Jump to content

Moto Zajednica

Enduro vozač i fizička spremnost

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Prijepolje
  • Motocikl: BMW F650 '06,Aprilia Pegaso 650 '96,

Poštovani moji , mnogo dobrih i poučnih stvari naučih na ovom forumu.Rovio sam za jednom temom, no ne nadjoh ništa slično.

 

Želeo bih da razmenimo mišljenja o konstrukciji enduro vozača i samoj toj fizičkoj spremnosti.

 

Volim vožnju van asfalta i urbanih sredina i četo to odluta daleko u planine i šumske puteve.

Ozbiljni problemi se javljaju,bol u zglobovima na obe noge, otok i bol, bol u ledjima koji traje danima, kao i neki fizički zamor od kojeg se oporavljam ceo vikend.

 

Skoro sam imao defekt sa zglobom na levoj nozi, bol je nastao niodkud , bez fiziči vidljive povrede...

15 dana u krevetu proveo.

 

Nisam fizički neaktivan iako je masa oko 105 kg. Visina je oko 190cm

Istina je da nemam vremena za teretanu ali nisam zaribao.... bas toliko :)

Koja su vaša iskustva?

Da li se za takav stil vožnje koristi neka druga orpema ?

Trenirate li i spremate li se za takav stil vožnje ?

 

 

Pozdrav :moto2::yamaha:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ništa ne treniram, jedini trening su mi same enduro vožnje. Dosta prelazim peške na poslu, što po ravnom što uz i niz stepenice. Bez obzira, butine su mi nedovoljno jake za duže stajanje u vožnji, ne mogu da stojim ni ceo kilometar srednje zahtevnog terena. Po Savskom nasipu (lak teren) mogu da stojim 2 3 puta duže. Ruke, torzo i leđa su ok, može i bolje.

Cigarete mi prave problem samo kad guram ugašen motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Uh bre, čitam i ne verujem ... sad sam bez motora, ali dok sam ga imao, ništa od problema koje ste naveli nisam iskusio ...

 

Jednom sam samo prehladio stomak jer sam lutao po nekim čukama i preznojio se najstrašnije. Bio mokar do gole kože a u povratku samo ovlaš zakopčao jaknu i šibnuo ga 100tku čim sam dovatio asvalt ... a bilo je jesenje veče, i temperatura je sa 20 stepeni koliko je bilo kada sam pošao pala na par iznad nule ... Isto veče sam se pro*rao k'o grlica i tri dana nakon toga raspadao u krevetu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Prijepolje
  • Motocikl: BMW F650 '06,Aprilia Pegaso 650 '96,

Da je bar srać-ka :) nekako bih se sa tim i borio

 

Izgleda , ostaje mi teretana ili kupovina lakseg endura ;)

Da li neko ima predlog, za neku dobru cizmu,koja dobro uteze zglobove ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Prijepolje
  • Motocikl: BMW F650 '06,Aprilia Pegaso 650 '96,

Ma djavolaaa, savladati zer od 200 kg i vise na offroadu je stvar konstrukcije tela, mada kazem ,,, nisam zaribao a i ima me za tao cudo, i visinom i masom.

Ovo bih mogao da shvatim kao problem kod ljudi sitnije gradje, :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V

Meni vetar unisti desni zglob, doduse lomljen je, dva puta operisan, krpljen srafovima.

Ako ga ne zastitim dubokom obucom, cak i kraca voznja po vrelim danima izazove kasnije upale i bolove da ne mogu da se oslonim na nogu... Trebalo mi je par puta da se opecem pa da shvatim u cemu je fora. Doktori kazu reumatska upala. Od tada iskljucivo duboka obuca, ili neopren steznik.

Nije direktno vezano za ovu temu ali eto samo da skrenem paznju da vetar, pa cak i topao koji prija, moze da izazove ozbiljne probleme sa zglobovima. Ne mora da bude ostecen ili da dodje sa godinama, mozete prosto biti podlozni takvim tegobama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Evo kako to radi profesionalni Enduro vozač, znači fizička priprema za nešto ozbiljnije je i te kako potrebna. E sad, on oko sebe ima tim profesionalaca koji ga uče u kom položaju telo treba da mu bude u svakom trenutku tokom vožnje. Retko ko od nas to ima, a mislim da je to najvažnija stvar kada je u pitanju zamor tela posle težih enduro tura. Jer ja i kada stojim, sto posto ne stojim pravilno, jer nisam imao nikoga da mi pokaže kako treba, već sam pokušavam da nađem najzgodniji položaj. Taman pomislim da sam ga našao, naiđem na drugačiji teren koji traži drugačiji položaj i odmah osetim grčenje mišića, obično butina, listova, podlaktice, a pri dužim vožnjama, umaraju se i mišići leđa. 

 

To sad lako podnosim u ovim godinama, ali kako će biti za jedno dvadesetak, ne znam, a i ne želim da razmišljam. Za sada osim trenutnog bola pri lošem položaju tela u toku vožnje, nemam drugih posledica, videćemo dokle će da traje. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Prijepolje
  • Motocikl: BMW F650 '06,Aprilia Pegaso 650 '96,

Meni vetar unisti desni zglob, doduse lomljen je, dva puta operisan, krpljen srafovima.

Ako ga ne zastitim dubokom obucom, cak i kraca voznja po vrelim danima izazove kasnije upale i bolove da ne mogu da se oslonim na nogu... Trebalo mi je par puta da se opecem pa da shvatim u cemu je fora. Doktori kazu reumatska upala. Od tada iskljucivo duboka obuca, ili neopren steznik.

Nije direktno vezano za ovu temu ali eto samo da skrenem paznju da vetar, pa cak i topao koji prija, moze da izazove ozbiljne probleme sa zglobovima. Ne mora da bude ostecen ili da dodje sa godinama, mozete prosto biti podlozni takvim tegobama...

Zato ocekujem od kolega da neko posalje dobar predlog za cizme, bas  iz tih razloga. Secam se jarana, jedan prelom, nije stigao ni da se oporavi, zakuca istu nugu na isto mesto .... srafovi,cuda , komplikacije i od tada, ne hoda normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Fizicka kondicija se podrazumeva, ali tehnika je mnogo bitnija. Los raspored mase, polozaj tela, da li stajati ili sedeti u datom trenutku .... itd.

Kolena uz rezervoar, polozaj kao kad skijas,butine su amortizer, dok gornji deo tela ide kontra od inercije koja te vuce, i polako sve dodje na svoje.

Naravno i tada se dosta umara, ali daleko sporije nego kada previse opterecujes misice.

Meni konkretno podlaktice otpadaju. Nateknu mi. Posle pola sata polako prodje bol, i dosta je podnosljivije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Austrija
  • Motocikl: Kawasaki KX 250

Vrlo interesantna tema..

Kao sto je kolega u gornjem postu napisao da je pravilan polozaj tela u velikoj ili najvecoj meri deo resenja a naravno i fizicka i psihicka spremnost. Ja vozim iskljucivo off road na kroseru, 250 2 t. Ja sutradan imam upalu misica i jedva mogu da idem...naravno to prodje, ali sam poceo sada od nekog vremena da se pre voznje zagrevam u punoj opremi, bas kao na casu fizickog vaspitanja i to mi pomaze puno. Na YT-u ima puno o tome kao i ovaj video gore..ali opet mislim da svako treba svoju tehniku da usavrsava tipu voznje, brzini, putu i naravno motoru.

Kod krosera jako puno znaci kada je suspenzija nastelovana, pravilno naduvane gume, udoban oklop i ostala oprema. Puno njih se odlucuju da postave i stabilizator na korman jer ublazava trzanje istog a samim tim i zamor ruku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Mnogo zavisi i od terena, i od toga da li se lagano vozikaš naokolo, ili gariš koliko možeš/umeš ... ja sam uvek za onu prvu varijantu, ali ne možeš tako voziti ako pokušavaš da pratiš bandu drugara na testerama koji su izašli da izdivljaju jbg. Jako je bitno da se opustiš koliko možeš, da ne voziš u grču, ali to obično dođe samo po sebi vremenom ... Meni je recimo KLX koga sam imao bio prvi motor, pa sam u početku imao frku svaki put kad siđem sa puta.  :D Imao sam onaj sindrom "death grip", nisam znao šta mi se dešava dok nisam pročitao na internetu za to ...  :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

Upala mišića je nešto, čini mi se, logično posle napora, a vožnja po off-u je naravno napor. Nadam se da sve vreme pričamo o malo težem off-u gde se zahteva manevrisanje, stajanje, silazak sa motora, stalno pomeranje tela u raznim pravcima, guranje motora, čupanje, itd. Tako da taj problem upale mišića lako možemo sprečiti fizičkim aktivnostima poput lagane teretane, na primer, ili bar trčanja, vežbica, itd. Zagrevanje je naravno, sastavni deo fizičke aktivnosti, pa nikako ne može da škodi. 

 

Ako lagano krstarimo ravnim putevima i uglavnom sedimo na motoru, ne bi trebalo da bude nekih problema, naravno tu ne ubrajam prehlade, hronične bolove u zglobovima zbog vetra, itd. jer to nije zbog off-a, desilo bi se i po asfaltu, posle pokišnjavanja na primer. 

 

Tehnika je jako bitna, ali ona pravilna, mislim da negde ovde ima tema gde se razmatralo o nekoj školi ili kursu, ili bar predavanju na ovu temu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Jedno je obicana enduro voznja a sasvim druga prica je hard enduro voznja.....za hard enduro vozaca je potreba visina od bar 180 i preko toga....da budes jak kao konji izdrzljiv i ne preterana tezina....sve ostalo je ozbiljan hendikep..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni konkretno podlaktice otpadaju. Nateknu mi. Posle pola sata polako prodje bol, i dosta je podnosljivije.

Za tebe je rešenje možda ovo :

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Austrija
  • Motocikl: Kawasaki KX 250

Mnogo zavisi i od terena, i od toga da li se lagano vozikaš naokolo, ili gariš koliko možeš/umeš ... ja sam uvek za onu prvu varijantu, ali ne možeš tako voziti ako pokušavaš da pratiš bandu drugara na testerama koji su izašli da izdivljaju jbg. Jako je bitno da se opustiš koliko možeš, da ne voziš u grču, ali to obično dođe samo po sebi vremenom ... Meni je recimo KLX koga sam imao bio prvi motor, pa sam u početku imao frku svaki put kad siđem sa puta.  :D Imao sam onaj sindrom "death grip", nisam znao šta mi se dešava dok nisam pročitao na internetu za to ...  :jee:

Hahaha...uhvatim kvaku na kapiji ne mogu da je pustim...joooj....hahaha..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

x15, ti druze u startu imas problem sa ergonomijom, obzirom na tvojiu visinu i motor koji vozis. Ako pokusavas da vozis stojeci, garantujem da ti je fokus usmeren kako da se namestis (a ne uspeva ti nikako), nego kako da vozis. Usled loseg polozaja dolazi do brzog zamora i preopterecenja kicme, zglobova i misica koji nikako da te nameste gde treba. 

Dakle, ergonomija je bitan faktor u ovoj nasoj prici. Podesi korman - odalji ga sto vise od sebe. Podesi rucke kvacila i kocnice da ti bude sto zgodnije za rukovanje. Zbog tvojih 190cm bi bilo dobro da stavis i podizace kormana (bar od 2cm). Ja sam cak promenio korman. Mnogo je laksa i sigurnija voznja sa sirim i izdignutijim kormanom. 
Kada je losa ergonomija ne mozes ni da uvezbavas pravilnu tehniku voznje, sa naglaskom na PRAVILNU. Kada nam nesto nije potaman, to nam odvlaci paznju i fokus nam se rasipa na nebitne stvari. Vozeci tako, samo utvrdjujemo greske i nikako da dodje do progresa.

Vozaci do 175cm se vrlo lako nameste na bilo koji enduro motor. Ja recimo imam 180 i kada vozim u turing cizmama, sve mi je odlicno. Ali, kada vozim u kros cizmama, vec su mi ledja savijena vise nego sto je potrebno i automatski se javlja problem, a samo je debljina djona u pitanju. 

 

Dobra i pravilna tehnika enduro voznje takodje debeeeeelo utice na umaranje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Prijepolje
  • Motocikl: BMW F650 '06,Aprilia Pegaso 650 '96,

Sad mi još nešto pade na pamet, x15, kad kažeš bol u zglobu leve noge, i pominješ otok, misliš na članak ?

Da, bas bol u clanku, otok, ozbiljan otok i bol koji je ne podnosljiv. Kazem da sam u sred leta u najboljem delu sezone 15 dana proveo u krevetu. Ortoped mi je tada samo rekao, stroko mirovanje, led 10 min pa onda odmor 30 min... posle 10 dana sam se tek stlanjao na taj zglob- clanak.

BusMan pomenu ergometriju, stvarno mislim da sam tu iskontrolisan maksimalno. Udobno mi je na motoru u svakom stilu voznje.

Jedino eto sumnjam u fizicku spremnost a i verovatnoje Pregaso pretezak za taj hard enduro, mada blesavo je, ali nemam naviku zagrevanja pre hard enduro voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Motocikl: Honda CR250R

 

Sad mi još nešto pade na pamet, x15, kad kažeš bol u zglobu leve noge, i pominješ otok, misliš na članak ?

Da, bas bol u clanku, otok, ozbiljan otok i bol koji je ne podnosljiv. Kazem da sam u sred leta u najboljem delu sezone 15 dana proveo u krevetu. Ortoped mi je tada samo rekao, stroko mirovanje, led 10 min pa onda odmor 30 min... posle 10 dana sam se tek stlanjao na taj zglob- clanak.

BusMan pomenu ergometriju, stvarno mislim da sam tu iskontrolisan maksimalno. Udobno mi je na motoru u svakom stilu voznje.

Jedino eto sumnjam u fizicku spremnost a i verovatnoje Pregaso pretezak za taj hard enduro, mada blesavo je, ali nemam naviku zagrevanja pre hard enduro voznje.

 

nema hard endura sa pegasom :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

 

a i verovatnoje Pregaso pretezak za taj hard enduro, mada blesavo je, ali nemam naviku zagrevanja pre hard enduro voznje.

 

Pa koliko teške terene voziš sa Pegazom?!? Daj neku sliku, primer... Stvarno ne mogu da zamislim Pegaza na bilo kakvoj hard enduro vožnji...

 

Ako imaš takav problem sa zglobovima na člancima, sumnjam da je uzrok endurisanje. Za članke na nogama, eventualno problem može biti ako nemaš adekvatnu obuću (na primer da voziš u platnenim patikama, pa da si izvrnuo nogu i nategao ligamente recimo pri pokušaju da zadržiš motor i slično), ali mislim da će se svi složiti da u enduro vožnji daleko više trpe kolena, butine, podlaktice, kičma, donji deo leđa itd., posebno ako ergonomija na motoru nije odgovarajuća i ako je vozač stegnut. Ne znam da li si stegnut ili opušten na vožnji? Ako si stegnut, sve će da trpi - umor nastupa brzo a i posledice su dugotrajnije.

 

Stegnutost može da ima više uzroka a sve se na kraju svodi na preveliki iskorak iz neke trenutne zone komfora. Na primer, ako nemaš odgovarajuću opremu pa je frka od moguće povrede, ako nemaš odgovarajuću zaštitu na motoru ili ti je "žao" motora (ili si jednostavno finansijski "tanak" za ovu razonodu), pa je frka da li će ti motor ispasti, da li ćeš nešto ogrebati, slomiti, iskriviti, kako ćeš posle popraviti itd.... Ako nisu odgovarajuće gume za tip terena na kom voziš pa si stalno u opasnosti od nekontrolisanog klizanja i pada pa samim tim u konstantnom grču. Ako imaš "psihičku" blokadu za neki tip vožnje/terena (recimo ja nikako da se opustim u blatu i u vožnju po rastresitom ili klizavom terenu nizbrdo i na tome moram da vežbam). Ako se voziš sa kolegama koji su brži/sposobniji u vožnji pa pokušavaš da ih ispratiš...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja