Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS & Adv

Recommended Posts

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Lucky , sa srecom ga i vozim ( do sad , da kucnem na drvo )

ali se uskoro rastajemo , pa postiram slike da sebe odgovorim od prodaje ... al uzalud ( pa sad neki smajli ... )

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Kolege,

 

U potrazi sam za "Haynes BMW R1200GS (2004 - 2009)" ili bilo kakvog servisnog manuala za R1200GS 2009.

 

image.png.b41d1c949093ef74724e7647c6ff2ac2.png

 

 

Bio bih zahvalan, ukoliko je neko u posedu istog i da mu ne koristi više, da me obavesti.

Voljan sam da platim.

 

Imam video materijale, postoji mnogo resursa na netu, ali bih voleo da imam i service manual.

 

P.S. odgovara mi i  pdf izdanje


Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1560 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Nije dizao temperaturu rashladne tečnosti, sve je bilo apsolutno ok. Jedino što primetih je da za nijansu duže nego inače drži ventilator da radi (kada ga upali), i to obično tokom sporijih vožnji po zahtevnijim brdskim makadamskim putevima. Ok, bili su zaista vreli letnji dani, povećano opterećenje, al' ipak... 

 

A onda, vazdušnim kompresorom izduvasmo hladnjake... Sekunde su bile potrebne da oblak prašine ispuni garažu! Samo delić onoga što je izduvano iz oba hladnjaka se vidi na slikama. :/ Nakon svake vožnje u kojoj bi se motor ozbiljnije isprljao ili izlepio pobijenim insektima padalo je "puškiranje" u uslužnim perionicama. Uvek sam "puškirao" i hladnjake (sa veće distance naravno), ali to očigledno nije bilo dovoljno. 

 

Verujem da u mnogome utiču kako pređena kilometraža tako i uslovi u kojima se motocikl vozi i koristi (prašnjavi makadamski putevi, količina pokupljenih insekata...) ali ipak, nakon ovog iskustva moj topli savet je da se sa vremena na vreme vazduhom pod pritiskom preventivno izduvaju hladnjaci. :)

 

Radi se o R1200 GSA 2016.

 

20210805_190130.thumb.jpg.0f8bf1f987476b3546898f9cec361ad9.jpg

 

20210805_190138.thumb.jpg.dc57c93eb2a76cd7b156dba028c7e111.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Vyksa, Rusija
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 (Nastya)

Primljeno na znanje i stavljeno na popis radova nakon zimovanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6481 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 5.9.2021. at 20:35, yogibear je napisao:

"puškiranje" u uslužnim perionicama. Uvek sam "puškirao" i hladnjake (sa veće distance naravno)

 

Pranje perač pod pritiskom motorcikla nije dozvoljeno, ali se primenjuje, prvi ja, ali vrlo pažljivo, čovek je probio menžetnu kardanskog kućišta tako i prouzrokovao niz problema kasnije.

 

"Pranje na žeton", jeste zgodno rešenje i dostupno 24 časa, ali je rizično. Naime, efikasnost perionice se meri sa koliko žetona može da se skine prljavština, stoga se koriste vrlo jaka sredstva koja jednostavno previše nagrizaju podlogu. Kod farbanih površina  i gole plastike nije toliko kritično, mada se često sreću automobili kojima se ljuspa boja ili bude pobledela, branici posive, dok kod metala vrlo brzo počne degradacija, isprva se isposte, praškaju se i na kraju izbije korozija na svim pocinkovanim delovima, znači, na svim šrafovima, naročito niple žičanih točkova stradaju, aluminijum i legure, bilo gole bilo eloksirane, isto nisu imune, takođe nije ni svaki nerđajući čelik, prohrom, imun na agresivne hemije. Stoga, ako se već koristi ovakav način pranja, valja da se obilno ispere, a tu se najviše štedi, potom se motor ne osuši već onako mokar parkira, a hemija nastavi da grize li grize, znači, valja da se osuši, bilo kompresorom, bilo vožnjom.

 

Saće hladnjaka je osetljivo, nežno, krivi ga i puška, ali i jak pritisak vazduha sa usmerenom mlaznicom, tako da oprez, nije baš neophodno pri svakom pranju ga izlagati, već kad se ozbiljno zaprlja i kad se primeti da ventilator prečesto i duže počne da radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Pozdrav bimeri.imam gs12  iz 2006 i morao bi mjenjati kvacilo i one gumice kod kardana i spoja sa getribom.imam 162 tkm i pocelo mi kvacilo proklizavati.e sad citao sam da ima neka caka kad svlacis getribu da se moze nesto poremetit a nisam upoznat sta i kako to sprijeciti.zeli li mi netko to otkriti pa makar i na pm ako nece javno bio bi jako zahvalan.pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Pozdrav bimeri.imam gs12  iz 2006 i morao bi mjenjati kvacilo i one gumice kod kardana i spoja sa getribom.imam 162 tkm i pocelo mi kvacilo proklizavati.e sad citao sam da ima neka caka kad svlacis getribu da se moze nesto poremetit a nisam upoznat sta i kako to sprijeciti.zeli li mi netko to otkriti pa makar i na pm ako nece javno bio bi jako zahvalan.pozdrav.
Mislim da ovako izgleda kad svlačiš "getribu", nema tu šta da se zajebe, prosto je kao što sama slika govori
a10845a6bb10ae7423ea679d5396f806.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


  • Sviđa mi se 1
  • Haha 6
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6481 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, ronny je napisao:

Jednostavnije ne moze.haha

 

Ko sekrom na pola, kud će jednostavnije.:rat1:

 

Rano je da bi stradala lamela, doduše, zavisi u čijim rukama je bio motor, ipak proveri da nije masno na spoju menjača i agregata, takođe, dal radi ispravno hidraulika kvačila, može i ručica da udara u štitnik šake, sve su to razlozi za proklizavanje.

 

Pri manipulaciji sa menjačem, očas posla se neprimetno ošteti korpa kvačila pa posle bude loše šaltanje, zato se koristi par "centraža", a ne "majstorluk"

 

Posao je priličan, predložio bi da ne primenjuješ kraći postupak, gde se ceo zadnji kraj odvoji sa menjačem i točkom u komadu. Pre svlačenja kvačila, obeleži pozicije obaju ploča kao i samog nosača u odnosu na radilicu, jer teško da će ti iko reći pravilan sled za sklapanje posle. Šrafovi korpe se uzimaju novi kao i od nosača kvačila, mogu stari, koji su na istezanje, ponovo da se iskoriste ali je to već potupak za iskusnog. Valja da se zameni semering menjača na ulaznoj osovini, da li i na radilici, stvar je procene, za njega treba  i alat i znanje jer je takozvani "pre shape". Ploče kvačila sigurno nisu ravne i mogu se obraditi brušenjem, gornjoj mora da se jednako skine dosed, za kolko se skinula ploča. Verovatno će ploče imati naprsline ko suva zemljina kora, to nije od ikakvog značaja i zbog toga se ne odbacuju. Lamela se da remontovati, ali je problem što lameldžije neće to da spakuju da nema nimalo oscilacija po debljini i bez ekscentričnosti, nema gurtni u potrebnoj dimenziji pa moraju da se obrađuju i trimuju, a to nit oće nit zna svako da napravi. Veći problem je zazor između spojničke i lamele, fabrički ga ima već previše kod R1.2, pa kad se potroši ozubljenje, ne vredi ni nova lamela, ima na KP oglasima za korektnu cenu TRW. Takvo stanje čini šaltanje grubim i bučnim, često i sa vibrcijama. Na ovom klipu je ilustracija, na kraju je urađeno novo srce lamele i pasovano prema spojničkoj, razrada traje između 2 i 3.000km posle:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Puno ti hvala za info.motor sam kupio kad je imao 145hiljada a ja sam prosao jos 17. Imao je nekoliko gazdi tak da neznam kak je vozen.proklizava mi kad se vozimo udvoje i kad ga malo opteretim a kad se zagrije i vise.ove zime to mislim odraditi pa zasad skupljam info sta me sve ceka.mehanika mi nije strani pojam al uvjek imaju neke cake oko neceg takvog pa bolje biti informiran nego nesto slomiti.hvala jos jednom i kad zapne javim se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 94 postova

Zdravo drugari, ozbiljno sam zainteresovan za bmw r1200gs, 2007-2008god, planiram da uvezem iz CH. Hteo sam par informacija samo, koliko znaju da budu skupi kvarovi na ovom motoru? Znacajna je informacija, nije da ga kupujem poslednjim parama ali opet..

Hocu da znam sta moze otprilike koliko da kosta, a moze da bude potencijalni kvar.

Promenio član Darkoniii

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pažljivo prati, 565 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Futog
  • Motocikl: Husqvarna 701 enduro

Pozdrav drugari. Imam F800GS u momentu kupivine nije bilo para za model od 2007 1200 pa sam uzeo ovaj a i cisto da probam da vozim ovaj tip motocikla da vidim da li ce mi se svideti. I naravno posle par holjada km ukapiram da je to to. Skupilo se i nesto parica pa se sad ozbiljno razmislja o prelasku na 1200. Usput sam cuo i dosta stvari o ovom motoru i svakako mi je puno pomoglo. I odlucio sam da kad bi uzimao 1200 iz svih prica koje sam cuo da su se najbolje pokazali modeli od 2010 (pricam o vazdusari). Da imaju dve bregaste i da su se te masine pokazale kao “najbolje”. Interesuje me vase misljenje o tome i ako neko moze da mi objasni razlike izmedju adventure i obicnog modela. Da li je razlika samo u velicini rezervoara ili ima jos nekih bitnih. I interesuje me jos jedna stvar ESA. da li je to pojacana oprema ili je noviji modeli vec imaju kao standardnu opremu. Hvala unapred

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pažljivo prati, 565 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Futog
  • Motocikl: Husqvarna 701 enduro

Pozdrav drugari. Tražim neki aftermarket auspuh za adventure-a. Interesuje me vaše mišljenje šta bi najbolje leglo. Na oglasima ih baš i nema ima par za 2010-2012 godište al za ove sa jednom bregastom i ne. E sad nešto baš ne verujem da tu ima neke veze ali opet ajde da postavim i pitanje da li ima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Da li je neko stavio (i koju LED) sijalicu u far GS-a umesto H7 sijalice i da je zadovoljan kako baca svetlo - da nema mnogo rasipanja svetla?

 

Neko iskustvo iz prve ruke sa LED farovima sa Aliexpresa? 

 

ke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6481 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam ugrađivao nekoliko, par "mojih" je odmah ugradilo po izlasku na Aliju. Sija ko da je dan, ali je problem što nema podešavanja visine i teško se fiksira u donju poziciju, mora da se uradi adapter za to. Razlikuju se farovi od komada do komada, ali je sve manje više isto. Problem je što do lane nije poznato koje diode idu, a slabe vremenom, mada i to zavisi od prodavca, ili serije. Ima "moj" čovek koji zna daleko više od mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250
On 3/19/2023 at 9:56 AM, Mr. No said:

Da li je neko stavio (i koju LED) sijalicu u far GS-a umesto H7 sijalice i da je zadovoljan kako baca svetlo - da nema mnogo rasipanja svetla?

 

Neko iskustvo iz prve ruke sa LED farovima sa Aliexpresa? 

 

ke

@Bojan Budjevac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Na fabricki far jedino sto se isplati staviti su H7 night breaker 200% pojacane sijalice, sve ostalo je budzenje.

 

Ovaj far koji sam ja kupio je marke KEMI MOTO ima sve tri fabricke tacke kacenja (cak sam iskoristio fabricke nosace) i montira se dzek na dzek.

Sija odlicno u dnevnoj i nocnoj varijanti, ali sto se tice snopa svetla faricki halogeni far je najbolji.

 

729c381ce0dff549a841d0c97c8d2a58.jpg

Promenio član Bojan Budjevac
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Bihać
  • Motocikl: R1200 GS Model 2004

Pozdrav svima. Prije svega, želio bih se predstaviti. Zovem se Dinko i vlasnik sam BMW R1200 GS, model 2004.

Imam jedan problem sa svojim GS-om, koji bih želio podijeliti sa svima vama, a možda ako je netko imao isti problem, da podijeli sa mnom neke informacije. Na žalost živim u Bosni i Hercegovini i stvarno nemamo dovoljno dobrih mehaničara, samo jedan u cijeloj državi, a predaleko mi je.

 

Imam nekakav problem sa zveckanjem, ali ne sa zveckanjem kvačila. Ovakvu buku, kad se vozim, čujem iz središta motora, onako dublji ton. Kao da se 2 metala udaraju, ali samo i isključivo pri ubrzavanju. Kad lagano ubrzam, ne čujem ga. Kad guram gas u neutralnom položaju, ne čujem ga. Kad ubrzavam kroz stupnjeve prijenosa dok sam na centralnoj nogari, ni tu ne čujem ništa. Tijekom vožnje, zvuk kvrckanja je jači kada imam niži broj okretaja. Prvo sam mislio da bi to mogli biti leteći ležajevi na radilici. Ali kada sam razgovarao s jednim mehaničarom koji je dobar, ali nedovoljno dobar za BMW motore, rekao mi je da leteći ležajevi ne mogu biti problem, jer, kada se ležajevi počnu čuti i udarati, motor bi za kratko vrijeme bio mrtav u roku od nekoliko kilometara.

 

Vozim svoj GS s ovim zvukom preko 1000 kilometara. Dakle, mehaničar mi je rekao da je problem najvjerojatnije negdje u prijenosnom sustavu, između kvačila i kardana, ili u diferencijalu negdje.

 

Već sam obavio provjeru zazora ventila i sinkronizaciju leptira za gas. Promijenjeno ulje (20W-50), filter ulja i filter zraka.

Okret zadnjeg točka u brzini, kada je podignut na središnjem nosaču, je otprilike između 2-2,5 inča (5-6 Cm).

 

Uploadujem kratak video (24s), tamo se cuje kvrckanje kad se kreće.

 

Ako imate iskustva s ovim istim ili sličnim problemom, bio bih vam jako zahvalan ako biste ga podijelili sa mnom.

 

Hvala svima unaprijed.

 

Pozdrav iz Bosne.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Bihać
  • Motocikl: R1200 GS Model 2004

Pozdrav svima. Prije svega, želio bih se predstaviti. Zovem se Dinko i vlasnik sam BMW R1200 GS, model 2004.

Imam jedan problem sa svojim GS-om, koji bih želio podijeliti sa svima vama, a možda ako je netko imao isti problem, da podijeli sa mnom neke informacije. Na žalost živim u Bosni i Hercegovini i stvarno nemamo dovoljno dobrih mehaničara, samo jedan u cijeloj državi, a predaleko mi je.

 

Imam nekakav problem sa zveckanjem, ali ne sa zveckanjem kvačila. Ovakvu buku, kad se vozim, čujem iz središta motora, onako dublji ton. Kao da se 2 metala udaraju, ali samo i isključivo pri ubrzavanju. Kad lagano ubrzam, ne čujem ga. Kad guram gas u neutralnom položaju, ne čujem ga. Kad ubrzavam kroz stupnjeve prijenosa dok sam na centralnoj nogari, ni tu ne čujem ništa. Tijekom vožnje, zvuk kvrckanja je jači kada imam niži broj okretaja. Prvo sam mislio da bi to mogli biti leteći ležajevi na radilici. Ali kada sam razgovarao s jednim mehaničarom koji je dobar, ali nedovoljno dobar za BMW motore, rekao mi je da leteći ležajevi ne mogu biti problem, jer, kada se ležajevi počnu čuti i udarati, motor bi za kratko vrijeme bio mrtav u roku od nekoliko kilometara.

 

Vozim svoj GS s ovim zvukom preko 1000 kilometara. Dakle, mehaničar mi je rekao da je problem najvjerojatnije negdje u prijenosnom sustavu, između kvačila i kardana, ili u diferencijalu negdje.

 

Već sam obavio provjeru zazora ventila i sinkronizaciju leptira za gas. Promijenjeno ulje (20W-50), filter ulja i filter zraka.

Okret zadnjeg točka u brzini, kada je podignut na središnjem nosaču, je otprilike između 2-2,5 inča (5-6 Cm).

 

Uploadujem kratak video (24s), tamo se cuje kvrckanje kad se kreće.

 

Ako imate iskustva s ovim istim ili sličnim problemom, bio bih vam jako zahvalan ako biste ga podijelili sa mnom.

 

Hvala svima unaprijed.

 

Pozdrav iz Bosne.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Bihać
  • Motocikl: R1200 GS Model 2004

Pa ima nešto lufta, kad je u brzini, zadnji točak se pomjera izmedju 5-6 centimetara, ovisno u kojoj je brzini. Ako mislimo na isto. Najveći mi je problem što ja iskreno ne znam koliko je dobro ili loše, jer mi je ovo prvi GS, kojeg sam kupio prije 3 mjeseca i ne znam baš puno o njemu :(

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja