Jump to content

Moto Zajednica

Koje gume preferirate za stazu?

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
41 minutes ago, СајберГастарбајтер said:

@Zer0 Moj Dunlop guru i mentor za stazu (covek pro trkac vozi vec preko 10 godina na njima), kaze da je prema tvojoj slici preload na amortizeru nedovoljan, a moze da bude i slaba opruga za tvoju tezinu i stil voznje.

Zbog pojave ove nepravilnosti? 

35123476-10216160520029879-6189364915136what gas stations are open near me

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zaklopača
  • Motocikl: Aprilia RSV 1000 SP ´01
Pre 1 sat, СајберГастарбајтер je napisao:

Medium guma?

Da...a što reče dvlns jako otvaranje.. mada ovde sam pogrešio pritisak za +0,5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SC22, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZX10R
6 minutes ago, rastkojokic said:

Uh sto bih voleo da je ja tako trosim na gasu!

ali nije gas vec rebound i slaba opruga. motor ljulja i gori gumu. dzabe pritisak dzabe sve bez amortizera. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2101 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
3 minutes ago, ShoneGood said:

ali nije gas vec rebound i slaba opruga. motor ljulja i gori gumu. dzabe pritisak dzabe sve bez amortizera. 

Slazem se... Mislim da ima dosta i do stila voznje! Meni je npr. zadnja guma (SC1) na 1.4 na grejacima i nikada mi se nije kidala jer sam jako slab na gasu na izlazu iz krivine...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SC22, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZX10R
7 minutes ago, rastkojokic said:

Slazem se... Mislim da ima dosta i do stila voznje! Meni je npr. zadnja guma (SC1) na 1.4 na grejacima i nikada mi se nije kidala jer sam jako slab na gasu na izlazu iz krivine...

Ova guma ima nepravilan oblik tj usecanje sare po celoj strani gume sto ukazuje na periodicno popustanje gume jer povrat ne moze da odgurne motor od sebe a opruga ljulja jer nema sta (povrat) da je smiri. da je gas na izlazu pokazala bi guma ravnomerno pregrevanje na trecini gume bez prekidanja. ovde je pregrevanje od ivice do polovine gume sto nema veze sa gasom i stilom jednostavno amortizer ne radi. 

Ti imas brz ulaz i konstantno ravnomerno doziranje temperature na gumi, imas odlican amortizer i sve ostalo. Mozes da zavrnes gas do mile volje neces je pregoreti jer joj je sve jedno. 

I na 1.30 vise nemas prava da se vadis na slab izlas jer uskoro ako ne i sad, vise nista nije slabo :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
Pre 15 sati, stefan je napisao:

Oborena ja guma do kraja, naravno, i prednja i zadnja. Pogledaj levu i desnu stranu bolje, nagib je maksimalan za ovaj motor, dok ne promenim fuzastere

Eto lepo sam napisao da se ne ljutis ali nema veze. Ako si ti zadovoljan ja sam nebitan. Vidim ove Michelinove markere koji nisu istroseni i zato sam ti rekao.

 

Ne moram da gledam meni svejedno verujem ti na rec

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Ne znam zasto mislis da se ljutim, pa ne bih pitao da ne zelim misljenje:), pogotovo sto se sa svim drugim sto si rekao slazem.

 

Daleko od toga da sam zadovoljan, za moj motor i tempo jedna guma na 5 stintova je bas previse.

 

Kroz diskusiju, negde sam najblizi zakljucku da sam definitivno maltretirao gumu preranim otvaranjem gasa, odlicno je drzala pa mi je to dalo samopouzdanja valjda.

Hvala svima na misljenju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Napisao sam ti to kao neko ko je uspevao na svim vremenima da sjebe bilo koju gumu  za dan. Trudio sam se da nadjem krivca u pritisku, u ogibljenju u gumi ali sam na kraju najblizi verovanju da ne umem da vozim na Navaku. Na Pannonia ringu nemam taj problem kao na Navaku. Dodatno na tvoj problem ja i prednju upropastim za dan :)

 

Svima na Navaku ili skoro svima se desilo da uniste gumu ali nikome kao meni. Pri tome ja zbog kondicije ne vozim nikad vise od 5 krugova po stintu pa preracunato u km to izadje manje od 100 km za dan

 

ja bih pre svega voleo da nadjem resenje za sebe

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2101 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
1 hour ago, dvlns said:

ja bih pre svega voleo da nadjem resenje za sebe

mislim da prvo treba da nadjes motor za sebe :jee: 

sorry za off topic Stefane

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Citanje gume tj tyre wear pije vodu samo ako su sve komponente ogibljena dobre (znaci servisiran amort) i stelovanje koje je u nekom radnom opsegu.

Ovako postavljene slike mogu da kazu mnogo a i nista :)

Jednostavno, optimalan sag se moze dobiti npr sa oprugom 1.0 a i sa oprugom 0.85 ali logicno da jedno je pogresan izbor.

Svi ovakvi problemi se resavaju metodom eliminacije i nikako drugacije :) jer svaka staza je prica za sebe pa tako Navak zbog svoje konfiguracije i granulacije asfalta cesto moze navesti na pogresan put čitača gume :).

Da ne ispadne da mnogo pisem i nista ne kazem, moj pristup je sledeci:

- Servisirano ogibljenje

- Stelovanje saga (ovde treba biti oprezan jer nisam isti sag vozio pre 5 god i sada, kako sam bio brzi menjao sam i ogibljenje i obratno, kada      sam bio sporiji nije mi odgovaralo ovo sto sada vozim)

- Odabir opruge (meni kada sam se upustio u ovo pricu recimo uopste nisu odgovarale preporuke i kalkulatori tipa na racetech sajtu, predlog    je bio 1.0 ili 0.95, medjutim meni odgovara fabricka 0.9)

- posle svega ovoga u potrazi za prosvetljenjem :) sam se bacio na geometriju, ali vrlo oprezno. Podizanje/spustanje prednjeg ili zadnjeg kraja ostavite za kraj. Nazalost cesto na Navaku vidjam kolege sa odokativno upustenim viljuskama od 2-3cm kroz trouglove.

 

I na kraju cuvena tema o pritiscima, cesto precenjena tema gde uvek mozete cuti ja bih tu dodao 0.1 bar ili spustio 0,2 bara itd. Ja sam se uvek vodio preporukama i tablicama fabrike i nikada nije bilo problema. Naravno asfalt na Navaku se menjao prethodnih par godina, od crne boje tj onog sa mnogo masnoce do ovog sada, sivog, koje nam je donelo dugogodisnje sunce i sneg pa su se i gume drugacije ponasale.

Tada je samo hard komponenta mogla da se sacuva i pirelli nije nikako trajao, sada je situacija drugacija tako da se medijum ili soft mogu opusteno voziti.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

@severijan, dobro pitanje si postavio ali ti ovako ne mogu dati eleminacioni odgovor (nadam se da pricamo o obodima gume i zoni gde se otvara gas). 

I moze i ne mora. Zasto ovo kazem, jer mi se desilo i jedno i drugo. Od ogibljenja moze definitivno, medjutim prosle godine mi se desilo da sam pred 5ti stint stavio novu gumu, nisam cak ni grejace stigao da stavim. Postepeno sam zagrevao gume i u tom stintu sam napravio licno najbrze vreme, gume su se trosile savrseno. 

Sat vremena kasnije sam izasao sa sa prethodno montiranim grejacima, vozio 1 sekund sporije i unistio gumu. 

Bilo je do mene, u zelji da spustim vreme sam forsirao kasnija kocenja sa ispucavanjima koja su rezultirala onim sto ti pricas.

Naravno pricamo o Navaku, na drugim stazama probleme koje sam imao su bili daleko manji. 

Mozda je moj subjektivni osecaj ali mislim da je za gume najproblematicnija desna krivina posle desne lakat. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Kada kazem ogibljenje ne mislim samo na hidrauliku, kompresija(brzu, sporu) i reboung. vec i na preload koji diktira sag  i visinu motora a samim tim i geometriju.

 

Edit: Banalan primer je ono sto sam pricao o opruzi. Da bi dobio lupam 5mm static sag oprugu od 10N/m ces morati da sabijes samo 1cm, za taj isti sag sa oprugom 85 moraces da je sabijes tipa 1.5cm. Cinjenica je da ce motor u toj situaciji biti vislji sa oprugom 85 a geometrija drugacija. Sve ovo ce se odraziti na gumu... i naravno na upravljanje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Ok, za to naravno, pretpostavio sam da se podrazumeva da sag i opruge budu ok setovani (to je relativno egzaktno, sag svakako). 

 

edit: aha, jasno mi je sada posle tvog edita. Druga geometrija, za opet ispravan sag, koja potiče od različitih opruga, može da ima negativan uticaj sa kontinualnim tearom. Ima smisla!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja