Jump to content

Moto Zajednica

Optimisti bez razloga

Recommended Posts

  • Flying wolf, 404 postova
  • Lokacija: Shenzhen / Hong Kong
  • Motocikl: R1200GS ; vespa px200e

Iskreno, mislio sam da si odlucio da promenis stil pisanja i svidela mi se ideja, nekako zvuci kao dobar avanturisticki roman!

Sto se mene tice, slobodno tako i nastavi Pando! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

A ja se bas pitam zbog nalepnice na desnom koferu velikog GS-a ko ti maznuo motor  :lol3:

Ja samo da se prijavim u temu kao jos jedan ljubitelj tvojih putopisa. Cepaj Katalinski !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Ma pametna zena - tome i sluze roll barovi. Kad predje kritican nagib, skupis samo noge da zastitis sebe, motor se prevali na stranu obicno bez stete, podignes ga i vozi dalje !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Dakle, jasno je ko je i gde išao pa sad mogu da kažem nekoliko reči o pripremama za ovu turu.

 

OVAJ POST JE INFORMATIVAN I SLOBODNO MOŽETE DA GA PRESKOČITE. Nastavak putovanja je ovde.

 

Prvobitna ideja je bila da uštedimo par hiljada kilometara, da motore pošaljemo do Rima i da do tamo odemo nekim low cost-om. Na isti način i vraćanje. Razloga za to izbegavanje "prazne" vožnje je bilo nekoliko ali su dva bila osnovna. Tanja je novopečena bajkerka koja, između ostalog, nije kao od brega odvaljena, nema natprosečnu fizičku kondiciju a i nikada nije vozila ovako dugu turu i to sa natovarenim motorom. Zato smo želeli da vozi samo tamo gde je interesantno: po samom ostrvu i Toskani. Drugi razlog sam ja. Posle pada i lomljenja ključne kosti (i još nekih kostiju), doktor mi je rekao da budem oprezan, da ne opterećujem levo rame i da ni u kom slučaju ne padam na njega dok mi ne izvadi titanijumski implantat. Plan je bio da odmah po povratku sa ove ture organizujem operaciju da bih bez metalnih ojačanja mogao da uđem u moto sezonu 2016.

 

Kako to obično biva kod nas, plan je jedno a realizacija nešto sasvim drugo. Pos'o-kuća, deca-klijenti, drnde mrnde... Sve u svemu, do poslednjeg trenutka nismo mogli da potvrdimo datum polaska pa je špediter na kraju odustao. Umesto da promenimo destinaciju i izaberemo nešto bliže (što bi svako normalan i uradio), mi rešimo da krenemo pa kad stignemo.

 

Da bih bio potpuno siguran da nećemo imati tehničkih problema sa Tanjinim GS-om (samo bi mi to falilo u životu), 5 puta sam ga vozio u servis: podešavanje ručice kvačija i kočnice, promena svih mogućih ulja, kontrolna dijagnostika na kompjuteru, stezanje šrafova... Par dana pre puta smo montirali komplet BMW Vario kofera ali ih iz predostrožnosti nismo punili do maximuma niti držali u raširenom položaju.

 

Kada je već reč o prtljagu, putovanje sa dva motora je mnogo komfornije - pojavljuje se višak slobodnog prostora. Prvi put smo sa sobom poneli sve što smo želeli. Skoro prazan tank bag me je inspirisao da ponesem bolju foto opremu: Canon 6D, dva objektiva (24-70/2,8 i 70-200/4) i GoPro kameru. Čak sam poneo i stativ i daljinski okidač. U vezi ovoga ću odmah da se izjasnim. Osim ako vam osnovni cilj nije pisanje putopisa ili fotografisanje, nema potrebe nositi ovako nabudžanu tehniku. Prvo, sa ovakvim aparatom si mnogo nefleksibilniji. Ko je radio sa DSLR aparatima zna da se uvek pogrešan objektiv nalazi na telu. Dok ga promeniš, prođe voz. Drugo, kadriranje sa kacigom i rukavicama je veoma komplikovano. Ne vidi se dobro kroz vizir i možeš slučajno da promeniš neki parametar a da ne primetiš. Meni se nekoliko puta pomerila kompenzacija expozicije i to sam primetio tek kada sam blede fotke prebacivao na kompjuter.

 

Što se tiče odeće, jedva smo presekli u čemu ćemo da putujemo. U poslednje vreme nismo imali sreće sa vremenom pa smo krenuli pesimističnijom varijantom. Tanja je išla u svom Revit odelu koje je dobro za toplo vreme. Kad se dodaju ulošci odlično podnosi kišu i hladno. Ja sam se zeznuo i krenuo u BMW Streetguard odelu koje je idealno za osvajanje Nord Kapa i Aljaske u februaru. Pošto je na ovoj turi vreme skoro stalno bilo toplo i sunčano, veći deo puta sam se kuvao ko viršla.

 

Već sam spomenuo da smo samo par dana ranije znali tačan datum polaska. Samim tim, nismo rezervisali nikakav smeštaj. Računali smo na booking.com. To se već godinama pokazalo kao najbolja varijanta za spontana putovanja po Evropi. E, da se i u vezi ovoga odmah izjasnim: kada je reč o Korzici, taj pristup se ispostavio kao velika greška. Na Korzici u septembru jednostavno NEMA MESTA U HOTELIMA.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Produžavamo putopis. Kada smo se uz famfare iskrcali u Bastiju, još uvek uzbuđeni, krenemo uz obalu od hotela do hotela da tražimo sobu. Posle petog "nema", seli smo u neki kafić da preko booking.com-a pokušamo da nađemo smeštaj. Cilj nam je bila zapadna obala. Ćorak... Nema skoro ništa slobodno ni za večeras a ni u narednih 7 dana. Probamo mesto po mesto i nigde nema ništa. Naravno, uvek postoji varijanta od 300 Evra za noć...

 

Proveravamo i kampove. Nemamo kamp opremu i tržimo samo bungalove. Nema.

 

Totalno nespremni za ovako nešto, rešimo da promenimo koncepciju. Hteli smo da nam zapadna obala bude osnovna teritorija te da se po njoj motamo uz maksimalno dva noćenja na jednom mestu. U ovoj situaciji rešimo da prvo tražimo bilo kakvo prenoćište i onda da obilazimo kraj u kome se nalazimo.

 

Dok očajno pravimo refresh na sajtu booking.com, pojavi se u jednom hotelu blizu pristaništa slobodna soba. Verovatno je neko otkazao. Odlazimo pravo tamo. Tanja se vraća sa kiselim osmehom. Iznajmila je sobu za dve večeri ali je cena... brutalna.
xDqDgN.jpg

 

Kasnije se ispostavilo da su sve cene smeštaja na ovom ostrvu bile brutalne (oko 100 evra i na gore). Pretpostavljam da sobe po relativno normalnijim cenama postoje samo ako se mnoooogo ranije napravi rezervacija. U svakom slučaju, kad je već takva situacija, preostaje nam samo da povadimo sve kreditne karte na sto. One će sve istrpeti, barem dok ne stignemo kući.

 

Smestimo se mi u našu "zlatnu" sobu, lepo se odmorimo i napravimo prijatnu večernju šetnju po Bastiji. Najviše nam se dopao stari grad, koji je smešten na brdu.

9D9o6f.jpg

 

zzk8bQ.jpg

 

0dKlh2.jpg

 

iriCCW.jpg

 

9LYWj8.jpg

 

"Poštovanje gospodine. Lepa boja, nema šta."

Btc9g8.jpg

 

Kolega verovatno ovde živi pa se uvežbao da parkira ispod prozora. Sigurno i izlazi na gornju ulicu, uz stepenište.

eQor2G.jpg

 

Par fotki za uspomenu i dugo sećanje.

xZOQNX.jpg

 

wNCdvG.jpg

 

Da ne bismo tražili restoran, uradimo nešto što nam je postao skoro svakodnevna praksa do kraja putovanja. U samoposluzi pazarimo razne vrste korzikanskih sireva, suhomesnatih proizvoda, voća i pića. Sve je neverovatno ukusno i zdravo a finansijski se i te kako isplati.

4xonKW.jpg

 

Izvaljeni na terasi grickamo korzikanske đakonije, pijuckamo vince, pufkamo cigare i gledamo kako nestaje dan. Na svakih desetak minuta poznati zvuk nas natera da glave proturimo preko terase - zaustavlja se neki bajker da pita za smeštaj. Bezuzpešno. Ne znam šta rade sredovečni parovi kao što smo mi kada u ponoć ne mogu da nađu mesto na kome će spavati.

 

Ovog dana smo vozili "čak" 9 a plovili 117 kilometara.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

9. septembar 2015.

 

Kada smo već neplanirano ostali u Bastiji, iskoristićemo dan da obiđemo severni deo ostrva. Posle svih ovih dana intenzivne vožnje, Tanja danas pravi pauzu. Odmor joj je zaista bio potreban: 1300 pređenih kilometra, pad u mestu, stres prilikom ukrcavanja i iskrcavanja sa trajekta...

 

Danas će biti kao u stara dobra vremena: ja vozim a ona uživa na zadnjem sedištu.

 

Prvi stop, vidikovac iznad grada.

PCbjsQ.jpg

 

Odatle smo otišli do gradića Saint Florent, u kome smo prvobitno nameravali da se smestimo.

Mt9Jrp.jpg

 

YUaeSS.jpg

 

Što se tiče vožnje i okoline, severni deo Korzike je interesantan ali nije spektakularan. Duž cele obalu se proteže osnovni put koji bi, da nije autobusa, kola, motora, biciklista, svinja i koza bio idealan za fino krivinarenje.

kYNxVs.png

 

N3O3WV.png

 

Vozimo se relaksirano i u mestu Nonza pravimo pauzu za ručak.

UXwATh.jpg

 

Stepeništem se stiže do terase restorana La Sassa odakle puca pogled ka neobičnoj plaži.

keNCxA.jpg

 

hDHUNM.jpg

 

uf2kPU.jpg

 

Plaža zaista izgleda unikalno... ali iz daljine. Ova crno/siva boja nije boja vulkanskog peska kao na Santoriniju već je rezultat ekološke katastrofe, zagađenja azbestom iz obližnjeg rudnika. Zabranjen je pristup, ali se očigledno neki umEtnik provuče.

jMVOCM.jpg

 

Nastavljamo da se krećemo zapadnom obalom ka severu. Gps nas, nejasno zašto, odvede na jedan još uži sporedni putić, koji vijuga paralelno iznad osnovnog (takođe uskog) puta.

EHy9sg.jpg

 

38zCVp.png

 

meR316.png

 

Tu negde ukapiram da imam problem sa motorom.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Hvala Neso za novu avanturu koju si podelio :). Spis je kao i uvek uzivancija za citati i gledati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Dok se vozimo Tanja me upita nešto o korišćenju zadnje kočnice. Za razliku od njenog motora, moj GS ima integrisanu prednu i zadnju kočnicu. Dovoljno je da se pritisne samo ručica na kormanu i kompjuter sam rešava kada i kako aktivira zadnju. Sve u svemu, nikada ne gazim nožnu pedalu. Da bih joj u praksi objasnio kako to ipak funkcioniše nagazim zadnju i... i noga propadne. Čuje se samo jedno klink. Ništa. Ni pisma ni razglednice. Motor nastavlja nesmetano da se kreće. Klink, klink... Nožica ide skroz do kraja ali uopšte ne koči. Probam prednju kočnicu - motor se zakucava u mestu.

 

Pošto smo vezani interfonom, na osnovu mojih psovki Tanja ukapira šta se događa i počne da tripuje. Idemo ovim uskom planinskom putićem gde su svuda na okolo provalije... krećemo se bez zadnje kočnice... izleće koza na put a ja ne mogu da se zaustavim... slećemo u ambis... tek posle izvesnog vremena, po dimu koji se širio iz zapaljenog motora, pronalaze nas lokalci... mi smo totalno izlomljeni a oni pričaju nešto na korzikanskom... ništa se ne događa pošto ne možemo da se sporazumemo... Ležimo u lokvi krvi... Uh... Otprilike ovakav film joj se vrti u glavi. Što bi se reklo, ne d'o ti Bog ono što ti žena pomisli...

gm53bH.jpg

 

Mene cela situacija malo iznervira. Zar je moguće da sam toliki baksuz? Umesto da pukne kardan ili izgori elektronika, što je sasvim normalno za GS motore, meni rikne kočnica!?! Pa nju niko ni ne spominje po forumima kao problem... Samo sam se bez veze kilavio tegleći onaj rezervni kardan u desnom koferu... Ništa, ima još kilometara pred nama...

 

Tanja se totalno uparanoisala. Nisu pomogli ni moji hladnokrvni pokušaju da je uverim u to da zadnja nema baš neku funkciju i da je većina bajkera uopšte ni ne koristi. "To mi sada kažeš a non-stop mi se ljutiš kad ja ne kočim zadnjom." Argumentujem ubedljivo: "Ja sam iskusan i dobro vozim... kašlj, kašlj... Dovde sam stigao sa takvom kočnicom pa se ništa nije desilo." Demonstriram joj kako dobro koči prednja... ali džabe. U ovom slučaju ona ne priznaje teoriju o rukama Mandušića Vuka.

 

Ne bih ulazio u detalje čemu služi zadnja (sve je lepo objašnjeno ovde na forumu i oko toga postoji nedvosmislen konsenzus) ali kod ovog BMW-a traction control se bazira upravo na radu zadnje kočnice. Da ne spominjem ABS koji pomaže da se ne blokira zadnji točak (ovde i nema šta da se blokira). U ovom slučaju, kada zadnja ne radi, sveta krava postaje velik i težak motor, bez važnog dela napredne elektronike.

 

  • Tužan 1
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Iako  sam popizdeo na BMW, moram da priznam da sam delimično i ja sam kriv za ovu situaciju. Primetio sam u poslednje vreme (posle zamene zadnjih pločica) da mi dupe malo beži kod skretanja i kočenja ali sam mislio da mi se pričinjava i da je to posledica kako velikog dupeta tako i moje hiperosetljivosti posle udesa. Pre ovog puta nisam vozio mnogo tako da i nisam imao vremena da obratim pažnju na to. Na moju samokritiku, Tanja uzvrati svojom: "Ne, ja sam kriva. Toliko si lickao moj motor... jesi li uopšte išao da Sašo pogleda tvog GS-a pre puta?" "He, he... Pa nisam."

 

Ono što me je ustvari najviše iznerviralo je fakt da sva moćna elektronika i kompjuteri na motoru, nisu signalizirali da motor ne koči zadnjom. Postoji brdo nekakvih senzora koji svo vreme šalju informacije ka centralnom kompjuteru i on u realnom vremenu to obrađuje. Kad crkne sijalica, sve blinka na ekranu i, na primer, stop svetlo preuzme funkciju pozicije; kada se malo smanji nivo ulja, znak uskličnika bljesne na displeju; kada senzor oseti da zadnja guma proklizava motor automatski smanuje obrtaje, kada drugi senzor detektuje povećani nivo radijacije, GS odmah aktivira olovni oklop... Sve je to super ali kada ne radi kočnica, za to nema senzor. Mislim stvarno...

 

Pozovem svog majstora Sašu iz Motorrad-a Bugarska i izprozivam mu familiju. On mi kaže da je sigurno cev povukla vazduh kad je menjao pločice. Motor sve vreme koči ali ta sila ne stiže do zadnjih klješta zbog vazdušnog čepa. Baš lepo.

8EqmrG.jpg

 

Objasni mi on da je to veoma jednostavno srediti. Treba samo da izbacim vazduh iz cevi i da dodam neko ulje. Ja mu kažem hvala lepo ali se osećam sigurniji da mi u BMW Bastija to urade profesionalci. Svi znamo za BMW-ovu politiku da putnici koji prolaze moraju odmah da budu servisirani. Da bismo stigli na vreme, prekidamo današnju turu. Umesto da napravimo ceo krug oko severnog dela Korzike, presečemo gornji deo ostrva kroz brdo, izađemo na zapadnu obalu i pravac Bastija i servis.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Nastavljamo sa sadržajem koji će zaradovati one malobrojne mrzitelje BMW GS-a. Odemo mi u servis. Čak smo se spremili da komuniciramo na lokalnom jeziku.

RcDFEh.jpg

 

Ulazimo, kad tamo, umesto šampanjca i robova koji palminim lišćem hlade lojalne klijente, sedi neka neljubazna žena. Kaže: "Ne može" i tupka sat na ruci. Uskoro je kraj radnog vremena i mogu da nas prime tek prekosutra.

 

Popizdimo mi na to i rešimo da stvar uzmemo u svoje ruke. Sašo je rekao da nije teško. Nismo valjda mi najsmotaniji od svih smotanih vozača BMW-a pa da ne možemo da sredimo ovakav minoran defekt.

 

Ponovo zovem Sašu. On se užasno iznevirao što se sve ovo dešava. Sada on pomene moju familiju: "Jesam ti rekao posle zamene pločica da malo testiraš kočnice pa da dodješ na kontrolu?" Na kraju diskusije detaljno mi objasni kako da izbacim vazduh iz sistema. Ja sve to lepo zapišem i krenemo redom po njegovim instrukcijama.

 

Za početak nam treba alat... i tu se pojavi mali problem. Za pet godina koliko sam vozio dva BMW GSA i nekih 75.000 pređenih kilometara, ovo je prvi put da mi treba ključ neznam koji broj a ja takav, naravno, ne posedujem. Ipak, sreća nam se osmehnula. Tanja ugleda sa druge strane ulice veliku radnju "uradi sam". Zašto su je izgradili baš preko puta BMW servisa, nije mi jasno. Elem, u minut pre zatvaranja, ulećemo unutra i kupujemo komplet ključeva, od najmanjeg do najvećeg. Na obližnjoj pumpi imaju ulje za kočnice DOT 4. He, he... Za sad sve ide kao po loju. Bacamo se na posao.

 

Kada nas čovek gleda sa starane rekao bi: "Ovi znaju šta rade."

cEUiYp.jpg

 

OmqvEo.jpg

 

ysMFSr.jpg

 

Tanja pumpa nožnu, ja odvrćem neki šraf, neka gumica stalno izleće, ulje prska na sve strane, Tanja i dalje pumpa... Piše u beleškama: "onda dospite DOT 4"... ali nema gde - uvek isti nivo u kontejneru...

 

No, verovali ili ne... operacija na kraju uspe. Zadnja kočnica proradi. Nema više ono "klink" nego kad se stisne - ono bre koči. E sad, kad sam se vratio sa puta Sašo je proverio i konstatovao da radi na 30% ali to nema veze. Tada nisam znao da nešto ne funkcioniše kako treba, pa se nisam ni nervirao zbog toga. Po mojim kriterijumima motor je do kraja išao odlično i savršeno kočio. Što bi rek'o narod: Kad ne znam za bolje, i neispravne kočnice na BMW-u su mi dobre.

 

Zadovoljni zbog neviđenog podviga - opravke motora, uvalimo se na terasu i stučemo svo vino, pivo, sir, pršutu i voće koje nam je ostalo od juče. Sutra ujutru krećemo dalje i ne želimo ništa od hrane da nosimo da se ne pokvari (sir je već buđav, ali tako treba). Krenemo da kopamo po booking-u i nađemo pristojan hotel u mestu Vico. Jeste malo dublje na kopnu ali na obali mesta nema.

 

Današnja kilometraža: 130 kilometara uz jednu popravku motora.

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Гецркт.  Комбинација германистичког префиска (ге) и Југословенског сленга (црћи) умотаних у жаргон који се мање-више користи по целој бившој Југи.

 

Inače, mnogo mi se sviđa ovaj manji GS

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Jedan savjet u vezi zadnje kocnice. Taj serviser koji ti je mjenjao plocice vjerovatno nema pojma koliko god da radi u ovlastenom servisu. :) Problem je i nastao prilikom zamjene plocica jer je odvrtao zracnicu a na tom motoru je polozaj klijesta takav da zracnica nije najvisocija tacka i vazdusni cep se stvori na holenderu dovodnog crijeva. Ako ga parkiras niz dobru strmicu mozes ozraciti samo odvrtanjem zracnice bez dodatnog pumpanja.

p.s.putopis je odlican.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja