Jump to content

Moto Zajednica

problem registrovati motor na 25kw

Recommended Posts

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Tek sam se zainteresovao za temu pošto mi je zapao za oko jedan motor koji nije ispunio te standarde koje ABS misli da su bitni.

 

Zanima me kako izgleda akt koji je negativan po podnosioca.

 

Pa ću posle kad mi prođe gužva oko suđenja malo da se bacim na analizu zakonodavstva i da vidim šta može tu da se uradi, ili da li možemo da nađemo i neku jelte rupu u zakonu i koliko to košta=da li se cela gimnastika isplati.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Proverio,nemaju negativnih uverenja jer stranke odustanu,plate pregled ali da bi dobili kako kazu odbijenicu potrebna je i potvrda proizvodjaca koja je oko 100€ pa se "spasavaju" jos i tog troska.

Nije mi bas naj jasnije ovo,na osnovu cega odbiju a nemaju potvrdu proizvodjaca a ako imaju podatke stace potvrda proizvodjaca,neko je ovde lud.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Piaggio nrg power

Pozdrav drugari, kupio sam uvezen skuter iz svajcarske (ocarinjen na ime kupca) hteo sam da odradim homologaciju ali ne mogu, skuter je piaggio nrg 49cc, 2009 god, u saobracajnoj pise da je max brzina 78km i to mi pravi problem, kazu da takav motor ne moze da se reg u srb. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Ne vidim razlog, samo što će se voditi kao motocikl, bele tablice i mora A1 dozvola za njega.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Jedno pitanje za one koji su malo upuceniji :)

 

Kum je gledao da uzme neku Teneru, 1989 godiste (doduse verovatno je prva registracija 1989., jer je model 1VJ koji se proizvodio od 1987. do 88.), uvezena je iz Svajcarske pre nekih 5-6 godina, ocarinjena tada ali nikad nije registrovana. 

Proverio sam i u svajcarskoj saobracajnoj joj pise da je 28,7kw, dok je po fabrickim podacima ta Tenera imala 34kw.

Da li je nju moguce sada registrovati kod nas?

 

Ono sto je zanimljivo je da po podacima koje sam nasao na netu, ta Tenera imala snagu na zadnjem tocku 38ks, sto je kada se prebaci u kilovate oko 28,7 kilovata. Tako da me to bacilo u razmisljanje, da  li je mozda moguce da svajcarci u saobracajnim navode snagu na zadnjem tocku, ne snagu motora :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, markulja je napisao:

Jedno pitanje za one koji su malo upuceniji :)

 

Kum je gledao da uzme neku Teneru, 1989 godiste (doduse verovatno je prva registracija 1989., jer je model 1VJ koji se proizvodio od 1987. do 88.), uvezena je iz Svajcarske pre nekih 5-6 godina, ocarinjena tada ali nikad nije registrovana. 

Proverio sam i u svajcarskoj saobracajnoj joj pise da je 28,7kw, dok je po fabrickim podacima ta Tenera imala 34kw.

Da li je nju moguce sada registrovati kod nas?

 

Ono sto je zanimljivo je da po podacima koje sam nasao na netu, ta Tenera imala snagu na zadnjem tocku 38ks, sto je kada se prebaci u kilovate oko 28,7 kilovata. Tako da me to bacilo u razmisljanje, da  li je mozda moguce da svajcarci u saobracajnim navode snagu na zadnjem tocku, ne snagu motora :D 

Ako je ocarinjena pre 19.04.2014 registruje se bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

5 hours ago, markulja said:

Ono sto je zanimljivo je da po podacima koje sam nasao na netu, ta Tenera imala snagu na zadnjem tocku 38ks, sto je kada se prebaci u kilovate oko 28,7 kilovata. Tako da me to bacilo u razmisljanje, da  li je mozda moguce da svajcarci u saobracajnim navode snagu na zadnjem tocku, ne snagu motora :D 

Ne, Sviceri su imali neko blesavo zakonodavstvo da su merili buku na motorima na gasu do daske u 2-oj brzini dok se vozi i ako je prelazilo odredjeni nivo, onda su smanjivali snagu (stavljali razne blokade) dok ne dodju do prihvatljivog nivoa buke i tako vrsili homologaciju. Otud i razlike u KW kod tih starih motora. Uglavnom su se te blokade skidale masovno na prvom servisu na 1000 kilometara cak u ovlascenim servisima, tako da ti motori su posle imali punu snagu, a i sad se voze tako. Posto tehnicki nemaju valjkove za motore, nisu se ni upustali u  jurcanej prekrsitelja...ali to je vec druga prica. U saobracajnoj je ostajalo isto. Ovo je informacija iz prve ruke od jednog Svajcarca. Tako je na primer jedna Honda Xr 650 imala 8.7kw umesto realnih 46Kw :) u saobracajnoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T
On 8/18/2017 at 13:41, markulja je napisao:

Jedno pitanje za one koji su malo upuceniji :)

 

Kum je gledao da uzme neku Teneru, 1989 godiste (doduse verovatno je prva registracija 1989., jer je model 1VJ koji se proizvodio od 1987. do 88.), uvezena je iz Svajcarske pre nekih 5-6 godina, ocarinjena tada ali nikad nije registrovana. 

Proverio sam i u svajcarskoj saobracajnoj joj pise da je 28,7kw, dok je po fabrickim podacima ta Tenera imala 34kw.

Da li je nju moguce sada registrovati kod nas?

 

Ono sto je zanimljivo je da po podacima koje sam nasao na netu, ta Tenera imala snagu na zadnjem tocku 38ks, sto je kada se prebaci u kilovate oko 28,7 kilovata. Tako da me to bacilo u razmisljanje, da  li je mozda moguce da svajcarci u saobracajnim navode snagu na zadnjem tocku, ne snagu motora :D 

 

 

Ako je prosla carinsku proceduru pre 5-6 godiina onda nije problem za registraciju. Nisu upisivali snagu na zadnjem tocku vec postoje modeli koji su radjeni bas za njihovo trziste kao sto postoje i za ostala specificna trzista. Naravno nisu svi motori iz Svice problem vecina je ok ali ih svakako treba proveriti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
On 21.8.2017. at 23:46, Darko Floyd je napisao:

 

 

Ako je prosla carinsku proceduru pre 5-6 godiina onda nije problem za registraciju. Nisu upisivali snagu na zadnjem tocku vec postoje modeli koji su radjeni bas za njihovo trziste kao sto postoje i za ostala specificna trzista. Naravno nisu svi motori iz Svice problem vecina je ok ali ih svakako treba proveriti.

Zna li neko kako skinuti snagu motora na 25kw, na karburatoru? Radi se o Banditu 600. Moram to da uradim da bih prošao AMSS. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Gimnastika oko snage motora je prisutna u nekim zemljama, kao Svajcarska, Nemacka, Austrija itd.

Uglavnom je zbog nacina kako racunaju osiguranje i poreze. Drugi razlog je ogranicenje zbog vrste vozacke dozvole i na kraju godiste vozaca.

 

Snaga motora se ogranicava smanjenjem dotoka goriva da li fizicki preko manjih usisnih otvora (postoje metalni/plasticni granicnici odgovarajucih velicina /najlaksi slucaj za zamenu/, velicine dizni /malo komplikovaniji slucaj/ i elektronsko ogranicenje preko CDI ili kompjutera. Neki put nije samo jedna metoda vec kombinovano. Sve zavisi od modela motora i zemlje gde su i kakva su ogranicenja primenjena.

 

Posto je to sve vezano za zakonsku regulativu, ogranicenje mora da vrsi odgovarajuca ustanova i time da verodostojunu potvrdu. Isto tako i kod skidanja blokade. Ovo sve vazi u tim zemljama gde se to i primenjuje.

 

Kod nas su od skoro poceli sa raznim tipovima dozvolama ali sve ostalo su ostavili isto i eto Gordijevog cvora. Klasican "copy & paste" pomodarski fazon gde bez potpunog uvida u sve elemente takve politike nastaju mnogobrojni problemi.

 

U ovoj sadasnjoj situacij najsigurnija je kupovina motora u punoj snazi (bez blokada) i isto tako podrzavajucoj papirologiji. Sve ostalo je muka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 5 sati, Rade B je napisao:

Zna li neko kako skinuti snagu motora na 25kw, na karburatoru? Radi se o Banditu 600. Moram to da uradim da bih prošao AMSS. 

Imam isti problem i situacija se rešava na sledeći način.

 

Voziš motor u ovlašćeni Suzuki servis da ti ugrade restriktore (u tvoj slučaju mehaničke u usisima). To radi samo Atila u Horgošu, pošto EuroSumar ne sarađuje sa AMSS iz nekog razloga. Zatim ti servis da potvrdu da je ugradio restriktore.

 

Nakon toga zakazuješ u AMSS u Bg-u valjke na kojim ti mere snagu. Dozvoljeno je da imaš manje od 25 kW ili za 3% više od 25 kW. Zatim ti na valjcima daju potvrdu da tvoj motocikl isporučuje 25 kW i onda ideš u AMSS da završiš proceduru.

 

Valjci te koštaju 7.100 din, AMSS je sad poksupeo na 11.500 (ili tako nešto). Potvrda od servisa ne znam koliko košta.

 

Isto mene čeka na SV-u koji je na 52 kW, ali je fabrički izašao na 25 kW. Iako je u NL sve legalno urađeno i upisano na 52 kW, AMSS traži da vratim na 25 kW, jer u Srbiji po zakonu nije dozvoljena promena snage na vozilu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Imam isti problem i situacija se rešava na sledeći način.
 
Voziš motor u ovlašćeni Suzuki servis da ti ugrade restriktore (u tvoj slučaju mehaničke u usisima). To radi samo Atila u Horgošu, pošto EuroSumar ne sarađuje sa AMSS iz nekog razloga. Zatim ti servis da potvrdu da je ugradio restriktore.
 
Nakon toga zakazuješ u AMSS u Bg-u valjke na kojim ti mere snagu. Dozvoljeno je da imaš manje od 25 kW ili za 3% više od 25 kW. Zatim ti na valjcima daju potvrdu da tvoj motocikl isporučuje 25 kW i onda ideš u AMSS da završiš proceduru.
 
Valjci te koštaju 7.100 din, AMSS je sad poksupeo na 11.500 (ili tako nešto). Potvrda od servisa ne znam koliko košta.
 
Isto mene čeka na SV-u koji je na 52 kW, ali je fabrički izašao na 25 kW. Iako je u NL sve legalno urađeno i upisano na 52 kW, AMSS traži da vratim na 25 kW, jer u Srbiji po zakonu nije dozvoljena promena snage na vozilu.

A može li se ova procedura upotrijebiti u suprotnom smijeru?


„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre sat vremena, el classico je napisao:


A može li se ova procedura upotrijebiti u suprotnom smijeru?

Može. Jedan poznanik je imao motor ograničen na neku snagu, a fabrički je izašao sa tipa 100 kW. Ali on je mislim moramo 2 puta na valjke (isto se plati 7.100 din za oba izlaska, nije 2 puta 7.100). Dakle, otišao da izmeri snagu, pa da mu skinu restriktore i onda opet na valjke ( da se upiše snaga bez restriktora).

 

Uskoro ću proći tu procedru, pa ću ih ispitati kako ide u oba slučaja i napisaću tekst na tu temu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Pitaj zašto su tako šturi kod tumačenja te odredbe???
Postoji bezbroj motora koji su prigušeni na 35kw radi zakona o vozačkoj dozvoli, takvim motorima tehnički na zapadu mijenjaju snagu na više ili manje uz potvrdu iz ovlaštenog servisa….

Nikakva filozofija.


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 36 minuta, el classico je napisao:

Pitaj zašto su tako šturi kod tumačenja te odredbe???

Pitao sam da li mogu samo da oteram na valjke da utvrde trenutnu snagu i to upišu. 

Odgovor je bio: NE!

Zašto?
Jer po zakonu u Srbiji nije dozvoljena nikakva promena snage. Kako je vozilo prema podacima izašlo iz fabrike, isto tako mora biti kod nas.

Ja: da li ste svesni da ću restriktore izvaditi čim izađem sa valjaka.

Oni: jesmo.

ja: gde je poenta?

Oni: samo poštujemo zakon.

Forma iznad suštine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 39 minuta, el classico je napisao:

Postoji bezbroj motora koji su prigušeni na 35kw radi zakona o vozačkoj dozvoli

To spada pod "lokalne" propise (u svakoj zemlji drugacije) kod nas je dozvoljen uvoz motociklala homologovanih za Evropsko trziste. 

Prevedeno: ST za Ch trziste sa fabricke trake silazi sa  54kw ali na putu do krajnjeg korisnika se redukuje na 25kw.

Kada bi nasi priznali redukovanih 25kw to bi znacilo da priznaju Ch propis a ne EU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 402 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
1 hour ago, bdada said:

To spada pod "lokalne" propise (u svakoj zemlji drugacije) kod nas je dozvoljen uvoz motociklala homologovanih za Evropsko trziste. 

Prevedeno: ST za Ch trziste sa fabricke trake silazi sa  54kw ali na putu do krajnjeg korisnika se redukuje na 25kw.

Kada bi nasi priznali redukovanih 25kw to bi znacilo da priznaju Ch propis a ne EU.

Nisi u pravu, ch motor redukovan mozes registrovati u EU bez prepravke Po podacima iz saobracajne. Problem je sto je zemlja debilna, I mi isto, pa ih boli tuki za tudje, misle samo na svoju decu. Oces reci da su nasi strucnjaci, Ili od miloste zvani experti, sposobni za bilo sta drugo osim marisanja I kafenisanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
To spada pod "lokalne" propise (u svakoj zemlji drugacije) kod nas je dozvoljen uvoz motociklala homologovanih za Evropsko trziste. 
Prevedeno: ST za Ch trziste sa fabricke trake silazi sa  54kw ali na putu do krajnjeg korisnika se redukuje na 25kw.
Kada bi nasi priznali redukovanih 25kw to bi znacilo da priznaju Ch propis a ne EU.

Kad smo kod ST i CH i 25kw, meni nikako nije jasno da oni, picajzle i sitničari svjetske klase, znaju da ne postoji niti jedna ST koja nakon prvog servisa nije otvorena na punu snagu, ne mrdaju ni trzaju nitse dižu na zadnje noge zbog toga.
Ovo ne mogu objasniti nit razumit…….


„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja