Jump to content

Moto Zajednica

Mirpa Tebra 0820

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sutradan smo konačno stigli u Murghob. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Murghab,_Tajikistan )

 

Raca_(233).jpg

 

To je mesto ne-definisano u prostoru i vremenu, otprilike za još jedno carstvo iza Mordera.

Hrabri putnici - namernici, trgovci, ratnici i ljubavnici koji prežive sve zamke Pamirskog Trakt-a i nekim čudom ostanu čiste svesti uz pomoć svih mogućih dobrih vila i čarobnjaka, pričaju kako je prelazak i osvajanje Mordera bila zadnja stepenica ka krajnjem čistilištu:

 

"Murghob"

 

Tako smo se odprilike osećali kada smo to po-podne u jari koja je pržila pesak, kamen i naše misli, ušli u "grad".

 

IMG_0141.jpg

 

Svaka kuća, kulisa, zid ili džamija je mogla biti naše spasenje.., ili završetak naših mladih i nevinih života u scenografiji "od sumraka do svitanja"..

 

IMG_0148.jpg

 

IMG_0149.jpg

 

IMG_0153.jpg

 

Od čega i kako žive Murghob-ijanci?

 

..... Nemam pojma.

Mesto je na 3.700 m, poljoprivreda je nula (na toj visini i bez vlage, nema ništa od čega bi se živelo), stočarstvo je skoro nula (preživljavaju samo Jakovi, svi ostali ne mogu da prežive godinu), trgovina... možda, ali pre bih rekao da su na trgovinskom putu kao konzumenti a ne pre-prodavci, jer nemaju kome da pre-prodaju..

Znači, velika je nepoznanica kako nastaju i opstaju mesta poput ovog. Od starijih sam saznao da je ovo mesto bilo logistički centar krajem 80-tih, kada se sovjetska vojska povlačila iz Avganistana (bio sam u Dušambeu 88, u povratku sa jednog pamirskog brda), pa su ljudi ostali da žive u ovom ne-gostoljubivom okruženju.

Mi se nismo previše bavili tim pitanjima, jer smo bili opsednuti procedurama za preživljavanje (smeštaj, voda, hrana, i naročito WC..), a meni je odprilike trebalo nekih 24 h da se naspavam, izađem iz bunila i da počnem "normalno" da razmišljam.

Glavna odaja za dnevne, polu-dnevne, noćne, jutarnje, večernje i ostale seanse je bio lokalni taolet (iliti klonja - čučavac), koji je bio iznad kuće gde smo se smestili. Tu je često bio red, pa je trebalo te seanse nekako isplanirati. Ali hoćeš vraga.. nas par sa dijarejom nikako nismo mogli da uhvatimo pravilan ritam, jer ritma nije ni bilo, ili bolje rečeno opsedali smo gore spomenuti cenjeni objekat skoro stalno.

Tu smo rešili da u Murghabu ostanemo barem 2 dana, kako bi se sabrali i odmorili. Za mene je ta odluka bila od suštinskog značaja.

 

Naš hotel..

 

IMG_2375.jpg

 

Pijaca..

 

IMG_2377.jpg

 

Mesara.

Želite da znate kako se tranžira i pakuje meso unutra?

Ne, ne želite..

 

IMG_2378.jpg

 

Najbolja kafana u gradu, kako i priliči gospodi...

 

IMG_2382.jpg

 

IMG-0147.jpg

 

Spazih i grupu sa motorima (afrike naravno), ošamućenih od visine i u bunilu od vrućine, u stanju sličnom kao i mi, samo što je naša ogromna prednost bila skoro gotova potpuna aklimatizacija (u sledećih nekoliko dana će se pokazati da baš i nije tako..), a njihova je tek počela.

 

IMG-0143.jpg

 

Najača banka u gradu. Mrki lik ispred osmatra potencijalne opasnosti u cilju obezbeđenja tima unutra. Nije šala, ipak se menja celih 50$ za Murghabijansku valutu...

 

IMG_2374.jpg

 

IMG_2178.jpg

 

IMG_2185.jpg

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Dva dana kasnije sam bio ko nov.

Problemi sa stomakom su prestali kao i propratne pojave, jeo sam šta mi je palo pod ruku (stomak), i izgleda potpuno adaptirao na visinu. Trebalo mi je samo 2 nedelje... :zbunjen:

Vreme je za pokret. U narednoj deonici smo imali par prevoja preko 4.000 m, i jednu problematičnu suvu deonicu bez vode u trajanju od cca 3 pedalačka dana.. U stvari, ima par jezera na visini nešto višlje od 3.500 m, ali su slana, pa nam neće vredeti. To je značilo da svako od nas mora da nosi vodu za barem 3 dana..

(foto Jone..)

 

post-30465-0-43421600-1481037808.jpg

 

IMG_0152.jpg

 

IMG_0175.jpg

 

IMG_0213.jpg

 

IMG_0216.jpg

 

IMG_0217.jpg

 

Neke od boljih prenoćišta smo preskočili. Peđa u rukama drži reklamu za jednog od njih.. :)

 

IMG_2312.jpg

 

Ali zato nijedan ekskluzivni restoran nismo propustili.. Uostalom, posle toliko vremena sad mogu da jedem šta oćeš...

 

Raca_(222).jpg

 

Na jednom od lokalnih prevoja preko 4.000 m, gde je inače granica administrativne oblasti smo morali da odmorimo i sklonimo se u zavetrinu. Jednostavno uz takav vetar ne ide..

(foto Jone)

jone_(13).jpg

 

Moje čistilište je prošlo. Sad je na red došao Jone..

 

Raca_(225).jpg

 

A par dana kasnije i Nene. Sve su to bili sindromi zakasnele aklimatizacije i posledica prilagođavanja na lokalnu vodu i hranu.

Kad je neko u krizi, jednostavno svi stanemo i napravimo pauzu par sati, sapatnika stavimo u horizontalu kako bi ga vratili u život i doveli do sledećeg mesta za kamp, gde se mogu primeniti druge metode savremene medicine tipa: supa i spavanje.. (foto Jone)

 

jone_(12).jpg

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Nemam dovoljno  rijeci da iskazem divljenje i postovanje za ovakve junake naseg doba.

Vrlo cesto mojim drugarima koji voze motor samo po asfaltu kazem da su pickice za nas endurase ali polako spoznajem da smo i mi endurasi pickice za prave bicikliste (ovo prave naglasavam jer sam imao prilike sresti avanturiste koji opusteno lutaju svijetom i imaju svo vrijeme ovog svijeta i dnevno vrlo cesto ne predju  opusteno 50km )

Ako te enduro tocak ili bilo koji drugi tocak dovede u CG , bilo bi mi zadovoljstvo popoiti po NASe pivo sa tobom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

"bilo bi mi zadovoljstvo popoiti po NASe pivo sa tobom."

Računam na to.. :takoje:

 

"Ja вам се дивим, младост носи свакакву храброст са собом."

Za ovo "mladost", imaš dva piva..

Promenio član Alp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sledeća tačka odmora je "Khorugh", glavni grad provincije i posle Oš-a (u Kirgiziji), praktično najveće mesto na Pamirskom Traktu. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Khorugh ).

Pošto je Khorugh na 2.200 m, znači da počinjemo jedan siloviti spust sa Pamirskog plato-a, skoro 2.000 m, niže i to sa ovom aklimatizacijom i stečenom kondicijom nebi trebalo da bude problem ;)

Tu istovremeno počinje (za mene), i najinteresantniji deo puta..

 

IMG_2410.jpg

 

Jedno od najupečatljivijih mesta za kamp u dosadašnjem pedaliranju. Još uvek smo na 4.000 m, i ipred sebe imamo još jedan prevoj. Moj kum leži u šatoru i daje samo povremeno znake života. Moj zadatak je da ga na svakih par sati hranim supom i da se nadamo da će sutra biti operativan. Tu fazu smo svi prošli.

Drugi dan vozimo bez nadoknade vode i moramo izdržati još jedan dan, kada ćemo posle prelaska prevoja verovatno imati gde da se natankamo..

 

IMG_2423.jpg

 

Svetlucavi obrisi nekiliko kilometara niže jesu jezera, ali ne vode, već soli.. tako da smo prošli pored njih nezainteresovani za pauzu..

 

IMG_2424.jpg

 

Još jedan prevoj. Sad je sve ustaljena rutina. (foto Jone)

 

jone_(6).jpg

 

Šoferska je tuga pregolema...

 

IMG_2237.jpg

 

Silazimo brzo, pojavljuje se i zelenino sa strane, broj vozila se drastično povećava (predhodnih dana u proseku 2 do 3 na dan, a sada toliko na sat..).

 

IMG_0248.jpg

 

IMG_0281.jpg

 

IMG_2665.jpg

 

IMG_0264.jpg

 

Škola za hajduke. Srećom, momci su shvatili da idu Srbijanci i dobili smo dobodošlicu i propusnicu.. :rat1:

IMG_0282.jpg

 

Ulaz u grad..

 

IMG_0245.jpg

 

U Khorogu ćemo se zadržati dan. Tu preko reke je Avganistan, i ta granična linija će nas pratiti sledećih skoro 300 km, dok vozimo kroz neverovatan kanjon reke Panj..

 

Nastaviće se..

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Dva dana kasnije smo krenuli niz kanjon. Kažem "niz", zato što je globalno putanja nizbrdo, ali stalno ima i nekih malih uzbrdica pa smo prvi dan pedalanja "nizbrdo" imali 600 m visinske razlike "uzbrdo". :stabre:

 

Desna strana je tadžikistan sa "normalnim" prašnjavim putem. Leva strana je Avganistan sa stazom usečenom u stenu.

 

IMG_2494.jpg

 

IMG_2507.jpg

 

Tadžik strana puta..

 

IMG_2567.jpg

 

Afgan strana ..

 

IMG_2584.jpg

 

IMG_2585.jpg

 

Obala je uglavnom jako strma sa bujičnom vodom koju je praktično bez neke "tirolske traverze", nemoguće preći. Osim na nekoliko mesta gde se dolina širi, reka je mirnija i obale su blaže.

Baš na jednom od takvih mesta sam osetio potrebu da odem na sra.., ovaj, da se malo osamim i naberem cveće, kad primetim čudne table sa uznemirujućim oznakama.

Praktično sve zone gde se "normalno" može zagaziti u vodu su minirane...

Odma sam izgubio želju za .. branjem cveća..

 

IMG_2603.jpg

 

To naravno za decu ne važi... Šta znaju deca šta su mine..

 

IMG_2536.jpg

 

IMG_2652.jpg

 

IMG_0284.jpg

 

IMG_0285.jpg

 

IMG_0288.jpg

 

Ja da se pitam... ja bi ovde protero vezanih očiju..

 

Raca_(243).jpg

 

Preko mosta samo nežnim koracima.. :)

 

IMG_2441.jpg

 

Raca_(249).jpg

 

Raca_(251).jpg

 

I tako sledećih 300 km..

 

IMG_2526.jpg

 

Nastaviće se..

 

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Stiska me posao ovih dana, moraću malo da ubrzam sa postom, ne zamerite..

 

Predeo kojim smo vozili tih dana je svakako spektakularan. Duboki kanjon i 5.000 m visoki vrhovi oko njega.

 

IMG_0224.jpg

 

Istina, nisam se kupao davno... Al ovde mi baš ne bi prijalo..

 

IMG_0228.jpg

 

Ostaci Ruskog angažovanja u kraju..

 

IMG_0286.jpg

 

IMG_0287.jpg

 

Tradicionalni način sušenja i tresenja žitarica, poznat i u našim krajevima. Izneseš na put, pa ako bude bilo saobraćaja sve se to samo istrese i izpegla.

Od nas se nisu ovajdili.

 

IMG_0291.jpg

 

Dani prolaze, put vijuga pored reke, mi peglamo i ništa ne pitamo..

 

IMG_0311.jpg

 

Ponekad samo, kad digneš glavu kako bi pio vode iz bidona, vidiš grandiozne stenovite formacije koje se više hiljada metara dišu strelovito u nebo.

Kakav je ovo turistički potencijal..

 

IMG_2519.jpg

 

IMG_2520.jpg

 

Sutradan (negde oko ručka), na delu prašnjavog puta gde se kanjon čudnom igrom prirode sužava na 50 m, do Afgan teritorije, primetim sa strane puta skoro novi crni BMW serije 7.

Jako je čudno videti bilo koji auto, kamoli ovako luksuzan. Kao da su marsovci sleteli na Pluton.

U njemu sede dvojica celavih nabildovnih likova sa kajlama.

Jasno je. Dok su putevi preprodaje droge i oružja u kraju otvoreni, turizam nema nikakve šanse. To su i "nadležne" službe Tadžik države shvatile, pa što to one ne bi iskontrolisale, možda zarade po koji dinar, tj dolar...

Mahinalno usporih kako bi ih slikao, ali se u zadnjem momentu predomislih. Setio sam se gde sam, i da verovatno sledećih mesec dana niko i neće pitati gde sam nestao..

 

jone_(14).jpg

 

Raca_(253).jpg

 

Raca_(258).jpg

 

Nekoliko dana kasnije, u cik zore, četvorica prašnjavih, musavih, sumnjivih likova na neuglednim šklopocijama natovareni preko svake mere je ušlo u glavni grad ugledne države Tadžikistan.

Taj termin smo izabrali kako nas panduri ne bi previše maltretirali u prodoru ka centru grada.

 

IMG_2672.jpg

 

Jedan dan smo odmorili, a par dana proveli u obilasku onoga što je vredelo videti.

Zadnji put sam bio ovde 1988 godine.. I dosta se promenilo, čini mi se na gore..

Doduše centar je u radovima, pravi se monumentalna palata za još jednog diktatora, sve je u fontanama (poznato ? ),  i keramici, verovatno da bi se turistima i političarima pokazalo kako je ovo zemlja izobilja i demokratije..

Realnost je znatno drugačija. Prilaz centru grada imaju samo turisti, političari i srećnici koji žive u kraju. Ostatak nacije nema taj luksuz da se prošeta predelom o kome može samo da sanja..

 

IMG_2676.jpg

 

IMG_2677.jpg

 

IMG_2689.jpg

 

Osim ako nisi sirova radna snaga..

Pa opet, na mene su najveći utisak ostavile proste i čiste duše ove uzburkane zemlje, koje su nas uzput hranile i pojile, nego sva keramika i pozlate velikog grada.

 

IMG_2690.jpg

 

Par dana smo iskoristili da se prisetimo šta je čist krevet i presvlaka, a onda nazad u Srbistan, ka novim radnim pobedama..

 

IMG_0336.jpg

 

Za kraj, evo jedne starije fotke koje odprilike prikazuje kojom smo se turom kretali. Fali deo od Biškek-a do Oš-a, ali nije ni bitno, za mene će to uvek biti lepa uspomena.

 

Pamir_Highway_Route.jpg

 

Neće se nastaviti..

 

Osim ako hoće, u nekom drugom obliku, sa više konja ipod dupeta.. :)

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..
On 15.12.2016. at 22:47, Gajo Sevojno je napisao:

Svaka cast, koja je kilometraza ukupna i za koliko ste je dana presli ne racunajuci dane odmora?

Nikad nisam precizno merio ali sve zajedno unutar par hiljada km. Za motor ili neko drugo 4WD vozilo prilično malo, za nas, poprilično veliko. Mada moram priznati da smo se hrabro vozili kombijem prvih par stotina km, dok nismo stigli u planinski region, pa i to komplikuje računicu.

Veći značaj imaju visinske razlike, pa na donjim slikama možeš videti kilometražu ali i visinu, što je za ovu priču mnogo bitnije.

 

Sve.jpg

 

Etapa_1.jpg

 

Etapa_2.jpg

 

Etapa_3.jpg

 

Uostalom, nemojte misliti da smo mi bog-zna-kakvi junaci, devojka sa ovog linka: http://www.snezanaradojicic.com/ već godinama pegla sama po svetu biciklom. To nije akcija već način života, nešto što najveći broj nas (na žalost),  nikada neće postići.. :jok:

Ali dobro, svako kolko može i svi srećni..

Promenio član Alp
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Bravo bre Raco!  

Naravno, duboki naklon i svim ostalim clanovima ekipe.  Ovo je zaista veliki izazov za svakoga i siguran sam da je mnogo dobar osecaj kada se setis da si sebe izlozio ovakvom naporu i da si uspeo.  Ja retko vozim bajs,  ali ne mogu da se otmem osecaju kada oko ne konstatuje uspon (mislis da je ravno), a noge moraju pojacano da pedalaju. Jos ako to traje toliko da pocne da ti trosi kondiciju, onda u sebi pomislis:  PU, *bem ti vaservagu. :D   Ovo mi je palo na pamet kada ste imali 2000 metara visine u padu, a u tom spustu imas 600 metara razlike u porastu. Vec dosta iscrpljen konstatujes da je na redu olaksanje, a ono ajd' opet uzbrdo. Milina. :D

Hvala majstore za ovu pricu i slike, i drago mi je da si bas ti, nas enduras, ucinio jedan takav poduhvat.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Hvala Busmane,

znaš i ja sam negde u 3. mladosti, pa kad pogledam iza sebe,.. imam još sličnih priča. Samo nisu o kotrljanju točkova i ko će to da sluša..

Nego spremi ti konja, pa da malo endurašimo na proleće po regionu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Evo konačno vidoja na yu tubetu, Jone ga je stavio malo kasnije, al što se kaže, nikad nije kasno.. :)

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja