Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS & Adv

Recommended Posts

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 5 minuta, đunta je napisao:

Model 1.2 je izašao još 2004 godine i vrlo brzo su se javilo pucanje zadnjeg nosača točka i ulaza u plastični rezervoar. Falnga se pojavila gotovo odmah kao aftermarket deo kao i modifikacija u vidu prstena za rezervoar, opoziv posle tek 10 godina i to po hajci Američke Agencije, bilo je i internih servis biltena sa instrukcijama i alatom za sprečavanje pucanja. Da, opziv je besplatan i vrednosti je oko 850€ ako se menja i cela benzinska pumpa, što inače nije uopšte loše jer ima integrisan filter goriva koji nije predviđen za zamenu i nema ga kao razervnog dela iako ima proizvođačku šifru: MANN pravi uložak, a kao i svaki filter ne može da traje neograničeno večno kako fabrika navodi i naravno da može da dođe do smanjenja protočnosti i posledca. Nemam komentar.  

Ja se izvinjavam unapred, ali čini mi se da nije baš tako....

Pucanje zadnjeg nosača točka se javljalo zbog zatezanja točka bez kilo ključa več sa pneumatskim pištoljem, pa je sila koja je pretpisana za zatezanje točka (60Nm) bila uveliko prekoračena tako da je dolazilo do pucanja te flanšne gde se točak zateže.Koliko mi je poznato, nikome nije otpao zadnji točak, niti se ko povredio zbog toga.Isto tako nikome nije ta zadnja flanšna pucala, ako je koristio kilo ključ (uključujuči i mene i moje kolege koje su me slušale oko zatezanja zadnjeg točka). BMW to nije smatrao kao grešku u materialu ili konstrukciji (što je ako se mene pita potpuno u pravu), jer je lepo napisano kakvom se silom steže točak, zato su u početku te zamene naplačivali .Nije mi poznato da je iko napravio aftermarket flanšnu.  Pošto je tih slučajeva bilo sve više i više a malo je glupo nositi sa sobom kilo ključ kada ideš na putovanja da bi mogao pravilno zategnuti zadnji točak, u nekom momentu su se odlučili za tvornički opoziv i sve te flančne menjali sa čeličnim , pa ti zateži sada kamionom bato.Ista stvar kao sa Final Drive-om. Ako si motor vozio isključivo po asfaltu, FD je radio do besvesti. Ako si majmun kao ja  pa prekoračiš dozvoljenu nosivost za skoro 150 kila, pa uz to teraš po đombama i van asfalta ko da voziš zadnji put u životu, onda "ubiješ" dva FD za 60.000 kilometara.

I baš zbog takvih kao ja je dolazilo i do pucanja benzinskih pumpi u rezervoaru. Na gornjem delu gde dolazi priključakza gorivo su stavljali metalni prsten u smislu sprečavanja mikropukotina i eventuelnog pucanja priključka, a u rezervoaru su obično stavili gumeni deo, koji se ponašao kao amortizer benzijskoj pumpi ako si jurio preko vukojebina sa polupraznim rezervoarom. tada je pumpa mlataralo okolo za sve pare. Sve to je bilo sređeno u opozivu, a ako je pumpa več bila pukla, menjali su i to đabe bez naplate pumpe (ja sam lični primer, meni su menjali sve i to djabe)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da li je tako ili ne, nije ni bitno, uglavnom, pojačana falanga se kupovala kao bilo koji deo do opoziva. Opšte je poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu, ne samo pneumatskim pištoljem nego motkama i nogama, čudo neviđeno al je tako i to su projketni inženjeri trebali da imaju u vidu. Plus glupost da se uopšte uz taj model ne dobije ključ za točak, odnosno dva potpuno različita, a uz to propiše limitirana sila što povlači totalnu nepraktičnost posedovanja kilo ključa koji nije mini i zgodan za tovarenje na motor. Nije ni meni poznato da je iko izginuo zbog pucanja flanšne, al uprkos tome ja ne bi seo, mada provezem takve motore silom prilika. Dalje, FD ležajevi stradaju zbog opterećenja kao bilo koji ležaj, ni na točku ne traje kolko inače, al je takođe poznato da se i to prekomerno dešava bez akanja.  Uvek ima bolji ležaj i tačnije podešen pri sklapanju, kod starih serija retko koji je pravilno nategnut. I na kraju, turing RT i enduro GS su dva različito orjentisana motora i shodno tome se i kupuju, odnosno voze, jednako važi i za klembesenje benzinske pumpe, ne radi se o salonskim modelima, ne slažem se ni malo i vrlo sam kritičan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 5 sati, Velimlje2 je napisao:
Pre 7 sati, đunta je napisao:

ne slažem se ni malo i vrlo sam kritičan.

to je tacno !!

Pa ispada da nije, po reakcijama.

 

Pre 7 sati, bmw je napisao:

zato su u početku te zamene naplačivali ...  Pošto je tih slučajeva bilo sve više i više,u nekom momentu su se odlučili za tvornički opoziv

Taj "početak" je trajao ravno 10 godina, dok ih 2014 nije američka NASTA primorala na besplatnu zamenu, a njih bilo sramota da  pokriju samo USA tržište pa su se "otvorili" za ceo svet, a ko zna koliko ih je do tada plaćeno iz džepa. Isto je bilo sad sa štapovima za Vodenjaka, NASTA nije htela da čeka da im dođe iz stražnjice u glavu već im je jednostavno zabranila prodaju na njihovom tržištu dok se problem ne reši pa je morao da usledi belosvetski opoziv.

 

Pre 8 sati, bmw je napisao:

Ako si majmun...

Ja jesam ljubitelj BMW motorcikla, smatram da imaju niz superlativa itd., al nisam ćorav i neću da idealizujem majmunisanjem. Kupiš ADV se produženim hodom vešanja i povećanim rezervoarom radi duže autonomije, al ipak nemoj da ga voziš po neravnom putu i toči gorivo na svakih 50 kilometara, vozi prazne kofere, tj. samo sa klio ključem i dva alata za skidanje točkova pošto ih se nema gde ispod sedišta, ajd molim te, tolki @ nisam. 

 

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 10 sati, đunta je napisao:

Da li je tako ili ne, nije ni bitno, uglavnom, pojačana falanga se kupovala kao bilo koji deo do opoziva. Opšte je poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu, ne samo pneumatskim pištoljem nego motkama i nogama, čudo neviđeno al je tako i to su projketni inženjeri trebali da imaju u vidu. Plus glupost da se uopšte uz taj model ne dobije ključ za točak, odnosno dva potpuno različita, a uz to propiše limitirana sila što povlači totalnu nepraktičnost posedovanja kilo ključa koji nije mini i zgodan za tovarenje na motor. Nije ni meni poznato da je iko izginuo zbog pucanja flanšne, al uprkos tome ja ne bi seo, mada provezem takve motore silom prilika. Dalje, FD ležajevi stradaju zbog opterećenja kao bilo koji ležaj, ni na točku ne traje kolko inače, al je takođe poznato da se i to prekomerno dešava bez akanja.  Uvek ima bolji ležaj i tačnije podešen pri sklapanju, kod starih serija retko koji je pravilno nategnut. I na kraju, turing RT i enduro GS su dva različito orjentisana motora i shodno tome se i kupuju, odnosno voze, jednako važi i za klembesenje benzinske pumpe, ne radi se o salonskim modelima, ne slažem se ni malo i vrlo sam kritičan.

Druže, do 2013 godine uopšte nisi mogao kupiti pojačanu falangu, jer je nije bilo osim standardne aluminijumske.....nova falanga je čelična. Jel proizvođač kriv što se ne pridržavamo uputstva o stezanju zadnjeg točka jer je "opšte poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu"? Siguran si? Jer si takvim stavom naširoko "otvorio vrata" svim nazovi majstorima i opravdao njihov fušeraj jer je nešto "opšte poznato". U mehanici ili bilogde drugde postoje neka pravila,vrednosti koje se je potrebno pridržavati. Stav "opšte poznato" rezultira kvarovima, lomovima, u krajnjem slučaju tragedijom.

Slažem se da nije praktično,slažem se da su trebali to imati u vidu pri izradi takvog motora. Ali se ne mogu složiti da je to tvornička greška.

FD ležajevi su masovno stradali do pojave novog tipa FD u 2007 godini. Od tada pa nadalje je tih stvari procentualno jako malo (onih pre je bilo ocenjeno oko 15% slučajeva). Fabrika je to menjala bez pitanja,čak iako su stari tipovi bili dobri. Kao što sam napisao, lično sam satro 3 FD dok nisam rasteretio motor u propisana opterečenja. Eto od tada pa do danas više nikakvih problema. Ljudi misle da strada FD zbog stradanja velikog ležaja u FD, ali to je pogrešno. Kad je došlo do stradanja velikog ležaja u FD, tada je več uveliko stradao jedan drugi ležaj , koji je imao za posledicu stradanje velikog ležaja. I tu podešavanje nije imalo nikakve veze. To su otklonili sa novim tipom FD.

Meni su pumpu zamenili kod 130.000 kilometara (ako se ne varam) i to djabe.Iskreno, i da su mi je naplatili ne bih se ljutio, pošto znam šta je jadnik prošao sa mnom kroz sve te gudure, pod kakvim okolnostima i kakvim načinom vožnje. 90% vozača GS-ova nikad neče imati takve probleme, jer če se uvek držati asfalta, utabanih makadama, lepih puteva....ostali kome je GS radni stroj kojeg pretovaramo,gazimo kao ruska čizma i prolazimo tamo gde se krave pasu pod ručnom, nama je jasno da taj motor nije pravljen za takve stvari i znamo da če to koštati. Ali osečaj je fantastičan..... 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Pre 3 sati, đunta je napisao:
Pre 12 sati, bmw je napisao:

 Ako si majmun kao ja 

 

Ja jesam ljubitelj BMW motorcikla, smatram da imaju niz superlativa itd., al nisam ćorav i neću da idealizujem majmunisanjem. Kupiš ADV se produženim hodom vešanja i povećanim rezervoarom radi duže autonomije, al ipak nemoj da ga voziš po neravnom putu i toči gorivo na svakih 50 kilometara, vozi prazne kofere, tj. samo sa klio ključem i dva alata za skidanje točkova pošto ih se nema gde ispod sedišta, ajd molim te, tolki @ nisam.

 

Druže niko nije rekao da si ćorav.....ni ja ne idealizujem nijedan motor. Ali mi je isto tako jasno da GS nije pravljen za "Enduro romaniacs", niti ču ga voziti 150km/h po đombama puno opterečen jer se tada motor potpuno smiri (da imaš i takve likove kao moj komšija pa onda kuka jer najkasnije na dve godine menja FD i zadnj amortizer), več znam gde mu je mesto (bar približno). Budem li ipak prekoračio neke limite, onda mi je jasno da če možda doči do kvarova ili lomova.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@djunta,@bmw,samo jedna mala opaska,ako se ne varam srafovi zadnjeg tocka  GS-a su torx,samo magarac od majstora to steze pistoljem.;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, bmw je napisao:

Druže, do 2013 godine uopšte nisi mogao kupiti pojačanu falangu, jer je nije bilo osim standardne aluminijumske.....nova falanga je čelična. Jel proizvođač kriv što se ne pridržavamo uputstva o stezanju zadnjeg točka jer je "opšte poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu"? Siguran si? Jer si takvim stavom naširoko "otvorio vrata" svim nazovi majstorima i opravdao njihov fušeraj jer je nešto "opšte poznato". U mehanici ili bilogde drugde postoje neka pravila,vrednosti koje se je potrebno pridržavati. Stav "opšte poznato" rezultira kvarovima, lomovima, u krajnjem slučaju tragedijom.

Slažem se da nije praktično,slažem se da su trebali to imati u vidu pri izradi takvog motora. Ali se ne mogu složiti da je to tvornička greška.

FD ležajevi su masovno stradali do pojave novog tipa FD u 2007 godini. Od tada pa nadalje je tih stvari procentualno jako malo (onih pre je bilo ocenjeno oko 15% slučajeva). Fabrika je to menjala bez pitanja,čak iako su stari tipovi bili dobri. Kao što sam napisao, lično sam satro 3 FD dok nisam rasteretio motor u propisana opterečenja. Eto od tada pa do danas više nikakvih problema. Ljudi misle da strada FD zbog stradanja velikog ležaja u FD, ali to je pogrešno. Kad je došlo do stradanja velikog ležaja u FD, tada je več uveliko stradao jedan drugi ležaj , koji je imao za posledicu stradanje velikog ležaja. I tu podešavanje nije imalo nikakve veze. To su otklonili sa novim tipom FD.

Meni su pumpu zamenili kod 130.000 kilometara (ako se ne varam) i to djabe.Iskreno, i da su mi je naplatili ne bih se ljutio, pošto znam šta je jadnik prošao sa mnom kroz sve te gudure, pod kakvim okolnostima i kakvim načinom vožnje. 90% vozača GS-ova nikad neče imati takve probleme, jer če se uvek držati asfalta, utabanih makadama, lepih puteva....ostali kome je GS radni stroj kojeg pretovaramo,gazimo kao ruska čizma i prolazimo tamo gde se krave pasu pod ručnom, nama je jasno da taj motor nije pravljen za takve stvari i znamo da če to koštati. Ali osečaj je fantastičan..... 

 

Aha, znaci pljusnes povecu svotu novca za motor, ocekivanja su besprekorna do momenta kad se desi defekt sa zadnjom gumom.

Negde si u tri lepe, nadjes majstora vulkanizera, tad vadis (ako imas) literaturu da bi mogao videti na koliko se sta steze i vadis (opet ako imas) kilo kljuc ne bi li ti majstor stegao kao je propisano........ koliko je realno da vozaci GS-a ocekuju ovakav splet okolnosti i koliko je relano da to nije fabricka greska?

Misljenja sam da jeste fabricka greska, zamisli samo da pretegnes srafove na tocku automobila, da li sme doci do nekog pucanja (?), jedino sta se moze desiti je da te iste srafove ne mozes odviti bez poluge i to je to.

 

Ovo drugo ili ti ispod boldovano....nemam reci, svesno akati nesto za sta nije predvidjeno zarad fantasticnog osecaja....no coment, bahato mogu slobodno reci al koga to zanima.

Probaj nekog R-a u istim uslovima, mozda ti ugodjaj bude jos fantasticniji, ko ce ga znati.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre sat vremena, Satelis je napisao:

Aha, znaci pljusnes povecu svotu novca za motor, ocekivanja su besprekorna do momenta kad se desi defekt sa zadnjom gumom.

Negde si u tri lepe, nadjes majstora vulkanizera, tad vadis (ako imas) literaturu da bi mogao videti na koliko se sta steze i vadis (opet ako imas) kilo kljuc ne bi li ti majstor stegao kao je propisano........ koliko je realno da vozaci GS-a ocekuju ovakav splet okolnosti i koliko je relano da to nije fabricka greska?

Misljenja sam da jeste fabricka greska, zamisli samo da pretegnes srafove na tocku automobila, da li sme doci do nekog pucanja (?), jedino sta se moze desiti je da te iste srafove ne mozes odviti bez poluge i to je to.

 

Ovo drugo ili ti ispod boldovano....nemam reci, svesno akati nesto za sta nije predvidjeno zarad fantasticnog osecaja....no coment, bahato mogu slobodno reci al koga to zanima.

Probaj nekog R-a u istim uslovima, mozda ti ugodjaj bude jos fantasticniji, ko ce ga znati.

 

 

ovo prvo , pa da proizvodac tvog automobila napise u uputstvima kako nesto da uradis , a ti to ne uradis tako , cija je greska ??

 

a ovo drugo , zaista nemam reci , dokle vise ???

 

bahato ???? :stabre:

 

pa njegove su pare , moze da ga gurne niz Triglavsku severnu stenu , nije na tebi da njega nazivas bahatim !! 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jel si ti drveni advokat il šta, jel te pomenuo neko il sam imaš potrebu da guraš nos?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

imam neke ideje da moj motor survam niz neku liticu , pa da te preduhitrim , da ne ispadnem bahat ...

 

a tvom nosu je ovde mesto , jel da ? ovo je tema o mom motoru , neznam gde bi trebao da budem ??

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Nisam znao da je lično tvoja, gde si je kupio, koliko platio.....o čemu ti pričaš znaš li uopšte?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 28 minuta, Satelis je napisao:

Nisam znao da je lično tvoja, gde si je kupio, koliko platio.....o čemu ti pričaš znaš li uopšte?

koja je moja ??? o cemu ti to ?? o cemu ti pricas ??

 

pre 3 minuta, ivica744 je napisao:

Zar ti ne vozis 1150gs?

ne , nikad nisam vozio 1150 ... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

:lol3::lol3::lol3:

Apstinencija, bato, ostavlja posledice :lol3::lol3::lol3:

Sve ovo bi poništila dobra vožnja i dobro druženje. :givemebeer:

 

:lol::lol::lol:  

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 3 sati, Satelis je napisao:

Aha, znaci pljusnes povecu svotu novca za motor, ocekivanja su besprekorna do momenta kad se desi defekt sa zadnjom gumom.

Negde si u tri lepe, nadjes majstora vulkanizera, tad vadis (ako imas) literaturu da bi mogao videti na koliko se sta steze i vadis (opet ako imas) kilo kljuc ne bi li ti majstor stegao kao je propisano........ koliko je realno da vozaci GS-a ocekuju ovakav splet okolnosti i koliko je relano da to nije fabricka greska?

Misljenja sam da jeste fabricka greska, zamisli samo da pretegnes srafove na tocku automobila, da li sme doci do nekog pucanja (?), jedino sta se moze desiti je da te iste srafove ne mozes odviti bez poluge i to je to.

 

Ovo drugo ili ti ispod boldovano....nemam reci, svesno akati nesto za sta nije predvidjeno zarad fantasticnog osecaja....no coment, bahato mogu slobodno reci al koga to zanima.

Probaj nekog R-a u istim uslovima, mozda ti ugodjaj bude jos fantasticniji, ko ce ga znati.

 

@satelis....."mišljenja sam.....pretpostavljam....opšte poznato je.....itd.." su samo neke stvari koje dovode do zajeba, jer vidiš u uputstvu lepo piše na koliko se steže zadnji točak. Tačka. Nema tu više filozofije. Ako nam se to sviđa OK, ako ne onda ne, ali to nikako i ni u kojem slučaju ne može biti fabrička greška. I na top case-u je ograničena tako brzina kako i težina koliko smeš da ga puniš, ali eto vidiš "opšte poznato je da se trpa 10 puta veča težina od propisane i vozi i po 50% večoj brzini . Kad ti otkine kofer i neko zbog toga nastrada šta misliš ko je kriv u slučaju pretrpanosti? Jel misliš da bi palila ona domaća "pa ja sam mislio"? Jel misliš da bi se izvukao na foru "tvorničke greške"? Ljudi shvatite da do uvažavanja propisa za svu štetu i posledice je odgovoran proizvođač, a posle to ste odgovorni vi. U evropi zbog takvih stvari možeš dobiti ne samo naplatu celokupne štete koju je napravio tvoj homologisani kofer jer si ga pretovario.

 

Druže, ja sam kupio "svetu kravu" zbog toga da putujem, da doživim neke stvari. Ako to znači da ču na putu od 6-7 hiljada kilometara motor "akati" 1-2-3 hiljade kilometara jer ču prolaziti kroz kozje staze,kamenjar itd...,onda sam bahat. Ali to sam spreman platiti, znam koliko to košta i koliko vredi takav doživljaj. Sa R-om neču probavati, jer več imamo jednog takvog BAHATOG , a za dva nema mesta na ovoj planeti.....:P

A kako bi nazvao one koji kupuju motor od 20.000 eura, odvoze s njim 10.000 kilometara za dve-tri godine,dođu na motosusret i ispucaju salve vatre kroz auspuh, a na kraju ga prodaju  za pola cene? Kako bi nazvao takvo ponašanje?

Pretezanje šrafova na točku može rezultirati otkidanjem točka u krivini, jer se šraf može istegnuti do točke pucanja.....

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 15 minuta, bmw je napisao:

Pretezanje šrafova na točku može rezultirati otkidanjem točka u krivini, jer se šraf može istegnuti do točke pucanja.....

 

Da jos jednom ponovim,onaj koji toliko pretegne sraf ne treba ni da radi taj posao

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 4 sati, ivica744 je napisao:

@djunta,@bmw,samo jedna mala opaska,ako se ne varam srafovi zadnjeg tocka  GS-a su torx,samo magarac od majstora to steze pistoljem.;)

Druže, ne varaš se .....ali isto tako bi se iznenadio kad bi video koliko "magaraca" od majstora to steže pištoljem, jer je jednostavnije staviti torx gedoru na pištolj pa udri , nego sve to lepo prvo približiti, pa izvesti inicijalno unaskrsno stezanje, pa onda finalno stezanje na 60Nm. Ili još bolja varijanta kad ti stavi torx gedoru na štanglu, pa hoče da zategne "koliko ide" ili "koliko može".  Izuzetno veliki deo (po mojoj oceni preko 90%) za pucanje tih flanšna nose odgovornost vulkanizeri ,  a ne mehaničari ili kučni majstori.

Eto ti kratke pričice iz komšiluka.....na 500 metara od mene imam vulkanizera, koji je strašan za promenu guma na kolima. Jednom sam bio kod njega da se raspitam za one "crve" za krpljenje guma, pošto sam od dosta ljuči čuo da ti "crvi" iz Luis-a ne valjaju, pa rekoh ajde da vidim ima li kakvih drugih,sigurnijih....dok sam sa njegovom ženom pretraživao kataloge u kancelariji, došao je jedan dečko sa GS-om na promenu zadnje gume. I onako ja blejim u te kataloge kad čujem pištolj kako radi tktktktktkt.....frrrrrrrrr. I onda salva psovki. Ulazi majstor u kancelariju,psuje i traži telefon da nazove sina. Dok pretražujem slušam razgovor kako traži od sina odmah da mu vrati unior torx gedoru, jer je slomio kinesku torx gedoru na GS_u. Na moju primedbu da se zadnji točak steže na kilo ključ na tačno određenu kilažu "popio" sam otrovan pogled i komenta "da to on kao stari majstor zna koliko se steže".Lepo sam se izvinuo, vratio kataloge i otišao kuči. .....posle par meseci odem kod njega na zamenu guma na autu i on se mene seti i moje primedbe oko stezanja. Dok mi je njegov radnik radio promenu, on je otišao negde pozadi i vrača se sa torx gedorom (i to onom udarnom za pištolj) jednog poznetog proizvođača i pokazuje mi kako je odvalio debele pared ali ova torx gedora nema šanse da pukne.

Eto toliko o vulkanizerima.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 4 sati, bmw je napisao:

Druže, do 2013 godine uopšte nisi mogao kupiti pojačanu falangu

Nije iz vugla neg iz gugla:

 

FLANGA.png.56f0b87e71f6d1667de6ca5fc3b8ee70.png

5a9812ee9666c_FLANGA3.png.6b4a4b0ef59e88d2143d0126e2e80676.png

 

Pre 3 sati, ivica744 je napisao:

srafovi zadnjeg tocka  GS-a su torx,samo magarac od majstora to steze pistoljem.;)

Da, torex, ja koristim račvu od gedore.

 

Pre 4 sati, bmw je napisao:

Jel proizvođač kriv što se ne pridržavamo uputstva o stezanju zadnjeg točka jer je "opšte poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu"? Siguran si? Jer si takvim stavom naširoko "otvorio vrata" svim nazovi majstorima i opravdao njihov fušeraj jer je nešto "opšte poznato". U mehanici ili bilogde drugde postoje neka pravila,vrednosti koje se je potrebno pridržavati. Stav "opšte poznato" rezultira kvarovima, lomovima, u krajnjem slučaju tragedijom.

Da, pretežu se samo tako bojeći se da se ne odvrnu, uzmu ljudi onaj dupli T ključ pa stegnu sa dve ruke a onda još nogom nagaze, Ivica  sigurno može više da posvedoči sa čim se susreće. Proletos sam odvijao prednji točak, morao sam da uzmem polugu sa krakom od preko pola metra, a tu osovina ima osiguravajući šraf, a mahom i zadnji uvek odvijam polugom zbog pretegnutosti. I to je opšte poznato al iznošenje činjenice nije poziv već naprotiv, ustalom, generalno kroz sve moje postove nedvosmislno stoji upozorenje da se ne dira ono što se ne zna ma kako prosto izgledalo, a veruj mi da ni stezanje točka mnogi ne umeju pravilno da stegnu a da ne pretegnu. 

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:
  Pre 16 sati, bmw je napisao:

 Ako si majmun kao ja 

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:

Druže niko nije rekao da si ćorav

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:

tolki @ nisam

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:

Jel proizvođač kriv što se ne pridržavamo uputstva o stezanju zadnjeg točka jer je "opšte poznato da se točkovi pretežu na bilo čemu

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:

Slažem se da nije praktično,slažem se da su trebali to imati u vidu pri izradi takvog motora. Ali se ne mogu složiti da je to tvornička greška.

Skidanje i nameštanje točka ne podpada pod radnje koje zahtevaju neku veštinu već na nužna činjenja pre svega iz bezbedonosnih razloga i pri projektovanju sklopa je to primarno a to je prekršeno. Da li su majmuni, kojima je pucala flanga, da li su oni koji su primorali fabriku na opoziv, da li je BMW  priznanjenm fabričke greške, što opziv i jeste, ja to ne znam, al svalti  na ovoliki broj kupaca je da se ne komentariše:

 

5a981cbd597cc_FLANGA2.png.10c70fd497ecc6d9f0a4aaae5cc6b2ec.png

 

Pre 5 sati, bmw je napisao:

Ali osečaj je fantastičan..... 

https://www.dropbox.com/s/6x26ux0j24npk0t/Video 29-07-2016%2C 19 58 25.mov?dl=0

 

5a981d8c16078_Photo29-07-2016215238.thumb.jpg.ee5df2eb8f3cd8a914d8d150cb5eb352.jpg

 

BMW jeste ekstremno netolerantan, što je sajedne strane potpuno u redu, al sa druge, životne strane, to je pogrešno i pogubno bar u elemntarnim stvarima kao montaža točka ili sijalice fara. U manualu, na papiru, može sve jer trpi, al u praksi to ne može. Ako su projektovali isključivo i preslabo nepobitno, onda su bili obavezni da uz motor daju osnovni alat što bi u ovom slučaju bio i kilo ključ, a ne očikavati da će svih 367.000 opozvanih da ga kupe i da nauče kako se pravilno rukuje njime, nema svako predstavu i osećaj koliko tih 60Nm jeste i pod kojim uslovom, čak i sa moment ključem se debelo maši i otkida  ako sklop nije podrazumevano spremljen, što na drumu ni nije moguće ostvariti prilikom defekta, a to nigde ne stoji u uputsvima. Zato postoji bezbedonsni faktor ili koeficijent prekoračenja koji pokriva anomalije, što se nikad nije odlomio točak na predhodnim serijama. 

 

Ovo sve jeste primer da se ne treba igrati i pristupati olako bez obzira ko je i zašto kriv, ne praviti se gluv i slep idealizujući i oslanjati na sreću po sistemu, "valjda neće". Ja inače odmah sečem razgovor na ovu temu, omirišem agregat i pogledam glavčinu da nije tog časa u maleru, i "komanda" na levo krug pravac servisa za opoziv, uz izričitu napomenu da motor nije bezbedan za vožnju.

 

Znam da mnogima ne prija sve ovo, al tako kako je, ipak molim izvinjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

pre 14 minuta, ivica744 je napisao:
pre 29 minuta, bmw je napisao:

 

Pretezanje šrafova na točku može rezultirati otkidanjem točka u krivini, jer se šraf može istegnuti do točke pucanja.....

 

 

Da jos jednom ponovim,onaj koji toliko pretegne sraf ne treba ni da radi taj posao

Bit ču kratak....onaj koji radi bez kilo ključa ne bi trebao da radi taj posao. Može odvrtanje, može čak i inicijalno zavrtanje, ali krajnje stezanje mora biti na kilo ključ.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

@bmw

 

Vezano za pretezanje/pucanje...... ajd zamisli sledece:

Ti (bmw, izvini ne znam ti ime) si fabrika motora, ja sam musterija koja je kupila od tebe motor. Izmedju ostalog, ukazes mi na mogucu gresku zadnjeg tocka ako uradim drugacije nego sto je propisano......ok slazem se u potpunosti ali

 

Sednemo zajedno oboje, drzimo deo u ruci i pitamo se zasto je taj deo napravljen od te i te legure, zasto nije napravljen od celika?

Problema ne bi bilo jer nema razloga da ne bude tako, ti kao fabrika zadovoljan jer je time resen sopsveni potencijalni problem, ja kao musterija jos zadovoljniji jer ne moram da nosim sa sobom ili pamtim sta mi pise u uputsvu za tocak i da gledam dal tamo neki vulkanizer ima moment kljuc kako bi to bilo odradjeno bez posledica............ko je u tom slucaju kriv, fabrika ili kupac?

 

Sve sto fabrika napise a ti kao korisnik primetis da tu ima nedostataka, da je moglo drugacije, bolje, postoji sigurnije resenje...... po mom misljenju, fabrika je kriva. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 9 minuta, đunta je napisao:

Nije iz vugla neg iz gugla:

 

FLANGA.png.56f0b87e71f6d1667de6ca5fc3b8ee70.png

5a9812ee9666c_FLANGA3.png.6b4a4b0ef59e88d2143d0126e2e80676.png

 

Da, torex, ja koristim račvu od gedore.

druže, gugl svašta zna, ali jedno ne zna..... a to da da su na slici stari modeli iz aluminijuma. Zamenski deo koji je obuhvačao opoziv je iz željeza, ne aluminijuma.A te čelične flanške su se proizvodile tek od 2013 godine pa nadalje.

 

pre 16 minuta, đunta je napisao:

Da, pretežu se samo tako bojeći se da se ne odvrnu, uzmu ljudi onaj dupli T ključ pa stegnu sa dve ruke a onda još nogom nagaze, Ivica  sigurno može više da posvedoči sa čim se susreće. Proletos sam odvijao prednji točak, morao sam da uzmem polugu sa krakom od preko pola metra, a tu osovina ima osiguravajući šraf, a mahom i zadnji uvek odvijam polugom zbog pretegnutosti. I to je opšte poznato al iznošenje činjenice nije poziv već naprotiv, ustalom, generalno kroz sve moje postove nedvosmislno stoji upozorenje da se ne dira ono što se ne zna ma kako prosto izgledalo, a veruj mi da ni stezanje točka mnogi ne umeju pravilno da stegnu a da ne pretegnu.

Druže, potpuno ti verujem , jer su i moja iskustva sa raznoraznim "majstorima" ili korisnicima ista. Ti si uspeo da rešiš točak sa polugom od pola metra, meni je trebalo skoro sat vremena zagrevanja dolnjeg dela sa "toplotnim fenom" (ili pištoljem na vruč zrak), polugom od pola metra i macolom od kilo. Kreten je naime namazao osovinu crvenim loktajtom i sve lepo stegnuo ko konjina. Na pitanje zašto je to tako uradio odnosno ko mu je to rekao da tako uradi  dobio sam kontra pitanje "zar nije bolje da je namazano da se ne bi otšarafilo?" .hteo sam da mu predložim da sledeči put uzme crni ili zeleni loktajt jer eto, ovog sam uspeo da otšarafim. Ali sam se ujeo za jezik, jer kolika budala je , to bi i napravio i onda bi ja bio kriv što sam mu to rekao.

 

pre 33 minuta, đunta je napisao:

Ako su projektovali isključivo i preslabo nepobitno, onda su bili obavezni da uz motor daju osnovni alat što bi u ovom slučaju bio i kilo ključ, a ne očikavati da će svih 367.000 opozvanih da ga kupe i da nauče kako se pravilno rukuje njime, nema svako predstavu i osećaj koliko tih 60Nm jeste i pod kojim uslovom, čak i sa moment ključem se debelo maši i otkida  ako sklop nije podrazumevano spremljen, što na drumu ni nije moguće ostvariti prilikom defekta, a to nigde ne stoji u uputsvima. Zato postoji bezbedonsni faktor ili koeficijent prekoračenja koji pokriva anomalije, što se nikad nije odlomio točak na predhodnim serijama.

Druže, švaba je to pametno projektovao.....u osnovnom alatu si dobio komplet za krplenje gume BEZ skidanja točka i to od proizvođaća REMA ili TIP-TOP. Švaba ne deli mišljenje da zamena gume  spada u elementarne osnovne "nema-potrebe-po-znanju-i-iskustvu" radnje, zato ako ti se probuši guma-zovi AMS ili krpi sa "crvičima". Ako ti se istroši guma-idi kod vulkanizera da ti je zameni i zategne na kilo ključ. Tačka. Nema tu filozofije.

 

pre 44 minuta, đunta je napisao:

Lepo gori, ali koji je razlog? I ne "duvanim" varijantu da gori zbog pucanja cevke za benzin ili slično.....pre bih rekao spoj na instalaciji......

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja