Jump to content

Moto Zajednica

razrada 2T motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: kraljevo
  • Motocikl: Bez motora

stavio sam na yamahu TZR 125 nov prox klip 56.65 cini mi se...ii sad kako da ga vozim neko vreme,cujem da nije pametno odma da se cepa,a ja to bas shvatio preozbiljno, 40 ne prelazim ahahha :D nzm kako je najbolje pa eto da pitam vas :) ii kad se menja ulje u menjacu , posle koliko km vozenih ? hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Pa vozikaj neko vreme tako laganica,nemoj zakivati pun gas,da se slegne lepo to sve u masini. Nemoras bas 40,al nemoras ni u blokadu

 

Ulje u menjacu zameni godisnje jednom i super

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Kao sto rece kolega, ne moras 40 ali vozi lagano. Ne znam koja je praksa za TZR ali na Piaggio BB skuteru je bilo pravilo da se lagano vozi nekih 500 km. Pri tom gledaj da ti smesa na karbu bude bogatija uljem i ne idi u visoke obrtaje NIKAKO da klip ne bi zalepio. Kada prodjes period razrade, nasteluj karb kako treba na kafenu svecicu u svim otklonima gasa i dotegni glavu na fabricki predvidjenu vrednost moment kljucem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Nije stvar toliko u brzini, već da ga ne cijepaš u obrtaje

Tacno, ne cepaj ga mnogo vise od pola gasa, max 2/3 i nemas frke, a i sa toliko gasa mozes postici vecu brzinu, dovoljnu za normalno kretanje u saobracaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Prvo jednom ili dvaput rad u mestu po 5 minuta a onda sledecih 100ak km do 5, 6k obrtaja, posle vec treba lagano da ga pustas u obrtaje (7-9k) i to npr u trecoj, cetvrtoj, petoj brzini. I da, tih prvih 100km volim da ga na svakih recimo pola sata ugasim i ostavim da se ohladi pa opet. Ako pravi sam mesavinu sipaj mu jos malo ulja u rezervoar (tipa pola deci na 5l) ili ako ti pravis mesavinu smesaj je malo jace :D Do 400, 500km ga ne tockiram, ne kvacilam i ne teram van puta. Posle toga smatram da je razradjen i onda samo gas :) Ne bi bilo lose da posle razrade spalis auspuh jer ce biti pun garezi od ulja i nesagorelog benzina, Dvotaktni motor voli da prilikom razrade menja obrtaje, znaci ne da ga vozis na konstantnom gasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Sr Mitrovica
  • Motocikl: Funduro

Interesantno pitanje, voleo bih da cujem od iskusnog mehanicara ili masinskog inzenjera sta se to tacno desava u masini sa novim delovima ?  Da li se tu desavaju neki hemijski procesi, da li mi iz fabrike dobijamo polu proizvode pa treba u masini da se dorade, ili ispita njihov kvalitet.

Molim samo iskusne mehanicare da se jave :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: kraljevo
  • Motocikl: Bez motora

tako sam sve uglavnom cuo i od majstora,a upravo i to bas za 500-1000km ,al sam preozbiljno shvatio to laganica hahaha ,lako cu da menjam to :D nego sto rece AcaKLR da voli da se menjaju obrtaji,to podrazumeva da ga malo vozim onoo na 4-5k obrtaja pa malo da ga cepam pa opet sve tako,jel si to mislio?? sam pravim mesavinu,juce sam skinuo pumpu... mesavina treba da bude 2% ali isto mi rece majstor da bi sad mogo malo da pojacam mesavinu ,dao mi primer na 2,5% dok je razrada ,sto znaci da na 5L benzina ide oko 125ml ulja ako ne gresim...posto je 2% standard tj na 5L benzina 100ml ulja :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Moze slobodno i 150ml ulja. Znaci da ne krenes u picarenje u obliznje selo i da ga 20km drzis na 6k obrata na 80, na to sam mislio :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

tako sam sve uglavnom cuo i od majstora,a upravo i to bas za 500-1000km ,al sam preozbiljno shvatio to laganica hahaha ,lako cu da menjam to :D nego sto rece AcaKLR da voli da se menjaju obrtaji,to podrazumeva da ga malo vozim onoo na 4-5k obrtaja pa malo da ga cepam pa opet sve tako,jel si to mislio?? sam pravim mesavinu,juce sam skinuo pumpu... mesavina treba da bude 2% ali isto mi rece majstor da bi sad mogo malo da pojacam mesavinu ,dao mi primer na 2,5% dok je razrada ,sto znaci da na 5L benzina ide oko 125ml ulja ako ne gresim...posto je 2% standard tj na 5L benzina 100ml ulja :)

Nikako mi nije jasno odakle vecini ovaj podatak o procentu ulja,valjda od motorne testere ili kosilice .Ali kako ovo nije ni kosilica ni testera  vec 2T masina koja ima pumpu tj. sama dodaje ulje pravi mesavinu od 2.5% na leru i malim obrtajima pa i do 5%  na punim obrtajima.Pa ti sad vidi sta postizes sa 2.5% ulja?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Sto se razrade 2T motora tice pozeljno je voziti  srednjim gasom uz manje dodavanje i oduzimanje gasa, na vreme saltovati i ne dozvoliti da se motor muci, jer mozes ga ubaciti u petu, drzati pola gasa i voziti 50 km/h sto ni malo nije dobro. Takodje kod 2T motora izbegavati dug rad na leru jer tada ima slabo podmazivanje. Za kocenje koristiti kocnicu, a ne oduzimanje gasa tj motorno kocenje jer je to za cvaju smrt i to ne samo u periodu razradjivanja, vec i kasnije. Sam period razradjivanja motora uopste podrazumeva izbegavanje svih vecih oscilacija pocev od opterecenja, temperature, broja obrtaja sto omogucava normalizaciju materijala novih delova bilo da su kovani, odliveni...samim tim se obezbedjuje poliranje tarucih delova i bolje naleganje na delove koji su vec radili, sto sve kasnije omogucava bolji rad i trajnost motora, inace nikakvih bitnih hemijskih procesa nema ! Sto se tice mesavine(kad sami pravite) savetujem upotrebu ulja za motorne testere, ali samo original STIHL, HUSQVARNA... jer omogucavaju dobro podmazivanje u sirokom diapazonu obrtaja(testera 2000-13000 rpm)imaju bezpepelne aditive i jos mnogo pozitivnih stvari ukljucujuci sinteticku osnovu, odlicno rastvaranje u bezolovnom benzinu. Sto se procenta ulja tice to propisuje proizvodjac ulja, a ne masine. To treba ispostovati, jer jaka mesavina je stetna koliko i slaba. Sve ovo govorim na osnovu 24 godine profi bavljenja ovim poslom, mozda ima i suprotnih misljenja, a ovo je moj dobronameran save. Pozdrav svim ucesnicima teme

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Mislim da je najbolje naci korisnicko uputstvo za motor koji imate, pa procitati sta je fabrika napisala po tom pitanju ( mi na balkanu smo poznati po tome da ta uputstva za upotrebu skoro niko ne cita ). Nekad davno kad sam kupio moj prvi moped ( Pony expres ), uz uputstvo sam dobio i jednu kesicu u kojoj je bila jedna dizna ( 62 ) . U uputstvu je pisalo da nakon perioda razradjivanja ( pisalo je sta, kako i koliko ) - treba skinuti karburator, skinuti vecu diznu ( 64 ), staviti ovu manju ( 62 ) i spustiti iglu u karburatoru za jedan zarez. 

  E, to sto je vazilo za Pony expres - ne mora da vazi za druge motore koji se brze okrecu, imaju pumpu za ulje, mozda ubrizgavanje. . .   Al mislim da je najbolja opcija potraziti fabricko uputstvo i videti sta tamo pise za razradjivanje novog motora, pa to primenuti i posle menjanja bitnih delova u motoru ili posle generalke . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Dobro zboris Lisice.Kaze vic ovako:Zsto Srbin cita uputstvo?Da bi video gde se zajebao.To sto si napisao a Pony-a u sustini vazi i za svaki 2T motor.Naveo sam sta kaze fabrika i koji su procenti ulja u benzinu kada motor sam dodaje ulje.Iza ovoga stojim ne 100% nego 1000000%,a to zna i svaki ozbiljan majstor koji radi  2T masine.A mora da zna taj podatak da bi mogao da podesi protok pumpe,zarad toga proizvodjaci motorcikala u servisnom uputstvu daju podatak koji je procenat i kako proveriti.Provera se vrsi tako sto se na odredjenom broju obrtaja za odredjeni vremenski period(najcesce 60 sekundi) izmeri koliko mililitara je pumpa izbacila,zatim se odradi provera na drugim zadatim obrtajima.U skladu za dobijenim rezultatima povecava se ili se smanji protok.Sto se ulja tice,postoje vec decenijama ulja za 2T motore koja su daleko kvalitetnija i vise odgovaraju motorciklima i skuterima nego ulja za poljoprivredne masine.Uz to ajd da dodam husqvarnino ulje je sinteticko samo ono sa oznakom XP za stihl mislim da ni oni sami vise neznaju koje je u flasici.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

svakako sa manje gasa nego sto si ga vozio uobicajeno i sa promenom obrtaja da bi karike pravilno nalegle i posle 5-6stotina km po starom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Sr Mitrovica
  • Motocikl: Funduro

Sto se razrade 2T motora tice pozeljno je voziti  srednjim gasom uz manje dodavanje i oduzimanje gasa, na vreme saltovati i ne dozvoliti da se motor muci, jer mozes ga ubaciti u petu, drzati pola gasa i voziti 50 km/h sto ni malo nije dobro. Takodje kod 2T motora izbegavati dug rad na leru jer tada ima slabo podmazivanje. Za kocenje koristiti kocnicu, a ne oduzimanje gasa tj motorno kocenje jer je to za cvaju smrt i to ne samo u periodu razradjivanja, vec i kasnije. Sam period razradjivanja motora uopste podrazumeva izbegavanje svih vecih oscilacija pocev od opterecenja, temperature, broja obrtaja sto omogucava normalizaciju materijala novih delova bilo da su kovani, odliveni...samim tim se obezbedjuje poliranje tarucih delova i bolje naleganje na delove koji su vec radili, sto sve kasnije omogucava bolji rad i trajnost motora, inace nikakvih bitnih hemijskih procesa nema ! Sto se tice mesavine(kad sami pravite) savetujem upotrebu ulja za motorne testere, ali samo original STIHL, HUSQVARNA... jer omogucavaju dobro podmazivanje u sirokom diapazonu obrtaja(testera 2000-13000 rpm)imaju bezpepelne aditive i jos mnogo pozitivnih stvari ukljucujuci sinteticku osnovu, odlicno rastvaranje u bezolovnom benzinu. Sto se procenta ulja tice to propisuje proizvodjac ulja, a ne masine. To treba ispostovati, jer jaka mesavina je stetna koliko i slaba. Sve ovo govorim na osnovu 24 godine profi bavljenja ovim poslom, mozda ima i suprotnih misljenja, a ovo je moj dobronameran save. Pozdrav svim ucesnicima teme

Hvala na odg. Miko :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

 

tako sam sve uglavnom cuo i od majstora,a upravo i to bas za 500-1000km ,al sam preozbiljno shvatio to laganica hahaha ,lako cu da menjam to :D nego sto rece AcaKLR da voli da se menjaju obrtaji,to podrazumeva da ga malo vozim onoo na 4-5k obrtaja pa malo da ga cepam pa opet sve tako,jel si to mislio?? sam pravim mesavinu,juce sam skinuo pumpu... mesavina treba da bude 2% ali isto mi rece majstor da bi sad mogo malo da pojacam mesavinu ,dao mi primer na 2,5% dok je razrada ,sto znaci da na 5L benzina ide oko 125ml ulja ako ne gresim...posto je 2% standard tj na 5L benzina 100ml ulja :)

Nikako mi nije jasno odakle vecini ovaj podatak o procentu ulja,valjda od motorne testere ili kosilice .Ali kako ovo nije ni kosilica ni testera  vec 2T masina koja ima pumpu tj. sama dodaje ulje pravi mesavinu od 2.5% na leru i malim obrtajima pa i do 5%  na punim obrtajima.Pa ti sad vidi sta postizes sa 2.5% ulja?

 

Ne znam odakle tebi podatak za 5%, jer je to apsolutno previse. Na prethodnom motoru sam sam pravio mesavinu od 2% (1dcl na 5l goriva) i nisam imao nikakvih problema. Motor koji sada vozim pravi sam slicnu mesavinu. Cuo sam od ljudi koji voze malo zesci off sa malo ozbiljnijim motorima da prave i manju mesavinu, tipa 1 - 1.5% ali sa kvalitetnim uljem (Motorex) i da nemaju nikakvih problema (bar tako kazu). Sa 5% ulja mislim da mi motor nikako ne bi radio jer bi se previse gusio i davio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Ne volim da se uplicem u ove teme jer rizikujem da mi neko kaze: "aaj gusteru ne tupi,sta ti znas" i bice verovatno u pravu.Ali iz mog skromnog iskustva sa motorom,kazem da se sa 5% ni ne gusi,ni ne davi,niti masti svecicu.Moj motoric sam pravi mesavinu,a dodato mu je i ulje u benzin,nekih,1.5% ili 2%.

Normalno se ponasa u voznji,nisam primetio ni da previse dimi,osim kad je hladan.Sipao sam mu Silcolene polu-sintetiku. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ne volim da se uplicem u ove teme jer rizikujem da mi neko kaze: "aaj gusteru ne tupi,sta ti znas" i bice verovatno u pravu.Ali iz mog skromnog iskustva sa motorom,kazem da se sa 5% ni ne gusi,ni ne davi,niti masti svecicu.Moj motoric sam pravi mesavinu,a dodato mu je i ulje u benzin,nekih,1.5% ili 2%.

Normalno se ponasa u voznji,nisam primetio ni da previse dimi,osim kad je hladan.Sipao sam mu Silcolene polu-sintetiku. 

Oseti se da ima puno ulja kad posle par minuta davljenja na nekim srednjim obrtajima probas da ga zavrnes. Samo taj prvi put, posle lepo radi :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

 

Ne volim da se uplicem u ove teme jer rizikujem da mi neko kaze: "aaj gusteru ne tupi,sta ti znas" i bice verovatno u pravu.Ali iz mog skromnog iskustva sa motorom,kazem da se sa 5% ni ne gusi,ni ne davi,niti masti svecicu.Moj motoric sam pravi mesavinu,a dodato mu je i ulje u benzin,nekih,1.5% ili 2%.

Normalno se ponasa u voznji,nisam primetio ni da previse dimi,osim kad je hladan.Sipao sam mu Silcolene polu-sintetiku. 

 

 

Od 5% ulja u mešavini motoru se ništa loše ne može desiti...

 

Sa 1% ili 1,5% ili čak 2% može da mu to bude zadnja vožnja pogotovo ako se ''zavrće'' u veće obrtaje...

 

Štagar sam ih otvorio sa ''uspravnom klipnjačom'' :staa2:  a obično su bila ovakva objašnjenja:

 

''zavrnuo sam ga do 00 samo da vidim koliko će da navuče...upališe se lampice,jel to struja nešto za*bala''?

 

''nisu imali ulja na pumpi pa sam nasuo ono što sam imao sa sobom,falilo mi je malčice al' ko velim do kuće će izdržati(500 m) pa ću da dospem...''

 

''čuo sam da ne valja sipati mnogo masnu mešavinu jer oće nešto da lupa u mašini,nasuo sam jednu bočicu ulja ali STIHL original na 10 litara međutim evo ga nešto zvecka :stabre: ...?'' 

 

Ne znam sto imate misljenje da ce sa 2% mesavine da zariba. Vec 5 godina vozim dvotaktne motore sto na putu sto van puta(znaci zavrtanje i retko ispot 6000 obrtaja) i sa 2% mesavinom (sinteticko ulje) nisam imao nikakvih problema. Isto tako cela ekipa vozi sa 2% mesavinom i nemaju nikakvih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: kraljevo
  • Motocikl: Bez motora

aah,imam jos jedan problem,trebalo bi da je sitan al dobroo...motor kad je hladan pali lepo,msm onoo,iz druge,trece,uglavnom da kazem lako pali...al zato kad se zagreje,kad ga malo vozim posle nece da upali muke zive imam,kurblaj i kurblaj ma ne vredi nista,jedva upali nekad nekad,tad lakse pali na gurku,al oce i to nekad da jebaci !!! svecica zamenjena,stavljena platinumska ma opet isti djavo...najverovatnije ga karburator zeza posto kad dam odjednom gas oce da se ugusi ,to u leru kad radi,u voznji nemam nikakvih problema,sve lepo ide,radi,vuce bas bas...interesuju me vasa misljenja sad..hvala unapred svima,i za ove prethodne odgovore :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja