Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć oko izbora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Pozdrav ljudi! 

Već odavno sam prerastao 550d, ali finansije nisu dozvoljavale promenu. Taman skup novac, i onda dođe godišnji, pa potrošim sve na neki put. :) 

Ide zima, sledeći odmor je za 7 meseci, tako da ima prostora da se ponovim. 
 

Plan je da odem korak dalje, i pazarim neki aparat sa kojim bi bio miran par godina, jer me mrzi da menjam opremu često. Razmišljam se između Nikon D7100, koji je stvarno odličan aparat, i prilično pristupačan u današnje vreme, ili možda da pređem na FF i uzmem 5d mk2?  
Uglavnom, budžet je tu negde oko 800-900e, a aparat mi je potreban za hobi, umetničarenje, sa tendencijom da se to nekad i naplati. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Neću ti ništa novo reći, znaš i sam da FF za te pare ima ali da je pregazio Boga oca. Tu se onda nadvija sumnja da ćeš biti miran par godina... 7100-tku imam, držim sa ženom foto-video radnju i to nam je "glavno" telo. Imamo još D90 i D80. U planu je 7200... Na Foto berzi na FB sam video oglas da ga lik prodaje (7100) za 529 eura sa 490 okidanja! E sa takvim telom možeš biti miran par godina a ne sa nekim D700 ili EOS 5 MKll kad pređu 150 - 200 K. Uzmi u obzir i da su objektivi pristupačniji za crop tela a ima ih lep izbor...

 

Inače moji su trenutno na cifri: D80 90K, D90 142 K i 7100 52 K okidanja, svi novi kupljeni, bez odlaska u servis. Toliko o dugovečnosti crop tela ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

He he, vidiš, moje mišljenje je potpuno drugačije.

Na prvom mestu ne bih menjao sistem. Cimanje je to, ne samo sa komandama, već i načinom pp. Drugo, FF je i tata i mama. Ko se jednom navuče ne silazi na crop više nikako. Jednostavno tu je toliko više mesa za obradu da nije uporedivo. Količina detalja, dinamički raspon... Treće, svaka čast dobrim telima, ipak objektiv crta fotografiju. Vrhunska N stakla su jako skupa. C je tu pristupačniji sa svojom sjajnom L linijom.

Dešavalo se na oglasima da naletim na mk2 sa cca 20K i kusur okidanja (Bogu hvala lako je to proveriti). Sve ispod recimo 80K je na tom telu ok i ima još dosta vremena do zamene zavesice. Uzmi u obzir koliko ti okidaš godišnje.

Sve u svemu uzmi u obzir i kako bi dalje gradio sistem, koliko bi te koštali neki klasici tipa 16-35L, 17-40L, 24-70L, 100-tka makro, 50-ica na 1.4, portretna 85-ica 1.8 je baš povolja a oštra k'o britva, blicevi da li su potrebni, itd, itd, pa proceni koliko koštaju pandani u N taboru.

FF je babaroga za crop, ali to je tek početak.

S druge strane FF jeste pristupačniji na kvalitetnoj širini, ali i skuplji na većem rasponu, realno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Niko ovde ne spori da je FF kvalitetniji ;) Ako nađe tako neki sa 20K okidanja za te pare, nema šta da se misli. Što se tiče menjanja sistema - posle par dana korišćenja, neće se sećati rasporeda starih funkcija - to potpisujem!

 

EDIT: nisam naveo cenu pomenutog D7100. Sad sam dodao. Cena je 529 eura sa 490 okidanja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Što do 20K ? Tela poput mkII su bolje izrađena i projektovana da traju puno više od 100K. Ja sam pred kraj prošle godine pazario jednog koji je prešao nešto preko 50K za 750e, sad verujem da ima i jeftinije.

 

U zadnjih pet godina izmenjao sam dosta tela, počev od spomenutog 550D, pa onda 40D,5Dc,650D,50D ... i moj utisak je bio da su sve to odlični aparati, s tim što dvocifreni imaju puno bolju ergonomiju od trocifrenih, a jednocifreni još bolju... Nikon ne bih komentarisao, jer ga nisam posedovao, ali verujem da je slična situacija kao i kod kenona ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

^^ Naravno, nisam to ni pomislio. Niti favorizujem C, roknuo bih nekog za jedan D810 :)

Ipak, odabir sistema sa aspekta isplativosti je mnogo šira priča od izbora tela i znam da ćeš se složiti u tome.

 

^ I to što kažeš. Zavesica na jakim telima je i deklarisana na značajno više nego na većini pristupačnijih kropova. Tačnije, fabrički je konstruisana da trpi veći broj okidanja, tako da se tu razlika često izgubi na relaciji nov vs rabljen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ne znam sta imas od objektiva, ako imas neku kolicinu i jos i blic, glupo je menjati sistem.... Za ono sto si napisao da koristis aparat ja bih pre ostao u sistemu (Canon) ali bih presao na dvocifreno telo eventulano na jednocifreno ali ne FF...

 

Kazem ne znam sta imas od objektiva ali FF trazi i nove objektive ako su ovi EF-S...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Da, zaboravio sam da napomenem da devojka ima d7100, i 35mm,50mm i 85mm objektive. A ja Sigmu 17-50mm, staru dva meseca, i Canon 10-18mm sa još 6-7 meseci garancije, te još nekoliko m42 objektiva, ali oni nisu presudni. 
Da ima kod Canona neko crop telo, u rangu sa d7100 (kvalitet/cena), odlučio bih se sigurno za njega. Ovako 70d košta previše po oglasima, i kod nas, i preko, a 7d mk2 da ne pričam.

Kako god okrenem, opet ću morati menjati objektive ... 

P.S. ne mogu da nađem taj 7100 za 529e ... verovatno je odmah i otišao. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Evo na Foto-Berzi na Fejsu, 5D Mkll za 780 eura sa 35 K okidanja sa "sitnim tragovima korišćenja"  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Malo sam stopirao sve ... Ponuđena mi je samostalna izložba u okviru Belgrade Photo Month, koju sam prihvatio, pa sad gledam dosta stvari vezanih za to. Izrada, priprema, koje radove ... Ne znam više ni sam. 
Takođe, zbog objektiva koje ima devojka(a nju ne mislim uskoro da menjam :) ), naginjem ka Nikon taboru, čisto da ne uzimamo sve duplo. 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Da se javim, i pohvalim ... Pazario sam MK II sa 45k okidanja, ali izgleda kao da je iz radnje izašao. Bukvalno kao nov. Plaćen je 630e, plus kod istog čoveka mesec dana star 50 1.8 STM za 100e. Za sad dovoljno. :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Tek sad videh ... Čestitke i od mene !

 

MkII je sjajan aparat, i sam se družim sa jednim malo jače od godine. Dugo sam se premišljao pre nego što sam ga pazario jer su mu napljuvali AF po forumima ... Možda je nekome i spor, ali ja nemam zamerki.

 

Jedino što meni ide na živce je bučno ogledalo, ali navikne se čovek ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

 ... Ponuđena mi je samostalna izložba u okviru Belgrade Photo Month, koju sam prihvatio, pa sad gledam dosta stvari vezanih za to. Izrada, priprema, koje radove ...

Cestitam :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Takođe, zbog objektiva koje ima devojka(a nju ne mislim uskoro da menjam :) ), naginjem ka Nikon taboru, čisto da ne uzimamo sve duplo. 

 

Da se javim, i pohvalim ... Pazario sam MK II sa 45k okidanja, ali izgleda kao da je iz radnje izašao. Bukvalno kao nov. Plaćen je 630e, plus kod istog čoveka mesec dana star 50 1.8 STM za 100e. Za sad dovoljno. :)

 

Hmm znaci promenio si devojku, nasao si neku koja koristi Canon :D  Cestitam na kupovini

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Može to da se tera i paralelno, al' da N ne zna za C i obratno :D

 

Čestitke na kupovini, ništa nisi omašio. Da si pro foto u sferi sporta pa da nekim teletom hvataš loptu u gužvi i brzoj igri, onda bi ti bolje legao neki brzi crop poput 7d, ovako si na konju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Haha nisam promenio devojku, samo cu ja pokusati da nju prevedem na Canon stranu. Meni nekako bolje leze. Probao sam i Nikon FF, ali mi je mk2 bolje legao.

Sad samo da nadjem neke adekvatne objektive, i na konju sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja