Jump to content

Moto Zajednica

Pravna procedura zamene motocikla(motor za motor)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Interesuje me procedura u menjaži motora za motor.

Video sam jedan zanimljiv oglas, palo mi na pamet da menjam.

Interesuje me koja je procedura oko prevoda i poreza. Oba motora su registrovana, ali u različitim opštinama.

Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Možete li da mi objasnite to sa porezom?

Ne kapiram nikako šta se tu događa.


Dakle, za primjer, prodajem auto na Niš (neka nije sve u BG) tablicama liku koji je iz Čačka.

On dođe, kupi vozilo, napravimo ugovor i onda on plaća porez NA ŠTA?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Placa se porez na prenos apsolutnih prava, koji iznosi 2.5% od kataloske vrednosti vozila, koje propisuje Poreska Uprava.
Porez bi trebalo da plati prodavac vozila, ali nepisano je pravilo za porez tj prevod placa novi kupac. Kupoprodajni ugovor se overava u opstini gde se odvija kupovina, a porez se placa u Poreskoj Upravi u mestu gde se odvija kupovina.
Sa svim tim dokumentima vozilo registrujes u tvom gradu, a potrebna ti je i ponistena saobracajna vozacka od prethodnog vozaca. 

Registracija se naravno ne placa nova, vec vazi na nove tablice do datuma koji je na nalepnici, tj polisi...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ne postoji ugovor o zameni nego samo kupoprodajni ugovor i drzavi mora da se plati porez na promet i na jedan ina drugi motor.mogao si da ga dobijes i na poklon ali porez mora da se plati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

ne postoji ugovor o zameni nego samo kupoprodajni ugovor i drzavi mora da se plati porez na promet i na jedan ina drugi motor.mogao si da ga dobijes i na poklon ali porez mora da se plati

Ne postoji kažeš?

 

A šta kažeš na to da se baviš onim u šta se zapravo razumeš, možda bi ti lakše išlo.

 

Ugovor je sličan kupoprodaji, samo se ubace oba motora i načini predaje(i eventualna doplata ako je ima)

Porez se svakako ne izbegava, samo se smanjuije trošak za overu u opštini(i ima caka da pošto nema cene ide iz kataloga) 

To je ti, nikakva filozofija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

uvek ide cena iz kataloga. . .a ugovor o zameni nisam do sad video i neznam dal to prolazi kod nas po poreskom itd,i dali ce ga prilikom vadjenja novih tablica,prihvatiti.malo su cudni zakoni kod nas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Ja ljudi ne mogu da vjerujem šta vi meni ovdje pišete...

Dakle ako vozilo unutar jedne godine promjeni 10 vlasnika, svaki od tih 10 vlasnika će da plati 2,5% na procjenjenu vrijednost vozila???



Ako je ovo istina, a čini se da jeste, Srbija je vjerovatno JEDINA država na svijetu gdje je to tako... 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Nisam toga bio svjestan do sada...

Tuga, namet koji nigdje ne postoji, samo u Srbiji...



čak ni preko Drine to nema (za divno čudo)... 

Prodaš, pošaraš se na kupoprodajni ugovor, uzmeš keš, daš ljučeve i pozdraviš se sa likom...

Kupiš, pošaraš se na kupoprodajni ugovor, daš keš, uzmeš ključ, sutra tehnički, rega i gas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zdjelarm, 128 postova
  • Lokacija: Vračar
  • Motocikl: Honda Africa Crf 1000 adv

Ljudi ima li neko far za becerli kruzer 250 da menjamo za ugovor o razmeni uz moju doplatu ccc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Mislim da je ova tema svima zanimljiva, ne samo meni.

Svakome je ovde bar jednom palo na pamet da menja ključ za ključ, da li uz neku doplatu ili ne.

Ako budem imao vremena ovih dana, raspitaću se i u agenciji, pa da izvučem konkretne korake po stavkama iz ove diskusije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Ja ljudi ne mogu da vjerujem šta vi meni ovdje pišete...

 

Dakle ako vozilo unutar jedne godine promjeni 10 vlasnika, svaki od tih 10 vlasnika će da plati 2,5% na procjenjenu vrijednost vozila???

 

 

 

Ako je ovo istina, a čini se da jeste, Srbija je vjerovatno JEDINA država na svijetu gdje je to tako... 

Nemoj da se nerviras, nije to toliko velika cifra da se narod sad toliko zeza. Mene je kostalo nekih 3000 din, sto naspram koliko placamo ove nase motore i nije nesto preterano skupo. Meni je jedino glupo sto moras da ides u mesto prodavca da resavas papirologiju. Isao sam 2-3 puta u Rumu zbog nesposobnog drzavnog aparata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

 

ne postoji ugovor o zameni nego samo kupoprodajni ugovor i drzavi mora da se plati porez na promet i na jedan ina drugi motor.mogao si da ga dobijes i na poklon ali porez mora da se plati

Ne postoji kažeš?

 

A šta kažeš na to da se baviš onim u šta se zapravo razumeš, možda bi ti lakše išlo.

 

Ugovor je sličan kupoprodaji, samo se ubace oba motora i načini predaje(i eventualna doplata ako je ima)

Porez se svakako ne izbegava, samo se smanjuije trošak za overu u opštini(i ima caka da pošto nema cene ide iz kataloga) 

To je ti, nikakva filozofija

 

mozda bi takav ugovor pravno i mogao da se napravi ali nema nikakve svrhe sem komplikacije a porez moraju da plate obojica i to po katalogu tako da ne razumem sta si hteo da kazes

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Ja sam to uradio. Moj TDM sadasnji je tako uzet.

 

Treba da napravite dva kupoprodajna ugovora, odete zajedno u opstinu i ozvanicite ih. Posle toga ste pravno vlasnici u proceduri jelte, pa svako moze da zavrsava za svoj. Razmenite motore, on neka odjavi svoje table, ti svoje, pa posle na placanje poreza. Sve osim odjavljivanja tabli moze na ovlascenje.

 

Kad ste obojica platili porez, moze i agencija da sredi prvu registraciju, ali ti tada vec nemas veze sa njim.

 

Fora je da imas potpisan kupoprodajni ugovor, pa tek onda da mu das motor, i isto tako da uzmes njegov tek kada imas ugovor

Ja sam ovaj moj skuter vozio na punomoć, onda sam ga preveo na sebe, sam sa sobom napravio kupoprodajni ugovor, overio u opštini, ODJAVIO TABLICE NA OVLAŠĆENJE i registrovao ga na sebe. Znači ako imaš punomoć ne treba ti vlasnik ni jednog momenta, Sve sam završavaš. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Odjavljivao sam u Novom Sadu jer sam ga tamo kupio i bio je na NS table, tako da ipak može, ne pričam napamet već iz ličnog iskustva. Pa vidiš da i na zvaničnoj stranici MUP_a Srbije piše da može.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Ne možeš odjaviti ako imaš u ruci overen kupoprodajni ugovor koji dokazjuje da je motor tvoj, tvoj je ali ne možeš da odjaviš table, ali na punomoć možeš, tako da ne mešajte te dve stvari, mislim kupoprodajni ugovor i punomoć.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

Keš, gde ti živiš? Nisi čuo za Micu Ubicu, šaltersku službenicu?

Kad naletis na neku koja zna svoj posao, bude dobro, ali kad ne, onda moraš da imaš fine živce da sa njima izađeš na kraj.

Pa njima se dešava da advokatu sa specijalnim punomoćjem neće da daju najobičniji uvid u spis. A kad im se kaže da sa punomoćjem možeš nekome da promenis ime, da ga venčaš ili razvedeš, oni kažu da eto ne praktikuju ništa preko punomoćja. Tad je vreme da se traži šef ili neko pismeniji tu.

 

Ali, ima stvarno ljudi koji dobro rade i verujem da se i oni baš nerviraju kad vide sa kakvim sve buzdovanima dele radno mesto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne možeš odjaviti ako imaš u ruci overen kupoprodajni ugovor koji dokazjuje da je motor tvoj, tvoj je ali ne možeš da odjaviš table, ali na punomoć možeš, tako da ne mešajte te dve stvari, mislim kupoprodajni ugovor i punomoć.

 

 E ja bas kod tebe u B. Palanci odjavio motor u Supu kod one gospodje. Otisao da vratim tablicu, ona me pitala gde je vlasnik motora, ja joj rekao da sam ja vlasnik i gurnuo joj u salter kupoprodajni ugovor ( overen u sudu ) i ono resenje da sam platio porez i da imam asolutno sva prava ( tako nekako pise na resenju ) i to sam joj napomenuo. Nije imala kud i odjavila motor . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ja sam prvo uradio punomoc/ovlastenje u Kisacu sa prethodnim vlasnikom motora. Tamo su mi rekli da mogu sa tim ovlastenjem da odjavim tablice kad istekne registracija, da ga prepisem na sebe i da ga registrujem u svom mestu. E pa nece da moze... U Kuli u agenciji su mi rekli da SUP ne priznaje tu punomoc i da ja kao ovlasteno lice, po zakonu, ne mogu biti i kupac i prodavac. Prakticno mi ta punomoc nije nista znacila. Trosak odlaska u Kisac i overe tog ovlastenja u Mesnoj zajednici sam mogao samo da prebolim. Jos 2 puta sam morao da idem za Kisac, da pravim kupoprodajni ugovor i da placam porez. Odjavu tablica sam odradio preko agencije u Kuli (dao im ovlastenje, citaj-platio), a morao sam i da castim sluzbenike u NS-u (dao 500 din mito) da mi overi papir isti dan (u suprotnom bi cekao oko nedelju dana na overu). Znaci, mene je kupoprodajni ugovor sa porezom, prepisom, novim tablicama, saobracajnom i registracijom izaslo sve 33000 dinara...pa vi vozite motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja