Jump to content

Moto Zajednica

Kocenje u kriznim situacijama

Recommended Posts

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha YZF R125

Pozdrav drugari, imam 18 godina vozim YZF R125 i ovo mi je prvi ozbiljan motor. Juce sam imao prvu kriznu situaciju i jako malo je falilo da ljubim asvalt verovatno zbog neiskustva i straha, naime pri voznji od 50-60 na sat na ravnom putu auto ispred mene je naglo usporio sto sam ja pomalo kasno detektovao i nabo prednju kocnicu refleksno, upravljac je poceo da plese levo desno, skace i jedva sam ga smirio, po mom misljenju bio sam jako blizu da padnem jer me je motor skoro zbacio. Nakon nekih 10ak metara sam stao pored puta da sumiram sve to u sebi i smirim se. Kako kociti u ovakvim situacijama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Sam si sevi dao odgovor kada si napisao da si refleksno nabo kočnicu.

Uglavnom, skoro svaka radnja koja se tokom vožnje motora obavi refleksno, bude pogrešna i dovodi do problema.

Iz ovog razloga treba da utreniramo da ne reagujemo refleksno (panično) nego svesno i sa "predumišljajem".

Ovo se postiže isključivo stalnim ponavljanjem određenih situacija tokom vožnje.

A što se samog kočenja tiče, ja lično koristim obe kočnice (delić sekunde ranije aktiviram lagano zadnju, a odmah zatim i prednju.

Bez obzira na sve, često se desi da ipak nema dovoljno prostora za zaustavljanje pa je tada mnogo bolje popustiti kočnicu i zaobići prepreku (jer je pri punom kočenju skretanje vrlo riskantno, a ukoliko točak prokliza upravljanje je nemoguće).

Dalle, osnovno je vežba i trenaža.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

I prednju nemoj koristiti sa 4 prsta, koci samo sa 2 (kaziprst i srednji) time ces u slucaju panike, smanjiti pritisak na polugu kocnice. Za pocetak mozes poglefati i neke tutorijale na yt, tipa twist of the wrist 1,2.. I slicne, ima ih.. A naj bolje je da posetis sledece godine

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/115008-moto-kamp-bezbedne-vožnje-septembar-2016/page-1

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja otkad vozim motore sa diskom, kocim sa kaziprstom, i on mi je UVEK na kocnici, spreman da reaguje, samo u krajnjim slucajevima pripomognem sa srednjim prstom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 2007

Prijavi se na sledeci kurs bezbedne voznje. Tamo ces dobiti prave odgovore na ovo i slicna pitanja plus ces u praksi sve isprobati.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Da mi nije slabija kocnica na gpz-u, poljubio bi i ja asfalt bar jednom do sada. Kad je kriticno tesko je iskontrolisati se i ne zabosti je mada ide bolje sa iskustvom. Inace, ABS mama!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@ hard rock

nije mi dobro kad postavis post tacnije kad mi iskoci pred oci ova sto navlaci gace a sise skakucu li skakucu  :ooo:

 

Vidis da mu niko ne odgovori,procitaju blenu u jeju i zaborave sta je napisao    :)

 

inace navlaci caksire    :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

E zbog takvih (zenski) motoristi stradavaju po gradu, zagleda se u ribu, i onda odjednom se nadje na metar od branika auta ispred sebe i zabada prednju i zadnju kocnicu..... vezba kocenje :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Prijavi se na sledeci kurs bezbedne voznje. Tamo ces dobiti prave odgovore na ovo i slicna pitanja plus ces u praksi sve isprobati.

 

To je ono što ti treba. Ako želiš da naučiš da voziš motocikl kako valja onda ti treba dodatna obuka. Ako imaš novaca i mogućnosti to će ti biti najbolja investicija u životu što se tiče vožnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 279 postova
  • Lokacija: Boka Kotorska-Boogie street
  • Motocikl: Kawasaki ZZR 600 E

A ja nemam naviku da kočim prednjom... Jbg ostalo mi od malih nogu kad sam vozio biciklo i kasnije tomos "ne koči prednjom pastćeš".

Ovo za kočenje sa jednim ili 2 prsta je baš pametno, lakše dozirat pritisak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

U takvoj situaciji kada kasno kreces sa kocenjem i jedino sto mozes jeste il da zaobilazis prepreku ili da snazno kocis... Kada snazno kocis potrudi se da ti tocak bude uvek prav tj. u smeru kretanja u suprotnom skoro sigurno padas pri naglom kocenju...

 

Ako naglo kocis nema pocinjanja skretanja tj. zaobilazenja prepreke dok ne popustis kocnicu.

 

Znaci uvek pri naglom kocenju ispravi tocak! Ako si krenuo da zaobilazis prepreku il ne koci il dozirano.

 

Takodje moras sem u prepreku gledati i podlogu tj. put! Nema naglog kocenja na pesackom ili liniji...Vazi isto i za pesak, sljunak po putu...Padas!

 

Ako naglo kocis pred pesackim, koci kada stignes do belog popusti kocnicu i ponovo pocni...

 

Ovo vazi za snazna kocenja a i u velikoj meri i za svako ostalo kocenje...

 

Koristi i prednju i zadnju kocnicu...

 

Mozda ti sad ovo zvuci komplikovano i mislis odakle vreme da kocim ispravljam tocak gledam podlogu...veruj mi nije samo moras imati to u glavi!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Da ne bi opet dosao u ovakvu situaciju, moras nauciti da gledas daleko ispred sebe i pratis situaciju u saobracaju. Znaci gledas sve ne samo auto ispred sebe nego i ostala vozila ispred njega, pratis da neki pesak nije krenuo da prelazi ulicu ( pa ce ovi ispred tebe naglo zakociti ) i sve ostalo - i opet ce te neko nekad iznenaditi ! 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Refeksi se teško kontrolišu, pogotovu kod nas mlađih koji relativno kratko vozimo motor, dok o početnicima da ne pričam. Stečene navike su takođe veliki neprijatelj tokom vožnje. Na primer, ja sam mečku rodio dok sam izbacio iz upotrebe držanje kvačila kada vozim off i kada mi motor stane u sred brda koji za nijansu ima manji nagib od zida. Trebalo je da padnem 100 puta i još toliko puta da se borim sa motorom koji se vraća u rikverc. 

Zato gledaj da sve navike koje stičeš tokom vožnje motora budu pravilne. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Meni kao apsolutnom pocetniku najteze pada ta stavka pracenja kvaliteta podloge i boga mi malo me i plasi.Dobro,normalan sam,primetim rupu svakako,kamen,zgazenu zivotinju al kako bih primetio ulje recimo?Ili malo peska na putu a tu bi mozda zakocio?Jel to ono,nisi imao srece i to je to?Ja cim dodjem na nekih 70km/h pustam gas upravo sto ne znam put,kvalitet il dal ima neki sljunak

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Sve ovo sto je Golub rekao +

 

-ako prelazis preko lezeceg policajca (u situaciji da ne poznajes put,a nisi na vreme video znak) koci ostro do samog lezeceg, a onda pusti obe kocnice i preleti sa koliko god to bilo, isto ovo vazi i za prugu,

 

-nemoj od starta divljacki da nabadas prednju, od starta kreni dozirano dok se ne sabiju vile, kada se vile sabiju, motor trpi dosta ostrije kocenje prednjom kocnicom,

 

-drzi uvek odstojanje i ne zveraj previse okolo, cuvaj se belih linija i peska u krivini, motor je cudo, u jednoj situaciji imas gripa na pretek i obaras kao lud, a u drugoj nisi posteno ni poceo da naginjes, a vec se kotrljas po asfaltu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Samo vijezba i kilometri i sve ce doci na svoje. Najbrze rijesenje je ako imas pare kupis motor sa ABS-om i ne razmisljas da li je mokro,klizavo,ima li bijele linije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Dzaba i vezba, km, ABS, SRS, trt i mrt ako nesto radis pogresno. Da bi nesto vezbao moras prvo nauciti teoriju

 

Nekad je vaznije nauciti sta se ne sme i kako ne treba, nego uciti kako treba... A to se postize ili ucenjem na greskama - tudjim ili svojim ili edukacijom...

 

Nemam motor sa ABS-om ali i da imam siguran sam da ne bih opet kocio naglo kada sam u nagibu ili kada mi je tocak smotan... Elektronska pomagala na vozilima su tu tu da kompezuju / umanje gresku vozaca ali ne mogu da je isprave, zar ne?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Itekako mogu da isprave gresku vozaca.Ako refleksno jako stisnes kocnicu i tocak zablokira to je tvoja greska,abs to ispravi. Evo ti zadnja generacija abs-a koja omogucava kocenje u punom nagibu. Naravno da treba uciti i vijezbati i ne oslanjati se na elektroniku. Ali dobro je imati tu ako ti kao vozac nesto zeznes. Po mom misljenju si psihicki rastereceniji,koliko da stisnes kocnicu,da li smijes na mokrom jace ili ne. Isto tako prilikom vijezbanja mozes bezbjedno ispitati limite pri kocenju. Odes na neki parking kada je mokro i lagano kocis pa sve jace i jace dok ne ororadi abs. Pa vijezbas i vidis Ko oji su to limiti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1769 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Pazi, kočenje se vežba, ali ne kada ti zatreba već malo ranije.

Prednjom se koči sa dva prsta postepeno dozirano, a zadnjom odmah do kraja pred klizanje.

Čvrsto stisneš rezervoar kolenima, ruke moraju da ti budu labave, nikako stegnute - zaključane.

 

Obavezno idi na sledeći kurs bezbedne vožnje, naučićeš dosta korisnih stvari.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Hteo sam da kazem da ne ispravlja tvoju gresku (tvoja greska je sto si refleksno stisnuo prejako kočnicu) nego je ispravlja posledicu tvoje greške pa točak ne blokira... Slazemo se da si rastereceniji ali to nekad može biti mač sa dve oštrice... Nisam znao ovo za poslednju generaciju ABS-a...mada i dalje ne mogu da zamislim sebe da kocim u punom nagibu :-)... Mada kako tehnologija napreduje automobile uskoro necemo ni voziti, nego ćemo biti vozeni :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Psihofizicka sekunda, odnosno masinskim ili saobracajnim recnikom vreme reagovanja prosecng vozaca na opasnost je oko 1 sekunde. Kod iskusnih bajkera i utreniranih vozaca to vreme je manje, kod naduvanih, starijih, muskaraca zenske veroispovesti i pijanih mnogo duze..... Sa 30 na sat zaustavnii put je oko 15m, kad protekne ta jedna sekunda. Za tu jednu sekundu sto si zverao mogao si da budes u gepeku automobila. Sto znaci da si ipak drzao neko odstojanje i kocio pravilno jer nisi pao. Prednji kraj YZF je lak i verovatno je zato skakao. Po mom misljenju pravilno je bilo kocenje jer sagledavanje polozaja i nalazenje drugog puta za izbegavanje trazi vremena u saobracaju u gradu gde si okruzen vozilima pa ako takav put sa strane ne bi postojao, a vozilo ispred tebe ti se priblizava strmoglavom brzinom, kocenje bi kasno pocelo jer su tu prosle vec 3,4 sekunde kao izgubljeno vreme. Dzaba psotepeno stiskanje prednje ako zveras u cajger ili sisate plavuse dok peglas.....Samo iskustvo, voznja, forum i Youtube;)  Kocenje ces da fino podesis vezbanjem prema savetima ovde kolega, al da ne zveras okolo, drzis odstojanje, moras sam sebe da nateras da radis, pa onda mozes kad naviknes da das sebi slobodu i to da radis. Al a se nikad ne opustish nacisto ;) Pravilnoo odstojanje ti za pocetak daje prednost, u vremenu, koje mozes da iskoristis da isprobas tehnike kocenja kojima ces da potres prirodne reflekse. Jos samo neko od kolega da se osvrne na mokru i zemljanu podlogu i imaces neku celinu....

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

nema tu mnogo pravila svaka je situacija ya sebe i osnovno je da treba pratiti situaciju ispred a i iya sebe i prilagoditi bryinu uslovima saobracaja. ynam da yvuci kao policijski ali sve drugo je hazard

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja