Jump to content

Moto Zajednica

Koje gume preferirate za stazu?

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Aprilia Dorsoduro 750 - Husqvarna TE450

Tacno je upravo to kako je covek i napisao. D212 GP Racer (ne PRO) set 120 + 180 kosta kod Furlana 298 EUR i kada overis racun na izlazu iz EU opet kod Furlana dobijes nazad 22% PDV-a odnosno 53 eur tako da te gume kostaju oko 245 EUR set ukoliko ne platis kod nas carinu i PDV i ukoliko ides nekim drugim poslom bar u Zagreb jer je Furlan na oko 40 km od Zagreba.

Upravo tako, 22% od 298e je oko 65e, to je i ispod 240e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000R, Suzuki gsxr 750

 

Tacno je upravo to kako je covek i napisao. D212 GP Racer (ne PRO) set 120 + 180 kosta kod Furlana 298 EUR i kada overis racun na izlazu iz EU opet kod Furlana dobijes nazad 22% PDV-a odnosno 53 eur tako da te gume kostaju oko 245 EUR set ukoliko ne platis kod nas carinu i PDV i ukoliko ides nekim drugim poslom bar u Zagreb jer je Furlan na oko 40 km od Zagreba.

Upravo tako, 22% od 298e je oko 65e, to je i ispod 240e
Ne ide 22% od bruto cene nego ide 22% na neto cenu, znaci ipak je 245€....samo kažem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Samo da primetim... to sto "zavode u sistem", to nema bilo kakve veze sa "javljanjem" srpskoj carini. Hr zavode u sistem (tj unose racune za pdv povrat) za pojedinacne racune iznad 500eur, jer su lenji, pa su napravili takvo interno tumacenje. Madjari npr unose apsolutno svaki racun, kako i treba. Nema govora o javljanju, pa kome bi pobogu i javili, cariniku na postu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Yamaha R6S, Suzuki GSXR 600, Honda CBR600RR

Pozdrav svima, naleteh na ovu temu pa imam pitanje, nadam se da  ce neko da odgovori posto je malo starija tema.

Planiram sledece sezone da dodjem na navak, na motoru imam Bridgestone BT16 pro sa jedno 90% "mesa"(tih 10% je na sredini potrosena). E moje pitanje je da li je to ok guma za tu ekskurziju ili da menjam za nesto drugo? Nisam jos izlazio na stazu. Motor je GSXR 600 K7. 

Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 793 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha R6
On 12/12/2018 at 11:27 PM, Djole M said:

Pozdrav svima, naleteh na ovu temu pa imam pitanje, nadam se da  ce neko da odgovori posto je malo starija tema.

Planiram sledece sezone da dodjem na navak, na motoru imam Bridgestone BT16 pro sa jedno 90% "mesa"(tih 10% je na sredini potrosena). E moje pitanje je da li je to ok guma za tu ekskurziju ili da menjam za nesto drugo? Nisam jos izlazio na stazu. Motor je GSXR 600 K7. 

Hvala unapred.

Te gume su sasvim ok za stazu .Ovde imas objasnjenje za pritisak vezano za tvoje gume

https://www.trackdayguiden.dk/rg/pdf/bridgestone.pdf

Ako imas nekih nedoumica slobodno pitaj , ima ovde ljudi koji ce ti rado pomoci 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Yamaha R6S, Suzuki GSXR 600, Honda CBR600RR
12 hours ago, scaffold said:

Te gume su sasvim ok za stazu .Ovde imas objasnjenje za pritisak vezano za tvoje gume

https://www.trackdayguiden.dk/rg/pdf/bridgestone.pdf

Ako imas nekih nedoumica slobodno pitaj , ima ovde ljudi koji ce ti rado pomoci 

Odlicno, ne menjam nista :)

Hvala na odgovoru, nadam se da se vidimo na stazi...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Pozdrav svima, 

Guma vozena 300km, od toga 5 stintova na navaku u nedelju. U pitanju je Michelin Power rs, motor je Triumph street triple. 

Cudno mi je da se guma ovoliko raspadne, bukvalno mogu da sljustim sloj rukom, pa da vidim sta vi mislite

20190520_132115.jpg

20190520_132121.jpg

20190520_132107.jpg

20190520_132057.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Po slici mi se cini da ti ide ceo krug?

Ako ide ceo krug oko gume, nedovoljno napumpana guma pa ti nije dobro radila guma. Trebalo je jos dopumpati za mozda 0.1-0.2 bara max za popodnevne sesije.

Ako se pojavljuje pa nestaje, pa ponovo pojavljuje u trakama onda je podesavanje ogibljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Jeste, ceo krug je.

Guma napumpana na 1.9 bara na hladno, takva je preporuka za nju.

Probali i sa ogibljenjem, nije nista promenilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ceo krug, znaci pritisak u gumama.

Problem je sto je tvoja guma bi-guma, znaci meka sa strane a tvrda u sredini. Imao je moj drug i jako tesko za podesiti, narocito kad pojacas ritam posle podne. Ako pogledas na sredini gume imas odlican pritisak na fotki, imas takozvanu "pescanu plazu". Pritisak je dobar za sredinu gume, ali ne i za rubove. Neki ce ti reci spusti pritisak i oni su isto u pravu, jer je meksa guma sa strane. Ja ti kazem prema drugarovom iskustvu i jos par na stazi na temperaturama od 15-20C, za te gume je radilo da povecas pritisak za 0.1, naravno na hladno, koliko je moguce kad se ohlade gume bas pre izlaska na sledeci stint/sesiju. Sa grejacima je druga prica.

U svakom slucaju, kada imas slicno probas gore ili dole za 0.1 pa pratis da li se popravlja ili pogorsava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Nisam neki guru, ali meni ovo liči na jasan cold tear (što bi značilo da vredi da spustiš pritisak, po meni). Hladna guma, uz jaka otvaranja gasa na izlazu, kontaktna površina se pregreje (inače mala, jer je prepumpana guma) pa se spali, a ne stigne da se prenese toplota na karkasu.

 

Koje si vreme pravio? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@severianDa nema onog slivanja desno rekao bih isto. Posto nije isao do ruba dosta gume je skinuto voznjom i nije se zadrzalo. Kada sam video prvi put i ja sam mislio da je cold tear, ali nije bio kod ovih par sto su imali slican problem sa RS. No kao sto rekoh, nista bez probanja. Trebalo je da proba da podigne/smanji pritisak pa da vidi. Ogibljenje je pomerao, ali pritisak ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Eto vidiš, pomogli smo ti... rešenje je da spustiš ili podigneš pritisak :na_glavi:

 

Precizno rešenje sa naše strane ;)

 

PS: uvek je tako sa gumama, dok se ne nađe magična kombinacija. Zato ja kod sebe pišem sve i merim temp :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple
39 minutes ago, severian said:

Nisam neki guru, ali meni ovo liči na jasan cold tear (što bi značilo da vredi da spustiš pritisak, po meni). Hladna guma, uz jaka otvaranja gasa na izlazu, kontaktna površina se pregreje (inače mala, jer je prepumpana guma) pa se spali, a ne stigne da se prenese toplota na karkasu.

 

Koje si vreme pravio? 

1.36 nesto mi je najbrze

Mislim da je kasno za ovu gumu da pokusavam sa pritiskom, ne znam samo da li ima prostora za reklamaciju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Evo reci cu ti ja nesto al da se ne uvredis, 1:36 a nisi oborio do kraja ulicnu gumu (predpostavljam profil 50 ili 55) znaci da si vreme pravio na dodavanju gasa. Odnosno da si spor na ulazu i kroz krivinu i to kompenzujes na ubrzanju. Nisi jedini i ja to radim. Tako em kidas gumu em si u vecoj opasnosti od high side

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple
5 minutes ago, dvlns said:

Evo reci cu ti ja nesto al da se ne uvredis, 1:36 a nisi oborio do kraja ulicnu gumu (predpostavljam profil 50 ili 55) znaci da si vreme pravio na dodavanju gasa. Odnosno da si spor na ulazu i kroz krivinu i to kompenzujes na ubrzanju. Nisi jedini i ja to radim. Tako em kidas gumu em si u vecoj opasnosti od high side

Oborena ja guma do kraja, naravno, i prednja i zadnja. Pogledaj levu i desnu stranu bolje, nagib je maksimalan za ovaj motor, dok ne promenim fuzastere

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja