Jump to content

Moto Zajednica

Kupujem BMW r1200 GS Adventure (ali necu jos u penziju)

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ja bi iz inata sad otišao i kupio novi, pa da vidimo ko neće da proda :D

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Ovaj put ti je oprosteno   :bacikosku:

Negoooo... jos neki GS1200 ?

 

 

:lol3:  :lol3:  :lol3:  :lol3:

 

P. S. Svoj posao vrlo kvalitetno obavljam, a forum čitam u pauzi. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Flying wolf, 404 postova
  • Lokacija: Shenzhen / Hong Kong
  • Motocikl: R1200GS ; vespa px200e

Laki, jesi li gledao onog LC-a iz oglasa 2013 sto trazi 11500 eur? Verujem da ti nije promakao, pa me interesuje kakvi su utisci? Deluje puno ispod cene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

onaj 1150 ADV je mislim nekako na oko cak i veci od 1200 i znatno meksi , ali verovatno hoce noviji ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Evo sa "malim" zakasnjenjem mojih razloga zasto bas GS, i to najverovatnije ADV. Necu ih navoditi po vaznosti ZA MENE, vec redom kako se setim kojeg:

 

   Kao prvo i osnovno, prilikom izbora sam MORAO da uzmem u obzir dimenzije, i to moje :)  : visok sam 185-186 cm (zavisno od raspolozenja), ali sam tezak trenutno nesto preko 160 kg ! Vise zbog debelih nogu koje ne mogu da dovoljno savijem u kolenima nego zbog stomaka, "osudjen" sam na motore na kojima se sedi vislje, t.j. na motore gde je visinska razlika izmedju sedista i pedala veca nego na standardnim motorima. 

 

   Zanima me iskljucivo ASFALT, pa mi sposobnosti motora po off road-u nisu ni minimalno bitne. Malo eventualnog sljunka do parkinga ce da prodje BILO KOJI motor.

   Sto se snage tice, onako kako ja vozim, i TDM-ovih 80 ks mi je "puna kapa".

 

   Posto sam se zahvaljujuci BJB-u i putopisima na njemu zarazio putovanjima motorom (prvi i nezaboravni "Hakuka Matata" putopis Hoze-a), to mi je u kombinaciji sa nemogucnoscu da jace savijem kolena prakticno odredilo kategoriju motora koju mogu da vozim. To je ono sto se uglavnom zove "putni enduro", t.j. nesto vislji motor pogodan za putovanja. Kada sam pre 5 godina kupovao prvi takav motor, birao sam najjaci na kome mogu da se smestim, jer sam tada imao skoro 190 kg, ali nisam hteo 1000 ili vise ccm, jer sam pravio duuuugu pauzu i nisam se osecao spreman za povratak na motor od 100+ ks. TDM se savrseno uklopio u ono sto mi je trebalo, kupio sam izvaredan primerak od naseg Jasminka (VIR auto-skola), i on me je sluzio bez i jedne greske (2 puta sam menjao akumulator iskljucivo mojom greskom - jednostavno ga nisam dovoljno vozio, nekad ga nisam palio po 2-3 meseca, a to akumulatori ne trpe). TDM ce ostati zauvek u mom srcu i najiskrenije ga preporucujem svakome ko god moze da kupi ocuvan primerak.

Sada je doslo vreme da kupim drugi, i u neki uzi krug su dosli sledeci motori, opet navedeni nasumicnim redosledom. Na svima sam sedeo, odmeravao koliko mi odgovaraju, slikao se na svima (ili skoro svima). Dakle:

 

-BMW R1200GS, 

-BMW R1200GS ADV,

-Yamaha XT1200Z Super Tenere

-Kawasaki KLE1000 Versus (verzija od 2015-e na dalje)

-Honda 1000 Afrika Twin (nova)

-Suzuki DL1000Strom (bilo novi, bilo stari)

-Honda Goldwing 1200-1800 ccm (po zelji moje zene)

-Kawasaki ZZR1400 (moja tiha patnja)

-mozda jos neki, ali se sad ne secam

 

Pocecu od pozadi:

   ZZR necu uzeti jer za moje sadasnje godine, reflekse, vid itd ima previse snage i brzine, ima "pogresan" polozaj za volanom za putovanja, a ni podatak koji sam procitao da jede gumu za 5000 km mu ne ide u prilog. Dakle, meni najlepsi, ali ga nikad necu kupiti.

   Goldwing je bio predlog moje zene kada sam joj obecao (i na moju ogromnu zalost nisam ispunio) da cu smrsati, sto je bio uslov da pristane da se vozi sa mnom.

Iako postoje klipovu na YouTube-u kako ih ljudi vitlaju po krivudavim putevima, za mene je to bio i ostao autobus koji bi moooozda i kupio kao drugi ili treci motor u ergeli. 

   Mali i veliki Strom imaju isti polozaj sedenja, i kad sam pre 5 godina kupovao motor, izmedju ostalih sam seo i na (istina malog) Stroma. Nikako, ali bas nikako mi se nije svideo polozaj na njemu. Imao sam utisak da volan okrecem OKO sebe, a ne ISPRED sebe. Jednostavno, bio mi je preblizu za moj ukus. Apsolutno isti utisam sam imao na starom velikom, a sa novog sam u jednom salonu u inostranstvu brze-bolje sisao, bilo je cini mi se jos gore. Ama bas ni malo mi se ne svidja polozaj na njemu. Tu je jos i najbolja stara 1000-rka. Jos me je jedna cinjenica odbila: kako god pogledam, dosta ljudi koje znam ili za koje sam cuo su presli na Strom-a 1000, pa sa njega na GS1200. Ne znam ni za jedan slucaj da je bilo obrnuto. Ispravite me ako gresim. Posto sam vec u situaciji da mogu da preskocim taj medjustepenik, zasto da to ne uradim?

   Nova Afrika je bila jak "takmicar". I na njoj sam sedeo u jednoj prodavnici, i meni, ovolikom koliki sam, je bilo jako, jako udobno na njoj. Ono sto mi se nije svidelo je instrument tabla - volim analogne skazaljke. Mislim da je mnogo brze baciti pogled na polozaj skazaljke, i onda prizvati u secanje gde se koji broj na brzinometru ili obrtometru nalazi. Kod digitalnih tabli morate da bas dobro ocitate brojke. Npr brojevi 6 i 8 su jako slicne za nekoga ko kao ja nosi +3,5 dioptriju. Pogresno procitana cifra moze da odnese nekoliko hiljada din, a donese nekoliko bodova kod neuvidjavnog cika policajca   :lol:  Ono sto je presudilo protiv nje je moje subjektivno misljenje da moja supruga nece moci da se smesti iza mene, a ne verujem ni da joj je nosivost veca od GS-ove. Ipak, jedan od najlepsih motora u mom izboru, i da trazim motor samo za mene, dooobro bi se preracunao. Ipak, jos jedna od mana mu je sto ih jos nema polovnih na prodaju.

   Na Kawu sam, kao mog prvog japanca malo boleciv, i to je, uz povoljnu cenu, bio razlog zasto sam u obzir uzeo i ovog Versus-a. Ipak, iako volim zvuk 4 cilindra, malo mi je ruznjikav gledano sa strane, pa mi je to osnovni razlog zasto sam ga eliminisao. 

   Ista bolecivost me veze za Yamahu, i to zbog odlicnih iskustava sa TDM-om. Uz to mi se svidja i izgled. Na zalost, kao i Afrike, nema ih polovnih u prodaji. U poslednjih nekoliko meseci sam video samo jednu, i ona je jako brzo nestala iz oglasa. Seo sam jednom na jednu koja je u vlasnistvu DOKTOR-a sa BJB, i jedva sam je opkoracio. Nije bilo vremena da vidim ima li neka varijanta da se spusti sediste itd, ali me to malo odbija od nje.

   

Prakticno, ostale su samo 2 verzije istog motora - GS i GS ADV. Ono sto me vuce ka njima je sledece:

-nosivost, prvenstveno kod ADV verzije - iznosi 220 kg. Posto ocekujem maksimalno opterecenje od preko 260-270 kg, jako bitan podatak. Na TDM-u sam prilikom voznje sa suprugom, iako bez prtljaga, samo razmisljao o tome da li mi je procurio zadnji amortizer ili ne.

-analogni satovi. Ne mnogo bitno kod odluke, ali ipak dobrodosao detalj.

-dugacka i prostrana sedista, pogotovu suvozacevo. Na TDM-u moja supruga je morala da sedi delom na plastici iza sedista ako bi zelela da malo skupi kolena. Cak ni uz pomoc Bobana  "sedista" iz Zemuna nisam uspeo da nadjem resenje.

-kao sto sam rekao, dosta ljudi je na kraju zavrsilo na GS-ovima. Pa nemoguce je da su svi toliko povodljivi i podlozni reklami, ne znaju nista i ne mogu da kupe bolji motor. Kud svi Turci, tu i mali Mujo... 

-polovni GS ADV su obicno prodaju lepo opremljeni za putovanja - koferi, tank-torbe, poviseni viziri... Nema tu jos puno toga sto treba da dodam na njih - mozda nosac radio stanice i navigacije, na obican i roll bar i to bi bilo to.

-trajni motori. Znam za cene reparacije kvacila i kardana, spor menjac itd, ali posto cesto vozim kao baba, gledajuci svuda okolo, samo ne u drum   :lol:  , racunam da ih necu bas tako lako pokidati (naravno pod uslovom da kupim ocuvan primerak). Proslo me je doba kad sam ocenjivao motore samo po snazi, maksimalnoj brzini i ubrzanju 0-100 kmh.

-taj pomalo "trasformers" izgled koji se nekima ne svidja. Pogotovu je prisutan kod novog obicnog GS-a.

-sledeca stvar je moje subjektivno misljenje, mozda gresim: ako mi se motor izvrne, GS-a cu lakse podici sam jer ce se (verovatno) osloniti na roll bar oko cilindra, pa se nece potpuno izvrnuti na bok = lakse dizanje iz kosog polozaja umesto iz horizontale

 

ADV vise odgovara mojim potrebama od obicnog, pa samo njih i gledam. Za sada imam u vidu 3 primerka, videcemo hoce li se jos nesto pojaviti ili hoce li neko od ovih korigovati cenu (nadam se - na NIZE   :lol:  )

 

Mogao sam da uzmem Caponord-a 1200 proizvedenog prosle, 2015-e godine za verovatno i ispod 10000. Ne vredi, ne svidja mi se... Verovatno ima toga jos, ali ko ce svega setiti. Ipak, sve zavisi sta ce ispasti najpovoljnije. Mozda nesto na sta nisam ni pomisljao, kao taj Caponord? Ko zna.

 

Kao i uvek, oslanjam se na svoju srecu    :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

sta god da ti neko predlozi ti ćeš i dalje videti GS kao pobednika. Sto nije tako ni loše jer GS uopšte nije los motor, sta vise..

Nekad je dobro malo se odmaci od teme i pustiti neko vreme da prodje. Ako i dalje GS bude bio na vrh liste..onda ga lepo kupis i udovoljiš sebi, bilo nov ili polovan.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Temu sam postavio posle BAR nekoliko meseci razmisljanja. Pratim ove motore i gutam njihove testove najmanje godinu dana

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1262 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ja sam provozao gs-a vodenjaka nekih 200-300km, realno, mnogo dobar motor..Svo vreme sam imao osmeh na licu, nikada nisam vozio motor kojije tako upravljiv i lagan za voznju, a vuce kao lud..Iskreno imam osecaj da bolje vuce od mog Gtr-a, mada tu obrtni momenat igra veliku ulogu.

 

Ali ruzaaaaaan  :lol:  :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

@LuckyVladano

 

Druže, mislim, da si novu AT odbacio zbog iracionalnih razloga (digitalni cajgeri, pretpostavka o smeštaju suvozačice :) ).

 

:africa:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Znam za cene reparacije kvacila i kardana, spor menjac itd, ali posto cesto vozim kao baba, gledajuci svuda okolo, samo ne u drum   :lol:  , racunam da ih necu bas tako lako pokidati (naravno pod uslovom da kupim ocuvan primerak).

 

Odkle ti to da je BMW menjač spor, za vodenjak ne znam. Suvo kvačilo ljudi voze 150k bez problema, prvi Lalajko, nešto lakši nego ti, ;), oficijelno remont košta ali u praksi se to može uraditi za skromne pare, samo vratilo kardana na seriji 1.2 jeste neuporedivo kvarljivije nego na 1.1xx ali je jeftinije kao polovno i uvek ga ima, može se i reparirati i poboljšati ako se to uradi na vreme, a takođe zavisi trajnost od vlasnika i traje trocifreno iako ima primera gde popusti rano.

 

Što se tiče ostalih modela, svi su oni mnogo manje zastupljeni i problem može da bude i  održavanje zbog pomanjkanja servisa i manjeg opšteg poznavanja, dok se za BMW svaki eventalni problem lako nađe informacija i rešenje.

 

@LuckyVladano

 

Druže, mislim, da si novu AT odbacio zbog iracionalnih razloga (digitalni cajgeri, pretpostavka o smeštaju suvozačice :) ).

 

:africa:

 

Slažem se sa FTW-om, cajgeri su minorni iako i ja više volim skazaljke. Sedište za suvozačicu se uvek može doraditi relativno jednostavnim produženjem tako da ni to ne treba da bude odlučujuće.

 

Izjavio sam pozitivni utisak o novoj AT na oko, nisam je vozio, ono čime bi se ja rukovodio je neka izvesnost,  kupovinom BMW-a uvek se može predvideti gubioza posle proteka nekog vremena, lako se proda kad se za to odluči, dok nije tako kod mnogih ostalih modela, poznate su sve anomalije dok kod novog modela, bez obzira na marku, uvek postoje nepoznanice za čije obelodavinja mora da prođe neko vreme eksploatacije, imaš u Jagerovoj temi dosta izguglanih navoda za novu AT, a ima ih još.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

@FTW: ne znam zasto moje razloge zoves "iracionalnim". :zbunjen:  Mislim da je upravo suprotno. Moja dioptrija, debljina (i samim tim smanjen prostor za suvozacicu) su upravo racionalni razlozi zasto je otpala iz konkurencije. Verovatno ti je promaklo da sam SEDEO na Africi, nisam je samo gledao na slikama. Imam vec iskustva da na osnovu slike sa strane ocenim ima li dovoljno mesta za suprugu ili ne. Sta je tu iracionalno? :stabre:  Uz to - nema je da se kupi polovna. 

Preko svega toga cak i oni koji izrazito navijaju za nju kazu da je NA ASFALTU GS bolji od nje. Mene off ne zanima, pa je valjda jasno zasto pre GS nego Afrika.

@Djunta: mozda nisam samo nasao dobar izraz za menjac. Njega navode u testovima kao manu, a ja sam hteo da kazem da cak i ako ne trpi silovanje i grubo rukovanje - ja to i inace necu raditi. 

Za sediste veruj mi na rec da nije ni malo lako resiti kad vozac ima preko 160 kg. Sedni na APN-ca pa da probas da nadjes mesta za suvozaca, shvatices o cemu pricam   :)

To za dostupnost delova se apsolutno slazem, i to je jos jedan razlog zasto preferiram GS. Cim necega ima puno, lakse se nalaze delovi cak i kod nas, mnogo lakse nego za neki "egzoticni" model. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Djunta: mozda nisam samo nasao dobar izraz za menjac. Njega navode u testovima kao manu, a ja sam hteo da kazem da cak i ako ne trpi silovanje i grubo rukovanje - ja to i inace necu raditi. 

Za sediste veruj mi na rec da nije ni malo lako resiti kad vozac ima preko 160 kg. Sedni na APN-ca pa da probas da nadjes mesta za suvozaca, shvatices o cemu pricam   :)

To za dostupnost delova se apsolutno slazem, i to je jos jedan razlog zasto preferiram GS. Cim necega ima puno, lakse se nalaze delovi cak i kod nas, mnogo lakse nego za neki "egzoticni" model. 

 

Videli smo se skoro, zamisli mene sa još jedno petanestak kila više, sa suprugom na Fri skuteru, produženo sedište sa metalnom konzolom i onim pica ogromnim koferom iza, nađe se rešenje.

 

BMW je specifičan motor, može se reći i atipičan po mnogo čemu pa otuda zablude i nedoumice čak i kod kvazi test vozača. Menjač je konstruktivno trkaći, ima izuzetno kratko vreme zaključavanja prenosnika i suprotno uobičajenom, traži brzo ili odlučno šaltanje, mali pred pritisak na papuču i muški tak, neudlučnost i  laganica usled bojazni da se ne siluje mu ne prija, treba malo prakse, kad se po prvi put sedne na motor dosta toga je nebično ne samo sa menjačem, pa otuda i razumljivih ali ne važećih kritika.

 

Što se tiče delova, tu je izvor neiscrpan, BMW ima poseban deo koji se brine za korisnike i bukvalno za bilo koji model ikad proizveden se može dobiti originalan deo, naravno ne za 3-7 dana kao za novi. Veći problem je pristup mehaničara a i odnos vlasnika, no to je rešivo jednostavno pridržavanjem zakonitostima mehanike i fabričkim navodima.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako kupiš XT1200Z, družićemo se često, vrlo problematični točkovi, čak istaknuto u manualu da je potreban servis češće nego zamena ulja, a ako hoćeš Ducati, ima jedna proverena Multistrada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

@ LV cool J

wow kakva elaboracija. :takoje:

Izgleda da si stvarno napravio pravi izbor. Jos samo da nadjes jedan dobar i pristupacan. 

:Golub:

 

@Bokilic & Bocca: takvo sturo pisanje me sigurno nece uveriti da ste u pravu. Tako ste mogli bez obrazlozenja da mi predlozite i svemirski brod.

850 ccm i 900 su skoro isto, a Tiger spada u tu klasu egzotike koju zelim da izbegnem. Isto je i sa Multistradom. 

@Dunta & svi ostali: hocu GS-a, i to najverovatnije ADV-a. Ne Triumfa, ne Dukatija, ne bilo sta drugo. Gore sam objasnio i zasto.

 

Dakle, da ponovim: ima li neko na prodaju neki dobar primerak, ne stariji od 2008-e godine ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako kupiš XT1200Z, družićemo se često, vrlo problematični točkovi, čak istaknuto u manualu da je potreban servis češće nego zamena ulja, a ako hoćeš Ducati, ima jedna proverena Multistrada.

 

Pored toga, Yamaha ne garantuje za motor ako su na njega namontirana sva tri kofera, vec sam pisao o tome. A sad zamisli Lakija na takvom motoru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja