Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS & Adv

Recommended Posts

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, Honda CBX 1000 BIG SIX

Ne kapiram nov pravilnik registracije. Roll barovi ne moze, Givi, Hepco Beker, Kapa i itd. su atestirani i homologovani, ne bi mogli da prodaju svoj brend u Evropi da nemaju homologaciju, ali mi u Srbiji moramo sad da budemo ispred Evrope. Isto vazi za BMW GSA roll barovi gornji mora da se skinu. Nista ja vise ne razumem.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, Honda CBX 1000 BIG SIX

Izvinjavam se malo sam omasio temu vezano za tehnicki, vidi m da je tema BMW R1200GS i ADV. Ovako vozim BMW R1100GS, servisiram motore pretezno BMW do vodenog hladjenja ili LC, dosta raznih iskustava ima sa BMW motociklima, ali moje iskustvo je ne adekvatno odrzavanje motocikla i ne strucan pristup istom.

Moj BMW R1100GS evo vec 100.000km, bez problema, jedini kvar mi je bio sa hallsenzorima, Lamelu sam zamenio na 80.000km, diferencijal samo otvorio oprao i zamenio semering, nije procureo ali preventive radi. E sad kod 1200 modela vazdusno hladjenje stariji modeli do 2007.god, kazu ne menja se ulje u diferencijalu, greska. Ulje zameniti prilikom svakog servisa tj.zamene ulja u motoru, kako kod novijih modela koji imaju sraf za ispust ulja tako i kod starijih otkaciti diferencijal i iscediti ulje i nutove doobro podmazati kako na kardanu tako i na krstu kardana. Najveca tegoba je servis diferencijala i zamena svih lezajeva i semeringa, to je vec posao dosta zahtevan i dosta precizan kod 1200 modela.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
38 minutes ago, Rauš said:

Ne kapiram nov pravilnik registracije. Roll barovi ne moze,

Roll barove za policijske motocikle radio Seba, kako li oni kubure sa tehnickim:)

Image may contain: motorcycle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
10 hours ago, Rauš said:

Ne kapiram nov pravilnik registracije. Roll barovi ne moze, Givi, Hepco Beker, Kapa i itd. su atestirani i homologovani, ne bi mogli da prodaju svoj brend u Evropi da nemaju homologaciju, ali mi u Srbiji moramo sad da budemo ispred Evrope. Isto vazi za BMW GSA roll barovi gornji mora da se skinu. Nista ja vise ne razumem.....

Svratio kod Dzemsa na tehnicki i ko na djavola tamo inspekcija,sve sam ih ovo pitao ali nemaju precizan odgovor i dalje.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
On 5.4.2019. at 9:56, doktor je napisao:

Jel zna neko kako da se homologirana oprema, atestira i upise (tamo negde gde treba...u neku bazu, saobracajnu ili gde vec)...npr. Givi roll bar i sl. da se ne bi skidala na svakom tehnickom?

Trebali bi dobiti odgovor sledece nedelje, momak sa FTN-a ide u abs pa sam ga zamolio da pita za mogucnost i proceduru ispitivanja (roll bar, nosac kofera, maglenke, produzene komande-sto homologovano, sto rucne izrade) nadam se da cemo dobiti pozitivan odgovor iz prve ruke.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Heeeej ! :na_glavi:
Upisujem se u sektu ! Ponosni vlasnik R1200GS LC ADV plavog - za dečake :jee:
Lepši od ljubavi :BMW2:

Mašala, ode i ti u gospodu....

Oćel „oni putopis“ dobit nastavak, ili?????


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Mašala, ode i ti u gospodu....

Oćel „oni putopis“ dobit nastavak, ili?????


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
Naravno da hoće, nego sam skoro dobio sina, pa je sad on najbitniji. Morace malko pisanije da čeka

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
10 hours ago, nik_sa015 said:

Lepši od ljubavi :BMW2:

He.. cek da pokazem zeni sta pise ovde,da zna da nisam jedini....

Srecno sa novom masinom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09
On ‎16‎.‎4‎.‎2019 at 5:53, nik_sa015 je napisao:

Naravno da hoće, nego sam skoro dobio sina, pa je sad on najbitniji. Morace malko pisanije da čeka emoji16.png

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

E šta ti uradi žena, ima da ljuljaš sina i gledaš GS-a:jee:

Da ti je naslednik zdrav i veseo i viče brrrm, brrm,...:jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Pozz ljudi. 

Danas malo odem  offroad uz ibarsku magistralu, u smeru od Kraljeva ka Raški, naravno ne asfaltom nego drugom stranom Ibra, tj nekim uskim kozijim stazama koje krecu od Mat Banje. Na tom putu sam cesto gazio neke bare ili prelazio potoke. Sada me interesuje kako se na motor(celokupnu mašineriju) odnosi to kada se zagrejan od voznje trenutno potopi u vodu do donje zastite motora ili malo preko nje. Desava se i da voda (naravno) poprska po glavama agregata tj motora i odmah ispari sto je vidljivo u obliku vodene pare koja se odmah stvori na tim delovima motora. Brinem da li se usled tog naglog hladjenja moze pojaviti neka delaminacija ili pukotina (nisam neki poznavalac metala ali redovno gledam  Forged in Fire :):):) .) 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

Ma teraj to i ne razmišljaj mnogo. 

Isto mu se desi i kad pokisneš ko crv na putu i kad ga pljusneš u perionici. Nije to baš tako nežno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, Honda CBX 1000 BIG SIX

Pazi na donje bobine koje su direktno na svecici.....sto se tice materijala poklopci glava su od magnezijuma, reklama kaze da gazi vodu preko cilindara, sad sta znam jedno je rekla drugo stvarnost. Taj motor nije toliko za offroad, tezak je, putni enduro je kaze 70% asfalt 30% makadam sad sta znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Da podelim jedno iskustvo. Tokom kupovine mog mezimca proverio sam verodostojnost odrzavanja, tj servisne knjige. Motor je odrzavan u Radulovicu. 

Sad tema se odnosi na ulje u kardanu. Situacija je sledeca. Tokom voznje se desavalo da mi je zadnji tocak zamascen, tj kocioni disk, felna i guma po negde. Prvo nisam znao o čemu u se radi i samo sam prao tu prljavstinu sa strafiksom. To ulje se pojavljivalo samo na voznjama od 100+ predjenih km. Nakon drugog pranja sam poceo da brinem,tj utvrdio sam da ulje izlazi negde sa dela gde tocak naleze na kardan, tj ceo taj deo je bio mastan, a centrifugalna sila bi ostatak razbacala po fenli. Pozvao zam 3t racing u balosavi i rekao sta se tacno desava. Rekli su mi ako sam u mogucnosti da bi valjalo da ispustim ulje i izmerim koliko je izaslo. Nakon toga proverim servisnu, pise 220ml sipano. Ja istocim u plasticnu posudu 190,racunam da je mali deo ulja ostao unutar kućišta. Pozovem ponovo da javim situaciju. Tada su mi rekli da sada sipam ponovo 180ml 75w140. Tako i uradim, nakon toga prva voznja opet ulje na felni ali vidno manje nego pre. Tj ostatak koji je cureo je ostao na rubovima i prilikom voznje je razliven. Nakon voznje od 60km svratim u perionicu, operem sve i cekam lepo vreme da pratim situaciju dalje. Al djavola 3 dana kisa,ne mogu da spavam nocu, muci me to sto ne mogu da vozim. Napokon dodje par dana lepog vremena i ukupno predjenih 700-800 km, na srecu nista sem prašine na felni. Da bih bio siguran da je sve u redu ponovo ispustim ulje ali ostavim preko noci da se sve slije. Ujutru uzmen posudu i špricevima izmerim nekih 180-185ml.

Zavijem sraf, stavim novu podlosku(YouTube tutorials) dolijem opet novo 180ml ulje, i evo mesec dana pratim situaciju, preko 1000km predjenih nista ne curi. 

Sada da rezimiram :)

Motor je GSA 2012,u 3t racing-u su rekli da je verovatno izaslo ulje na nekom ventilu na kardanu ili kako se vec zove deo gde se vezuje tocak. Koliko sam razumeo daj ventil su poceli ugradjivati posle 2010 god zbog cestog prijavljivanja izbijanja semeringa na kardanu. 

Da napomenem predhodno ulje je bilo 75w90, izvinjavam se ako gresim, ali koliko se secam tako pise u servisnoj. 

Za sada toliko, Izvinjam se za dugacak post

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Proveri nivo ulja u menjaču na centralnom štenderu, kad se odvije ulivni šraf treba da se vidi ulje. Odušak na FD-u je visoko gore i izbijanje ulja mora da se pojavi tu negde oko njega, a kad probije semering na menjaču, kapanje bude sa donja strane između kardanskog tunela i kućišta diferencijala i raznese se ulje po disku i točku. Kod diferencijala bez oduška, preko 190ml može uljna para da izazove izbijanje semeringa koji će sa velikom verovatnoćom i dalje da vlaži bez obzira na smanjenje količine, već kod modela sa iberlaufom to ne bi trebalo ni sa više od tih 220ml, kolko je navedeno u radnoj listi, ali je bez obzira na eliminisanje pojave pritiska, deklarisano 180ml za intervalnu zamenu. Baš zato što je sad stalo procurivanje, potrebno je proveriti menjač preventivno, može on da radi  i sa vrlo malo ulja neko vreme. Generalno, gradacija ulja nije od značaja što se tiče procurivanja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
15 hours ago, đunta said:

Baš zato što je sad stalo procurivanje, potrebno je proveriti menjač preventivno, može on da radi  i sa vrlo malo ulja neko vreme.

Proverio, kako si rekao na centralnom. Ulja ima do navoja gde naleze sraf. Evo slika

IMG_20190528_143228.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Danas bio na registraciji, grad Kraljevo. Trazili su da skinem kofere i maglenke, i ako sam gundjao za maglenke brzo sam ih skinuo, kljuc 10 i neki torex, otkacio plasticne šnalice, kablove sakrio ispod plastike. Koferi se skidaju istim kljucem kojim se daje kontakt. Sve u svemu 5-7min posla. 

Sve ostalo je proslo u najboljem redu. 

 

IMG_20190528_131935.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U Lazarevcu (agencija Kole) sam samo skinuo kofere. Za maglenke su znali da su fabricke tako da prakticno nista nije dirano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Čitam forum advrider. Ima tamo tema o lezaju na diferncijalu, tj "final drive bearing". 

U tekstu stoji da je fabrika propisala da je moguce da postiji luft, tj zazor od max 1mm kada se klima zadnji tocak. Tacnije kada se pomera napred nazad. Da li je to moguce posto mi deluje totalno nemoguce da neko odobrava luft u lezajevima. Aj neko iskusan da pojasni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 13 sati, el_marco je napisao:

Čitam forum advrider. Ima tamo tema o lezaju na diferncijalu, tj "final drive bearing". 

U tekstu stoji da je fabrika propisala da je moguce da postiji luft, tj zazor od max 1mm kada se klima zadnji tocak. Tacnije kada se pomera napred nazad. Da li je to moguce posto mi deluje totalno nemoguce da neko odobrava luft u lezajevima. Aj neko iskusan da pojasni

 

BMW ima tako neke smešne frljoke, stoji i da taj mogući zazor nestaje kad se sklop zagreje, voleo bi da vidim lager koji toliko može da zaduje. Radijalni zazor, to pomeranje napred-nazad, teško moguće kod ležaja čak ni kad se skroz potroši, neki aksijalni, bočni, levo-desno postoji kod svakog novog, veći što mu je nosivost višlja kao što su praktično svi lageri na BMW-ima, međutim u  sklopu on uglavnom bude anuliran pa čak i kad mora da se menja, ne projketuje se na točku. Konstruktivno rešenje sprege ležajeva je odlično, nose bez opterećenja, nema mogućnosti industrijske greške u montaži ko kod ranijih modela što je bilo relativno često. Sad, neki nedostatak je što  valja da postoji neki radni predpritisak, pri ugradnji može da se uspostavi ali to ne stoji nigde u navodima, doduše, lageri traju jako dugo i crkavaju pre  zbog drugih razloga kao što je prodor vlage  ili nasilnička ugradnja. Znači, bez opterećenja, a ako dođe potreba za zamenom, postoji bolji veliki ležaj za nekoliko puta nižu cenu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja