Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha FZ6 iz 2009 god, zvecka...

Recommended Posts

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Pozdrav drugari...evo mene posle 100 god. :)

 

Javilo se neko zveckanje pri radu agregata na mom Fazeru.

Po mom misljenju cuje se lanac bregaste...

Intenzitet zveckanja se menja...nekada je jedva cujno...nekad se cuje jace...a nekad, retko, se ne cuje uopste.

Motor je presao 22000 km...

To zveckanje je prisutno duze vreme, ali je sada vec pocelo da nervira...

Posto mislim da je prerano da se na toj kilometrazi istegao lanac, mozda je problem samo u spaneru...

 

Da li je neko imao slican problem, ili mozda zna sta tu treba raditi???

 

Unapred hvala.. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Motor je kod tebe od prvog dana ? Španer ima svoj vek trajanja, ja sam svoj menjao na 70 kkm. Šteta u slučaju prezubljivanja je prevelika da bi ti savetovao da se sam igraš oko toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Kad je dosao kod mene imao je 7000 km...

Znam da je i do tada vozen normalno...

Ne bih ja to sam cackao nikako...

Cuo sam da se ugradjuju neki manueni....ali ja bi radije da sve to bude fabricki..

 

drs...kazes ti si menjao na 70000 km ako sam dobro razumeo???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

@ Loshmi82

 

Da, dobro si razumeo. Lanac sam menjao ranije (na 40+ kkm, takav mi fetiš :) ) a španer tada nije imalo potrebe menjati. A motor ima preko 100kkm, sve kod mene od prvog dana.

Pretpostavljam da ne voziš trke sa Fazerom, pa ti mehanički (manuelni) španer nije potreban.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Haha....ma kakve trke....ja to lagano..penzionerski...

Poslednje dve godine sam ga bas slabo vozio...pa se zato i nisam pozabavio tim problemom ranije....ali za sledecu sezonu mora biti spreman..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ja nisam, ali je kolega imao na fazeru. Vozili smo se zajedno pa znam.

Uglavnom jedno vreme mu je zveckao lanac, dok španer navodno nije prebacio na sledeći zub.

Posle je bilo ok.

 

Dosta sam čitao na tu temu jer i mene to sad muči. Izgleda da automatski španeri nisu najsretnije rešenje.

Dešava se da se zubi izližu, pa nema nepovratnu funkciju.

Navodno ljudi kupe nov španer, pa posle nekog vremena ipak stave manuelni.

 

Nije to ništa strašno skinuti, samo kada ga vratiš moraš ručno okrenuti radilicu par krugova u smeru rada motora, da bi španer odradio svoje.

Pre vraćanja španer treba da se resetuje (uvuče) do kraja.

Imaš gomilu snimaka na youtube-u kako se to radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Hvala...

Ipak bi prepustio nekom ko ima iskustva sa tim...

Ulje, filtere, sajle, plocice i tako to uradim sam...ali sa ovim nebi da experimentisem..

Gde kupiti novi spaner ako je do njega? Platner ili bilo koja prodavnica delova?

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Ja sam mog bivseg Fazera kupio sa 9.000km, prodao sa 34.000km, zveckao je od prvog dana. Drugar je imao isti model, isto je zveckao. U pitanju je automatski spaner lanca bregaste, ja ga nisam menjao. U pitanju su S2 modeli, ako to nesto znaci. Generalno, spaner na fz6 je problematican, mahom se ljudi odlucuju da stave manuelni, procesljaj net. Mislim da nije nista zabrinjavajuce na 22.000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Pa i ja mislim da jos uvek nije nista zabrinjavajuce, to samo malo zvecka...taman toliko da nervira... Videcu sta ce reci neki majstor....samo ne znam kod koga da odem..

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

To je slican agregat kao i na Thundercat-u. Kod TCat-a koliko sam cuo treba malo da se popusti ceo agregat na dole da bi mogao da se zameni lanac.

Sto se tice intervala zamene, izgleda da ima dosta i uticaja stil voznje.

Kod mene nikad nije menjan i nesto malo se cuo i to kad se upali kad je hladan, a ja sam sa njim presao od 30.000km do 130.000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Hvala...

Ipak bi prepustio nekom ko ima iskustva sa tim...

Ulje, filtere, sajle, plocice i tako to uradim sam...ali sa ovim nebi da experimentisem..

Gde kupiti novi spaner ako je do njega? Platner ili bilo koja prodavnica delova?

 

Pa ni ovo nije ništa komplikovanije od pločica, al' ajde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Pa i ja mislim da jos uvek nije nista zabrinjavajuce, to samo malo zvecka...taman toliko da nervira... Videcu sta ce reci neki majstor....samo ne znam kod koga da odem..

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

 

Recice ti da treba da se menja spaner i lanac bregaste, platices nov spaner i lanac i ruke, i za 2000km pocece da zvecka ponovo.

Proguglaj malo, ljudi su presli po 100.000km sa takvim zveckanjem, i niko nije imao problem.

 

Ne sugerisem ti da ga ne menjas, vec samo da se malo vise informises. Postoji FZ6 forum prepun informacija koje mogu da ti pomognu.

 

https://www.google.rs/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=fz6+ticking+noise

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

 

Pa i ja mislim da jos uvek nije nista zabrinjavajuce, to samo malo zvecka...taman toliko da nervira... Videcu sta ce reci neki majstor....samo ne znam kod koga da odem..

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Recice ti da treba da se menja spaner i lanac bregaste, platices nov spaner i lanac i ruke, i za 2000km pocece da zvecka ponovo.

Proguglaj malo, ljudi su presli po 100.000km sa takvim zveckanjem, i niko nije imao problem.

 

Ne sugerisem ti da ga ne menjas, vec samo da se malo vise informises. Postoji FZ6 forum prepun informacija koje mogu da ti pomognu.

 

https://www.google.rs/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=fz6+ticking+noise

Pregledacu detaljno taj link kasnije...

Hvala..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mogao bi da probas jedan majstorski stos. Mislim, ako ne valja, ne valja, ali sam svojim ocima video i usima cuo boljitak posle jedne izuzetno jednostavne operacije. Bez paljenja, nista kontak, samo da je volan otkljucan... ubacis u drugu, trecu i tako dok je u brzini guras ga napred nazad. Par puta, bez mnogo zapinjanja. Onda ga upalis, pa ces mozda cuti razliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Pa i ja mislim da jos uvek nije nista zabrinjavajuce, to samo malo zvecka...taman toliko da nervira... Videcu sta ce reci neki majstor....samo ne znam kod koga da odem..

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

 

Ccc... Kako kod koga, pa kod Bokilica u Pazovu. Ako treba napravice ti manuelni spaner, ili ce ti zameniti sve sto hoces, ali za dijagnostiku je dr.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

 

Pa i ja mislim da jos uvek nije nista zabrinjavajuce, to samo malo zvecka...taman toliko da nervira... Videcu sta ce reci neki majstor....samo ne znam kod koga da odem..

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Ccc... Kako kod koga, pa kod Bokilica u Pazovu. Ako treba napravice ti manuelni spaner, ili ce ti zameniti sve sto hoces, ali za dijagnostiku je dr.

Hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Mogao bi da probas jedan majstorski stos. Mislim, ako ne valja, ne valja, ali sam svojim ocima video i usima cuo boljitak posle jedne izuzetno jednostavne operacije. Bez paljenja, nista kontak, samo da je volan otkljucan... ubacis u drugu, trecu i tako dok je u brzini guras ga napred nazad. Par puta, bez mnogo zapinjanja. Onda ga upalis, pa ces mozda cuti razliku.

Sta se desava tom prilikom?

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ajmo redom...malo od Kulin bana...al kako bih ja drugacije :).

Prvo, poenta je da uopste postoji mesta za boljitak. Jer ako je zatezac lanca vec na svom maksimumu, prakticno je nemoguce izazvati ga (da tako kazem) da zategne lanac vise nego za koliko je projektovan.

Ovaj je mehanizam prakticno uvek pod pritiskom. Opruga koja se unutar njega nalazi, drzi zatezac u konstantnoj spremnosti da zategne lanac...negde cak pomaze i pritisak ulja, a jedan jednostavan mehanizam zabravi klizac i nedozvoljava da se zatezac vrati u bilo koji predjasnji polozaj. Nesto poput onih plasticnih vezica, koje kad jednom zategnes, nema nazad (ima, al' to nije poenta price).

I sta je sad stos. Prakticno je potrebno dodatno olabaviti lanac, da bi se izazvalo da zatezac izadje jos napolje. Kako?

Da za primer uzmemo lanac na tocku, to je zgodna ilustracija. On je prakticno sa svoje gornje strane uvek zategnut, jer je pogonski zupcanik taj koji stalno vuce lancanik na tocku. Kada bi se samo obrnuo smer rotacije, obrnula bi se i situacija u zategnutosti, tacnije ne bi bilo vise "stomaka" sa donje strane, vec bi on sad presao gore. Jasno?

Mislim ja se sada trudim da to objasnim nekako, po mom misljenju najjednostavnije, pa se iskreno nadam da to dopire do zainteresovanih.

Znaci, u ovoj situaciji sa tockom, kada bi se zatezac lanca nalazio sa gornje strane...prostim obrtanjem smera izazvali bi da se stvori prostor da zatezac jos izadje, ako za to uopste postoje uslovi.

Toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Ajmo redom...malo od Kulin bana...al kako bih ja drugacije :).

Prvo, poenta je da uopste postoji mesta za boljitak. Jer ako je zatezac lanca vec na svom maksimumu, prakticno je nemoguce izazvati ga (da tako kazem) da zategne lanac vise nego za koliko je projektovan.

Ovaj je mehanizam prakticno uvek pod pritiskom. Opruga koja se unutar njega nalazi, drzi zatezac u konstantnoj spremnosti da zategne lanac...negde cak pomaze i pritisak ulja, a jedan jednostavan mehanizam zabravi klizac i nedozvoljava da se zatezac vrati u bilo koji predjasnji polozaj. Nesto poput onih plasticnih vezica, koje kad jednom zategnes, nema nazad (ima, al' to nije poenta price).

I sta je sad stos. Prakticno je potrebno dodatno olabaviti lanac, da bi se izazvalo da zatezac izadje jos napolje. Kako?

Da za primer uzmemo lanac na tocku, to je zgodna ilustracija. On je prakticno sa svoje gornje strane uvek zategnut, jer je pogonski zupcanik taj koji stalno vuce lancanik na tocku. Kada bi se samo obrnuo smer rotacije, obrnula bi se i situacija u zategnutosti, tacnije ne bi bilo vise "stomaka" sa donje strane, vec bi on sad presao gore. Jasno?

Mislim ja se sada trudim da to objasnim nekako, po mom misljenju najjednostavnije, pa se iskreno nadam da to dopire do zainteresovanih.

Znaci, u ovoj situaciji sa tockom, kada bi se zatezac lanca nalazio sa gornje strane...prostim obrtanjem smera izazvali bi da se stvori prostor da zatezac jos izadje, ako za to uopste postoje uslovi.

Toliko.

Brate....svaka cast....hahaha...

Dakle kao da sam usao u motor dok sam citao..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Znaci navije se do kraja, i kad se vrati on sam izadje koliko je potrebno da nategne lanac? Naravno u koliko je sve ok?

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja