Jump to content

Moto Zajednica

Potreban vodonoša

Recommended Posts

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

 

A zar nije ceo svet zasnovan na tom principu? Zar trebaju pojedincu milijarde dok na drugoj strani deca umiru jer nemaju za šaku pirinča npr?

A da malo relativiramo činjenice, nije ni realno da osoba koja uzima rizik i otvara preduZece, ulaze u njega svoj kapital ima približno istu platu kao i zaposleni koji se nalazi na donjoj stepenici u hijerarhijskoj piramidi tog preduzeća. Ako krene loše, zaposleni ce se okrenuti i otići dalje, a poslodavac ce da se guzi sa obavezama.

Pitanje koje se ovde postavlja je, da li je ponudjena plata u skladu sa onim sto se zahteva od radnika pod tim odredjenim uslovima tj uzimajući u obzir podneblje, ekonomsku situaciju, odnos naspram drugih plata sličnih funkcija.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

 

 

Te osobe uglavnom ne rizikuju nego su na dobitku,tj nelagalno stecen novac usmeravaju u legalne vode i smanjuju rizik hapsenja,automatski lazno podizu ego i ponasaju se bas tako lececi komplekse,ti radi za crkavicu a ja cu na jahticu.

Ima takvih ali jedno 20%,ostalo su sitni preduzetnici koji se bore da opstanu na trzistu
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

 

A zar nije ceo svet zasnovan na tom principu? Zar trebaju pojedincu milijarde dok na drugoj strani deca umiru jer nemaju za šaku pirinča npr?

A da malo relativiramo činjenice, nije ni realno da osoba koja uzima rizik i otvara preduZece, ulaze u njega svoj kapital ima približno istu platu kao i zaposleni koji se nalazi na donjoj stepenici u hijerarhijskoj piramidi tog preduzeća. Ako krene loše, zaposleni ce se okrenuti i otići dalje, a poslodavac ce da se guzi sa obavezama.

Pitanje koje se ovde postavlja je, da li je ponudjena plata u skladu sa onim sto se zahteva od radnika pod tim odredjenim uslovima tj uzimajući u obzir podneblje, ekonomsku situaciju, odnos naspram drugih plata sličnih funkcija.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

 

Te osobe uglavnom ne rizikuju nego su na dobitku,tj nelagalno stecen novac usmeravaju u legalne vode i smanjuju rizik hapsenja,automatski lazno podizu ego i ponasaju se bas tako lececi komplekse,ti radi za crkavicu a ja cu na jahticu.

Ima takvih ali jedno 20%,ostalo su sitni preduzetnici koji se bore da opstanu na trzistu

 

 

Da ali kod tih 20% radi 80%,sitni ili rade sami ili imaju jako mali broj zaposlenih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Eno vam primjer Konzum u Hrvatskoj.

Ponašaju se kao monopolisti na radnu snagu.

Politika im ide pod ruku i zakone prilavgođuju njima a ne radniku.

Kad dođe neki glupi zastupnik sa prijedlogom zakona koji njima ne paše oni na TV se busaju u prsa podatcima koliko ljudi oni zapošljavaju i koliko je to u % od pučanstva.

A babo mu mazno miljon marki tamo ranih 70ih i od te pljačke stvoren je Konzum.

Banda.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

 

Nije ni kod svakog preduzetnika isto,mnogi od njih znaju da je to mala i nikakva plata ali ma koliko hteli da daju vecu jednostavno nema dovoljno novca u kasi

To je zato jer im je profit ispred rashoda, odnosno njihovo skijanje ispred plate radnika, koji će tim novcem kupiti hranu svojoj deci, možda. Sve je stvar perspektive.

 

Tacno tako. Jbg izasao golf 7 treba zameniti 6cu i tako....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Кад смо већ код јахти...

У Темерину у једној приватној фирми, каснила плата 6-7 месеци, и то она од 22-24.000. И тако дође зима једног дана, а газда својим Кајеном (нема куку на Карери) довуче приколицу и на њој јахтицу, каже да радници причувају док се он не врати са зимовања и још каже ево оне плате ће бити чим се вратим са одмора.

 

 

Па мислим да би је запалио одма...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Nije problem ni u radnicima ni u poslodavcima..Jedna od osnovnih karakteristika 90% ljudskih bića u poslu, u ljubavi, u ratu, u zajebanciji je da tjera dok može i kolko može dal svjesno dal nesvjesno..Znači da država tj. inspektorati rade svoj posao, ne bi mogao poslodavac da isplaćuje ispod minimalca, ne bi mogao da ne plati prekovremeno, ne bi mogao da se skija a da platu nisu primili..Tada bi se i tržište samoregulisalo, lihvari koji love u mutnom ne bi ni mogli opstati a tada bi više posla bilo za ove što rade po zakonu, pa bi i plate mogli korektne da daju..Ali šta da pričamo kad ti što treba to da rade sa istim tim gazdama skijaju, plivaju, ručaju..pričamo o pravima radnika i jadnog naroda a u parlamentu R. Srpske predsdjedniku udruženja sindikata nije dato da se obrati poslanicima, a direktoru Hipo banke je to dozvoljeno...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Mnogo mlatite i generalizujete. Ima bande koliko ti duša hoće, ali nisu svi banditi, bagra, naprotiv nisu ni većina. U suprotnom i svi "jadni" radnici bi bili banda i bagra - takav bi nam bio nacionalni prosek u svim segmentima društva.

 

Ne branim nikoga. Stava sam da vlasnik bilo koje firme mora prvo da isplati radnike, pa tek onda na letovanje ako ostane.

Vlasnik firme koja pravi dobar profit treba radnike da plati najmanje korektno i to je po meni ne samo moralna već i mudra stvar. Zadovoljan radnik podiže produktivnost, odnosno pozitivna stimulacija često daje bolje rezultate (poslovne) nego negativna. Buzdovani to ne kapiraju naravno. Ponekad ni radnici.

 

S druge strane, strašno me živcira kad radnik, pod uslovom da je bar korektno plaćen, da mu se poštuje radno vreme ili plaća prekovremeno, gura nos u to šta gazda vozi, da li ima jahtu, gde letuje i slično. Na gazdi je da bude korektan poslodavac, a koliko će on da se obogati to je njegova stvar i plod njegovog ličnog preduzetništva. Budi ti faca pa zaposli nekog danas.

 

Moje lično iskustvo: Dok smo bili mladi roditelji (supruga i ja) unajmili smo ženu da nam čuva klince kod kuće dok smo na poslu. Raspitali se tada koliko se to plaća u našem gradu (nije Beograd - skuplji je on bio) i raspon je bio od 10.000 do 15.000 mesečno. Beda al' tako je. Hajde, krenemo mi odmah da plaćamo 15.000. Posle 2 meseca, deca se navikla, mi zadovoljni, podignemo samoinicijativno na 18.000. Nakon par meseci (takođe samoinicijativno) na 20.000. Deca baš zavolela ženu, lepo je radila svoj posao i na kraju se zaustavimo na 25.000. Prođe neko vreme, jedno 6 meseci, kad gospođa polako i izokola počinje da pokazuje neko nezadovoljstvo. Te ona voli decu kao svoju (2 curice), te mnogo se trudi, te ovo, te ono. Pitam ja o čemu se radi? O čemu? Treba joj više novca. Malo krenule emotivne ucene, pa kao ima ponudu kod nekog arapina za 30.000, ali se vezala za našu decu, pa ona vidi da smo kupili automobil (na kredit ali šta ona zna), te bili na letovanju u Grčkoj (klasični apartmani, nikakve zvezdice ali opet šta ona zna) i tako sve dok mi nije pukao film i ja nju lepo pošaljem kod tog arapina (da se ne muči zbog nas), a decu za dan prebacim u vrtić (prvo privatni, pa onda državni kad smo uspeli da upišemo. Tri puta mi je bilo jeftinije.

Znači 'ladno mi je ta "žena" vodila evidenciju šta jedem, kako se oblačim, gde idem jbt.

I dalje svi roditelji u mom okruženju tada su plaćali čuvanje dece u proseku 13.000 dinara. Moja imala 25.000, pa nezadovoljna. Svaki praznik joj je bio neradan, svako eventualno (retko) vanredno angažovanje vikendom dodatno plaćeno. Stvarno mi nije jasno šta je htela. Da joj dam celu ženinu platu tada (supruga, diplomirani inženjer, radila u to vreme kao tehnolog u proizvodnji za 28.000). I da, naravno da nikakvog arapina nije bilo. Zvala nas je kasnije više puta da traži posao nazad i na kraju je završila kod nekog drugog bračnog para za tih nekih 12-13.000 dinara. Zaboravih, pre sve te frke moja supruga joj je pomogla i zaposlila joj sina u proizvodnji u kojoj je ona radila - založila se za njega na prijemu kod direktora.

 

Inače, kad pričamo o tome da li treba raditi za male pare, meni je primer moje voljeno ženče. Dipl.ing., počinjala je sa nekih 16.000 (bez doprinosa) u nekoj komercijali, dupe joj pomerala gazdina švalerka, trpela i radila dok nije našla bolje. Nakon par godina, 28.000 tehnolog u proizvodnji (privatna kompanija), radila kao konj za te male pare po bar 10 sati dnevno i subotom, pa postala s vremenom direktor proizvodnje za nekih cirka 40.000 dinara mesečno. U međuvremenu nastavila da radi kao konj, uvodila silne standarde, polagala za silne licence (interni auditor, eksterni auditor, svašta nešto), promenila još 2 fabrike na poziciji šefa proizvodnje (sve privatne, strane, nikom ništa ukrala, nikakvih dodirnih tačaka sa politikom...), danas radi i dalje kao direktor proizvodnje za jednu renomiranu stranu kompaniju i ne smem da napišem koliko zarađuje - mrzeće je neko bez razloga, onako paušalno. Ljubim je, gde li sam je našao :)

Šta hoću da kažem - od bednog prvog posla uz mnogo rada, sa mnogo usavršavanja i još rada, uz naravno podršku porodice, ipak se nešto može. To ne znači da aboliram robovlasnike od poslodavaca - ima takvih i goveda su to. Ali radite ljudi, dok ne nađete lepše, bolje je nego da se sedi kući iz inata.

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

 

S druge strane, strašno me živcira kad radnik, pod uslovom da je bar korektno plaćen, da mu se poštuje radno vreme ili plaća prekovremeno, gura nos u to šta gazda vozi, da li ima jahtu, gde letuje i slično. Na gazdi je da bude korektan poslodavac, a koliko će on da se obogati to je njegova stvar i plod njegovog ličnog preduzetništva. Budi ti faca pa zaposli nekog danas.

 

 

Ovo je kljuc svega, ali je ta linija adekvatno placen za posao koji obavi vrlo tanka i savitljiva. Gazda je u fazonu lako cu da nadjem drugog koji ce da radi isti posao za manje para, a radnik uvek kuka kako nije dovoljno placen i kako gazda ima previse, a on premalo. Moj brat od tetke je poslovodja i ima 15-ak zaposlenih, vidim da je korektan po tome sto vec dugo isti ljudi rade kod njega, eventualno se neko penzionise, pa primi nekog novog. Otkaz mu je samo 1 radnik dao, a firma radi vise od 20 godina. Da sad neko pita njegovog radnika u poverenju sta misli o gazdi, prvo bi rekli vozi to i to i letuje tu i tu, a standard mu je daleko od aviona, kamiona, jahti,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

 

 

Nije ni kod svakog preduzetnika isto,mnogi od njih znaju da je to mala i nikakva plata ali ma koliko hteli da daju vecu jednostavno nema dovoljno novca u kasi

 

Nisi u pravu,uzmi jednu autoperionicu,kvalitetno pranje auta traje 35-45 minuta,dva coveka za 12 sati ne mogu da operu vise od 15 auta ( na godisnjem nivou),po veni od 400 dinara to je max.6000 pazara,ako da radnicima po 2000 od tog pazara,ko ce da plati doprinose,porez,materijal itd.Sta vlasniku ostaje

To je zato jer im je profit ispred rashoda, odnosno njihovo skijanje ispred plate radnika, koji će tim novcem kupiti hranu svojoj deci, možda. Sve je stvar perspektive.

Ako sam dobro zapamtio ti si Ivice iz Valjeva (ne vidim sada na telefonu). Na ulasku u grad, na duplim trakama, je samousluzna perionica koja radi vec neko vreme, i sigurno ce ih biti jos. Ja kao vozac automobila sam u poslednjih nekoliko godina dva puta bio u autoperionici, a auto mi je uvek cist. Perionica je u osnovi posao koji gubi tehnolosku trku, i samim tim dovodi se u pitanje isplativost. Da bi sacuvao taj biznis moras da podignes nivo usluge, a onda je pitanje trzista. Preduzetnik treba dobro da razmisli pre ulaganja, gde je i ko je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Preduzetnik ili poslodavac mora da razmišlja o takvim situacijama, on lično zavisi od toga direktno i to se dalje prenosi na zaposlene u njegovoj firmi. Momak sto usisava radi svoj posao i u 5 ide kuci, mozak na ispaši ceo dan.

A praonice ce da se menjaju kao sto se i sve menja. Kad dođje do toga da je teško odvojiti 45 minuta da neko dođje do tebe onda ce možda da se okrenu uloge i da praonice ode kod mušterije dok mu auto stoji na parkingu. Znam firmu ovde u NL koja tvrdi da opere auto sa 1L vode a da se auto sija. Sem usluge na terenu možda ce se i dići sam nivo pranja. Opšte je poznato da se ručnim pranjem bolje čuva lak nego kad se pere auto sa 'cetkama'. Diče se cena usluge zajedno sa kvalitetom a smanjiti količina musterija. Sve u svemu dođje na isto.

 

Ali ovo gore napisano, radnika puno ne pogadja tj ne mora da razmišlja o tome, dok bi gazda morao da se budi u sred noći i razmišlja kako ce dalje. I ako je gazda sposoban, neka ima i jahtu i vilu i 3 kurave sa strane..sve dok radi legalno, platio porez, dažbine, zaposlene..

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

...Gazda je u fazonu lako cu da nadjem drugog koji ce da radi isti posao za manje para...

Na našu veliku tugu i žalost u Srbiji je mnogo nezaposlenih. Samim tim, opet na žalost, prosečan radnik je lako zamenljiv. Onaj nadprosečan je već ređa zverka i znam nekolicinu njih koji su i više nego dobro plaćeni. Prijatelj zaposlio dečka sa srednjom politehničkom školom, 3. stepen, obučio ga i napravio od njega ozbiljnog preciznog mehaničara. U startu ga je plaćao 30.000 pre jedno 5-6 godina. Danas taj (već) čovek ne prima ispod 90.000 (70.000 + procenat od odrađenih servisa), ali ne gviri gazdi u novčanik i stekao je ogromno poverenje držeći mu gro posla. Plaćen bolje nego hirurg. Biznis ide sjajno, lepo i jednom, lepo i drugom. Šteta, redak primer da se nađu sjajan radnik i sjajan poslodavac.

Inače, pre toga je prijatelj zapošljavao trojicu različitih na to isto mesto i pozdravljali su se na kraju (on bio nezadovoljan njihovim radom, oni platom).

 

Edit: Naravno, znam i drugih primera, tipa stoka i jedni i drugi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@Jupiter,tako je u Valjevu ima još samouslužnih perionica, ja sam 6,5 godina imao perionicu i tvrdim da ručno pranje i pranje u samouslužnoj nemaju veze s mozgom.Realno treba ti 200 dinara za pranje spolja,a šta je sa brisanjem sajtni,pranjem stakala,tapacira,usisavanjem.....Pre dve godine sam video da je tu mnogo rada a malo ili skoro ništa para(ako radiš legalno)pa sam taj deo rada eliminisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Nema se

Mozes napredovati bez veze u Srbiji ali da ti umesto dve masine daju tri da radis na njima ma ljudi i ja sam pre naivno verovatno da je moguce neko napredovanje ali jako tesko ne zavaravajte se bez neke veze,poznanstva,stranacke pripadnosti jako testko..

 

Odavno vise ne verujem u tu bajku,jedini izlaz mladima je bezati iz Srbije sto dalje i bilo gde ako znas jezik ili bar imas hrvatski pasos,ne da smo dotakli dno nego smo ga probili odavno...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mozes napredovati bez veze u Srbiji ali da ti umesto dve masine daju tri da radis na njima ma ljudi i ja sam pre naivno verovatno da je moguce neko napredovanje ali jako tesko ne zavaravajte se bez neke veze,poznanstva,stranacke pripadnosti jako testko..

 

Odavno vise ne verujem u tu bajku,jedini izlaz mladima je bezati iz Srbije sto dalje i bilo gde ako znas jezik ili bar imas hrvatski pasos,ne da smo dotakli dno nego smo ga probili odavno...

 

Mi smo toliko probili dno da smo dosli do Kine,otud ih verovatno toliko i ima ovde.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@Jupiter,tako je u Valjevu ima još samouslužnih perionica, ja sam 6,5 godina imao perionicu i tvrdim da ručno pranje i pranje u samouslužnoj nemaju veze s mozgom.Realno treba ti 200 dinara za pranje spolja,a šta je sa brisanjem sajtni,pranjem stakala,tapacira,usisavanjem.....Pre dve godine sam video da je tu mnogo rada a malo ili skoro ništa para(ako radiš legalno)pa sam taj deo rada eliminisao.

Ja recimo iskljucivo perem auto u samousluznoj perionici. Dodjem, isprskam ga i za 5 minuta auto sija, za klasicnu perionicu nemam vremena i volje. Treba da ostavim auto, da se vratim kuci pesaka i posle pesaka ponovo odem po auto ili da sat vremena cekam u perionici. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Sto se tice vremena za pranje auta si u pravu,a za cistocu auta bih mogao da napisem ceo elaborat.Samo ukratko,bezkontaktna sredstva za pranje su ista u one perionice,ali ponekad nije dovoljno potrebno je preci sundjerom lim,a nije samo lim u pitanju,dobro isprati oko tockova pogotovo pozadi,kod tebe na p206 sa zadnje strane zavuces pusku da operes torziju i tockove sa unutrasnje strane(nakupi se blata a onda hoce da trese kao kad nije izbalansiran),sve to trazi vreme.Dok sam radio taj posao,puskiranje patosnica i auta spolja i oko tockova traje bar 5-6 minuta,nanosenje pene 1-2,i ponovno ispiranje 2-3-4,saberi to sve pa vidi koliko kosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

E da,jos da dodam,najgore boje auta za pranje(ne kod svakog vlasnika)su bela i siva,na njima se ne vidi prljavstina kao na tamnim bojama pa ih malko redje peru,a prljavstina se samo lepi jedna preko druge

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jeste, diva je izuzetna boja da ne mora da se pere, jako dugo se ne primeti da je prljav.

A onda kad odlucis da ga operes, operes ga i dodjes kuci i ustanovis da si pola preskocio :)

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

I ja vozim sivi auto, i slažem se da trpi prljavštinu. Kad smo kod perionica, setih se da sam poslednji put bio u jednoj jesenas i moram reći da nisam bio zadovoljan. Unutrašnjost vozila nije bila dobro urađena, konkretno patosnica nije bila dobro oprana. Meni nije teško da obrišem tablu, stakla iznutra, naprskam sprejem, i u svemu tome sam našao računicu. Za duplo manje novca, za duplo manje vremena, moj auto je čist. Jedina je razlika što ja radim, a ne sedim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja