Jump to content

Moto Zajednica

ZX9R vlasnici

Recommended Posts

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Da te naucim jednu caku za ZX9r. Ima pumpu za gorivo naravno ali radi samo dok motor radi ili anlasujes, sto znaci da kad stigne prolece u karburatorima nema goriva a pumpa ne radi nista kad das kontakt. Zato ubacis u prvu brzinu, PUSTIS kvacilo i drzis dugme anlasera. Motor nece da vergla, ali ce da natera pumpu da radi i napuni karburatore. Kad prestane da klikce, izbaci u ler, kvacilo, zaverglaj i uzivaj :)

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ne znam za tvoj, ali moj klikce kada se da kontakt, a zvuk kliktanja daje pumpa kada radi, i kada nagura dovoljno goriva pumpa/kliktanje stane.
Mozda je to fora za ZX9R B model, ja imam C model.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Pricam za E i F poslednje modele (iz prve ruke, imao oba), a znam da je na B isto tako, pa ne verujem da su samo na C napravili izuzetak. Pre bih rekao da je neko vec kod tebe prevezao solenoid pumpe, sto je bila cesta modifikacija cak i na zapadu buduci da imaju prilicno slab akumulator od 9ah koji lepo i brzo vergla na "kratke" staze, ali ne i za dovlacenje nakon zimskog sna :)

Nakon dosta kilometara sa njima, izneo bih svoje misljenje na temu ovih motora.

Dosta je bilo toga hit&miss u razvoju ZX9r, najvise konstrukcionih problema, tako da ne bih ni zalazio u onaj deo koji najbolje koci/ide sto bi se ocekivalo kad se prica o unapredjenjima drugih proizvodjaca, vec cisto analizirano sa strane one price "Sa kojim se covek moze navozati, a sa kojim ne"

-B ne bih mnogo komentarisao, prosto sa toliko cestim problemom dihtunga glave ne bih ga preporucio nikome, ni po kojoj ceni, plus tezina, tromost vesanja itd cine da zaista nije vredan kupovine, cak ni sa malo predjenih kilometara, jer ce vas remont agregata i povratak kuci na prikolici docekati kad-tad bez obzira da li je cuvan ili ne.

-C  vozi se kao i E, mnogo lakse, vise kao 600 nego kao 1000, uz dobar komfor. Ali menjac kao od sira, i takodje jako cest problem ispadanja iz 2 i 3. brzine. Karburatori isto problematicni, daleko cesce remontovanje nego kod druge japanske brace, posebno izrazeno leti kad je jako toplo, prelivanje sto uzrokuje da nece vruc da pali itd. Menjac moze da se prepakuje sa E modela i pase sraf na sraf, ali po meni nije vredno truda.

E-ide najbolje od svih, ima laksu radilicu od F modela i to se zaista primeti. Menjac su konacno resili i ne pravi probleme, agregat je bio ok, karburatori i dalje traze remont na svakih par godina uz novi veliki problem: pucanje rama. To je pocelo takodje da se desava i na cuvanim motorima starim svega par godina, koji nikad nisu tockareni itd, prosto sklopili su ugovor sa firmom koja im je varila ramove i proces nije uradjen kako treba. Bili su svesni problema i u ono vreme su svi dobijali besplatnu zamenu rama sa izmenjim radijusom kriticnog dela. Steta jer je u principu dobar motor mehanicki sem tog zaista velikog problema, znaci takodje za izbegavanje.

F-konacno sve kako treba. Opet promenjeni karburatori koji ovog puta zaista ne traze cesta prckanja, dobar ram sa dodatnim nosacima agregata, poboljsana zadnja viljuska, ma sve kako treba! I dalje nema nikakve elektronike tako da moze svaki iole priuceni majstor da ga odrzava.

ZX9 je zaista podcenjen motor, po meni vise sport touring nego sport, ali je iskreno ruku na srce stvarno sramota cak i za najmanjeg japanskog proizvodjaca koliko su mehanickih i konstrukcionih problema vukli kroz razvoj koji je trajao dosta dugo. Jos u E modelu su napravili mesto za senzore tako da se planiralo da dobije ubrizgavanje ali se to nikad nije desilo sve dok taj F agregat nije posluzio kao osnova za Z1000 kasnije.
Tako da, ako neko zeli da kupi ZX9, svaki sem B ce mu se sigurno dopasti u voznji, ali neka uzme jedino i kazem JEDINO F model ako misli da se vozi dugo godina i bezbrizno spava. Skuplji su svega par stotina evra od C i E a resice vas 101 brige.

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

I ja imam 1999 C model.

Kupio sam još dve kompletne mašine za njega.Jednu ću rastaviti za delove, a drugu remontovati generalno pošto radim u radionici i imam vremena i za hobi.Nek se nadje.Dok sam živ neću prodati Ninju.Meni je baš sve kako treba.Visok sam 186 i imam 115 kg.Lično mislim da je najpodcenjeniji motor na svetu.Za nekog ko voli sportske motore a voli i duže ture, mislim da je idealan.Ne umara, siguran je motor, snage dosta, brzine i previše.Težište mu je tačno na sedištu, i ukoliko se malo poigra sa štelovanjem amortizera, može lako ispasti kao krojen po meri.Nije za početnike definitivno.Zahteva potpunu ispravnost svih delova.Pogotovo C model je osetljiv na svaki zaptivač, zbog Ram Air sistema.Ako neko namerava da budži, treba da izbegava C model.Lično sam prezadovoljan sa ZX9R.Volim ga voziti.   

20190705_171311.jpg

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Sportski motor koji moze i na duze ture, e to je jedan od glavnih razloga za zasto me privukao ZX9R, volim brzince, volim otici na stazu, ali itekako volim da putujem, natovarim koferce i devojce na motor i gas :) 

@markovisacki kao i svaki drugi motor i ZX9 ima neke svoje mane, mozda si malo preostar prema devetki, ali gledano iz drugog ugla, jedan od retkih razloga zasto je nekad bolje uzeti stariji motor je upravo zbog tih nekih decijih bolesti koje su mu otklonjene u prvih par godina zivota, i posle se vozis bez problema :)
Mozda budem menjao akumulator, koju amperazu preporucujes da uzmem?

 

Promenio član Biker-Boy
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Po mom iskustvu, najbolje su se pokazali akumlatori sa elektrolitom.12V 8 Ah je standard za C verziju.Probao sam i gel bateriju, ali ona ima tendenciju da se isprazni u momentu.Pametni punjač koji imam, gel bateriiju nemože potom prepoznati zbog slabog napona, i nepokreće režim punjenja.

Jeftiniji akumlatori tipa Yuasa, traju jednu sezonu.

I mene interesuje koliko bi pomogla neka jača firma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja na devetki trenutno imam Unibat agm akumulator 8Ah koji je preživeo torturu reglera (ah ti regleri...) koji je pred crkavanjem jer čim se upale svetla (i na većem gasu) napon punjenja pada na 13V pa kontam da promenim i njega kada promenim regler.

Promenio član Biker-Boy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak
Pre 9 sati, Biker-Boy je napisao:
Citiraj

 

@markovisacki kao i svaki drugi motor i ZX9 ima neke svoje mane, mozda si malo preostar prema devetki

 

Pa ne mislim da sam ostar ako kazem da nije normalno da na svakom drugom primerku motora napravljenog oko 2000.godine crkne menjac, pukne ram ili ode dihtung glave na svakih 15.000km. Ipak je tehnologija do tad morala da prevazidje takve decije bolesti.

Ja mogu da razumem stvari koje se desavaju i kod drugih regler, frajlauf i slicne komponente, ali ovako krucijalne stvari mi zaista nisu normalne posebno kad se uzme u obzir da ovde ne pije vodu ona cuvena balkanska recenica "Ko zna kako je to terano", zato sto se desavalo na novim mazenim primercima. To onda nije konstruisano kako treba. Jasno je da sam Kawasakista a ne neki bot koji je dosao da kontrira, ali tek su sa F stigli da uopste moze da se poredi sa nekim CBR900 itd npr po pitanju pouzdanosti, sto je po meni velika steta i gubitak potencijala jer sto kazes i sam, to je jedan od retkih motora sa kojim moze covek udobno i brzo da se vozi na dugim turama (Ja sam 187cm), a pritom je i dalje meni na oko lep, i ne mnogo zastareo, posebno mislim na E/F. Nazalost kad su oni izbacili F, moto industrija je vec otisla dva koraka dalje pa nije nikakvo cudo da se ni on nije prodavao u velikim kolicinama i dugo.

Evo i mog bivseg lepotana:

1.jpg

facemb.jpg

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Čuo sam za to pucanje i istraživao sam o tome pre kupovine motora, i to se dešavalo samo na modelu iz 2000-te godine, i to ne zbog same loše konstrukcije, nego su zeznuli nešto leguru u par serija i to je ubrzo otoklonjeno a svima kojima se u međuvremenu desilo to pucanje je zamenjen ram besplatno, tako da može se reći da svi motori koji danas 20 godina kasnije trče po putevima da im je rešen taj problem.

Promenio član Biker-Boy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Na papiru da. A u praksi svaki E u Srbiji ima bar 2-3 vara na sebi. Zamene su radili do neke 2006 i to u EU, a nakon toga zdravo dovidjenja, iako su ljudi pretili tuzbama itd.

Kad sam prodavao moj E, zvalo me je najmanje 20 ljudi jer je bio u top stanju i nije bilo coveka koji nije pitao "Koliko varova ima", a ne "da li ih ima" :D

Ista prica kao i ZX6r iz tog doba, na istim mestima. Svaki koji vidis da ima ram prefarban u crno, varen je 1/1.

Promenio član markovisacki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Moze da stane i veci od tog malecnog fabrickog, npr YTX12-BS, samo se izvadi sundjer iz dna kutija za akumulator da bi se dobilo na prostoru.

Promenio član markovisacki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
Pre 18 sati, markovisacki je napisao:

Da te naucim jednu caku za ZX9r. Ima pumpu za gorivo naravno ali radi samo dok motor radi ili anlasujes, sto znaci da kad stigne prolece u karburatorima nema goriva a pumpa ne radi nista kad das kontakt. Zato ubacis u prvu brzinu, PUSTIS kvacilo i drzis dugme anlasera. Motor nece da vergla, ali ce da natera pumpu da radi i napuni karburatore. Kad prestane da klikce, izbaci u ler, kvacilo, zaverglaj i uzivaj :)

Reci mi na koju foru pumpa ubrizgava gorivo

bez kontakta naravno jer se drzi anlaser

Ne razumem to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Kontakt mora da bude dat, podigni copavu i sedi na motor. Nece da vergla zato sto prekidac na kvacilu detektuje da je pusteno i da motor nije u leru, tako da dugme anlasera samo daje pobudu pumpi za gorivo a ne vergla.

Pricamo o fabrickom stanju motora gde nije niko petljao po instalaciji, iskljucivao prekidace kvacila itd.

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

Uz kontakt

Ok

Ako sam sada dobro razumeo da prevedem na moj prostiji :-)  jezik

Znaci

Palim motor u prvoj brzini bez kvacila sa podignutim nogarom

Je li tako

Promenio član floyd032

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

 

Malo me zbunjuje to s pumpom, prošle godine kad sam uzeo Kawu desi mi se kiks nestane mi goriva, znači vozim ja sve super i od jednom krene motor da crkava, i dok se ja nisam snašao na novom motoru da okrenem slavinu na rezervu motor se ugasi, i posle kad sam stao, prebacio na rezervu i zaverglao motor je ubrzo sastavio i upalio, e sad da li mu to dođe na isto kad nestane goriva ili kad stoji celu zimu pa karbovi budu prazni, osim što u ovom slučaju je mašina bila ugrejana, pa je kresno bez problema, ali pumpa mi u svakom slučaju radi prajmuje kad dam kontakt, i na Yamahi Thundercat je isto tako radila.

Promenio član Biker-Boy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nisam imao takav problem nikad.Čak i posle zamene karburatora kad je bio totalno parazan.Pustim gorivo, povučem čok, zaverglam karatko 2-3 sekunde, sačekam 15 i tako na četvrtu-petu upali ko mina.Uvek palim u neutralu bez kvačila sedeći na motoru, i uvek na čok kad motor odstoji duže od sat-dva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Famozni čok/sauh, kad uzmeš nov motor to mu dođe kao sex sa novom curom, moraš da skontaš kad povući posle koliko vremena stajanja, kako mu odgovara... jes da je bio kraj novembra kad sam uzeo Nindžu al je bilo malo preko +10ak stepeni i koliko se sećam tražila je Nindža sauh posle sat-dva stajanja na tim temperaturama, e sad videćemo šta će kasti kad redovno zagreje proleće

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

@markovisackidrug reci mi znas li mozda sta su to mrezice kod filtera za vazduh 

Kada se menja filter da li mogu i one da se menjaju da li se vade da li uopste mogu da nedostaju mogu li da se nabave posebno bez filtera 

Sta bi to moglo da bude

Promenio član floyd032

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Marko, 200 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Kwaka ZX-9R, GPz810 unitrak

Nisam bas siguran da razumem na sta tacno mislis.
Na B modelu kad otvoris poklopac airboxa ovako ide redosled elemenata od gore ka dole:

1)plasticni mrezasti drzac:

1.jpg

2)Filc koji preklapa sam filter

2.jpg

3)Filter

3.jpg

4)Ponovo isti plasticni mrezasti drzac

1.jpg

 

Ako tih plasticnih mrezica nema onda ce da falsira vazduh, i da uvlaci vazduh oko filtera a ne kroz njega. One se ne menjaju, menjas samo ulozak, ali mogu da se kupe kao poseban deo, kataloski broj je 13091-1864

 

Promenio član markovisacki
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Voleo bih još samo dodati da su motori za ZX9R  proizvedeni 1998-1999 godine, znači C1 I C2 model, po kontrukciji bitno različiti od svih ostalih, jer imaju senzor na bregastoj osovini, i samim tim je ECU totalno drugačiji.Ovi modeli su podesni za ugradnju direktnog ubrzgavanja umesto karburatora, za šta se fabrika nažalost u to vreme nije opredelila.Nemogu se samim tim ni budžiti nešto preterano, jer za normalan rad zahtevaju Ram Air sistem od kojeg je ECU zavistan.

Same oznake motora su isto pomalo nejasne, jer sam našao modele koji su sa oznakom D iz 1999 i imaju senzor bregaste.Tako da se ponegde na internetu C2 model može naći i pod D model 1999.Očigledno je u to vreme uvođenje direktnog ubrzgavanja bila velika dilema za Kawasaki.Nakon saznanja o problemima sa ramovima, najverovatnije se nisu usudili reskirati, i dalje ulagati u još jači motor na ovom modelu.Nijedan model pre, a ni kasnije nije imao senzor na bregastoj.Kasniji modeli su radjeni sa malo poboljšanom kompresijom i tu se dobilo par konja, ali generalno gledano sa 145 konja priča se završava za ZX9R model.Ostalo je sve kozmetika.

 

 

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja