Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć pri izboru nove kacige

Recommended Posts

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ćao svima. Verujem da je ova tema apsolvirana mnogo puta do sada. Pa opet, ni u jednoj temi nisam naišao na dilemu koju ja imam, a ne bih da okupiram nečiju temu svojim pitanjima, te zato pokrećem novu. :)

Elem, planiram da uskoro kupim neku novu kacigu. To bi mi bila prva kaciga, i kako treba da kupim i svu ostalu opremu (jaknu, patike/čizme, pantalone...), u dilemi sam oko toga koliko novca bi trebalo da potrošim na kacigu. Kada sam počeo da čitam neke teme o kacigama ovde na forumu, naišao sam na temu o MT kacigama. Naišao sam na dosta pozitivnih komentara, i nakon što sam pogledao neke modele, dobio sam neku ideju da kupim neku od tih kaciga. U izbor su ušli modeli MT Blade i MT Revenge. Ranije je postojala neka razlika u ceni, ali su sada mahom sve na akciji, pa maltene sve imaju istu cenu - oko 11 000 dinara. Ujedno, to je otprilike bio i cenovni planirani rang. MT Blade ima integrisane tamne naočare, a takva mogućnost je ono što bih želeo da kaciga koju kupim ima. Međutim, ona ima znatno slabiju ocenu na Sharp testu - 3 zvezdice u odnosu na 5 zvezdica koje ima MT Revenge. Kako je bezbednost ipak na prvom mestu, izbor bi se verovatno sveo na MT Revenge.

 

Međutim, pre nekoliko dana sam bio do Yamaha-Barel prodavnice, te sam tamo video da su i ostale kacige takođe na akciji. Među ostalim kacigama sam naišao na Shark kacige, konkretno na model S700, i isprobao sam neku od tih kaciga. Ono što mi se dopalo kod tog modela je pre svega akcijska cena koja je nekih 25% snižena. Nakon toga i to što uz taj model ide pinlock umetak, a nakon svega toga i to što je ipak reč o nešto kvalitetnijoj kacigi. Zar ne?

 

Koliko sam video, Shark S700 ima 4 zvezdice na Sharp testu, te po tom kriterijumu upada između MT Blade i MT Revenge. S700 takođe ima integrisane tamne naočare, ali za razliku od navedenih MT kaciga nema podbradak i deflektor za nos. Vidim da to može naknadno da se dokupi i da idu po nekih 10-15€. Koliko su uopšte bitne ove stvari? Bez toga S700 bi izašla oko 17 000 dinara u jednobojnoj varijanti, i oko 18 000 dinara sa nekim printom. Uz podbradak i deflektor za nos to bi novčano ispalo daleko preko onoga što mi je bila inicijalna ideja, ali ako to vredi...

 

Šta mislite? Vredi li ta razlika u ceni? Šta biste vi uzeli? Imate li neki drugi predlog? Koliko sam video ima još kaciga u tom rangu, ali nisam siguran šta bih sve od toga mogao da nađem u mom gradu (Nišu), pošto bih da kupim isključivo nešto što mogu najpre da isprobam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Mnogo ljudi ne pazi na ovaj detalj ali bitno ti je i za koji motor kupujes kacigu. To jest za sta je ta kaciga namjenjena. Race,Turing,Allroaund....jer na osnovu ovoga su i postavljeni ventilacioni otvori na kacigi, neke su vise, neke manje izolovane... Tako ti se moze desiti da kupis race kacigu koja je odlicna za svoju namjenu ali ce ti biti bucna i imaces losu ventilaciju ako na primjer vozis neki enduro motor gdje je polozaj tijela potpuno drugaciji nego na rr motoru.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Hteo sam svakako da kažem o kom tipu motora je reč, ali zaboravih to da pomenem. Mada, iskreno, uopšte nisam razmišljao o tome na taj način - u smislu ventilacije. U pitanju je enduro motor. Planiram uglavnom da vozim neka kraća putovanja, za početak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

https://www.facebook.com/salebrdar/videos/10208287413093399/

evo kako cuci xlite 551 na najboljem freewindu u Srbiji koji sredismo mom sinu,a koji ce uskoro biti na prodaju... :)

Realno za freewind mozes uzeti koju god hoces kacigu,i R i flip up...Enduro kacige imaju slem koji ipak dosta huci u voznji i nosi glavu u nazad,pa ga je recimo moj sin skunuo sa kacige jer mu smeta.

post-13797-0-46952300-1484517365.jpg

post-13797-0-50460400-1484517677.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ma zezam se ja.Slobodno uzmi koju god hoces kacigu,samo da ti je udobna,i da ima pin lock na viziru...e sad koji cenovni rang...to je do tebe.Mt obavezno sa pin lockom,inace si najebo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 373 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

MT Revenge je odlicna izrada za taj cenovni rang. Kao sto vec znas, ima 5 zvezdica na SHARP-u. Ali je previse R kaciga, po meni. Bas je "brza".
S700 je meni bila opcija, ali sam se odlucio za Scorpion EXO510. Mislim da se i uz Shark i uz Scorpion dobija pinlock. Tamne naocare nisu isprdjivanje, stvarno je odlicna i JAKO korisna stvar. Preporucujem!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

E to. Pročitao sam na više mesta da su ljudi koji su gledali S700 na kraju ipak kupili EXO510. Gledao sam i taj model, ali ga nisam pomenuo jer ide možda malo preko onoga što sam zamislio kao neku gornju granicu, a i hteo sam da vidim hoće li ga neko ponovo ubaciti u priču. :)

 

Pogledah sada, i mogu reći da mi se dopada baš. U principu ima sve stvari koje sam pominjao (tamne naočare, podbradak, deflektor, a i nešto više od toga), pa ovaj jednobojni model maltene ispada 'jeftiniji' nego S700 (nađoh info da je oko 20 000 dinara). Međutim, model sa printom je čak 5 000 dinara skuplji. Totalno mi je nerealno to. To izlazi na 25 000 dinara, što je više nego duplo od onoga što sam planirao. Iskreno, pre bih dao malo više novca za jaknu (pogotovu jer i za manje novca mogu da dobijem kacigu sa kvalitetnom zaštitom).

 

I to je ta dilema. Sviđa mi se sada i ovaj EXO510 (ništa mi niste pomogli! :)), i nije mi ni toooliko veliki problem da iskeširam tih 20 ili 25 crvenih. Ali da li vredi tolika razlika u ceni? Da li je tu odnos cena/kvalitet bolji ili nije? U principu, to je ono što mi je bitno, da dobijem najbolje za uloženi novac. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 373 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Ne znam, Shark nisam probao. Tu pumpu na Skorpionu i ne koristim bas. I ja sam uzeo jednobojnu varijantu. Mislim da je sada akcija da se sa EXO510 dobija dodatni vizir u boji.
Ako se ipak opredelis za nju, a oni mogu da daju providan, obican vizir, ja ti za njega dajem 20€, jer sam moj malo okrznuo, pa me nervira.
Mislim da zvezdica gore dole ne igra toliku ulogu koliko situacija u nezgodi. Udobnost igra ulogu. Sve zavisi i od oblika glave. Probaj, razmisli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6805 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Trenutno ti je u Srbiji EXO510 u crnoj varijanti 13500 dinara. Bolje za te pare trenutno ne moze, kupuj.

 

BTW, nosim HJC godinama, da ne pomislis da sam pristrasan :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

I sad dolazim do glavnog problema:

Mislim da zvezdica gore dole ne igra toliku ulogu koliko situacija u nezgodi. Udobnost igra ulogu. Sve zavisi i od oblika glave. Probaj, razmisli.

Koliko sam tražio, nigde u Nišu i okolini ne postoji radnja u kojoj bih mogao da probam Scorpion kacige, a ne bih da kupujem na neviđeno. Jedino da skoknem do Beograda, mada mi je to već trošak od bar 2000 dinara.
 

Svakako, 410 ti je najbolji izbor trenutno.

Eto ti sad. :D Šta ostali kažu? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ih bre, pa zbog čega sad tako?

 

Vidiš, tvom sinu ste vi sredili Freewind-a, a ja to radim potpuno sam, bez ičije finansijske pomoći. Ne zato što nema ko da mi pomogne, već zbog toga što želim da apsolutno sve troškove snosim sam. A ne bih rekao da sam mnogo stariji od tvog sina. Uz to rekoh već da mi novac nije toliki problem. Imam novac i za mnogo skuplje kacige, ali želim i racionalno da ga koristim.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Vaso sine da si ti nama ziv i zdrav.Moras razumeti da bezbednost ne trpi cinculiranje.Bolje ti uzajmi od caleta koju hiljadu ako treba,ali uzmi dobru kacigu.A motociklizam daje uzivanje,ali i da kosta,kosta...Nemoj da odustanes od kacige koja ti odgovara,zbog neke koja je 1000-2000jeftinija.Koju velicinu ti nosiš?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5754 postova

Ako ti odgovara L velicina imas u oglasima na forumu RPHA flip up kacigu koja je sigurno za dve klase bolja od svih tih koje gledas. Ne poznajem prodavca ali eto ti prilika za dobru kacigu za pristojne pare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Honda Hornet the Grey

Mt ti je dobar izbor, meni je obim glqve 56cm i nosim m velicinu. Malo me usi zuljale al nije jos nalegla kako treba.

Uostalom ako vec oces racionalno da trosis (tako i ja gledam) onda ti savetujem Mt da pogledas, nije skupa, super izgleda i sto se tice bezbednosti dobro se kotira po sharpu...

I kacigu bar gledaj da bude nova ili relativno nova, sto ce reci ako nekom nije odgovarala velicina pa zato prodaje to je ok.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

MT kacige nisu lose za svoju cenu. Dezeni u kojima se prave su jako lepi i za male pare mislim da je OK kaciga. Shark je vec jaca klasa kaciga ali isto tako je i znacajno skuplja. Pinlock i naocare su sjajna stvar. Pinlock je odlicna stvar za hladne dane. MT kacige mislim da imaju pripremu za pinlock,za naocare nisam siguran. Svakako ako nemas trenutno para ,kupi najkvalitetnije sto mozes ,pa kasnije dokupi pinlock,podbradak ili sta vec ima za tu kacigu. 

Sto se tice zvezdica ,one su vazne ali nisu i presudne za odabir. Dosta kaciga premium proizvodjaca na SHARPU nema 5zvezdica a kostaju jako puno. Da znas da razliciti modeli od istog proizvodjaca ne moraju biti isti velicine.Obavezno probaj kacigu pre kupovine i nosi je u radnji malo na glavi da vidis udobnost.  Ne odgovara svaka kaciga za svaku glavu,a zamisli da kupis kacigu koja te negde zulja a treba da je nosis nekoliko sati dnevno. I nemoj stedeti pare na opremi,uzmi maksimalno sta mozes.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Moras razumeti da bezbednost ne trpi cinculiranje

...

Nemoj da odustanes od kacige koja ti odgovara,zbog neke koja je 1000-2000jeftinija.Koju velicinu ti nosiš?

Ma veruj, ja to vrlo dobro razumem. Jedino što ne razumem je kako si zaključio da sam cepidlaka kad sam u više navrata rekao da mi zaista nije problem da iskeširam onoliko koliko treba za kacigu ako to zaista vredi. :) Jeste, pomenuo sam 2000 dinara za prevoz, ali time nisam hteo da kažem 'skupo mi je to', već samo to da bih taj novac pre uložio u neki komad opreme nego u autobusku kartu ili benzin. Kako god, nisam cepidlaka. :) Da je samo neko napisao 'ej, EXO510 jeste malo skuplja od S700, ali vredi svaku paru', ništa više ne bih pitao. :) Ovako mi ostaje samo da nagađam i da se nadam da to jeste bolja kupovina.

 

Što se tiče veličine, upravo mi L odgovara. Video sam i tu HJC R-PHA MAX kacigu. No, iskreno, nisam se zadržao na tom oglasu pošto sam video da je u pitanju flip-up kaciga. Jednostavno, ipak sam više za fullface kacigu, jer mi ta mogućnost flip-up kacige nije potrebna, i pre bih da kaciga bude što tiša. Drugi razlog je to što bih ipak da kupim novu kacigu.

 

No, hvala puno svima na odgovorima. Shvatio sam da moram malo više da isprobavam kacige umesto da teoretišem. :D Svratiću ovih dana ponovo do radnje u Nišu, a kad već pomenuh put u Bg, i to ću verovatno da realizujem, pa ću taman da pogledam i ostalu opremu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Tara
  • Motocikl: nemam

imam ja dve lepe kacigu za tebe, nisam citao detaljno i ne znam jesi naveo velicinu koja ti treba, a evo i link od jedne pa ti vidi. Ova sa linka je Nova, malo koriscena, a druga je Scorpion koriscena na par voznji, ukupno 2000 km. Mogu i da je posaljem do tebe pa ako ti ne odgovara ti vrati.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/103355-kaciga-dual-sport/#entry1650367

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 373 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Ma, gleda se racionalno prve sezone, dok se ne osete cari putovanja motorom. E posle shvatis da te svaka nova kupovina cini jako srecnim i taj novi "hobi" ti postaje rupa bez dna u koju si srecan uskocio.
Meni su bile interesante i Caberg kacige. Za 100€ dobijas kacigu ciji kvalitet zavrsne obrade nije na nivou Scorpiona ili Sharka, ali ima tamne naocare, pinlock ready i tako to, a usput imaju 5 zvezdica na SHARP-u.
Ja sam hteo curi da kupim jednu takvu, ali nazalost velicina nije odgovarala. 
Znam da ih je LuckyVladano imao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja