Jump to content

Moto Zajednica

Generalna restauracija MZ ETZ 125

Recommended Posts

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Prvo da se izvinim zbog otvaranja nove teme, pregledao sam dobar deo MZ sveta nasao dosta korisnih info, ali ne bas sve koje meni trebaju. Posto sam video da dosta ljudi ovde radi instalaciju prema ovoj prilozenoj semi odlucio sam i ja to da uradim, ali imam par nejasnoca :( . Nije mi jasno sta je ono malo sto sam zaokruzio crvenom bojom, i cemu to sluzi, kad sam danas rasturao kablove nisam to nigde nasao. Kako da znam da mi je diodna ploca ispravna? Za regler znam da radi dns kad sam skinuo akumulator odmah sam ga stavio na ispravljac, medjutim kazajlka na njemu se pomerila za svega 2-3 podeoka sto je pretpostavljam nista. Ako nekom nije da mi slika odakle ide sajla za brzinomer ucinio bi mi veliku uslugu, znam samo da ulazi u onu plastiku kod zadjeg lancanika, ali ne znam gde ide dalje. Interesuje me i kako da znam da mi je masina dobra, ja ne bih rekao da je losa jer motor kad je hladan pali na 3-4 kurblu, ekstra vuce(imam jos dva brata i sedali smo sva 3-jica na njega i on ide veoma lepo, oseca se da je pod teretom ali tek na nekoj vecoj uzrdici, i kad je na ravnom tek u 4. i 5. brzini). Razmisljao sam da stavim drugi karb jer ovaj nije bas sjajan, ali nzm koji bi bilo najbolje staviti. Zna li neko kako da udubljenja na rezervoaru, jer je sav vrljav(ko zna koliko je puta padano sa tog motora, uspeli su da odlome onaj zub dole koji ogranicava hog volana, pa vila bukvalno udara u rezrvoar, pa je i ona naapravila udubljenja sa obe strane. Jel bi mi mogao usput neko reci odnos lancika na njemu? Lanac se istegao sav, i povukao je i zube na lancaniku(iskrivo ih bukvalno), pa bih i to voleo da promenim. Zna li neko od kojeh drugog motora pase cilindar za prednju kocnicu(otac stalno smara sa tim, ja bih ipak voleo da mu kupim originalni)? E da procurila mi je i prednja vila, moze neko da mi pojasni kako se radi njen servis? Jos jednom se izvinjavam zbog otvaranja nove teme, i unapred hvala na pomoci :)

PS: Ne zamerite ako sam negde omanuo po koje slovo ili razmak :)

post-40651-0-23137300-1478449739.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

To što si zaokružio su prekidači stop svetla i sijalice za ler u menjaču,od menjača je srednji,sa plavom žicom.Prednji stop prekidač je na kočionoj pumpi na volanu,a zadnji je na ploči sa paknama na levoj strani zadnjeg točka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

jedino sam za automat znao sta je xD.ali ni prednji ni zadnji prekidac nisam nasao, a danas sam ga skoro celog rasturio, ostali motor, auspuh, karb na motoru, tockovi, vucni lanac i kablovi sto idu iz motora. Ali kazem ti stvarno nisam nigde nasao te prekidace :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

post-3699-0-71200800-1478460118.gifMozda ih i nemas, na zadnjem tocku, prekidac je unutra kod pakni ( parce lima ), a napolju je samo stopica na koju se kaci zica. Na ovoj slici je pod brojem 22 . Prekidac prednje kocnice je zavrnut u nosac rucice i na ovoj drugoj slici je pod brojem 12. u njega idu dve zice, a u zadnji tocak samo jedna .

post-3699-0-66249100-1478460225.gif

post-3699-0-27880200-1478460298.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Mozda ih i nemas, na zadnjem tocku, prekidac je unutra kod pakni ( parce lima ), a napolju je samo stopica na koju se kaci zica. Na ovoj slici je pod brojem 22 

  

  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

aha hvl. Na zadnjem tocku ja imam tamo kao pinjon i na jjega je zasrafljeno okce, vrvatno je to to. a znaco napred ako hocu da mi to lepo radi moram da kupim original rucku ili moze neka druga pa da prevezem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Prvo da ti se izvinim zbog moje greske. Mislio sam da se radi o ETZ -u 250, a tek sam sad video da je u pitanju ETZ 150.  Prekidaci stop svetla su za oba modela isti za prednju kocnicu, ali su razliciti za zadnju. Na tvom motoru taj prekidac se nalazi na ramu iza akomulatora ( sa zadnje strane ) , potezni je i poteze ga zicica sa oprugom koja se spusta dole do poluge zadnje kocnice ( ima kukica na poluzi iza auspuha - bukvalno treba da legnes pod motor da bi je video). Na taj prekidac se kace dve zice za struju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Iste su seme za oba modela, Kad je MZ napravio ETZ seriju, u pocetku su svi modeli ( 125, 150. 250 ) imali dobos kocnice na oba tocka, a kasnije su im napred stavili disk. Standardni ETZ 125/150 za istocno nemacko trziste je imao samo km sat, a modeli za izvoz su imali i obrtomer. Takon su i na novije ETZ 125,150 ( a mislim i na 251 ) stavili drugi prekidac za stop svetlo. Sve to su male izmene, evo nasao sam semu instalacije i za taj model. zaokruzio sam prekidac, gore je pored automata za zmigavce . 

 

 

        post-3699-0-52019700-1478513908.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

ma okej je to sve, ali mene zabrinjava sto ja te delove upste nisam nasao kad sam skidao instalaciju :( . Nije mi sad jasno sta je ono kockasto ispod akumulatora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 To sto nisi nasao delove je normalno, motor ti ima najmanje 26 godina, verovatno je promenio bar pet vlasnika koji su ga odrzavali kako je ko znao ( il nije znao uopste ), a obicno se to svodi na ono : " ma skini to, ne treba mu, verovatno tu spaja na masu pa pravi problem " .

 

  Ta mala crna kutija je elektronika - bila je serija sa elektronskim paljenjem ( bez platina ) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Moj ima platine. Sto ti kazes najverovatnije je tako i radjeno po principu skini to to ti ne treba, i sad cu ja nadrljati dok ga lepo sredim. Msm ja i kad sam njega video kad sam ga kupovao znao sam da ima ulaganja u njega, ali kad sam video kako on ide, tj kako vuce (taj covek koji mi ga je prodao zivi na nekoj planini pa me je vozao po nekim brdima) svideo mi se i zato sam ga i kupio. Posle dva dana sam se uclanio ovde u grupu, za svo ovo vreme sam se vozao bez nekih problema, ali cini mi se da ima malo vecu potrosnju nego sto bi trebalo, mada i curi benzin na carb. Jbg da li sam napravio pravi izbor sto sam kao svoj prvi motor kupio mz-a ne znam, ali ne kajem se(inace imam 16 god cisto da se zna). Sad sam lepo krenuo generalno da ga sredjujem, planiram ram da nosim na peskarenje(moj teca to radi :) ) pa otac i ja daga lepo ofarbamo. Gore sam lepo napisao sta me sve muci oko njega, pomoc mi je stigla trenutno jedino oko te instalacije, nadam se da ce uskoro stici pomoc i za ostale boljke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Davno sam vozio MZ ali pokušaću pomoći.Gorivo ne smije da curi iz karburatora,moraćeš ga skinuti rastaviti i pregledati. Očistiti ga i podesiti.Ima tutorijala dosta na internetu kako se to radi.Za testiranje dioda treba ti multimetar,prebaci preklopnik na njemu na onaj znak diode na uređaju pa testiraj diodu po diodu na ploči. Što se tiče sajle ona ide u taj plastični dio na zadnjem točku koji smo mi zvali "bakelit". Koliko se sjećam u njemu je pužni prenosnik koji vrti sajlu. Druga strana sajle u kilometar sat naravno. Eto koliko sam znao i mogao ovako laički sam objasnio.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Hvala pomoci ce mi sigurno. Razmisljao sam o opciji kupovine novog karba, ali nzm ni koji bih stavio, ovde na forumu sam procitao da je najbolje bingov, ali koji. A i karb novi je malo skup za moj dzep. A sto se sajle tice ako je to onaj deo sto stoji kao zastitnik lancanika njega nemam, a ali cu izgleda morati da ga kupim ako zelim da mi radi bezinomer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

post-3699-0-70992100-1478619715.gif

 

  11 ti je deo pinjona na lancaniku, - 3, 4 i 5 su ti delovi pinjona na bakelitu. Na broj 4 se kaci sajla za pogon brzinomera . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Kako se meni cini po ovome do sada tebi i tvom tati ce izgleda najpametnija stvar biti kupovina jos jednog ETZ-a za delove.Jer sve sto si do sada pomenuo da ti fali kosta poprilicno(kocni cilindar sa rucicom,bakelit a uz njega onda sigurno nemas ni gume lanca,puz km sata,karb,delove instalacije itd).A uz sve to cini se da vam nedostaje i znanja da sve to lepo sklopite i odradite,ako je za utehu vecinu stvari mozete lako nauciti ako ste voljni.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

hehe mozda si i u pravu. Taj cilindar ne kosta mnogo gledao sam na internetu, ali nisam gledao za taj bakelit. Sto se tice mog oca trudicu se da mu trazim minimalno pomoci, jer zeli sto vise mogu sam da popravim, namestim....sto se tice znanja, ne mogu da kazem da znam dosta, ali znam dobar deo stvari, a moj otac zna oko 80% stvari koje sam ovde naveo, jer je i on kad je bio kao ja imao motor(doduse apn), ali zelim da cujem i misljenja ljudi koji imaju dugogodisnje iskustvo sa mz-om, a slozices se samnom da to nije losa ideja ;) . Sto se tice delova instalacije, imam skoro sve sto mi treba, fali mi par kablova buksnica i okca koje sam ja bacio jer mi se cine da ne valjaju(upisao sam srednju tehnicar mehatronike, pa sam veoma solidno upoznat sa elektronikom i elektrotehnikom). inace struju sam raskupusao jer je negde pravio ili kratak spoj ili je vukao masu nisam siguran, a hocu i ram da farbam :) Inace motor kad je hladan pali na 5-6 kurblu a kad je topao pali na 1. a zaista extra vuce. vozio sam drugarovu nsr-ku, ne moze nista emzi sto se starta tice, mnogo bolje vue moj MZ, ali naravno posle nekih 200 metara bih video njeno dupe 

 

11 ti je deo pinjona na lancaniku, - 3, 4 i 5 su ti delovi pinjona na bakelitu. Na broj 4 se kaci sajla za pogon brzinomera . 

 

hvl za sliku. jel se delovi 3,4,5 dobijaju uz bakelit? imam deo 11 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

jbg, nmvz kupicu i njega naknadno nije bitno. a to sto kazes za pare, nekako sam siguran da je vecina vas bila barem nalik meni kad ste dobili svoj prvi motor, tj da napravite lepotana, bez obzira koliko ce vas to kostati ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Svi delovi se kupuju posebno. Takodje ne pokusavaj da deo puza koji je u bakelitu kupis od nekog drugog modela MZ-a jer nisu isti ( ima ih razlicite duzine, razliciti su zupcanici jer neki imaju zadnji tocak od 18, a neki od 16 coli ) - tako da ako stavis pogresan, velika je mogucnost da se puz unisti . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

jbg, nmvz kupicu i njega naknadno nije bitno. a to sto kazes za pare, nekako sam siguran da je vecina vas bila barem nalik meni kad ste dobili svoj prvi motor, tj da napravite lepotana, bez obzira koliko ce vas to kostati ;)

Razumem ja tebe 100%,zato sam ti i rekao da kupis drugi jer za ovo do sada sto si naveo treba ti oko 150e ako kupujes original delove za te pare kupis korektan primerak bez papira(koji ti i netrebaju jer imas tvoje) i uradis motorce kako treba a od ostatka delova prodajom mozes da izvuces koji dinar i da uplatis polaganje za A1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja