA kraja. Isto je i sa MILC-om. Kako napreduješ tako otvaraš nove horizonte i spoznaješ kako ti "gomila toga fali" za još bolje fotke ili bolji video... To po meni ima smisla samo ako od toga živiš ili imaš dovoljno sredstava i vremena da se tome posvetiš... Jedan moj kolega nedavno reče: radim 27 godina, non stop ulažem u opremu i stalno sam kratak sa opremom... jbg...

 

Nije možda loše da navedeš da li je potreba za snimanjem i slikanjem, čisto amaterske prirode ili sa mogućnošću da to preraste u profesionalniju delatnost  :neznam: Tako bi i ljudi mogli da ti daju konkretnije savete...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Захвалан сам свима на коментарима и саветима.

 

Е сад што се тиче употребе... Што се тиче "живљења од фотографије", ту стварно не знам да има даље од сликања по свадбама и рођенданима :) Искрено, стварно се нисам сусретао са том професијом у ширину, мада делује прилично комплексно.

Значи да као професионална делатност отпада. 

 

А оно за шта би користио фотографије

- Да забележим занимљиве тренутке и пределе са неких вожњи или догађаја

- Породичне потребе

 

А оно за шта бих користио видео - Youtube

Играм се на јутјубу, покушавам да направим неки канал и једноставно ми телефон не ради посао како бих ја желео. Зато тражим нешто што би правило боље снимке од телефона, али и да има неких "ширих" могућности. :)

Једноставно, да извучем снимак што пријатнији за "око", за гледање. Са мојим телефоном, то не успевам.

 

Ето, надам се да је помогло.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Jbg alexanto, zaboravio si da ima i foto amatera, zaljubljenika u fotografiju. Skup, ali i lep hobi. Za posao treba brdo opreme, za umetničarenje i ne toliko :)

Inače deluje poznato tvoj nick. Da li sa zone, da li sa pcfoto.biz... Možda grešim.

 

@Svaler - dosta fotografa u Srbiji uredno zarađuje od stock fotografije. Ko se zeza slabo, ko ozbiljno zapinje i do par somića evrića...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja