Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200GS & Adv

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 4 sati, bmw je napisao:

Druže ,ako ove godine svratim u Beograd, obavezno se javljam da popijemo koju kafu ili  sokić. kao što sam več napisao, dobro je ako te bije glas prezahtevnog, jer onda si na pravom putu. Boj se vremena ako upadneš u prosek, ono je zajebano....  

Vala da znaš da si imo džgaravicu zbog mene, komentariso sam te x punta kako te nema a očekivo i priželjkivo da dođeš.

 

Jedno pola miliona  BMW-a je sigurno u voženju koje kuda i sama brojka govori sve i o svemu. Uključivao sam se nedavno u nekoliko opštih tema o kočnicama, vešanju,...znači vitalnim za bezbednost, ali tamo nema toliko burnih reakcija i to je ta razlika u idealističkom pristupu koji sam pomenuo. Nadovezao sam se na Monahov post želeći da skrenem pažnju da to tako ne ide baš. Gledam i slušam drugojačije, nije sve i uvek što zatičem  toliko dramatično koliko prestavljam ali se generalno radi o opštem stavu iz koga može da proistekne ozbiljna posledica. Kad se kupi BMW, odma se javi neodoljiva želja da se bavi mehanikom iako nikad šrafciger u ruke nije uzet, uzme se kilo ključ i svuče manual, a majstorsko pismo svako misli da dobija po rođenju. Ja kilo ključ ne koristim u 99% stezanja, zato nema otkinutih navoja glave za dekle ventila itd. Manual, moment ključ i želja ne znače ništa, simbol kilo ključa i napisana sila u Nmetrima ne znači obavezno imanje i upotrebu već da se ima predstava i pozornost, naročito kritično pri uvrtanju čečičnih šrafova u aluminijum legure ko što ih je većina na motorima. U redu, ko ne oseća kad šraf staje mora da ima ključ al isto tako treba da zna kako se njime rukuje i koje uslove spoj zahteva, novo i sterilno čisto, a recimo neki mali šrafovi se maste da bi se sprečila glavanska koozija i onda je stezanje njime pogubno, sem toga, moment ključ za 20€ je diskutabilan. Opoziv glavčine zadnjeg točka BMW-a je tipičan primer zablude, nigde u manualu ne stoji da treba šraf da bude nov i obezmašćen jednako ka i navoj u njoj samoj i da moment ključ mora da bude tačan, a takođe i da nosivost pada malo nakon više putnog zavijanja i odvijanja. Ja taj točak stežem na oko 5 kila, čistim navoje za razliku od predhodnih serija gde nanosim mast i čiji ključ jasno pokazuje koliko se steže iako ima šraf manje. Točak se steže unakrsno ili u zvezdu, potom u krug. Kod automobila može da se prođe bez lične posledice i bez sva 4 točka, kod motora svaki kiks i glava je na panju, zato je moj stav nemilosrdanm, na stranu audiofilska crta, takav je ceo život i tako će da ostane, jer tako treba. To što mnogi ne misle i ne rade tako je njihova stvar al ih iznenadi sneg svaki put u sred zime.

 

Ovo što sam izneo, slike i klip, svidelo se nekom il ne, nisam ja izmislio i to nije kritizerstvo već činjenica koja da je i jedna od 367.000 opozvanih motora pa je dovoljna za pozornost ako neko vozi takav motor, a sigurno ih ima jer sam se lično uverio.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ko provali telelever, narocito u paru i natovaren po planinskom putu, shvatice da to jednostavno nema alternativu u smislu osecaja u voznji (ajd sad sto se tice boxera i tu i tamo)...jedino ako su nekome neke druge stvari ispred toga....kao meni. :)

Prosle godine sam relaciju Foča-Gacko prosao u paru natovaren, prvo sa GS ADV-om, a posle 2 nedelje sa mojom Super Tenerom...osecaj u voznji se toliko razlikuje da to neko ko ne proba ne moze ni da zamisli.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV LC
pre 19 minuta, đunta je napisao:

Nadovezao sam se na Monahov post želeći da skrenem pažnju da to tako ne ide baš.

Ja ne kritikujem, izrazio sam i sopstveno slaganje sa tvojim pristupom.

Sve i da se ne slazem, to ne bi promenilo moje uzivanje u BMW-u.

 

Odgovor sa skretanjem paznje da to tako ne ide bas i nije odgovor na ono sto sam zamolio. Ako si u prilici, naravno, iskreno bi voleo da postoji neki tvoj post u kome objasnjavas zasto si ljubitelj istog.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, severian je napisao:

Auu jbt, ala nam se forum objektivizovao, prevladala trezvena priča i miran razgovor, šta nam je, imamo temperaturu, boginje?

Pojma nemam šta je, al' na dobro da izađe neće. (Izgleda da se sprema nešto veliko).

A sada ozbiljno:

Ne vidim ništa neobično u ovome što je Đunta izneo. Jednostavno ne postoji motor bez mane, niti postoji proizvođač koji nije napravio neki promašaj.

U poslednje vreme je (uglavnom zbog trke u performansama) došlo do značajnog pada kvaliteta (pouzdanosti i trajnosti) kod svih proizvođača, pa ni BMW nije tu nikakav izuzetak.

Međutim to sa druge strane uopšte ne znaći da je po tom pitanju bitno (ili da je uopšte) lošiji od drugih, nego samo da nije više na nivou pouzdanosti kakva se očekuje od tog brenda. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
pre 30 minuta, severian je napisao:

Auu jbt, ala nam se forum objektivizovao, prevladala trezvena priča i miran razgovor, šta nam je, imamo temperaturu, boginje?

Sacekaj malo da dezurni hejteri, spameri i trolovi otkriju temu, pa da konstruktivno doprinesu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 5 sati, zika56 je napisao:

Pojma nemam šta je, al' na dobro da izađe neće. (Izgleda da se sprema nešto veliko).

A sada ozbiljno:

Ne vidim ništa neobično u ovome što je Đunta izneo. Jednostavno ne postoji motor bez mane, niti postoji proizvođač koji nije napravio neki promašaj.

U poslednje vreme je (uglavnom zbog trke u performansama) došlo do značajnog pada kvaliteta (pouzdanosti i trajnosti) kod svih proizvođača, pa ni BMW nije tu nikakav izuzetak.

Međutim to sa druge strane uopšte ne znaći da je po tom pitanju bitno (ili da je uopšte) lošiji od drugih, nego samo da nije više na nivou pouzdanosti kakva se očekuje od tog brenda. 

 

 

Usla Zile plastika razne vrste aluminijuma sta je bilo 6mm sad je cetri.....rezultat bolje performanse , manja potrosnja i jos po nesto.Uzgred i po neka i steta. Nista se vise ne pravi dugovecno potrosnja i profit su odneli prevagu nad kvalitetom i dugotrajnoscu u svemu.Na mojoj Hondi Dekle ventila od plastike ko da je u Staroj Pazovi pravili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300
2 hours ago, severian said:

Auu jbt, ala nam se forum objektivizovao, prevladala trezvena priča i miran razgovor, šta nam je, imamo temperaturu, boginje?

Stvarno sramota! Predlazem da lalajko obrise sve postove pa da krenemo iz pocetka :gurman:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 748 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R nine T Rural GS

Pozdrav bemvejasi :)

Da li mozda ima nesto konkretno, simptomaticno, sto treba znati za poslednji  agregat pre vodenjaka? Pitam samo za agregat posto je on u mom novom mopedu - nine T (81kw)

Iskreno, apsolutno nista se nisam informisao na tu temu pre kupovine, vise sam gledao drugu stranu price tj. velike mogućnosti za prepravku motora i to me privuklo u startu a posle test voznje lako sam se odlucio za kupovinu :)

Znam da je nesto izmenjen u odnosu na prethodni .... pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8122 postova

Uz malo pažnje i ljubavi, taj agregat će ti dugo trajati. 

 

Jedino što mogu da ti kažem kao simptomatično - ne preteži dekle (da nije bila ona rasprava o moment ključevima, rekao bih ti steži samo na 10Nm, ovako, pošto je sramota imati isti :D, samo ću ti reći dok može rukom, pa još svega četvrt kruga :) ). Isto važi i za filter ulja (11Nm).

 

I da, nabavi srednje dimenzije za "shims" (kod nas ih zovu pločice, iako su polusfere) ili se trampi sa nekim. Treba za štelovanje ventila. NE treba ti ceo set, skup je, a retko izlazi iz tolerancije.

 

Ulje, po meni samo Motorex Boxer 15-50, ali Đunta će ti reći Silkolene :). Svakako neko termostabilno.

 

Srećno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 748 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R nine T Rural GS

Hvala na odgovoru.

Sto se dekli tice valjda ih necu skoro otvarati pa ni zavrtati :) motor je 2017 g, presao je 1.500 km. Jos ga nisam preuzeo sa carine, za dva tri dana je kod mene,  pa ću tada detaljnije prostudirati papirologiju jer sam dobio sve komplet posto je iz BMW salona u Švici stigao.

Eto kolika je poslovnost i spremnost za trgovinu naseg zastupnika, izaslo me povoljnije da uvezem nego da kupim takav ovde koji je takodje 2017 g i stoji im u salonu skuplja prasinu :) a pored povoljnije ukupne cene dodatna lepota je sto sam dobio motor sa zicanim tockovima dok ovaj ovde u Delti ima alu felne.

Motorex ulja sam godinama koristio i bio veoma zadovoljan.

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
7 hours ago, icatenej said:

 

TDM je odličan motocikl, ali je R1150GS jednostavno klasa iznad. Ako probaš i provozaš tog GS-a malo duže, uopšte ne sumnjam da ćeš zaključiti kako je vreme da menjaš motor. Normalno, ako se radi o održavanom primerku kod koga sve funkcioniše kako treba (agregat, ogibljenje, kočnice..). Za put u dvoje, po svim mogućim vrstama i kvalitetima asfalta kao i za kvalitetniji makadam/seoski put sa nekim dual-sport gumama, GS je tata-roditelj :) Meni lično se 1150 više dopada od potonjih, koji, iako tehnološki napredniji u domenu elektronike i propratnih džidža-bidža, jednostavno nemaju taj nivo robusnosti koji se završio sa 1150 serijom. Mada, ljudi i sa 1200 serijom obiđoše Zemni šar uzduž i popreko :)

Nisam nikada vozio R1150GS, jesam R1100R i njega sam odmah odbacio. 

 

Iskreno, ne očekujem da će GS deklasirati TDM koji je poprilično univerzalan motor. Javiću se obavezno i napisati poređenje pa ću u skladu sa time i doneti odluku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Džaba se koprcaš, već je presuđeno; ne možeš ti da dosegneš taj nivo svesti. (OK, možda za 10-20 godina). ;)

Mada, ... ako izveštaj bude niz vetar... ko zna. :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

znam da je bilo neko vreme price oko tog alata za diagnostiku GS911 ( ili tako nekako :))

 

iskreno , ja nisam toliko mehanicki podkovan da bi me to interesovalo , ali sasvim slucajno sam nasao neki link na Youtube i posle na brzinu izguglovao , izgleda mnogo jeftinija varijanta , a neznam dali valja ....

 

racunam vi koji vas to interesuje , proverit cete , ako vec niste znali za ovo , u tom slucaju , sta da radim ??

 

alatka 

https://www.amazon.com/gp/product/B006NZTZLQ/ref=s9_acsd_hps_bw_c_x_1_w

 

kabl za BMW motor 

https://www.amazon.com/Adapter-Female-Connector-Diagnostic-Scanner/dp/B01J3MTGDW

 

aplikacija za android telefon

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.wgsoft.motoscan&hl=en

 

nesto sam na brzinu procitao , ima nesto manje funkcionalnosti od GS911 , ali sa druge strane radi i na drugim motorima i kolima ??

 

vi koji ste zainteresovani , sigurno cete znati bolje od mene ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Zamolio bih Đuntu i bmw-a, ako su raspoloženi, (a i ostale vlasnike) da napišu nešto o manama GS 1200, vazdušara, kao i o razlici između modela 2005 do 2010 (uključujući i vodeno hlađene). Najviše me interesuje razlika u pouzdanosti, svih elemenata. Znam da je široka tema...

I, ako nije problem da se, u ovoj temi, napravi komparacija, u odnosu na R1150 gs, opet u odnosu na pouzdanost, obzirom da sam od jednog broja vrhunskih majstora čuo da je 1150 poslednji, izuzetno pouzdan BMW, u toj kategoriji.

Nije zafrkancija, sa BMW-om (i vlasnicima) se sprdam u drugim temama :P. Ovu temu smatram ozbiljnom i mnogo bi mi značile prave informacije. :takoje:

    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

GS-911 ima samo dve funkcije koje ne mogu ručno da se urade, poništavanje servisnog intervala i promenu broja obrtaja na praznom hodu, što se inače ni menja. Provera stanja i grešaka nije apsolutna, pojedine kvarove čak ni servisna dijagnostika ne otkriva uvek već mora peške i po iskustvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 6 minuta, Šumadinac je napisao:

Zamolio bih Đuntu i bmw-a, ako su raspoloženi, (a i ostale vlasnike) da napišu nešto o manama GS 1200, vazdušara, kao i o razlici između modela 2005 do 2010. Najviše me interesuje razlika u pouzdanosti, svih elemenata. Znam da je široka tema...

I, ako nije problem da se, u ovoj temi, napravi komparacija, u odnosu na R1150 gs, opet u odnosu na pouzdanost, obzirom da sam od jednog broja vrhunskih majstora čuo da je 1150 poslednji, izuzetno pouzdan BMW, u toj kategoriji.

Nije zafrkancija, sa BMW-om (i vlasnicima) se sprdam u drugim temama :P. Ovu temu smatram ozbiljnom i mnogo bi mi značile prave informacije. :takoje:

    

Ja sam trenutno prezauzet da bi se bavio širokom temom i detaljisanjima koji moraju da budu sažeti. Takođe je i poređenje diskutabilno, pre dvadest godina, što je nepostojeće i nešto sadašnje. Napomenuo sam ti već da kad se radi o polovnim, sve zavisi od primerka do primerka i bilo koji ako je dobar će trajati i biti pouzdan dugi niz godina i kilometraže. Smatram da u Srbiji nema više ničeg i nikog vršnog u značajnijem broju. Pored toga je prisutna zavist  proistekla iz siromaštva, ne može svako da priušti sebi nov motorcikl ili polovan a skup, ko što je 1.2  bio, a i sad je, pa onda ajd da pljujemo i vičemo da je samo staro dobro zato što je jeftino i lakše dostupno, znaš kako bi rado prištio si novog vodenjaka bez obzira što ga pljuckam. Generalno, ni jedan nije savršen kolko bi trebao il mogao da bude, nešto se da doterati što je uvek pitanje koštanja, nešto ne i mora se istolerisati ili obratiti pažnja. 

 

Ovo je kilometar sat GS-a 1.2, vlasnik kaže da je ko nov, inače se ne može vraćati, bar ja da znam:

 

8d0d2d8211fcff4a3b889a665402f91d.jpg.a37499f74246249755aae83334641825.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 10 minuta, đunta je napisao:

Ja sam trenutno prezauzet da bi se bavio širokom temom i detaljisanjima koji moraju da budu sažeti. Takođe je i poređenje diskutabilno, pre dvadest godina, što je nepostojeće i nešto sadašnje. Napomenuo sam ti već da kad se radi o polovnim, sve zavisi od primerka do primerka i bilo koji ako je dobar će trajati i biti pouzdan dugi niz godina i kilometraže. Smatram da u Srbiji nema više ničeg i nikog vršnog u značajnijem broju. Pored toga je prisutna zavist  proistekla iz siromaštva, ne može svako da priušti sebi nov motorcikl ili polovan a skup, ko što je 1.2  bio, a i sad je, pa onda ajd da pljujemo i vičemo da je samo staro dobro zato što je jeftino i lakše dostupno, znaš kako bi rado prištio si novog vodenjaka bez obzira što ga pljuckam. Generalno, ni jedan nije savršen kolko bi trebao il mogao da bude, nešto se da doterati što je uvek pitanje koštanja, nešto ne i mora se istolerisati ili obratiti pažnja. 

 

Ovo je kilometar sat GS-a 1.2, vlasnik kaže da je ko nov, inače se ne može vraćati, bar ja da znam:

 

8d0d2d8211fcff4a3b889a665402f91d.jpg.a37499f74246249755aae83334641825.jpg

 

 

Znam da je preširoka tema, sa mnogo tehničkih detalja, koje, verovatno većinu ne bih razumeo. Molim te za kratak odgovor. Da odlučuješ (stanje motora je posebna kategorija), koji bi motor, isključivo sa stanovišta pouzdanosti, ne tehničkih novotarija uzeo? Da kad pođeš sa suprugom na put, što manje razmišljaš? Vazdušaru 1200, vodeno hlađenog ili 1150? 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, Šumadinac je napisao:

Molim te za kratak odgovor.  Da kad pođeš sa suprugom na put, što manje razmišljaš? Vazdušaru 1200, vodeno hlađenog ili 1150? 

1100

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre 1 sat, Šumadinac je napisao:

Zamolio bih Đuntu i bmw-a, ako su raspoloženi, (a i ostale vlasnike) da napišu nešto o manama GS 1200, vazdušara, kao i o razlici između modela 2005 do 2010 (uključujući i vodeno hlađene). Najviše me interesuje razlika u pouzdanosti, svih elemenata. Znam da je široka tema...

I, ako nije problem da se, u ovoj temi, napravi komparacija, u odnosu na R1150 gs, opet u odnosu na pouzdanost, obzirom da sam od jednog broja vrhunskih majstora čuo da je 1150 poslednji, izuzetno pouzdan BMW, u toj kategoriji.

Nije zafrkancija, sa BMW-om (i vlasnicima) se sprdam u drugim temama :P. Ovu temu smatram ozbiljnom i mnogo bi mi značile prave informacije. :takoje:

    

 postujem duntino razmisljanje , neka bude 1100 , ali uporedivati motore u razmaku od 1994 , kada je poceo da se proizvodi isti , do danas , 24 godine kasnije je suludo ... i jako tesko ....

 ako ode na putovanje sa suprugom , pitas malo nize ?? nisi specificirao dali je post apokalipticko pitanje , obici dva puta oko zemlje , svi mi bi odabrali 1100 , sta je sigurno , sigurno je ....

 noviji modeli su mozda jos premladi , ali kasne godine pre vodenog hladenja , od 2010 do 2013 su vrlo pouzdani , mozda ne kao 1100 , ali ipak , bez zombija u poteri , mislim da bi se usudio provozati zenu ;) onaj Rakela mi pada na pamet , koliko je vec prosao sa takvim ??

 bilo je vec receno , nije samo BMW , danasnja tehnika je inace manje pouzdana , kvarljivija , komplikovanija . Ja mislim da je svemu krivo potrosacko drustvo . Kupci su trazili to , i dobili su . Inace BMW nebi prodavao toliko motora koliko jih prodaje , sa greskama i propustima ili ne . A to sto nismo svi mi trazili takav razvoj dogadaja , sta da se radi ... pitali su one sa parama , kupce , nazalost ... Pitali pod znacima navoda , svakako ... i od njih imao onih koji nisu bas presretni , ali vecina odlucuje ... 

 znam da se sprdas cesto , ajde da se ja sprdam malo i sa tobom , bez ljutnje molit cu , nisi valjda u potrazi za propelerom ?? :P

 

 

 

 

 

 krajne je vreme bilo da progledas , shvatis sta valja :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja