Jump to content

Moto Zajednica

Okolina Ljubovije (parkiranje motora u šumu, Duka Švaler i ostale zgode...)

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Proteklog vikenda smo Peđa (Lord Oblivion)  i moja malenkost konačno uspeli da sastavimo dugo planirani i odgađani enduro krug oko Ljubovije... Ja sam inače rodom iz Ljubovije i dobar deo terena oko Ljubovije sam peške prošao 90-tih godina sa raznim istraživačima, planinarima ili samostalno. Ipak, setiti se kojekakvih staza i bogaza 20 i kusur godina kasnije nije baš jednostavno, posebno što se stanje puteva menja iz godine u godinu, a ne kamoli 20 godina kasnije... Za enduraše koji još uvek nisu upoznali taj kraj, mogu reći da okolina Ljubovije pruža skoro neiscrpan izvor enduro zabave. Zapad je omeđen Drinom, a istočno se pruža venac valjevskih i rađevskih planina ispresecan klisurama nekoliko planinskih reka (Gračanička reka, Ljuboviđa, Trešnjica sa Tribućom itd.). Iz same Ljubovije bukvalno treba 2-3 minuta da izađete van asfalta na bilo koju stranu.

 

Ideja je bila da iz Ljubovije krenemo na severoistok preko sela Čitluk (i zaseoka Drabić odakle je moj otac rodom i gde i sada imamo staru kuću i imanje) pa preko Savine glavice i Sokolca da se spustimo ka Gračanici i Soko gradu, zatim da se popnemo do ostataka utvrđenja Soko grad iznad manastira. Odatle smo planirali dalje da idemo prema Sokolskoj planini i vrhu Rožanj, i dalje preko sela Carine da izađemo na Proslop. To je ujedno trebala da bude i prva polovina puta - odmor i ručak na Proslopu pored izvora... Odatle je plan bio da dalje nastavimo ka Medvedniku, zatim da pređemo ka Jablaniku pa odatle ka Gornjim Košljama, da se spustimo u kanjon Trešnjice, odatle na Trutinac, pa u Grčić zatim u Gornju Trešnjicu i drinskom magistralom nazad ka Ljuboviji... Kao i svaki plan i taj se, naravno, izjalovio :D

 

Sve smo dobro počeli - došli u Ljuboviju u petak uveče i prespavali kod mene sa idejom da u subotu ujutro rano krenemo u endurisanje... Iz raznih razloga, to "ujutro rano" pretvorilo se u cca 10h :D

 

Ipak, krećemo planiranom rutom. Prvu pauzu pravimo vrlo brzo (3-4 km od Ljubovije) kod očeve stare kuće u Drabiću.

 

krug_oko_ljubovije_60.jpg

 

Lord i njegova verna bedevija :)

 

krug_oko_ljubovije_01.jpg

 

I moja enduro klavijatura :)

 

krug_oko_ljubovije_04.jpg

 

krug_oko_ljubovije_02.jpg

 

Kuću i okolno voće održavamo koliko možemo - otac više ne može, a ja, na žalost, jedva stignem da pokosim oko kuće par puta godišnje da se baš ne korovi - valjda ću imati malo više vremena kada mi klinci porastu...

 

Nastavljamo dalje putem koji od pristojnog makadama prelazi u lošiji makadam, a zatim i zarasli šumski put. Nakon jednog batrganja kroz kolotrage zarasle u travu, ja gubim koncentraciju, točak spada sa kolotraga i cima mi desnu ruku, ne uspevam da iskontrolišam gas i da se oduprem desnom nogom i motor završava parkiran u šumi na boku. Sebini crash barovi su odradili posao ZA SVE PARE, na samom motoru nema ni ogrebotine, ali se otkačio desni retrovizor a plastika vizira koja je nalegla na neku granu pokrivila je desni nosač vizira i ujedno napukla - plaćen danak (ne neiskustvu, nego mojoj tvrdoglavosti da sa motorom "lepim za slikanje" krenem u šumu umesto da poskidam pre vožnje sav višak)... Evo kako je to izgledalo:

 

U jednom trenutku opušteno "travarenje"...

 

krug_oko_ljubovije_63.jpg

 

A već u sledećem, praktična provera nekoliko zakona fizike :D...

 

krug_oko_ljubovije_62.jpg

 

Sve to ide u rok službe, dižemo klavijaturu, i nastavljamo dalje kroz šumu:

 

krug_oko_ljubovije_54.jpg

 

Malo kasnije stajemo u hladovini da se odmorimo i da ja vratim nazad korman koji se malo smakao u desno u rajzerima. Otpuštam dva imbusa, vraćam nazad korman kako je bio i ovog puta malo jače stežem :)

 

Put nastavlja dalje kroz šumu da bi par minuta kasnije izbili na malo bolji šumski put gde na žalost gubimo dosta vremena pokušavajući da shvatimo da li da idemo levo ili desno...

 

krug_oko_ljubovije_64.jpg

 

Srećom biramo pravi put, koji nas u jednom trenutku dovodi do putokaza koji je interesantniji ženskom delu populacije (uveličao sam tablu da se vidi poenta) :D

 

krug_oko_ljubovije_61.jpg

 

Kasnije stižemo do mesta koje se lokalno zove "Šarampov" (šarampov je sinonim za šanac/rov, a konkretni šarampov je bio istaknuta artiljerijska pozicija srpske vojske u vreme drinske kampanje u Prvom svetskom ratu). Sa fotografije je jasno zbog čega... Pogled puca na sve strane. Sa te kote može da se kontroliše veliko područje okolo a iza su dva puta kojima artiljerija može da odstupi i dva puta kojima može da napreduje

 

krug_oko_ljubovije_05.jpg

 

Ovde smo ujedno imali i zanimljiv razgovor sa jednom bakom. Naime, dok smo kontemplirali kojim putem od tri moguća odatle da krenemo, naiđe freza koju je vozio momčić od kojih 15-tak leta, sa prikolicom punom sena, a na senu, kao carica, sedela je jedna baka. Tu ih zaustavimo da se raspitamo za put. Razgovor je tekao ovako:

Baka: "Ovaj put skroz desno ide u Jerotiće, ovaj u sredini u Gornju Ljuboviđu a vama deco treba ovaj levi".

Mi: "Kakav je taj put, da li je prohodno?" (pošto nam sam početak koji vidimo nije ulivao neko posebno poverenje)...

Baka: "A sa čime deco idete?"

Mi: "Sa motorima."

Baka: "E, sa motorima može! Gde ne budete mogli voziti, vi gurajte motor sporadi sebe i polako..." :D

Ja razmišljam u sebi (kuku i lele - Lord ono svoje kinesko sokoćelo još možda i može da gura a šta ja da radim sa svojim muzičkim instrumentom od 180 kila...). Ali šta ćeš, dalje se mora nastaviti, gurali - ne gurali...

 

SAMO DA NAPOMENEM - OD SADA NA ENDURO SEKCIJI FORUMA NE TREBA GOVORITI "KEPO JE REKAO DA MOŽE", nego "BAKA JE REKLA DA MOŽE" :moto3::nanana:

 

Ubrzo nas i stiže to bakino "guranje" :)

 

Oko kilometar dalje, kako izbijam iza jedne krivine, vidim duboko blato u dužini od nekih desetak metara preko celog puta i Lorda kako pokušava da digne motor iz njega...

 

krug_oko_ljubovije_65.jpg

 

krug_oko_ljubovije_66.jpg

 

Stao je negde na pola, pokušao da se osloni desnom nogom i utvrdio da kolotrag desno faktički nema dna :wacko:. Spuštanje motora bilo je neizbežno. Dok sam ja sišao sa motora i došao do njega, on je već digao sokoćelo. Odlučuje da nastavi pravo dalje i čupave gume ga ipak na kraju izvlače... Sad je bilo pitanje kuda proterati Yamahu - desno, kroz sredinu i levo nije bilo ni za razmišljanje (bockali smo štapom da proverimo i štap je po pola metra upadao u blato - gore iznad puta je bio nekada izvor a sada je to sve zaraslo - voda je naravno još uvek tu, a K60 koje su na Yamahi ipak nisu toliko "čupave" da duplo težem motoru daju dovoljan grip za čupanje). Zaključujemo da je najizglednije da prođem kolotragom skroz levo koji je delovao najpliće. Nabacali smo u kolotrag gomilu nekog granja i.... ćorak :D

 

krug_oko_ljubovije_07.jpg

 

krug_oko_ljubovije_08.jpg

 

Motor je potonuo do fuzastera, auspuha itd., a pokušaj čupanja samo ga je još više zakopao... Jedina preostala mogućnost je bila da ga izguramo nazad pa da pokušam da ga proteram skroz sa leve strane po ispupčenju iznad kolotraga. Ispupčenje obraslo u travu, širine oko 30-tak cm i naizgled dovoljno čvrsto da Yamaha ne potone - na sredini popreko omanji kanal koji je voda probila otičući i koji smo ispunili granjem da točak može da pređe.. Teraj Miško! I protera ga Miško, ali skroz na kraju kad sam već izašao iz blata, pravim istu grešku kao i prvi put - popušta koncentracija, zadnji točak se smiče sa kolotraga i za trenutak gubi grip, obrtaji začas idu u nebo, guma ponovo hvata  i isteruje motor pravo u šiblje pored puta...

 

krug_oko_ljubovije_67.jpg

 

Na motoru opet nema ni ogrebotine (čak ni na crash barovima) i osim vrlo glupog osećaja, narušenog ega i trenutnog ispizditisa zbog sopstvene gluposti, sve biva u redu...

 

Stajemo nekih stotinak metara dalje da se dobro izduvamo. Obojica smo mokri do gole kože, a ja sam već i prilično umoran... Na tom mestu je lepa livadica okružena šumom.

 

krug_oko_ljubovije_09.jpg

 

Lord je smućkao sebi neku kafu, ja sam popio sokić od pomorandže, prikupili smo energiju i nastavili dalje. Dobro je bilo što smo tu odmorili, jer nas je koji kilometar dalje sačekala i verovatno "najstrašnija" deonica tog dana.

 

krug_oko_ljubovije_56.jpg

 

Snimak sa kamere iznad stvarno ne može na najbolji način da dočara "problem", a problem se satojao u dugom usponu sa velikim nagibom, gde je ovaj desni kolotrag bio pun vode i blata (samim tim nije bilo šanse da tuda motori izađu uzbrdo), dok je ovaj levi kolotrag bio dubok i pri dnu pun vode i krupnog kamenja tako da na početku uspona nismo ni pokušali njime da krenemo. Uhvatili smo ovu levu ivicu koja je pri dnu bila za nijansu šira, ali kako je uspon išao tako se i ta ivica sužavala da bi zadnjih 30-tak metara vozili pun gas po zaobljenoj, zemljanoj gredi i molili Boga da se ni jedan točak ne smakne ni levo ni desno (pun gas, jer ako motor stane, izvrtanje je apsolutno osigurano, pošto se nogom ni levo ni desno ne može dohvatiti)... To je jedan od onih momenata kada vas napuca adrenalin i kada se osetite vrlo "živo" :) (ili što bi u mom kraju rekli "žvaće dupe gaće" :D)

 

Nadalje nije bilo puno iznenađenja...

 

Malo smo lutali...

 

krug_oko_ljubovije_55.jpg

 

Malo vozili kroz šumu...

 

krug_oko_ljubovije_68.jpg

 

I blato (Lord ispituje dubinu blata čuvenim GOG uređajem (Grana Od Graba)) :D...

 

krug_oko_ljubovije_69.jpg

 

I preko dobrog šodera...

 

krug_oko_ljubovije_71.jpg

 

Na kraju nas je čekao konstantan spust od par kilometara sa velikim nagibima, oštrim serpentinama, krupnim tucanikom i vododerinama, koji Lordu nije predstavljao problem ali je mene dosta iscrpeo...

 

krug_oko_ljubovije_70.jpg

 

Ja 'numem brzo i opušteno da teram nizbrdo a posebno sam bio stegnut i oprezan jer mi je ovo bila prva zahtevnija vožnja sa ovim motorom (ono endurisanje po Rudniku ne računam jer tamo nije bilo ni blizu ovakvih nagiba).

 

Izbili smo na oko dva kilometra od manastira na Soko gradu, pa odlučujemo da vozimo do krsta iznad manastira (do ostataka utvrđenja Soko grada) i da tu pravimo pauzu za ručak... Jasno je da je početni plan već u tom trenutku pao u vodu. Kasni polazak, moja relativno spora i oprezna vožnja (u svakom slučaju sporija od Lordove), lutanje i traženje pravog puta, stajanje i odmaranje pojeli su dosta vremena.

 

Sam uspon do krsta nije tehnički zahtevan za prosečnog enduraša (spust već jeste :P, to znam od prošle godine...). Po dogovoru, gore pravimo pauzu za ručak i fotkanje...

 

krug_oko_ljubovije_72.jpg

 

krug_oko_ljubovije_10.jpg

 

krug_oko_ljubovije_11.jpg

 

krug_oko_ljubovije_12.jpg

 

Ujedno tu menjamo prvobitni plan - od ranije znamo šta nas čeka dalje do Proslopa, jer smo prošle godine taj deo prošli iz suprotnog pravca i ujedno zaključujemo da će prvi sumrak početi verovatno da nas hvata na Proslopu. Samim tim, drugi deo planirane rute kompletno otpada. Dogovaramo se da se taj dan vratimo nazad do mene u Ljuboviju, i da sutradan preko Trešnjice krenemo ka Beogradu (da vozimo van asfalta koliko vreme dozvoli, ali u svakom slučaju da izvezemo do kanjona Trešnjice i da posetimo Bobiju i Jablanik).

 

Put od Soko grada ka Rožnju pokazao se zahtevnijim nego što smo očekivali. U odnosu na prošlu godinu dosta je propao - krupan tucanik kojim je put i tada bio posut, sada je voda raznela, i nagomilala na pojedinim mestima dok su na drugim ostali duboki kanali. Ništa strašno, ali ipak dovoljno da nas još malo uspori...

 

krug_oko_ljubovije_74.jpg

 

krug_oko_ljubovije_75.jpg

 

krug_oko_ljubovije_77.jpg

 

U podnožju samog Rožnja meni kamera na kacigi prestaje sa radom zbog istrošene baterije, tako da nemam snimljen verovatno najzanimljiviji događaj od ovog dana (u svakom slučaju - najsmešniji, mada meni u tom momentu ništa nije bilo smešno).

 

Naime, na samom početku uspona, na novoprobijenom putu nalazi se baruština od nekih pola metra dubine. Sa leve strane bio je vrlo uzak pojas suvog, ne više od 30-tak cm širine, izdignut iznad bare i odmah pored šuma kroz koju je narod napravio privremeni obilazak oko bare. Lord prolazi tim uskim delom a ja kao kreten za njim. U jednom trenutku Lord mi viče da stanem (u stvari hteo mi je reći da mi je lakše da idem kroz šumu), ja stajem i shvatam da stojim pored najdubljeg dela te baruštine i da motor preteže na desnu stranu. Ja se levom rukom hvatam za drvo koje je bilo pored i nogama zadržavam motor da se ne preturi - sve to traje par sekundi koje se čine kao večnost, meni ruka klizi sa kore drveta i ja instinktivno pokušavam desnom nogom da uhvatim neki oslonac... Desna noga upada do kolena u vodu i blato a motor se pretura bukvalno naopačke u onu vodu... Epilog - ceo motor u blatu, obrtomer pun vode, desna bisaga puna vode, ja mokar i blatnjav do gaća. Da sam uspeo to da snimim pare bih namlatio na jutjubu... Sad kad se setim kako sam se držao za drvo momentalno krenem da se kezim :D

 

krug_oko_ljubovije_13.jpg

 

Odmaramo na vrh Rožnja, a ja vreme koristim da makar donekle očistim komande na motoru od blata.

 

krug_oko_ljubovije_15.jpg

 

Pošto sunce već polako zalazi, sa Rožnja ne idemo preko Carine na Proslop, nego vozimo direktno za Pecku dosta dobrim makadamom. Biće prilike da se propuštena deonica istraži neki drugi put...

 

krug_oko_ljubovije_17.jpg

 

krug_oko_ljubovije_19.jpg

 

krug_oko_ljubovije_18.jpg

 

krug_oko_ljubovije_16.jpg

 

Toliko za sada... Sledi drugi deo (Grčić, Trutinac, Trešnjica, Gornje Košlje, Bobija, Jablanik...)

 

I video, kad stignem da izmontiram...

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Hahaha aj za Lorda nije cudo, mali enduro, sve lagano, al ti brate... :D

Znam sve te puteve, pre par vikenda sam sa drugarima isao u voznju, i bilo je cupavo :D

 

Tj meni nije, posto imam dobre gume, a i umem ( :D :D :D) al neki (Bane BP :D ) su overili istu baru koju si ti overio :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

hehe :) Enduro diverzija - postaviću i tamo koju fotku biće i njima interesantno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Prvi put vidim nejked s enduro gumama.

Vrlo popularno preko bare a nije retko ni kod nas http://advrider.com/index.php?threads/converted-to-dual-sport-post-pics.330726/page-94#post-30302186

 

Drugi dan je bio mnogo dinamičniji i interesantniji za vožnju, jedva čekam vidoje's  :)

Moj mali Čajna, sa kratkim prenosom i čupavim gumama grize k'o vel'ki :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Obli Lorde, mogao bi i ti da izbaciš neku fotku i napišeš neki komentar :) Veoma je zanimljivo i lepo Icatenejevo pripovedanje, ali bi bilo interesantno i tvoje.  :takoje: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hahaha aj za Lorda nije cudo, mali enduro, sve lagano, al ti brate... :D

 

Znam sve te puteve, pre par vikenda sam sa drugarima isao u voznju, i bilo je cupavo :D

 

Tj meni nije, posto imam dobre gume, a i umem ( :D :D :D) al neki (Bane BP :D ) su overili istu baru koju si ti overio :D :D :D

Znači, sasvim moguće da smo na Rožnju videli vaše tragove oko krsta  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Obli Lorde, mogao bi i ti da izbaciš neku fotku i napišeš neki komentar :) Veoma je zanimljivo i lepo Icatenejevo pripovedanje, ali bi bilo interesantno i tvoje.  :takoje:

Umetnički deo, kao i celokupnu organizaciju prepustio sam Igoru, ja sam jedino išao ispred njega u izviđanje dal' može superteška da prođe ili jok. I merio kilometražu. Od planiranih 100km off-a prvog dana, ispunili smo 41km.

Semo onog jednog glupog izvrtanja u mestu, nisam imao ni najmanjih problema sa terenom. Malo je bila frka po onoj 'adrenalinskoj' ivici i nešto više za moj ukus sam proklizavao na usponu sa Soko grada ka Rožnju.

Drugi dan smo prešli znatno više iako je teren bio jednako 'komplikovan', jedino je bilo manje blata.

 

Divni predeli, definitivno su Valjevske planine nepregledna inspiracija za redovna vikendašenja. Pitome ali oštre, retko naseljene ali taman dovoljno za ne daj Bože, 'putevi' raj za endurisanje sa naglaskom na dirt  :dil:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Da nastavimo gde smo stali - a stali smo kod nedelje... Plan je bio da krenemo rano ujutro :D (da li mi se čini ili se ponavljam?).

 

Plan je iz cuga propao, tako da smo na kraju opet krenuli negde između 10 i pola 11. Na to je delimično uticalo pakovanje, delimično naše razvlačenje, a delimično i moja majka koja nam je spremila pečeno pile :). Ja sam sa motora skinuo vizir i obrtomer. Obrtomer je nakon dubokog zarona brljavio od vode, a pride sam shvatio i da su mu metalni nosači koje sam lepio kad sam kupio motor, od vibracija ponovo popustili, pa je bilo bolje da ga lepo spakujem u kofer i u Beogradu na miru učvrstim umesto da pustim da se definitivno raspadne. Eh, da - kofer... Dodatni teret koji sam morao da natrpam na motor i dodatna "otežavajuća okolnost" za taj dan. Pored laptopa... I još kojekakvih gluposti...

 

Tog jutra pozvali smo čoveka koji vozi otpadno meso na hranilište za supove i raspitali se o putu od Grčića, kroz Trešnjicu ka Košljama. Čovek nam kaže da je put prohodan, daje neke bitne smernice i mi puni nade krećemo iz naše "baze" u Ljuboviji...

 

krug_oko_ljubovije_78.jpg

 

Idemo drinskom magistralom ka Trešnjici.

 

krug_oko_ljubovije_79.jpg

 

Imali smo dve opcije - da idemo uz Trešnjicu do osnovne škole u Gornjoj Trešnjici pa odatle u Grčić ili da produžimo još par stotina metara magistralom, pa da direktno sa magistrale jednim putem za koji ja nisam imao pojma u kakvom je stanju, krenemo ka Grčiću. Odlučili smo se za drugu opciju i pokazalo se da smo dobro izabrali (donekle nam je vremenski skratilo put).

 

Taj put koji se odvaja od magistrale započinje kao uzak ali fantastičan asfaltni put kroz prelep predeo:

 

krug_oko_ljubovije_80.jpg

 

krug_oko_ljubovije_81.jpg

 

Ipak, otprilike kilometar kasnije, asfalt se završava i počinje sasvim pristojan do odličan makadam koji će nas pratiti sve do Grčića. Iz nekog razloga, ja sam bio u mnogo boljem raspoloženju za vožnju nego prethodnog dana, daleko opušteniji i koncentrisaniji pa nam je i putna brzina bila primetno veća. Molim, obratite pažnju da sam opet tvrdoglavo montirao oba retrovizora :)

 

krug_oko_ljubovije_82.jpg

 

Naravno, uz put smo stajali da bi konsultovali neizbežni GPS za pravac (GPS ne znači "Global Positioning System", nego "Govedo, Pitaj Seljaka) :D

 

krug_oko_ljubovije_83.jpg

 

Nedugo zatim ja objašnjavam Lordu da čak i da nisam sporiji, ne bih išao iza njega blizu jer diže veliku količinu prašine, pa da malo uspori ako hoće da ga snimim dok vozi...

 

krug_oko_ljubovije_84.jpg

 

krug_oko_ljubovije_85.jpg

 

Ubrzo stižemo do raskrsnice gde se spajaju 4 puta. Ovaj kojim smo došli, jedan koji se spušta nazad ka drinskoj magistrali negde u Bačevce, jedan koji ide dalje skroz ka Debelom brdu i jedan ka Grčiću. Zastajemo tu za trenutak da odmorimo, ja uredno parkiram motor, spuštam ćopavu, silazim, okrećem se i pričam sa Lordom, da bi trenutak kasnije čuli jedno BUP. Okrećemo se i vidimo moj motor na boku... >:( >:(>:( Zajedno sa spuštenom ćopavom, na rizli je jednostavno skliznuo malo nizbrdo - dovoljno da se prevagne na stranu.

 

krug_oko_ljubovije_87.jpg

 

Opet na samom motoru nema ni ogrebotine, ali se ispostavlja da je sada levi retrovizor dobio po pi*ci kao i ručica kvačila... Sećate li se da sam malo iznad napisao da obratite pažnju kako sam TVRDOGLAVO opet montirao oba retrovizora pre polaska...

 

krug_oko_ljubovije_20.jpg

 

krug_oko_ljubovije_22.jpg

 

E pa moja tvrdoglavost se tu završila... Srećom je Lord imao rezervnu ručicu kvačila koju montiramo, ja skidam oba retrovizora i nastavljamo put.

 

Nastavlja se dobar makadam koji delimično vodi kroz crnogoričnu šumu, koja se opet povremeno proređuje sa leve strane pružajući sjajne poglede na kanjon...

 

krug_oko_ljubovije_88.jpg

 

krug_oko_ljubovije_89.jpg

 

krug_oko_ljubovije_90.jpg

 

Lord je opet pobegao ispred, a ja zastajkujem i koristim priliku za fotkanje...

 

krug_oko_ljubovije_23.jpg

 

krug_oko_ljubovije_24.jpg

 

Stižemo i do Grčića - Lord naravno cepa uzbrdo, a meni nekako nije logično da od te tačke idemo dalje uzbrdo pa stajem za trenutak da konsultujem GPS :D

 

krug_oko_ljubovije_92.jpg

 

Ispostavlja sa da sam bio u pravu, Lord se vraća nazad pa se spuštamo do prve raskrsnice i onda nastavljamo putem NA DOLE (ovo je posebno istaknuto za Lorda - znači treba nekad ići i nizbrdo :D:P)

 

krug_oko_ljubovije_93.jpg

 

Sam spust u kanjon je za teške motore na momente zahtevan - nagibi su veliki i ima krupnog kamenja - nadam se da će naredne fotke moći da dočaraju atmosferu.

 

krug_oko_ljubovije_94.jpg

 

krug_oko_ljubovije_95.jpg

 

krug_oko_ljubovije_96.jpg

 

krug_oko_ljubovije_97.jpg

 

krug_oko_ljubovije_98.jpg

 

Ipak, problema nije bilo i uskoro smo se odmarali na mostu preko Trešnjice...

 

krug_oko_ljubovije_99.jpg

 

Trešnjica je, naravno, prelepa...

 

krug_oko_ljubovije_26.jpg

 

krug_oko_ljubovije_29.jpg

 

krug_oko_ljubovije_33.jpg

 

Dok ja fotkam i snimam, Lord koristi priliku da popravi most (i posle se neko pita šta će mu čekić na motoru...).

 

krug_oko_ljubovije_107.jpg

 

krug_oko_ljubovije_30.jpg

 

krug_oko_ljubovije_32.jpg

 

krug_oko_ljubovije_31.jpg

 

krug_oko_ljubovije_35.jpg

 

Put nas dalje vodi u Gornje Košlje... Na prvoj raskrsnici posle mosta biramo levi put koji vodi direktno do prvih kuća na obodu kanjona i koji je donekle lošiji i zahtevniji (samim tim i interesantniji...)

 

krug_oko_ljubovije_100.jpg

 

krug_oko_ljubovije_101.jpg

 

krug_oko_ljubovije_102.jpg

 

krug_oko_ljubovije_103.jpg

 

Posle ovih prvih kuća put postaje malo bolji. Levo se pruža lep pogled na kanjon...

 

krug_oko_ljubovije_104.jpg

 

Još malo GPS konsultacija...

 

krug_oko_ljubovije_105.jpg

 

I pentranja...

 

krug_oko_ljubovije_106.jpg

 

I na kraju izbijamo kod osnovne škole u Gornjim Košljama. Kao za rastanak i pozdrav za taj dan, jato od desetak beloglavih supova vilo se iznad nas neko vreme...

 

krug_oko_ljubovije_108.jpg

 

krug_oko_ljubovije_37.jpg

 

krug_oko_ljubovije_36.jpg

 

Put od Košalja dalje ka Bobiji je dosta bolji makadamski put. Selo je naseljeno i pitomo (koliko planinsko selo to može da bude). Vidi se da ima naroda, da se njive i livade održavaju...

 

krug_oko_ljubovije_109.jpg

 

krug_oko_ljubovije_110.jpg

 

krug_oko_ljubovije_111.jpg

 

krug_oko_ljubovije_112.jpg

 

krug_oko_ljubovije_114.jpg

 

Sam uspon na Bobiju do šumarske kuće nije zahtevan - ima krupnog kamenja i kolotraga ali usponi nisu veliki.

 

krug_oko_ljubovije_115.jpg

 

krug_oko_ljubovije_116.jpg

 

krug_oko_ljubovije_117.jpg

 

Na Bobiji smo napravili pauzu za ručak te u slast proždrnuli (doduše ne celo) ono pile što je spremila moja majka...

 

krug_oko_ljubovije_39.jpg

 

Pogled na Medvednik...

 

krug_oko_ljubovije_44.jpg

 

Kod Dobre vode...

 

krug_oko_ljubovije_43.jpg

 

krug_oko_ljubovije_42.jpg

 

Koristim priliku i da probam kako ide Lordov motor .

 

krug_oko_ljubovije_118.jpg

 

Pa zaključujem da ide brže i bolje od mog motora po offu... Delom zato što je fakat lakši i upravo tome i namenjen, a delom zato što nije moj, pa mogu i da ga poteram ko' da nije moj :P :P :P

 

Ujedno koristim priliku da fotografišem jednu post-modernističku kompoziciju koju sam nazvao "Suština"...

 

krug_oko_ljubovije_41.jpg

 

:P :P

 

Iako je već bilo poprilično kasno, odlučujemo da ipak obiđemo i Jablanik. Idemo putem koji vodi ka Debelom Brdu. Od silaska sa Bobije, vozimo se asfaltnim putem nekih kilometar-dva a onda prelazimo na dobar makadamski put koji je dosta prometan.

 

krug_oko_ljubovije_120.jpg

 

krug_oko_ljubovije_123.jpg

 

krug_oko_ljubovije_124.jpg

 

krug_oko_ljubovije_125.jpg

 

Skretanje za Jablanik...

 

krug_oko_ljubovije_47.jpg

 

Nekoliko stotina metara dalje - obilazak...

 

krug_oko_ljubovije_129.jpg

 

Ideja je bila da dođemo do planinarskog doma na Jablaniku ali greškom u jednom trenutku biramo levi put koji nas vodi direktno u planinu razrovanim šumskim putem...

 

krug_oko_ljubovije_130.jpg

 

krug_oko_ljubovije_52.jpg

 

krug_oko_ljubovije_53.jpg

 

krug_oko_ljubovije_51.jpg

 

krug_oko_ljubovije_131.jpg

 

krug_oko_ljubovije_50.jpg

 

krug_oko_ljubovije_132.jpg

 

Nakon nekoliko kilometara vožnje, kad smo konačno shvatili da smo promašili put kojim smo prvobitno nameravali da idemo, i kada smo videli da je već prošlo 5 sati popodne, glas razuma pobeđuje, i mi okrećemo nazad ka Debelom brdu, spuštamo se u Valjevo, točimo gorivo i pravac Beograd... U Beograud smo bili oko 8 uveče...

 

Čiča, miča i gotova priča... :P :P

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Pa crash barovi su na motoru, bre :D Seo si za kompjuter a nisi popio kafu... Nema na motorčetu bukvalno ni ogrebotina, a za moje nevoravnje, čak i na samim crash barovima ima samo na levom površinska ogrebotina na jednom mestu koja se ne vidi dok se baš ne gleda (nije skinut sloj plastifikacije tako da se više oseti pod rukom nego što se vidi okom). Seba je stvarno majstorski odradio posao. Uslikaću posle motor "za dnevnik" i neverne Tome :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Odlicno! Pod hitno da kupis nesto lagano i visoko za teranje po sumi. Vidi se da volesh:)

 

Imam relativno lagano i dovoljno visoko :) Savršeno ispravno, registrovano godinu dana i redovno se vozi - vidi moj avatar (nema doduše čupave gume ali i ove koje su na njemu videle su pristojnog terena)... Ali gde je tu onda zabava. Barem ti voliš da šrafiš pa ti je valjda jasno... Ovo je moje zezanje - za sada je "enduro diverzija" na levelu 1, polako - biće ako Bog da i level 2 do sledeće sezone :) Ne moramo svi voziti van asfalta motore striktno namenjene za off čak i ako ih posedujemo. Eno i Kepo hoće da uzme staru Trafiku pa da je izmodifikuje po svojim zamislima - drknuće u to para taman da ga neko "racionalan" ozbiljno pita "a što brate ne uzmeš za te pare odmah to i to...". Ali nije poenta u parama, nego u zabavi :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

To malo skretanje sa magistrale je bilo pun pogodak a klizanje sa ćopave rezultovalo je tvojim prosvetljenjem o neočekivano lakšoj upravljivosti zbog uklonjenih retrovizora (ili je to samo psihološki momenat ali rezultat je isti) :)

Uzbrdo je uvek veselije pa sam zaboravio da je klanac uvek dole :D

Penzionersko vozanje po šumi na Jablaniku je na mene ostavilo poseban utisak, ogromne krošnje ogromnog drveća, kroz koje šaraju zraci sunca, dole šarolika podloga sa lakim pešadijskim preprekama ali taman dovoljno mesta da se provuče apenac, vijugavo do neizvesnosti :moto3:

A da, i kad sam još malkice ispustio gume i doživeo otkrovenje u još boljoj upravljivosti :care:

 

 

Plan za neki naredni vikend je popravni Jablanika+osvajanje Medvednika i još šta stignemo pride.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

S obzirom da sam morao propustiti turu po Đerdapu sa Alpom i Lordom, iskoristio sam nedelju da sastavim deo rute koju smo Lord i ja prethodno propustili (od Proslopa ka Jablaniku)... Takođe, hteo sam i da testiram kako rade nove gume na Cagivi (kupljene specijalno za đerdapsku turu...).

 

Verni dorat :)

 

proslop-jablanik_18.jpg

 

Track:

 

proslop-jablanik_19.jpg

 

Krenuo sam relativno kasno iz Beograda i delom zbog toga a delom zbog par lutanja i promašenih puteva, na kraju dosta forsirano vozio da izađem pre mraka iz planine, tako da nisam fotkao i snimao celu rutu...

 

Slede fotke bez nekog posebnog reda, a video će biti kada stignem (moram prvo da montiram ovo prethodno...)

 

proslop-jablanik_03.jpg

 

proslop-jablanik_11.jpg

 

proslop-jablanik_12.jpg

 

proslop-jablanik_04.jpg

 

proslop-jablanik_05.jpg

 

proslop-jablanik_06.jpg

 

proslop-jablanik_08.jpg

 

proslop-jablanik_13.jpg

 

proslop-jablanik_14.jpg

 

proslop-jablanik_01.jpg

 

proslop-jablanik_10.jpg

 

proslop-jablanik_02.jpg

 

proslop-jablanik_17.jpg

 

Moram reći da sam sa ovim gumama shvatio šta u stvari znači prava kros guma na terenu i koju dozu sigurnosti takve gume pružaju. Na Yamahi su mi Heidenau K60 i to su skroz dobre i sposobne dual-sport gume, ali ovo je jednostavno neka druga liga...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo ih KMZ fajlovi, s tim što su ovo skice iz Google Earth-a (nisu stvarni trackovi sa GPS uređaja). Nisam baš siguran da sam sve vreme išao po ovim trackovima, ali su sigurno barem 95% ispravni.

 

Plavi deo:

Sa Proslopa ka Jablaniku.kmz

 

Žuti deo:

Sa proslopa ka Jablaniku 2.kmz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja