Jump to content

Moto Zajednica

Na kojoj najnižoj temperaturi ste vozili?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Mislis da ce 4T kinez bolje raditi i paliti po ovim temperaturama?

Bitno je stanje akumulatora, karburatora i filtera za vazduh. Nije bitna marka i poreklo vozila.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ispod 15 stepeni pa i koji iznad ne vozim. Mada kad sam kupio jednog februara nov motor tako sam ga neregistrovanog dovezao kući. Ne znam za temperaturu, ali je bilo snega i leda koliko hoćeš i zamalo da opletem motor koji je imao 5 km na satu.

Vožnja po takvoj zimi je čist mazohizam

Kako za koga.

Kao što na prvoj strani napisah, samo dobra oprema i nema brige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Za pokretača teme - iz mog skromnog iskustva, mogu da ti kažem sledeće, naravno sve dole važi za mene i moj motor (zaštita od vetra, grejači ručica, zaštita kolena i slično imaju u ovim stvarima veliku ulogu, pa su varijacije ne samo moguće, već očekivane):

  1. Iznad 12-13C vožnja je, uz elementarno kvalitetnu opremu, puno uživanje, nema kompromisa
  2. Uz dobre postave i kvalitetnu zaštitnu odeču vožnja od 7-12C je sasvim ok, meni lično i prijatna
  3. 4-7C hladno je, ali je vožnja rutinska i izdržljiva i na duge staze
  4. 2-4C baš, baš je hladno. I uz najbolju opremu, već preko 60kmh hladno je toliko da pauze moraš da praviš na max 45min-1h. Razlika je ogromna čim izađeš vež na 3C, ili čim npr grane sunce/stane vetar. Fizički osećaš taj 1C kao da je neko uključio grejalicu :)
  5. Ispod 2C vožnja je rizična i pravo mučenje. Ipak, moguće je voziti. Oprema mora da bude perfektna, grejači ručica i zaštita rukohvata obavezni, vezivanje jakne na pantalone takođe. Klizavo je, gume su već potpuno plastične (osim specijalizovanih skuter zimskih guma). Neprijatno iskustvo, samo kada mora. Ovo pričam za duže vožnje, kada po toj temp. moraš da prelaziš puno km. Veoma brzo se umaraš, stalno ti se piša, pauze na 30-45min max. Ako si početnik, a kapiram da jesi, nemoj da voziš u ovim uslovima.

 

Ovo sam već kačio negde po forumu, ali evo kako to izgleda (pri čemu ovo nije bilo preterano hladno, svakako je bilo iznad 0C):

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja vozim cele godine, radim kao kurir pa mi je skuter osnovno prevozno sredstvo,vozim i na minusu i po snegu, osnovna oprema je tucano urbano.. Zimi lanci :)

Prosle godine sam vozio Madisona, tesko mi je palio kad ode bas u minus, za ovu sam spremio malog kineza..

 

 

 

 

Svaka ti cast ali za mene bi ovo bila patnja i smucio bih mi se motociklizam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Skoro sam bio u Beču(hladno vreme) i tamo motora na ulicama kao ovde u sred sezone. :D

 

Tako da to kada me kao idiota gledaju dok sam na motoru na +10C napolje je problem našeg mentaliteta i oko toga se ne obazirem totalno, vozim sve dok nema mogućnosti za poledicu/maglu(Stavka br. četiri na Severianovoj listi),dobra oprema sve rešava.  :)

 

Samo bi pitao kada smo se već dotakli vožnje po hladnom vremenu,koliko motociklu to šteti ili ne pošto mi pokazivač iste stoji skoro uvek na minimumu sem baš ako ga ne njakam kroz gužvu stani-kreni? :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Draganici, Raška
  • Motocikl: BMW R 850 R

     U mladosti ne razmišljajući bez broj puta vozio po veeelikoj golomrazici. Januara *81-ve vozio HOREXA 400 REGINA sa improvizovanim lancima po Kopaoniku.

(te godine, na Kopaoniku, Slovenci pravili hotel BAČIŠTE i jedan od njih me nagovorio i pomogao u izradi lanaca).Naravno i pored najtoplije odeće bilo je hladno no mladost to "nije osećala"...taj HOREX sam prodao sa bočnom prikolicom u Zemun *83-će...voleo bih da znam dal je motor još živ, možda neko sa foruma zna za taj motor. 

   Pre 5-6 godina vozio sam KLR-a u lov, ( zapala me izdvojena ČEKA) tamo-vamo 50km u povratku na -18 mi je puko-samleo se puž na točku od kilometar sajle. Toliko se stegla tovatna mast . Nije mi bilo hladno, imao sam na sebi vojnu opremu za ekstremnu hladnoću.

       A sad na žalost nemam više "motor za zimu" a i godine su tu... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Fazer,Transalp...

Naravno,isto Moto deda mrazovi,par godina unazad,ne mogu se setiti tacno kada,temp je bila -2 ili -3,oko 25 km se vozao,navukao na sebe sve i svasta,i manje vise sve je bilo ok,samo sto kaze kolega ispred nista bez pin locka,vizir mi se maglio stalno <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: krusevac
  • Motocikl: gsx-r 750 к1

5 јануара, температура је била око нуле, блага узбрдица дуга 3км, идем петом брзином (50-60кмх) лагано додајем гас а гума врти, никад у тежим условима нисам возио.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Selidba jedne godine, kraj januara, oko -6C. Pantalone sa uloskom, jakna sa uloskom, cizme sa debelim carapama, potkapa... Trebalo 10ak km voziti, ja napravio 50km. Oprema odradila svoje, kad sam stigao na odrediste bio sam potpuno mokar koliko mi je toplo bilo, osim na rukama, rukavice pri 50kmh kao da ih nema uopste :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Minus 13, noć uoči Dedamrazijade 2008 :)

to beše prva dedamrazijada?

Ujutru oko 9h je bilo -6 ili -8.

Motor sam izgurao kroz sneg do prve očišćene ulice i ostavio ga da radi. Ja se vratio kući, bio znojav, presvukao se ugrajao se i opet otišao do motora.

motor je radio sve vreme upaljen na par stotina metara od kuće, nisam se plašio da ćeneko da ga ukrade :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Posto mi je motor primarno prevozno sredstvo kotrljamo se dokle god nema snega ili leda na svakodnevnoj marsuti,full oprema se podrazumeva. Sto bi moj sef rekao,nema hladnog vremena samo lose opreme  :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Ukucajte elefantentrefen,naj poseceniji zimski moto skup.Odrzava se u Nemačkoj,i ja planiram da ga posetim sad januara,ako ima jos neke budale,bilo bi super

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dok nisam imao auto i bio mlad deckic, vozio sam i na minusu i po snegu jer mi je motor bilo jdino prevozno sredstvo. Od opreme zimska jakna, rukavice, kapa i naocare za sunce da mi ne bi sneg ulazio u oci. Sad vrlo retko sedam na motor kad je ispod 10c, a prijatna voznja mi je od 15 navise. Pre par godina sam 31 decembra vozio od Paracina do Negotina i nazad, temperatura oko 5c. Imao sam dobru opremu i motor koji dobro stiti od vetra (africa twin sa povisenim vizirom) pa se nisam mnogo smrzao, jedino sake, ali je smaranje takva voznja kad vozis kao po jajima i oblacis se pola sata pre voznje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

@Aco, mislim da ti je sada nebitna temperatura po kojoj bi vozio, sto si vozio - vozio si :)

Prva bjb dedamrazijada i poseta Sremcici, znam da sam cistio sneg da bi mogao da isteram motor ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

 

 

 pošto mi pokazivač iste stoji skoro uvek na minimumu sem baš ako ga ne njakam kroz gužvu stani-kreni? :)

 

 

Verovatno ti je merac temperature smesten u hladnjaku a ne agregatu kao na nekim vozilima. Agregat se zagreje posle malo duzeg vremena i termo ventil samo po malo pusta da udje u agregat a voda u hladnjaku ostaje relativno hladnija nego u motoru. Ili to ili ti je termoventil crkao i zaglavljen na otvorenom u tom slucaju poseti majstora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Vozim cele godine i nije mi problem neki minus 2 - 3, tako je kako je i shodno tome se i obučem/obujem. Ipak su to kraće ture po gradu, do  20ak km, dakle pola sata do sat pa ni ne stignem da se smrznem.

 

Mnogo više mi je bilo hladno kada sam svojevremeno imao prilike da za kratko vreme (1 - 1,5h) sa temperature 35 - 36 (na oko 400 m nadmorske visine) naidjem na 4 - 5 stepeni ili manje na planinskom prevoju na oko 3200m. I uvek se zeznem, ne stajem da dodam još po neki komad odeće, sve kao očas posla  to prođe. Brrr.

 

Još jedna napomena: prošle godine pri kraju zime su mi crkli grejači ručica pa su mi se šake smrzavale sa zimskim rukavicama više nego što je hladno u kombinaciji ispravni grejači + obične rukavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

 Zima 83 - 84. sluzio vojsku u Kraljevu, instruktor na " A " kategoriji. Vozili pet dana u nedelji, desavalo se da pada sneg, pa ispred nas ide Fap sa raonikom da nam ocisti put , temperatura cesto debelo ispod nule ( ko jos meri temperaturu kad si u vojsci ) . 

Ista priča,samo dve godine kasnije...Dobro se sećam da je prvog aprila ošinuo sneg sa Goča(nije bio aprilili)tada nam je jedan instruktor nastradao,gušter je vozio na Beranovac,pali su u blizini mosta na Ibru,momak je povredio koleno i ostatak vojnog roka proveo na lečenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Gsx r1000 l1

Desilo mi se pre par godina da sam krenuo da kupim motor u februaru i kad sam krenuo bio suncan dan i oko 10 stepeni.dok sam ja pogledao motor,sredio papire i sve sto treba.taman krenuo kuci kad poce sneg.od koceljeve do novog sada sam vozio po snegu i nikad se nisam smrzao kao tada.a evropu sam prosao na motoru.zato sad cim dodje oktobar,novembar ostavim ga i ne pipam do proleca.uvek imam kvalitetnu opremu ali tad da mi nisu grejali na pumpi flasice sa vodom neznam kako bih stigao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

 Zima 83 - 84. sluzio vojsku u Kraljevu, instruktor na " A " kategoriji. Vozili pet dana u nedelji, desavalo se da pada sneg, pa ispred nas ide Fap sa raonikom da nam ocisti put , temperatura cesto debelo ispod nule ( ko jos meri temperaturu kad si u vojsci ) . 

Ista priča,samo dve godine kasnije...Dobro se sećam da je prvog aprila ošinuo sneg sa Goča(nije bio aprilili)tada nam je jedan instruktor nastradao,gušter je vozio na Beranovac,pali su u blizini mosta na Ibru,momak je povredio koleno i ostatak vojnog roka proveo na lečenju.

 

 

  Evo malo ilustracije iz tog doba :

post-3699-0-38973700-1480004679.png

post-3699-0-29271300-1480004734.png

  

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Najniza temperatura na kojoj sam vozio je -7 stepeni. Nekih 30 km sam presao i nije bilo bas prijatno iskustvo. Od opreme kozna jakna sa uloskom, 2 duksa, na nogama vojne dugacke gace i vojne pantalone sa zimskim uloskom. Na ruke zimske rukavice (ali bez grejaca rucica ni one ne pomazu). Podkapa i kaciga obavezni. Kros cizme do kolena i debele carape.

Ove jeseni/zime vec imam auto pa manje vozim motor ako je temperatura niza od 10 stepeni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

 Februara 2012... Temperatura je bila -23 oko 20h kada sam izasao da startujem transalpa sa inace losim akumulatorom (kupljen sa motorom polovan, a ja ga vec tad odvozao 3 sezone).. nesto smo se cimer i ja kladili (a danas mi je kum) tipa hoce li upaliti posle dve nedelje pod snegom... Naravno, nije mi bilo zao akumulatora jer sam znao da je vec na izdisaju, ali motor je upalio na trece kratko verglanje na drugi zub sto bi se reklo tek sto je uspeo malo da razbije gusto ulje. Naravno opkladu sam dobio, ali svakako obojca nismo mogli da verujemo... I reko sad kad sam ga vec upalio, ostavicu ga da se ugreje. I naravno kad se ugrejao, kao neko malo dete nisam imao mira da ga ne provozam :D Upalio grejace rucki, i napravio krug po gradu. Asfalt nije bio klizav to vece jer je jak mraz isusio asfalt pa je moglo lepo da se vozi. Bila je to kratka voznja od nekih 15 minuta, i ne secam se da mi je bilo nesto zima (polo jakna, pantalone, ispod pantalona samo pidzama kao duze gace, a gore samo majca kratkih rukava i dzemper tanji) Ali najvise pamtim od svega put od Apatina do Novog Sada, kada sam se vracai od tadasnje devojke, a danas supruge. Nije bio minus, temperatura je bila oko 0 i +1, ali tad su mi se noge smrzle ko nikad u zivotu, kada sam se vratio hodao sam kao po tudjem mesu. Ja bih rekao losa obuca, ali mislim da je najveci problem kada je hladno, ali velika vlaga u vazduhu, nije problem da se vozi kada je vazduh suv i kada je debeli minus, ali kada je tako oko 0 kao da vlaga probija odecu i jednostavno noge ne mogu da se ugreju, hladnoca kao kroz kosti da prolazi. Eto to je neko moje iskustvo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja