Jump to content

Moto Zajednica

U potrazi za bajom

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Budim se pre 7, uobičajeno. Shvatim da je subota, poslednji dan ove godine. Ne idem na posao. Lep osećaj. Bacam pogled kroz prozor, sunčano letnje jutro. Još lepše. Sinoć sam se dogovorio sa dragom da me pusti  s lanca. Pa zaslužio sam, pre par dana sam joj kupio motor. He, he... Red je da se malo provozam. Posle skoro šest meseci ponovo u sedlu. Najlepše.

Brzo ispijam kafu, doručkujem sladoled i navlačim opremu. U dvorištu čeka mališa.

 

PIC_9670.jpg

 

Dobio je nove gume, tvrđe opruge u vilama i bolji zadnji amortizer. Suzuki gs500. Trenutno mi odgovara baš takav motor.

Krećem praznim ulicama Krajstčerča pravo na jug. Ovaj grad veličine Niša mi često izgleda kao napušten.

 

PIC_9672.jpg

 

 

Još se nije oporavio od razornih zemljotresa pre par godina. Posle kruznog toka počinje uspon uz naselje Kašmir ka Dajers pasu.

 

 

PIC_9674.jpg

 

Ovo mi je već rutinska večernja vožnjica posle posla, 20-tak minuta od kuće.

 

PIC_9677.jpg

 

PIC_9678.jpg

 

Sa Dajers pasa sa jedne strane puca pogled na prelepi Governors bej.

 

PIC_9680.jpg

 

Sa suprotne strane, iza mene ostaje smogljivi veliki grad u ravnici.

 

PIC_9683.jpg

 

Governors bay je prvi od zaliva kojima obiluje celo poluostrvo Banks. Tu sam dolazio često, i pre nego što sam se preselio u Krajstčerč, pa ga ovom prilikom ne računam. A gde sam ja to krenuo, šta to tražim.

 

Capture.png

 

Plan je da napravim krug oko Banks peninsjula (po engleski, ili peninsula po američki) i obiđem što više zaliva iliti bejeva u potrazi za lepim plažama za moju voljenu koja vene bez mediteranskog sunca.Mister gugl kaže oko 200km i 4 sata vožnje. Po strit vjuu bi trebalo da je sve asphalt.

Sledeći u nizu je Čarteris bej.

 

PIC_9689.jpg

 

 

Možda nisam optimista pa mi ovo deluje blatnjavo, muljavo. 

 

PIC_9685.jpg

 

PIC_9688.jpg

 

 

Pa Church bay. Prekoputa se vide beli tankovi u Litltonu. Nekada ribarsko naselje sada je glavna luka Krajstčerča..

 

PIC_9695.jpg

 

PIC_9694.jpg

 

 

Nastavljam do Dajmond harbora. Ne računa se, nije bej. A i bio sam već par puta. Ovde se nalazi misija Antiohijske crkve, jedne od najstarijih pravoslavnih crkava. Sada nisam svraćao,  nemam slika, ali to je ustvari jedna obična kuća sa velikom terasom i lepim pogledom.

 

PIC_9697.jpg

 

 

PIC_9700.jpg

 

Ovo je već Purau bej. Mnogi toponimi ovde su na maorskom, koji je zvaničan jezik ravnopravan engleskom.

U Purauu put skreće desno, ka Port Leviju, udaljavajući se od obale. Penjem se uz planinu

 

PIC_9701.jpg

 

PIC_9703.jpg

 

I dolazim do prevoja.

 

PIC_9705.jpg

 

 

Odatle se dobar asfaltni put spušta do sledećeg zaliva.

 

PIC_9706.jpg

 

PIC_9709.jpg

 

PIC_9713.jpg

 

 

Od Port Levi-ja opet desno i uzbrdo. Bej ostaje iza mene.

 

PIC_9716.jpg

 

 

Hm…Ali ovo nije asphalt. Ma nema veze. Ipak je ovo GS, Ustvari gs, al’ ajd.

 

PIC_9717.jpg

 

 

Nigde nikoga na putu ka Pidžn beju. Tek poneka ovca. Milion ljudi i sto miliona ovaca. Novi Zeland.

 

 

PIC_9719.jpg

 

PIC_9720.jpg

 

PIC_9723.jpg

 

 

A i krava ne manjka

 

PIC_9727.jpg

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Photobucket baš nešto gnjavi, a ionako za par sati je Nova godina (po ovdašnjem vremenu) pa odoh da se promuvam po gradu. Nastaviću sutra. Ili prekosutra. 

Do tada Srećna Nova godina svima!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Bela Crkva
  • Motocikl: Princ 250 + Africa Twin

Kako je teebi doobroo, ovde u White Church, Banat Serbia, od jutros -7 stepeni C, pa se ti vozaj. Pozdrav i sve najbolje u novoj g.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kako bi se mi inace virtuelno provozali NZ da Predraze mali vraze nisu uradio to sto jesi?

 

S' Novim godom I puno kilometara na levoj strain.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

 

Kako je teebi doobroo, ovde u White Church, Banat Serbia, od jutros -7 stepeni C, pa se ti vozaj. Pozdrav i sve najbolje u novoj g.

 

хахаха...ја већ помислих да си и ти на другом континенту

 

 

@

Спредраг.напиши мало како се тамо живи,шта се ради и тт,мени је Нови Зеланд прилична непознаница...верујем и другима би било занимљиво да чују из ''прве руке''...

 

 

Nešto malo sam rekao i napisao ovde

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/112946-epizoda-br-33-motociklizam-na-novom-zelandu/

 

Domorodačko stanovništvo su Maori, odnosno Polinežani sa Samoe. Oni su manjina, ali daleko bolje tretirana od većine nego napr Aboridzini u Australiji ili Cigani u Evropi. Polovinom XIX veka sa njima je sklopljen sporazum (pismeni) o mirnom zajedničkom životu. 70% stanovnika je evropskog porekla, najviše škota i engleza. To su uglavnom potomci onih zatvorenika sa Tasmanije, kao i australijanci. Znači anglosaksonska kultura. NZ je verovatno najslićniji Australiji, USA, Kanadi, UK, Južnoj Africi, ali nije ništa od toga. Ili je iza nabrojanog (osim JA) par decenija. Na neki način svetska palanka. Kao na primer Niš u Srbiji. Ima neke atribute velikog grada, ali je ipak palanka. 

Najpopularniji sportovi su ragbi (ali bez zaštitne opreme za razliku od amaričkog) i kriket. I sportovi sa konjima. I surfovanje. Trče i voze bicikle ko blesavi.

Društvo je dobro organizovano, korupcije kao da nema. Zakoni i propisi su jasni, jednostavni, logični i važe za sve jednako. Standard je ispod zapadnoevropskog. Prosečna plata ti omogućuje da imaš krov nad glavom (ovako ili onako), da nisi gladan i go. Ostane nešto i za gorivo za polovan auto. I to je sve. Naravno ima i veoma imućnih, ali i beskućhika i skitnica. Ovih drugih zaista vrlo malo.Sa jedne strane se živi prilično bezbrižno i opušteno, a sa druge dosta otuđeno. Ima puno usamljenih.

 

Bilo bi mi lakše da odgovorim na konkretna pitanja, nego ovako generalno. Ako ih ima samo izvoli.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

Brzo ispijam kafu, doručkujem sladoled i navlačim opremu. U dvorištu čeka mališa.

 

 

Mislim se ja u sebi,  al je tebi dobro...

 

Nakon par redova sve mi je bilo jasno. Nekako si opisao tako lepo da sam se osetio u trenutku kao da sam tamo. Nekako mi je prva asocijacija na NZ i motore The worlds fastest indian

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD04

Zbuni me pocetak, reko kakvo sad leto i sladoledi, kad ono čovek se javlja sa NZ!

Samo rokaj dalje. 

 

Inace, kakvo je druzenje dole, ima li naših, ima li drustva za voznje ili obicno vozis sam?

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Makadam je dobro utaban. Motorče lepo grabi uzbrdo.

PIC_9729.jpg

 

Do novog prevoja odakle se nazire sledeći zaliv

PIC_9730.jpg

 

Ka kome se brzo spuštamo strmim putem

PIC_9739.jpg

 

Pigeon bay i njegova plaža bez golubova

PIC_9741.jpg

 

Od Pidžen beja se nastavlja asfaltnim putem kroz retku šumicu

PIC_9744.jpg

 

Desetak minuta vožnje do prve raskrsnice

PIC_9751.jpg

 

Odakle se može direktno prema najvećem zalivu koji se sa juga useca gotovo do polovine poluostrva

PIC_9746.jpg

 

Ili grebenskim putem ka manjim zalivima na istočnoj obali

PIC_9756.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Nastavljam grebenom

PIC_9758.jpg

 

Lepi putevi, lepi predeli. Podseća na Transalpinu, a?

PIC_9872.jpg

 

Dao sam sebi oduška narednih dvadesetak kilometara krivudanja po grebenu i prevideo skretanje ka zalivu interesantnog maorskog imena Mala Akaloa. Nije mi žao. Mali Suzuki daje i više od očekivanog. Po ravnom. Uzbrdo se dosta muči. Ispod 4-5k polipšu konji. A i preko 8-9k oće se rastavi s’ dušom. Između toga – gura.

Sledeći zaliv nisam omašio

PIC_9762.jpg

 

A i teško bi bilo pored ovoliko tabli

PIC_9763.jpg

 

Sa „nebeskih visina“

PIC_9764.jpg

 

za 10-tak minuta se stiže na nivo mora

PIC_9777.jpg

 

Do sada najlepša plaža

PIC_9772.jpg

 

Tu je i uređeni prostor za decu, par stolova sa klupama za gladne, i obeležene staze za šetnju.

PIC_9781.jpg

 

Sada me više ne čudi natpis sa jedne od prethodnih slika koji kaže da je kamp popunjen.

U ovom zalivu je staro maorsko naselje.

PIC_9769.jpg

 

Muzej u koji ne ulazim. Sit sam priča -Ko je prvi došao, čiji je duži...

PIC_9768.jpg

 

Svi smo nekad od negde došli. Poput Maora u ovim čamcima.

PIC_9770.jpg

 

Da li im to što su došli par vekova pre Evropljana daje veća prava na ovu zemlju? Po njima - da. Da li Evropljani čiji su preci došli pre 150-200 godina imaju veća prava od onih koji dolaze danas? Izgleda da da, samo je moj problem što to ne razumem. Isto kao i priče ko je prvi došao na Kosovo, ko nije ili jeste doneo zemlju na opancima u Krajinu, rođeni Beograđani i oni drugi, valjda nerođeni, šta li? Kao da mi biramo kada i gde ćemo da se rodimo, pa to treba da nam bude neka velika zasluga ili hendikep. No dosta mračenja po ovom lepom vremenu. Neće potrajati dugo.

Vraćam se na grebenski put

PIC_9766.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Nastavljam grebenom

PIC_9758.jpg

 

Lepi putevi, lepi predeli. Podseća na Transalpinu, a?

PIC_9872.jpg

 

 

 

 

 

 

AUH!  Zavoleću  asfalt  uz  tebe!    :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

I njime nastavljam

PIC_9874.jpg

 

Do

PIC_9785.jpg

 

Opet spust

PIC_9788.jpg

 

Sa par stotina na 0mnv

PIC_9794.jpg

 

Izgleda da je ovo ona prava

PIC_9793.jpg

 

A mozda i nije

PIC_9791.jpg

 

Hm

PIC_9801.jpg

 

A šta će Ferguson na plaži?

PIC_9795.jpg

 

Da izvuče čamac

PIC_9796.jpg

 

Tu su i dodatni konji

PIC_9804.jpg

 

A onda opet uzbrdo

PIC_9808.jpg

 

Do grebena

PIC_9809.jpg

 

PIC_9814.jpg

 

I novog zaliva

PIC_9813.jpg

 

do koga se ovog puta ne može

PIC_9812.jpg

 

Ostaje mi samo da se sa suprotne, zapadne strane grebena spustim do Akaroe

PIC_9817.jpg

 

Moglo bi i ovako

PIC_9819.jpg

 

Ali drugi put. Sada mi više odgovara ovako

PIC_9822.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

 

Nastavljam grebenom

Lepi putevi, lepi predeli. Podseća na Transalpinu, a?

 

 

AUH!  Zavoleću  asfalt  uz  tebe!    :takoje:

 

 

Eto ti sad! A ja se baš spremio da ti se pridružim van asfalta!  :)  :takoje:

 

PIC_9877.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Zbuni me pocetak, reko kakvo sad leto i sladoledi, kad ono čovek se javlja sa NZ!

Samo rokaj dalje. 

 

Inace, kakvo je druzenje dole, ima li naših, ima li drustva za voznje ili obicno vozis sam?

 

Pozdrav.

Izvini druze tek sad videh da tvoj post sadrzi i pitanje.

Ovde, u ovom kraju ima petnaestak porodica iz Srbije. Na severnom ostrvu ih je verovatno vise. Tako sam cuo, samo par sam i video u ruskoj crkvici. Ali ja tamo odem samo ponekad. Ne druzimo se, ali to nije neka srpska specificnost. Rusa je ovde mnogo vise a i oni se uopste ne druze medju sobom. To je valjda i razumljivo, ljudi hoce da se uklope u novu sredinu, sa drugacijim navikama i obicajima, sto kontakt sa zemljacima samo otezava. Osim kada je neko u nevolji, tada se vecina nadje da pomogne (valjda,i to sam samo cuo).

Druzenje... nemam pojma, ja i nisam neki druzeljubiv tip. Odem ponekad kod bivseg komsije, kivijanca, na kafu, a sa jednim bivsim kolegom na demolition race. To je ono cukanje preradjenim krsinama. Na pocetku bilo malo interesantno, sad samo da se popije pivce i malo poprica.

Imam dvojicu na poslu koji voze motore. Gledao sam ih prosle godine, vise puta su se dogovarali da odu negde dalje zajedno, ali se to nikada nije desilo. A opet na putu sretnem i grupe od par do nekoliko desetina motora. Kao i u Srbiji, stvar afiniteta. Ja sam uvek preferirao solo.

Na poslu imamo social club, pa s vremena na vreme odemo na neku zajednicku aktivnost, kao adrenalin forest, rafting,  rostiljanje na plazi i sl.

U takvim prilikama se polovina obeznani od piva, neko popije samo pice-dva, neko nijedno. Opet stvar licnog izbora. Ljudi su ti svuda manje - vise isti.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja