Jump to content

Moto Zajednica

Entry Level DSLR

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Posto nisam nasao nista svezih informacija otvorio sam ovu temu.

 

Slikanje telefonom mi nije vise zanimljivo, pa sam resio da predjem na aparate. 
Interesuje me koji aparat iz ove kategorije je dobar kao "prvi pravi aparat", koriscen za amatersko slikanje. 

Imao sam prilike da slikam sa d3200 i skroz mi se svideo aparat, ali sam imao veliku zamerku sto nisam lepo mogao preko displeja da pratim sta mi je u objektivu (jbg, navika sa telefona). Ali kad sam malo gledao po internetu primetio sam da "taj problem necu imati" sa d5100, d5200, d5300 modelima..

 

Moje pitanje je koji od modela iz Entry Level kategorije je dobar kao  "prvi pravi aparat"?  (Sta tacno odo informacija je potrebno da kazem da bi mogli preporuiti neki model?)
Posto bih uzeo polovan, koji je to ok broj ispucanih slika za ove aparate?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

DSLR i fotkanje preko displeja... pa ne... imas veoma losu i pogresnu naviku... Tako da tvoja "velika zamerka" nikako nije na mestu...ok za video koristiti displej i za neke specificne uslove kadriranja...

 

No nemam nameru za da ti popujem i da te teram da menjas navike... Juri onda entry level DSLR po rezoluciji displeja...

 

Svaki od modela iz Entry Level kategorije je dobar kao  "prvi pravi aparat" ali trazis sa dobrim displejom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Pretpostavio sam da je to "losa navika", tek ulazim u taj svet pa sori ako lupim nesto. :) 

 

Oko 350e 

Opa, onda tu moze vec da se zagrize stogodj. D5100, 5200, 5300 za te pare mozes da dobijes telo sa par iljada okidanja sa kit objektivom 18-55 i mozda nesto pride. To je za tvoj ulazak u DSLR vise nego dovoljno. Ono sto je sjajno kod tih aparata je sto mozes da ih kupis za 300e ispucas jos 5-10 k okidanja i prodas ih za par dana prakticno bez gubitka. Broj okidanja je otprilike kao sveti gral, sto manje to bolje, ali nemoj da te cifre od 5000-10000 okidanja nesto plase, ako uzmes aparatda se cimas sa njime i da ucis hiljade okidanja se same slazu :)

 

Iz mog skromnog iskustva, uzmi bilo koji od ta tri, svi prevazilaze znacajno ono sto tebi za pocetak treba, probaj vidi dal ce ti se svideti i dal ti treba taj tip narkotika u zivotu.

 

Veoma brzo ces doci do sledece situacije, da li da uzimam nove gume za motor ili da uzmem novi "Nifty Fifty" objektiv :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Moje iskustvo sa d3100.

Znaci najjbazicniji model sa najmanje opcija.

Za ulazak u taj svet ekstra dobar aparat. d3200 je bolja opcija zbog vece rezolucije ali to ne treba da te odbije ako naletis na d3100 za male pare.

Svaki dslr, iz bilo kog cenovnog ranga, ce pojesti bilo koji point and click aparat.

 

Ono sto je bitno je da sliku na dslr cini 10% telo a 90% objektiv. Kit objektivi koji dolaze uz nikon su za svoju svrhu i cenu odlicni objektivi.

 

Sto se tice displeja na fotoaparatu...mislim da je najveca greska koristiti displej za slikanje..displej sluzi za info o setovanju i mozda kadriranja super macro scene gde koristis stativ. naravno mozes ga koristiti uvek ali jede bateriju a i...ma skontaces i sam posle 3 dana koriscenja.

 

moj savet: d3100 polovan sa objektivom sa malim brojem okidanja: 250-300eur. za ostalih 50-100eura kupis jedan cpl filter, stativ, okidac ili daljinac za slikanje i mozda neki zum dodatak za objektiv (mogu se dobiti pristojni rezultati sa zum socivom koji se nabavljaju iz kine za 15 eurica) ili reverse ring za macro. i naravno torbu.. sve to mozes uklopiti u 350eura.

Ovo je naravno sto bi se rekli sirotinjska oprema. imas sve sto ti je potrebno ali na ustrb komoditeta. (naprimer reverse ring kosta 1000din recimo i omogucava ti da objektiv uz mali tweek montiras naopako i dobijes objektiv sa ogromnim macro potencijalom....sa druge strane je najbolje kupiti dobar macro objektiv..ali za dobar objektiv treba odvojiti 300-500 eura pa navise...naravno kvalitet je nesporano u korist macro objektiva...ali za pocetnika...pa ja sam imao jaaaako dobre rezultate na taj nacin)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Objektivi su ti mnogo bitnija stavka. Gledanje preko displeja totalno pogresno sem kada si kadrom primoran na to i za video. Ako aparat uzmes i fotkas na automatici nista nisi napravio onda kupis idiota i fotkas, zbog gabarita,tezine itd... i jako bitno sta zelis da fotkas jer se i objektivi razlikuju po nameni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Slozio bih se sa Golubom, ali ne za ovaj poslednji post nego onaj prvi njegov :D

Tu naviku o kadriranju preko LCD gledaj da sto pre izbacis, pa aparat kupi da se koristi onako kako je predvidjen. Kad uzmes neko masivnije telo u ruke videces i zbog cega. Posebno nekad kad su duge ekspozicije u pitanju.
Ako je Nikon u pitanju ja bih sigurno pre uzeo D90 nego bilo koji iz te 5000 i 3000 serije.
Na ovim malo jacim Nikonima D200, D300, D80, D90... zavesice rade preko 100.000 opusteno. Ja imam D200 i prezadovoljan sam aparatom. Mozda ga je sad tesko naci sa malo okidanja, ali aparat je klasican tenk

Nikon ili Canon? Mislim da je u nekom srednjem rangu bolji Canon, u profi kategorijama definitivno Nikon. I stakla i tela. Ono sto sam ja primetio je da masa studijskih fotografa puca sa Canonom, a masa outdoor  sa Nikonom :neznam: 


 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Ајде да питам оно што ме стварно занима...

 

Да ли је реално да очекујем да за 300е могу да нађем полован DSLR са кит објективом који прави пристојне слике и може да снима у 1080 резолуцији? Да ли је то реалан захтев? (Мислим да би ми за почетак кит објектив био сасвим довољан)

 

Рецимо да је мој неки тренутни фаворит canon 600D.

 

Шта би сте ви препоручили?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Meni rekli kupi Cannon ja kupio Nikon :) 

 

Slozio bih se sa Golubom, ali ne za ovaj poslednji post nego onaj prvi njegov :D

Tu naviku o kadriranju preko LCD gledaj da sto pre izbacis, pa aparat kupi da se koristi onako kako je predvidjen. Kad uzmes neko masivnije telo u ruke videces i zbog cega. Posebno nekad kad su duge ekspozicije u pitanju.
Ako je Nikon u pitanju ja bih sigurno pre uzeo D90 nego bilo koji iz te 5000 i 3000 serije.
Na ovim malo jacim Nikonima D200, D300, D80, D90... zavesice rade preko 100.000 opusteno. Ja imam D200 i prezadovoljan sam aparatom. Mozda ga je sad tesko naci sa malo okidanja, ali aparat je klasican tenk

Nikon ili Canon? Mislim da je u nekom srednjem rangu bolji Canon, u profi kategorijama definitivno Nikon. I stakla i tela. Ono sto sam ja primetio je da masa studijskih fotografa puca sa Canonom, a masa outdoor  sa Nikonom :neznam: 


 

 

D90 nema 1080p video, a kolega naveo to kao kriterijum. Cene su jako pale tako da ce za 350e naci bez problema ceo setup (telo+kit objektiv+stativ+tasnu+karticur brzu) za d5100 recimo, i za 5200 uz malo cenkanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

D90 nema 1080p video, a kolega naveo to kao kriterijum. Cene su jako pale tako da ce za 350e naci bez problema ceo setup (telo+kit objektiv+stativ+tasnu+karticur brzu) za d5100 recimo, i za 5200 uz malo cenkanja.

Pa postavljac teme nije naveo to kao kriterijum, zato sam i predlozio ovo sto sam predlozio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

A što mora da bude DSLR ? Ako planiraš da fotkaš gledajući u ekran, glupo je da kupuješ DSLR. Imaš masu bezogledalaca malo starije generacije koji su tu negde po ceni i karakteristikama kao entry level dslr, isto imaju izmenjive objektive, daju podjednako dobre fotke, ali su manjih gabarita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Shvatio sam, prvu stvar koju bi trebao promeniti jeste gledanje u displej :)

Koji je "kritican" broj okidanja za d5200 d5300 modele i koliko je ta promena zavesica?

Ja bih aparat koristio za fotkanje predmeta, prirode, slow motion snimke, ponekad za snimanje obicnih snimaka ali kao sto je i kolega naveo 1080rez... to za pocetak dok ne udjem u stos i naucim kako sta funkcionise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Shvatio sam, prvu stvar koju bi trebao promeniti jeste gledanje u displej :)

 

Koji je "kritican" broj okidanja za d5200 d5300 modele i koliko je ta promena zavesica?

 

Ja bih aparat koristio za fotkanje predmeta, prirode, slow motion snimke, ponekad za snimanje obicnih snimaka ali kao sto je i kolega naveo 1080rez... to za pocetak dok ne udjem u stos i naucim kako sta funkcionise.

druga stvar koju treba da promenis je insistiranje da dslr koristis za bilo kakvo snimanje videa :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Da snimaš sa kit objektivom i na entry-level telima... Često će neki smartfon bolje da odradi posao.

Kao što je neko napisao suština je u objektivima. Nema tog DSLR-a koji u pravim rukama neće dati dobar rezultat kroz dobro staklo.

Na tvom mestu lično bih pazario ultra jeftino polovno telo, starije generacije (koje god C ili N) kit objektiv sa CPL filterom i obavezno (obavezno) jednu fiksnu 50-icu (rabljenu takođe).

 

Nakon par meseci igranja, savladavanja osnovnih tehnikalija, dolazi se do zaključka da li te DSLR fotografija uopšte zanima.

Ako je odgovor DA - za iste pare na oglas matori aparat + kit objektiv (50-ica fiksna ostaje), pa onda u lov na novije telo i sve ostalo. Velika prednost ovog modela je što ćeš tada tačno znati šta ti treba za duži vremenski period.

Ako je odgovor NE - sve na oglas za iste pare, pa onda neka nova moto kaciga i sl.

 

Lično uzeo bih i ovako nešto za siću - https://www.foto-berza.com/digitalni-fotoaparati/dslr/canon-450d-telo-kao-novo-4800-snimaka/pro/107629

Sad neko može da kaže matoro mnogo, nema LV, ovo-ono... Ebi ga, vidi kakve fotke pravi:

 

6760285925_d5a46ab46f_z.jpgLago di Varese by Massimo, on Flickr

 

3304212346_48c676d42d_z.jpgoooooH by Maria Rosa  Romanello, on Flickr

 

13969653672_21d1d70a45_z.jpgSymon Leone by Andrew Espinal, on Flickr

 

3841875959_f87942315b_z.jpgReflections of Singapore by Jim Boud, on Flickr

 

8096784310_aa3fc42261_z.jpgLittle green world by Nicolas LE DILHUIT, on Flickr

 

U suštini, samo sa kit objektivom neće ti biti jasno šta ti je trebao DSLR.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

A što ne video?

 

zato sto kvalitet fotografije i videa nije istog kvaltieta. aparat jednsotavno nema snage da izvuce 30 ili 60 slika foto kvaltieta u video. Realno dslr moze da snima jako dobar video..ali da bi to postigao moras izvojiti minimum 3-5 puta tvoje sume, a da kvalitet slike bude "filmski" bez opreme od 10000 ne treba ulaziti u tu pricu.

 

a onda imas i egronomiju...ozbiljan objektiv je tezak..sam oblik aparata nije namenjen za video snimak..zato kazem da ima smisla jedino sa stativom. imaju i razni nosaci sa kotnrategovima itd, ali je sve to krpljenje problema ali ne i resenje istog.

 

 

druga stvar je audio. ko je snimao video na jeftinijem aparatu (nacelno jeftinijem) zna da je audio uzas i da se jedino jasno cuje zujanje fokus motora..lol

 

znaci onda treba uloziti i u dobar mikrofon koji se montira na aparat i koji nije dzaba.

i mozda najveci problem je blenda koja se menja u "koracima" i na video je jasno vidljiv prelazak... u principu sve vezano za osvetljenje je problem za dslr i video.

 

dslr moze ozbiljne snimke da napravi ali za 10 puta manje para kupis kameru koja daje bolje rezultate u videu.

 

plus sto za video i telo mora da bude novije gde su ti problemi ispeglani koliko toliko dok na starijim telima (ovi polovni ispod 500 eura recimo) imaju izrazen problem u jednoj ili vise oblasti.

 

naravno sve zavisi sta ocekujes i sta mislis da dobijes.

 

primer: na nikon d3100 i d3200 (a verujem i svim ostalim tog cenovnog ranga) ima izrazeniji "rolling shutter" nego moja sj4000 na manuel setovanjima koaj je novak ostala 70eura..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja