Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS & Adv

Recommended Posts

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25
On 9/28/2019 at 9:17 PM, đunta said:

Ciklistika motora, znači upravljivost, zavisi od geometrije prednjeg vešanja, odnosno, ugla viljuške i pred traga. Pošto se to menja zavisno od opterećenja, nužno je izvršiti korekciju. Serijski motor je uobičajeno predviđen i tako konstruisan, da optimalna geometrija bude kad se optereti sa 75-80 kila, znači jedan prosečan vozač, analogno računanju opterećenja liftova, 4 osobe ili 320 kg. ESA to radi putem 3 simbola i uvek treba izabrati prema opterećenju. Naravno, postoje lični afiniteti, kako ko voli da mu se motor ponaša i nekome ne odgovara konkretana inženjeraska definicija. Međutim, opruga mora da ima svoje optimalno pred napinjanje da bi se uvela u linearni režim rada. Praktično, ponuđženim izborom se motor dovodi u predviđeni balanas a ne da bi se podesila visina shodno svojoj visini i dužini nogu. Pomeranjem opruge, nužno je takođe podesiti hidrauličnu dinamiku, više napeta opruga je snažnija i mora se prigušiti, kako motor tone i kako se vraća, ESA to takođe sama radi opet po nekoj predifiniciji. Dodatno, odnosno, zasebno, vrši podešavanje pomenute hidraulike, isto u 3 moda, sa opcijama off, brdo itd. Komfort je najmekši i odlično pije recimo podlogu kao što je nesretna kaldrma na beogradskom trgu, mekše se prelazi preko ležećeg itd. Normal je to što jeste, pokriva širi rasapon podloge, na neravnom je malo pretvrd motor, a u brzim krivinama pa malo mekam, znači neki širok optimalni kompromis. Sport je naj tvrđi, kad je motor pod punim opterećenjem hoće da se ljulja, tako da bez obzira što je krstareća vožnja, nije loše da se ukruti. Problem je što sve to nije idealno i nema baš mnogo mogućnosti podešavanja, a najveći nedostatak je što nisu razdvojena vešanje i sve se odvija u paru.

 

 

ja bih sve to zamenio sa dva Wilbersa ili Ohlinsa bez dugmica. Onda krece prava prica o ogibljenju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 1 sat, M a R k o je napisao:

ja bih sve to zamenio sa dva Wilbersa ili Ohlinsa bez dugmica. Onda krece prava prica o ogibljenju :)

 

 Velika većina, kako kupi motor, tako ga i proda, jedan manji broj podešava vešanje prema svojoj visini, još manji tek nateže oprugu kad se optereti, a o podešavanju u pravom smislu se bave možda u promili. Zato uopšte nije loša ova varijanta sa displejom, verovatno pokrije sedamdestak odsto vozača, ostali su ekstremi. Inače jeste razdvojena mehanička opcija podešavanja bolja, međutim, vozači su em neseznibilni, em se nema znanja ni za elementarne stvari a kamo li za tako nešto uslovno fino, a podesiti drugome je vrlo nezahvalno, "narani prasići i ne diraj ništa".

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, đunta je napisao:

 

 Velika većina, kako kupi motor, tako ga i proda, jedan manji broj podešava vešanje prema svojoj visini, još manji tek nateže oprugu kad se optereti, a o podešavanju u pravom smislu se bave možda u promili. Zato uopšte nije loša ova varijanta sa displejom, verovatno pokrije sedamdestak odsto vozača, ostali su ekstremi. Inače jeste razdvojena mehanička opcija podešavanja bolja, međutim, vozači su em neseznibilni, em se nema znanja ni za elementarne stvari a kamo li za tako nešto uslovno fino, a podesiti drugome je vrlo nezahvalno, "narani prasići i ne diraj ništa".

Ja na svom motoru (1100GS) kada idem solo, držim zadnju oprugu nategnutu na oko 50% od max., sa suvozačem oko 80%, a sa suvozačem i teretom na oko 90%. Tvrdoća mi je podešena na malo više od srednjeg položaja šrafčića za podešavanje.

Smatram da je kod mog motora opruga zadnjeg amortizera fabrički preslaba i da je pri većem opterećenju već na granici (a možda i preko).

Prednja opruga mi je na srednjoj poziciji i tu mi se najbolje pokazala u svim uslovima opterećenja i vožnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: chicago
  • Motocikl: Honda st1300 bmw r1200 rt

Htio bih ptati A.J.

koliko sati se računa veliki servis 

imali neko pravilo od fabrike ili svaki ovlašteni diler  ima različitu satnicu 

Hvala unapred na od go our 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 7 sati, zika56 je napisao:

Ja na svom motoru (1100GS) kada idem solo, držim zadnju oprugu nategnutu na oko 50% od max., sa suvozačem oko 80%, a sa suvozačem i teretom na oko 90%. Tvrdoća mi je podešena na malo više od srednjeg položaja šrafčića za podešavanje.

Smatram da je kod mog motora opruga zadnjeg amortizera fabrički preslaba i da je pri većem opterećenju već na granici (a možda i preko).

Prednja opruga mi je na srednjoj poziciji i tu mi se najbolje pokazala u svim uslovima opterećenja i vožnje.

 

Ko što napomenuh, vešanje na motoru je projektovano za vozača od oko osamdesetak kila, a mnogi su preteški, plus starost federa, tako da je neizbežno natezanje u startu, a pod dodatnim teretom svakako. Da bi se motor pravilno postavio u geometriju, trebalo bi da se podesi sag, statički i opteretni, a na osnovu toga se može zaključiti da li su opruge adekvatne nosivosti i da li bi možda bilo uputno da se zamene novim i jačim.Praktično, opruga ne može da zadovolji oba uslova, primarni je solo opterećenje jer se tad slobodnije vozi nego sa suvozačem i teretom normalno. Natezanjem opruge, ona postaje jača, da se tako izrazim i obrnuto, pa je potrebno prilagoditi njenu dinamiku, zato služe podešavači, nekad jedan, nekad dva i to bi trebalo činiti svaki put kad se feder pomeri, bilo nategne, bilo otpusti. A takođe, hidraulika se podešava i prema podlozi, bez da se dira opruga, trakcija, sledljivost točkova, nije ista na pisti i po skroz neravnom putu, a kad se uzme u obzir neki lični afinitet, ili stil vožnje, očito je da podešavanje nije ni malo jednostavno, a ni praktično. Prirodom svog posla, probam motore na istoj deonici i  uočavam razlike u ponašanju, upravljivost, ležanje i kočenje između istih tipova motora, međutim, ne upuštam se u podešavanje osim kad primetim da je nešto drastično, neki mi legne fantastično i to napomenem, a neki krajnje nelagodno, da ne kažem, neprijatno. Ista je problematika kod bilo kog motora, ne samo kod BMW-a, kod njega je dobro što može i prednji kraj da se podešava, doduše, ne sve i ne kod svakog modela, uglavnom kod starijih. Zato je elektronsko podešavanje jako dobro jer za svaki uslov ima mogućnost kvalitativnog prilagođenja.     

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Teska srca,ali moram reci da me ova svetla na novom modelu podsecaju na par crteza iz skolskog VC-a,tj kad neko slobodnom rukom nacrta qrčić......

Joj internet me polako ubija....BMW R1250GS HP Adventure Motorcycle

  • Hvala 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Pozdrav ljudi.

Gledao sam dnas GS adv model, 2012 god, motor mi se bas svideo.

Nemam iskustva sa GSom niti sa boxer masinama, mada vozim motore.

Motor koji sam gledao je bio na centralnom standu i motor je imao bas velike vibracije na obrtajima manjim od 3000. Tipa kada bi davao naglo gas cisto da osjetim masinu i odziv gasa u neutralnoj na centralnom standu, do 3000 obrtaja motor je radio mnogo nemirnije nego nakon 3000 obrtaja. Bas je kolicina vibracija bila osetno veca u nizim obrtajima nego u velikim. Masina bi se umirila i mnogo mirnije radila kako bi otisao preko 3000 obrtaja. Da li je ovo normalno za GSa i boxer?

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 27 minuta, el_marco je napisao:
On 5.10.2019. at 20:28, đunta je napisao:

povuko sam post

Znaci od sada sve mrsno :)

 

 

U tamo nekoj krajnje banalnoj temi, pokretač je tražio odgovor neuspevši da pronađe na forumu iako ima barem petnaestak sličnih, postavio sam čiste linkove  i bio izvređan, iako ni slovce nisam napisao. Zaključak je da ne treba nikom ništa govoriti, ili barem ne više od simboličnog. Povuko sam post u kome je bio i ilustrativni klip na temu vibriranja BMW boksera, da ne ispadne kako već može, tj. netreba, a, inače, ne ljulja BMW kao što je uvreženo, pogrešno naravno.

 

Samo na jedan jedini 1200 sam naišao da je radio ispravno i da nije diran, još jedan da nije čačkan ali nije radio kako treba, svi ostali bukvalno i dirani i nerade dobro. Jednostavno sam se umorio od izlaganja i apelovanja da se nedira svaki šraf, kako jasno stoji naglašeno u fabričkom uputstvu, a najteže mi pada kad se oponira pod ličnim ubeđenjem čak i kad ilustrujem dokaz lošeg rada, pa posle kad se namesti ispravnim, džabe što listom svi i osete, na stranu opet ilustracija. Odgovoriti na virtuelno i nepredstavljenom je krajnje nezahvalno, možda je motor drndan kao i većina, a možda ima i dublji problem, odnodsno kvar, što svakako čini dodatni trošak, a opet većina smatra, da CH motori ko da su iz spavaćih odaja i ne žele da se suoče sa istinom, pa se gicaju kad im se prediči mogućnost, pa čak i dokaže, ne prihvatajući činjenicu da motor nije plaćen dvadesetak hiljada, već nekoliko puta manje i da neizbežno nije nov iako bi to želeli.

 

Ponovo, bokser je izuzetno osetljiv i ne stoji džabe fabričko upozorenje kako za 1200, tako i za predhodnike, 1100 i 1150, sa kojima je tek cirkus, to uokvireno crvenim. Fabričko podešavanje je bazično i ne spada pod sinhronizaciju i ne treba je podvoditi pod to kod bilo kog od pomentih modela. Svako diranje dovodi do manje ili veće degradacija rada agregata i nema nazad, potrebno je i znanja, i strpljenja i pomagala i vremena da bi se ponovo uspostavila referentnost koja je čak i varjabilna kroz modele i godine, zašta tek nema apsolutno nikakvih podataka.

 

Eto, indirektno sam odgovorio, obimno a mršavo, možda je u pitanju razdešenost čije trimovanje košta, možda ima i kvar, a možda je i multiplikovanost više činilaca pa može da pecka. Još jednom izvodi iz fabričkih instrukcija:

 

002.thumb.jpg.65f2c624510eed096c6f0b0beabb3f58.jpg

 

0033.thumb.jpg.4b371c3561f27cdd102fa13721c08a25.jpg

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA

Danas definitivno vracam Osram night braker,do sad koristio led h7.  Rezultat je sledeci,led h7 u fabrickom kucistu fara bljesti,tj svetli jace,ali ne usmereno. Primetio sam da smeta dolazecim vozilima,ali meni kao vozacu ne osvetljava dovoljno put ispred. Posebno u delovima gde nema ulicno osvetljenje je jako losa preglednos. Svetlosni snop ispred je isprekidan i razbacan,u krivinama tek dolazi do izrazaja ta nepreglednost. Sve se ovo desava zato sto geometrija unutrasnjosti fara nije predvidjena za ovaj tip sijalice. Ja sam  prvobitno stavio led h7 iz zelje za belim svetlom,sto sam i dobio, ali izgbio sam preglednos puta ispred sebe po mraku.Kako je dan postao kraci sve vise sam bio uveren da moram vratiti halogenu sjalicu zbog navedenog. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
2 hours ago, muljaz said:

Stavi racing vision

Vec imam N. B. LASER NEW GENERATION, gde vise da kupujem, i onako imam 3 para sijalica viska

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM
On 10/29/2019 at 8:47 AM, muljaz said:

Stavi racing vision od philipsa. Bolje rezultate daje nego nb

Racing vision kazes...ce da probamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar, 334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: V strom 650 2008-2013,

Da li neko od vas ima  pinove za bravicu kofera da mu je ostalo visak kada je podesavao bravu prema svom kljucu?

Kupio sam kofre ali moram da prestelujem brave mislim da ce mi faliti neki pin

5C2B516F-DA81-4C61-85F3-B6D9C85DDF69.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

U Delti namestili bili bravu ja zakljucao kofer i sa kljucem izvadio sve komplet. Posle pravili ponovo. Videcu da li je sta ostalo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kolega je postavio novu temu sa pitanjem o ulju iako postoji obimna još odavno, a usput i podpitanje:

 

Celishodnije je da to bude ovde. Zbog niza komponenti u transmisionom sklopu, od zamajca do pneumatika, neminovana je pojava ukupnog zazora, jer svaki pojedinačno ima neki radni, što se projektuje kao neka vrsta lupnjave, zveckanja,.. il ko kako već doživi i prezentuje. Praktično je to fabrički normalno, međutim, razlučiti šte jeste radni zvuk a šta kvar, ili njegova najava, nije jednostavno i potrebno je neko znanje, iskustvo i prevashodno stručan pregled, oslanjati se na uši, ulične dijagnoze, raznorazne YT klipove i forume, nije uputno jer se ne zna ko stoji iza toga, već je po pravilu samo prikazano i navedeno šta je neko radio, što ne mora da bude ni tačno ni dobro u gro slučajeva. U linkovanoj temi je okačen klip sa komentarom da klepeće druk ležaj. Kao prvo, na centralnom štenderu, retko koji BMW ne tandrče kad se uključi prenos, to treba načelno i izbegavati jer radi u nepovoljnom režimu i lako zavodi pri defektaži, što se može i zloupotrebiti. Potisni ležaj je spregnut uvek i nikako ne može da lupa, kad ode, a to je retko, manifestuje se kao bilo koji potrošeni lager. Stiskom komande kvačila se čuje promena rada samog lagerčića i na osnovu toga se dosta dobro može oceniti, mada je potrebno još, ali to već spada malo u specifično. Uzurpirajući zvuk, u vidu lupnjave, može da potiče od sklopova menjača, bilo koji ležaj kad dobije prekomerni zazor, čuje se promenljivom manifestacijom, može i uzrokavati niz kvarova posledično koji se ne povezuju, recimo, propalo vratilo ili samo kvačilo, nekad se i sve multiplikuje i zgomila, iako je šaltanje odlično i bez proklizavanja lamele ili bilo kakve radne manjkavosti.  Posledica može biti i potpuno obrnutim redosledom uzročno, jer je sve spregnuto sa uzajamno povratnim uticajem.

 

Samo kvačilo je gotovo uvek sa povećanim radnim zazorima, zašto je to tako i fabrički, ne bi da diskutujem. Ovo je jedan od beskrajno mnogo YT klipova, lično moj, sastavljen večeras iako dugo datiraju sekvence. Prvom motoru je dijagnostikovan kvar lamele koje je zamenjena ali nije ništa bilo bolje, potom mu je zamenjen i menjač, ali bezuspešno, neću da imenujem servisera naravno. Drugom je bilo zgomilano sve, novo vratilo, revizija menjača, hidraulike i kvačila, sad se šalta ko Hondin menjač, reči vlasnika. Jasno se vide prekomereni zazori i čuju udarci pod prstima, a sila pri vuči je neuporediva i narvno da mora da para uši:

 

 

   

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
On 11/9/2019 at 8:33 PM, Vuleta said:

Jel si ti zadovoljan kako radi posao u voznji?

Prezadovoljan sam za sada,tj vidljivost je odlicna. U odnosu na LED sijalice koje sam pre ovih koristio svetlost je koncentrovanija i dalje baca. Probao sam da slikam svetlo u voznji na putu ali primetio sam da je na slikama svetlo belje boje nego sto je uzivo,tako da necu to kaciti da ne bih iznosio lazne info. Svetlost koje daju ove sijalice je 3700K, po mraku vidljiva razlika u odnosu na temperaturu standardne sijalice,tj belicasto je svetlo, ne zuto. Ali ne belo kao xenon ili kineski led

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 284 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1200 GSA
On 11/15/2019 at 12:19 PM, lalajko said:

Crkla mi sijalica u fabrickoj maglenki, mislim da je h9. Sta preporucujete kao zamenu, promenio bih obe?

Par centimetara iznad svog pitanja imas  moju preporuku :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

To je misljenje o h7 sijalicama za glavni far. Meni treba h9 za fabricke maglenke na crashbarovima. Primetio sam veliki raspon cena h9 sijalica pa me zanima sta valja, a da ne dizem kredit zbog toga.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja