Jump to content

Moto Zajednica

TATRATATIRA-Visoke i Niske Tatre 2016.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nakon pokušaja da osmislim kuda na turu ove jeseni, odluka  je pala da idemo na Tatre, i Visoke i Niske. Malo sam istraživao ovo područje, ali nisam naišao ni na jedan putopis. Uglavnom je u pitanju tek po neka slika, bez razmetanja informacijama, najčešce tokom prolaska ka nekim drugim destinacijama. E baš te retke, ali lepe slike su bile ono malo što me je zaintrigiralo da se ovim regionom malo detaljnije pozabavim. I necu zažaliti, naprotiv.

Kako je već tokom prethodnih nedelja, ekipa pokazivala interesovanje da se ide „negde“ pocetkom septembra, tako smo odredli dan polaska i rutu. Grupa mala, ali odabrana: braća Nevoljice, Aleksa (BMW R 1200 GS) i Boban sa Minom (Yamaha MT09 Tracer), Hoze (Suzuki GSF 1250 N Bandit) i ja (Yamaha XT 1200 Z Super Tenere).

Na turu se krece u nedelju 11. Septembra, a zborno mesto je „Bikers“ klub u Beloj Crkvi, pošto svi osim mene dolaze iz pravca Beograda. Ruta je osmišljena tako da prema Slovackoj idemo preko Rumunije i malim delom Madjarske, kako bi izbegli da se vozimo madjarskom ravnicom u oba pravca. U Rumuniji je u planu poseta zamku „Korvin“, tek da ne bude dosadno.

Nalazimo se na zbornom mestu u dogovoreno vreme. Ja sam stigao malo brže od ostatka ekipe. Malo divanimo uz kaficu i rakijcu, pa na put.

 

20160911_100626.jpg

 
20160911_100656.jpg
 

Kroz Rumuniju smo se provozali Nacionalnim parkom „Semenik“. Put je krivudav i vodi kroz šumovite predele. Lepo je za voznju. Posle prvih kilometara, u Resiti na pumpi malo sabiramo prve utiske.

Do Hunedoare dolazimo dosta brzo. Na samom ulasku u grad prolazimo kroz naselje gde zatičemo desetine privatnih kuca, mini zamkova sa posebnom kičastom limenom ornamentikom na krovovima. Toliko sam se iznenadio prizorom da sam zaustavio motor i gledao širom otvorenih očiju, ne verujuci šta vidim. Od zatečenosti, nisam se setio ni da slikam.

 

 

https://goo.gl/maps/mBPvSmfMJfs

 

Zamak Korvin je lep, naročito onaj prvi utisak kada se prilazi je dosta upecatljiv. Unutrašnjost je delimično sačuvana, pa se može naslutiti kako je živela tadašnja vlastela. Malo obilaska, klopa u lokalnoj kafani i teraj dalje.

 

IMG_1486.jpg

 
IMG_1487.jpg
 
IMG_1488.jpg
 
IMG_1490.jpg
 
IMG_1492.jpg
 
IMG_1493.jpg
 
IMG_1494.jpg
 
IMG_1495.jpg
 
IMG_1497.jpg
 
IMG_1498.jpg
 
IMG_1499.jpg
 
IMG_1501.jpg
 
IMG_1507.jpg
 
IMG_1511.jpg
 
IMG_1515.jpg
 

Ipak je za danas predvidjena solidna kilometraza, oko 670km. Trebalo bi stici do grada Oradea, na madjarskoj granici, još nekih 200-ak kilometara. Nije delovalo kao neki problem, ali samo u početku. Od Deve, pa sve do kraja, čitav put se rekonstruise. Prvi deo puta je skoro završen, nedostaje samo košuljica, ali može da se vozi dosta brzo. Drugi deo je završen i izgleda perfektno, imao sam utisak da amortizeri ne rade koliko je idealno glatko. Ali toj sreći ubrzo dolazi kraj i početak nasih muka. Rekonstrukcija je toliko detaljna, da je na velikom delu puta jedna traka iskopana u dubini od sigurno jedan metar da bi se uradio tampon mlevenim kamenom, a saobraćaj se odvija jednom trakom uz propuštanje semaforima. Ostaci puta po kojima se vozi su u nezamislivo lošem stanju. U početku smo na semaforima čekali, ali kada smo videli da tih semafora ima na desetine, sigurno barem 30-ak, vozili smo bez zaustavljanja. U medjuvremenu je pao mrak, a put je uključivao uspon i silazak sa Bihor planine. Gomila serpentina sa šljunkom po putu, ostacima asfalta, rupama i kanalima, denivelacijama...prava nocna mora. Nisam bio siguran ni da ćemo stići gde smo pošli. Konačno, dosta kasno stižemo u Oradeu. Ovaj put od Deve do Oradee će biti fenomenalan za voznju motorom kada bude završen, ali po detaljnosti rekonstrukcije, ne verujem da će biti završen u naredne 2 godine. Uz malo muke nalazimo pristojan smeštaj sa parkingom za motore i doručkom za nas. Recepcionarka nam preporučuje restoran koji radi čitavu noc, pa do grada idemo taksijem. Danas nam nije više do vožnje motorom. Po neka pica i krigla, dve piva pre spavanja.

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Bravo, najzad ponovo tvoj putopis koji obećava da ćemo videti pravu avanturu. Što se tiče niskih i visokih Tatri, skoro je bio lep putopis kolege mrxfon.

Ajde Doktore cepaj dalje. :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

 

Nakon pokušaja da osmislim kuda na turu ove jeseni, odluka  je pala da idemo na Tatre, i Visoke i Niske. Malo sam istraživao ovo područje, ali nisam naišao ni na jedan putopis. 

 

 

Auu doktore, ne huli  :jok:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/104394-maxi-pohod-na-tatre/

 

Odlično si počeo putopis a znajući tvoje pisanije, ne sumLJam u nastavak  :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Postavljen dan nakon sto sam krenuo na turu... :)

 

Edit: mislio sam na mrxfon-ov putopis

Promenio član doktor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Da, nego nije mogao da mi posluzi kao inspiracija...ali moze za sledeci put, koga ce, ako je suditi po utiscima, sigurno biti!  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Novo jutro donosi polazak prema Tatrama.

 

IMG_1518.jpg

 

U planu je da kroz Madjarsku prodjemo sto brže, pa od Debrecena do Miskolca idemo autoputem. U nekom trenutku, Aleksa i Boban nas prestižu, verovatno da dobiju na vremenu kako bi sagoreli po cigar. Dok jurimo u najbržoj traci, vidimo ih kako nam mašu sa ulaska na pumpu. Medjutim, u srednjoj traci je kamion, bas uporedo sa nama i mi nastavljamo. Vec je u planu da se svrati na točenje goriva, ali nema pumpe. Kako se vozilo solidno brzo, u nekom trenutku vidim da nema Hozea. Razmišljam da je ostao bez goriva, ali idem na pumpu da se natočim pošto sam i ja na rezervi, pa da mu dostavim neku litru. Pumpa je odmah na završetku autoputa, čim se izadje prema Košicama. Dok sam na pumpi, vidim i Bobana kako prilazi pumpi, ali ne čujem motor. Njemu je gorivo nestalo bukvalno na petlji gde se isključuje sa autoputa i na inerciji je došao do pumpe. Stiže i Aleksa, a ja odlazim da odnesem gorivo. Hozeu je gorivo nestalo na 10-ak kilometara pre pumpe pa se čitava akcija brzo završava.

 

IMG_1519.jpg
 
IMG_1520.jpg
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Brzo dolazimo do Košica i odatle počinje vožnja zbog koje smo došli. Već prvih par zavoja daju naslutiti kako stoje stvari. Predeli dosta podsećaju na Alpe, ali samo na deo dok ima zelenila, npr. do nekih 1800mnv. 

 

IMG_1521.jpg
 
IMG_1522.jpg
 
IMG_1523.jpg

 

 

Uživamo u vožnji i lepom vremenu koje nas prati od samog početka. U početku smo euforični i vozimo bez stajanja, ali kako euforija popušta, treba napraviti pauzu. Samo još kafanu da nađemo, što i nije baš lako. U jednom seocetu vidimo neki pansion sa terasom , pa se isključujemo da napravimo pauzu. Kako je vreme ručku, kafe pauza se produžila i za ručak.

 

image.jpg

 
20160912_101151.jpg
 
IMG_1525.jpg
 
IMG_1526.jpg
 
IMG_1527.jpg
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Predeli kroz koje se prolazi su fenomanalni.

 

IMG_1528.jpg

 
IMG_1529.jpg
 
IMG_1530.jpg
 
IMG_1531.jpg
 
IMG_1532.jpg
 
IMG_1533.jpg
 
IMG_1534.jpg
 

Plan za prvo veče je bio da se noći u Banskoj Bistrici, ali pošto je Hoze imao kolege sa misije, koje nije video dugo, u Zvolenu koji je 20-ak kilometara južnije, odlučujemo da idemo tamo. Malo smo pogledali za smestaj, nema ga mnogo i to što ima je skupo. Odlučujemo da iznajmimo planinsku kuću, pored toga što je najpovoljnije, delovalo nam je i najzanimljivije. Kako sam našao kuću bez imalo lutanja i dalje mi nije jasno. U gradu smo nabavili šta treba za roštilj, pa smo veče proveli u prirodi, ispred kuće. Svi smo bili prezadovoljni izborom.

 

IMG_1535.jpg
 
IMG_1537.jpg
 
IMG_1538.jpg
 
IMG_1541.jpg
 
IMG_1544.jpg

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Samo napred, meni se svidjaju tatre, bio sam 2x uzastopno na skijanju a možda i ove godine odem.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Samo napred, meni se svidjaju tatre, bio sam 2x uzastopno na skijanju a možda i ove godine odem.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Posto sam teski zavisnik od skijanja i snowboarda...na kom skijalistu si bio? Slovaci su nam rekli da je najbolje skijaliste Jasna (Niske Tatre)...da nisi tu bio i ako jesi jel si bio sa severne ili juzne strane?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

 

Samo napred, meni se svidjaju tatre, bio sam 2x uzastopno na skijanju a možda i ove godine odem.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Posto sam teski zavisnik od skijanja i snowboarda...na kom skijalistu si bio? Slovaci su nam rekli da je najbolje skijaliste Jasna (Niske Tatre)...da nisi tu bio i ako jesi jel si bio sa severne ili juzne strane?

Bili smo u tatranskoj lomnici to su visoke tatri. Prošle godine je bilo skromno sa snegom ali tamo su uspeli odrzati tako da smo ipak svaki dan mogli da se skijamo.

Inače pored tatranske lomnice imaju jos 2 mesta takodje sa stazama a sve je relativno blizu. Ima mali vozić koji to sve povezuje.

 

Ako si tu u blizini ima i akvapark sa termalnim izvorom, nismo bili unutra ali smo dobili preporuku za to mesto, Besenova.

 

Obe godine smo imali apartman preko apllend resorta, koji smo oba puta bukirali preko bookinga ali kazu iz resorta ako budem dolazio ponovo da se javim njima direktno i da ce napraviti bolji cenu. Sto mi je prosto neverovatno jer smo prošle zime imali apartman za 4 osobe sa posebnom spavaćom sobom i platili smo za 7 iki 8 dana nekih 180eura. Inače i cene po restoranima su jako pristupačne.

Jedino se pazi policije, jako su netolerantni prema alkoholu i dosta su strogi.

 

Poz i srecno

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Prelepo sunčano jutro ispred kuće, kafica i doručak. U planu je da večeras stignemo u Zakopane, poznati ski centar u Poljskoj, sa severne strane Visokih Tatri. Samo put koji smo planirali ide okolo-naokolo, a uz to na putu nam je i jedan od 2 najlepsa zamka u Slovackoj - Orava.

 

IMG_1546.jpg

 
IMG_1547.jpg
 
IMG_1550.jpg
 
IMG_1552.jpg
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Prvi deo puta ide preko Banske Bistrice i odatle krece penjanje u planinu, dobrom magistralom i voznja je pravi uzitak. Na vrhu prevoja je ski centar Donovaly i sve izgleda veoma lepo i uredjeno. 

 

IMG_1553.jpg
 
IMG_1554.jpg
 
IMG_1555.jpg
 
IMG_1556.jpg

 

 

Vozimo se prema severu, malo vozimo obroncima Niskih, pa onda malo obroncima Visokih Tatri. Vec smo poceli da se divimo prisustvu drvene gradnje u citavom regionu. 

 

image.jpg

 
IMG_1557.jpg
 
IMG_1558.jpg
 
IMG_1559.jpg
 
IMG_1560.jpg
 
IMG_1561.jpg
 
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Dolazimo ispred Orava zamka i na info-ticket pultu saznajemo da je obilazak moguć samo sa vodičem. Postoji više varijanti obilaska, a prvi na redu za 15-ak minuta je kompletan obilazak svih delova zamka. Ostavljamo višak opreme na motoru i krećemo...ima da se ide uz brdo i uz stepenice do samog vrha. Zamak je vrlo zanimljiv kao i istorijat nastanka. Nalazi se na kamenoj steni i gradio se od vrha prema dnu, u nekoliko etapa tokom istorije. Malo je raskošnije opremljen od zamka iz Rumunije i dosta dobro je sačuvan. U početku se na najviši deo ulazilo samo merdevinama.

 

IMG_1562.jpg

 

image.jpg

 

 
 
IMG_1563.jpg
 
IMG_1564.jpg
 
IMG_1566.jpg
 
image.jpg
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Unutasnjost zamka je lepa i jedino je tura koja obilazi kompletan zamak prava stvar..ko bude u prilici da obilazi.

 

IMG_1570.jpg
 
IMG_1571.jpg
 
IMG_1572.jpg
 
IMG_1573.jpg
 
IMG_1574.jpg
 
IMG_1575.jpg
 
IMG_1576.jpg
 
IMG_1577.jpg
 
IMG_1579.jpg
 
IMG_1580.jpg
 
IMG_1581.jpg
 
IMG_1582.jpg
 
IMG_1583.jpg
 
IMG_1587.jpg
 
IMG_1590.jpg
 
IMG_1591.jpg
 
IMG_1592.jpg
 
IMG_1593.jpg
 
IMG_1594.jpg
 
IMG_1595.jpg
 
IMG_1596.jpg
 
IMG_1597.jpg
 
IMG_1599.jpg
 
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Dogovor je da kada krenemo, nadjemo neku kafanu za pauzu i rucak. Nije baš da ima kafana iza svake druge krivine. Uglavnom, na jednom prevoju, nailazimo na vrlo upečatljivu kafanu drvene gradnje. Toliko nam se dopalo da smo napravili malo dužu pauza za klopu i piće uz uživanje u popodnevnom suncu. Nije nam se polazilo odavde. Na ovom mestu sam probao specijalitet, čorbu od ovčijeg sira, koji mi je jedan od jačih utisaka sa putovanja. Inače, u Slovačkoj je ovčiji sir dosta popularan i na dosta mesta smo videli reklame za prodaju, a u ovoj kafani se sprema od namirnica koje se uzgajaju na njihovoj farmi i u sklopu objekta je i prodavnica domaćih proizvoda.

 

image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
IMG_1633.jpg
 
IMG_1634.jpg
 
IMG_1636.jpg
 
IMG_1637.jpg
 
IMG_1638.jpg
 
IMG_1639.jpg
 
IMG_1640.jpg
 
IMG_1641.jpg
 
IMG_1642.jpg
 
IMG_1643.jpg
 
IMG_1644.jpg
 
IMG_1645.jpg
 
IMG_1646.jpg
 
IMG_1647.jpg
 
IMG_1648.jpg
 
IMG_1649.jpg
 
IMG_1650.jpg
 
IMG_1651.jpg
 
IMG_1652.jpg
 
image.jpg
 

Ova "malo duža" pauza je dovela do toga da smo ubrzo docekali mrak, pa smo u Zakopane stigli kasno uvece. Svratili smo u kafanu na početku šetališta da rezervišemo smeštaj, pošto je nasumičan pokušaj traženja smeštaja propao. Taman dok smo popili po pivo, smestaj je rezervisan i idemo da se smestimo. 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Vidi se da ste uživali u putu, pa zato ste i pošli. Nego, kakvi su utisci u vezi motora, pogotova Yamahe. Početnu zajebanciju oko famoznog nestajanja goriva ste uspešno prevazišli. ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja