Jump to content

Moto Zajednica

Planiranje rute na Garmin uredjajima

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
9 hours ago, Velimlje2 said:

I ja sam taman pomislio da sam nesto ukapirao 

 

:grr:

 

back to school .... dok ukapiram o cemu pricate 

Ne sekiraj se. Ja evo posle 15 godina sa raznim Garmin uređajima i dalje učim... :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8108 postova
Pre 1 sat, markone je napisao:

Hmmm...

Nemam kod sebe uređaj da mogu da probam...:stabre:

 

Trebalo bi u Track back opciji da možeš da biraš koji Track i u kom smeru (reverse order ili slično).

 

Just saying... Proveriću ovo čim budem mogao.

 

Zaintrigirao si me, pa sam upravo probao... i kao što sam i spekulisao iz glave -  Tracback radi samo nad trekom iz Trip log-a (dakle, nad aktivnim trekom). Ne radi nad uvezenim (tzv "Saved") trekovima pripremljenim u Base camp.

 

U tom smislu, jedino moguće je da se Saved trekovi podmeću kao aktivni, što jeste moguće, ali je potpuno nerealno u terenskim uslovima (plus, i dalje nije moguće birati smer kretanja).

 

Tracback je namenjen da u uslovima magle, noći ili prosto zbunjenog motocikliste :) izrutira nazad istim putem kojim si došao. Nije namenjen ovom što nama treba.

 

Ovo kako sam napisao sigurno je ovako na zumo 395 i 590 (na kojima sam probao), ne znam da li se razlikuje na 595 (ali, zaista ne očekujem).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 12/16/2017 at 11:41 AM, severian said:

 

Zaintrigirao si me, pa sam upravo probao... i kao što sam i spekulisao iz glave -  Tracback radi samo nad trekom iz Trip log-a (dakle, nad aktivnim trekom). Ne radi nad uvezenim (tzv "Saved") trekovima pripremljenim u Base camp.

 

U tom smislu, jedino moguće je da se Saved trekovi podmeću kao aktivni, što jeste moguće, ali je potpuno nerealno u terenskim uslovima (plus, i dalje nije moguće birati smer kretanja).

 

Tracback je namenjen da u uslovima magle, noći ili prosto zbunjenog motocikliste :) izrutira nazad istim putem kojim si došao. Nije namenjen ovom što nama treba.

 

Ovo kako sam napisao sigurno je ovako na zumo 395 i 590 (na kojima sam probao), ne znam da li se razlikuje na 595 (ali, zaista ne očekujem).

Verujem ti... Izgleda da sam pobrkao sa nekim od ručnih uređaj kao što su Montana i sl.

Ipak ću proveriti čim mi dopadne šaka neki zumo. ;) (Trenutno ih nemam na stanju)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25

ili jednostavije,vidis na mapi koja su mesta/gradovi pre konacne destinacije,kucas njih i kad dodjes blizu tog mesta ukucas naredno.

I mene je cesto puta zeznuo,znam da idem pogresnim putem ali se oslonim na plasticno sranje pred ocima i posle jedem muda,

Ipak je papirna karta zakon,uz povremeno koriscenje navigacije

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
On 12/16/2017 at 10:08, markone je napisao:

Ne sekiraj se. Ja evo posle 15 godina sa raznim Garmin uređajima i dalje učim... :staa2:

zaista bi mi pomoglo kad bi neko imao vremena da to sve malo objasni ...

 

meni nije jasno zasto bi trebao da koristim te Trackove ???

 

On 12/18/2017 at 13:11, M a R k o je napisao:

ili jednostavije,vidis na mapi koja su mesta/gradovi pre konacne destinacije,kucas njih i kad dodjes blizu tog mesta ukucas naredno.

I mene je cesto puta zeznuo,znam da idem pogresnim putem ali se oslonim na plasticno sranje pred ocima i posle jedem muda,

Ipak je papirna karta zakon,uz povremeno koriscenje navigacije

 

gledam jedan dan koji sam uz pomoc kolege Cybergastija spremio za sledecu godinu , nesto ovako ...

 

Combe Laval Road od Saint-Jean-en-Royans ruta D76

Col de la Machine - 1011 m

Col de la Chau - 1337 m

Col de Saint Alexis - 1222 m

Col de Rousset  1254 m

Die

Col de Menee - 1457 m

Col du Prayet - 1197 m

Col de l’Allimas - 1352 m

Col du Fau - 899 m

Col de Cornillon - 991 m

Col du Thaud - 882 m

Col Saint Sebastien - 926 m

Col du Noyer - 1664 m

Col Bayard - 1246 m

 

po mapi to izgleda ovako

 

https://kurviger.de/en?point=45.064504%2C5.335751&point=45.044889%2C5.36504&point=45.006519%2C5.29393&point=44.973117%2C5.334485&point=44.702673%2C5.410509&point=44.690624%2C5.473938&point=44.903551%2C5.569382&point=44.818377%2C5.756149&point=44.696969%2C5.929871&point=44.678541%2C6.069088&point=44.614423%2C6.080933&point=44.562007%2C6.083872&locale=en&vehicle=motorcycle&weighting=curvaturefastest&additional_weighting=&elevation=true&layer=Omniscale

 

pa tu nema sile da moze taj sistem od mesta do mesta ...

 

ja mislim da sam dobro izplanirao to u Base Campu , za tu rutu imam 47 tacaka po kojima mora da me vodi , ja ne vidim varijante da me ne povede TACNO gde hocu , kad to sve prebacim na uredaj , a u tome je poanta svega , inace mi ne treba GPS .... ili gresim ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
On 12/14/2017 at 14:41, severian je napisao:

@Velimlje2

 

Imaš još jedno rešenje, takođe nije savršeno, ali nije ni loše: konvertuješ rutu (route) u track, pa u app Tracks (na samom uređaju) setuješ da se predmetni trag vidi na displeju, i onda pratiš.

 

Jedino sigurno rešenje. Naravno, podrazumeva se, tako gubiš glasovno navođenje.

 

pz.

 

 

 

Evo tek sad sam ukapirao o cemu pricas , probao sve to , shvatam ...

 

Mada mi se cini ludost da pored komunikacije i toliko skupog GPS uredaja ne dobijem navodenje ... onda bolje ici mapama ..

 

Isto tako , shvatam da je ta tvoja varijanta verovatno pametnija kad neko ide off road , ali to za mene ne igra ulogu 

 

Dali zato sto sam ( potpuno amaterski ) vec radio na donekle slicnim programima ili zasto li je , ali meni ovaj Basecamp ide laganica . Jeste lepse na Googlemaps , ali mi ne predstavlja problem ni taj Basecamp ... samo moras da mu izrokas tih via points ili kako se vec zovu i to je to ... sve sto sam do sad probe radi prebacio na GPS preracuna potpuno isto , bar koliko sam gledao , mozda neka bas sitnica bude drugcija ...

 

Ako neko hoce , mogu ovde da podelim neke rute , kad sve zavrsim ... ako nekog interesuje ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ima tu mnogo da se piše i da se objašjava... nekome ko tek ulazi u taj svet. Najčešće oni koji kupe neki GPS uređaj misle da je sve prosto. Pritisneš dugme i gas.  Većini i jeste tako prosto jer nisu zahtevni. Prosti GPS uređaji i jesu pravljeni za tu kategoriju korisnika. Hoću da stignem na cilj i vodi me. I GPS to uradi. Na svoj način...

 

E sad, za mali broj korisnika to nije dovoljno. Ni izdaleka. Oni tačno hoće da znaju (ili već znaju) kuda će da prođu, šta će na tom putu da vide... Tu počinje pravo korišćenje GPS uređaja i kombinovanje više izvora informacija. Nekima tu počinje razočaranje da GPS to ne može da uradi umesto njih. Jednostavno, nije dizajnian tako, iako se sada već trude da ubace opcije koje će donekle da pomognu u tome (recimo Curvy road kod Garmina i sl.). Za tako nešto potrebno je dosta planiranja i istraživanja za šta 99% korisnika (iz mog iskustva preko 15 godina bavljenja Garmin uređajima) nema volje, živaca, vremena, znanja. (Ja spadam u one koji nemaju volje i živaca. :D Zato sam uvek spreman da pomognem onome ko to ima, a nema znanja. ;) )

 

Pa dobro, odakle početi?

Znam gde mi je cilj i znam odakle krećem. To je najprostije.

Moram da vidim šta sve može da se obiđe na tom putu kao što su: interesantni putevi za vožnju, putevi koje treba izbeći, restorani (kafane ;) ), vidikovci, spomenici, servisi, pumpe, prijatelji u blizini (ko šta voli da poseti ili zaobiđe...)...

Kada sam to sve skupio i sortirao, mogu da krenem u planiranje rute.

 

Dosadno? Meni najčešće jeste. Moram da priznam. Ja više volim da upalim Garmin, ukucam destinaciju i pustim da me vodi. Međutim, tokom godina, prođeš istim putem dva puta, tri puta... Više puta, pa ti dosadi. Pa onda kreneš u ovo o čemu pišemo. :)

 

U praksi?

Ako pričamo o Base Camp i Garmin uređajima, postoji jedan mali problem. Dešava se (nekom češće, nekom možda nikad), da rutu koju isplanirate i skockate u Base Camp-u, kada prebacite u Garmin uređaj i proverite, doživite neprijatno iznenađenje. Neke deonice "ne slušaju". Nije to-to što ste hteli.

E tada, morate tu rutu da doradite na samom uređaju. A to je opet ona priča o volji, živcima, vremenu i znanju...

 

Dakle, da skratim, moj savet je ukratko:

1. Naoružajte se strpjenjem ili batalite (nađite nekog koga ne mrzi ;) ).

2. Ažurirajte karte i skupite informacije koje su vam relevantne (adrese, POI tačke, koordinate...).

3. Isplanirajte rutu koristeći te informacije.

4. Proverite rutu u Garmin uređaju.

5. Ispravite rutu ukoliko je potrebno.

6. Kada ste zadovoljni urađenim, sačekajte pravi momenat i Gas! :)

 

To je bilo uopšteno... Nastavljamo dalje sa rešavanjem problema...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 12/23/2017 at 2:14 PM, Velimlje2 said:

 

Evo tek sad sam ukapirao o cemu pricas , probao sve to , shvatam ...

 

Mada mi se cini ludost da pored komunikacije i toliko skupog GPS uredaja ne dobijem navodenje ... onda bolje ici mapama ..

 

Isto tako , shvatam da je ta tvoja varijanta verovatno pametnija kad neko ide off road , ali to za mene ne igra ulogu 

 

Dali zato sto sam ( potpuno amaterski ) vec radio na donekle slicnim programima ili zasto li je , ali meni ovaj Basecamp ide laganica . Jeste lepse na Googlemaps , ali mi ne predstavlja problem ni taj Basecamp ... samo moras da mu izrokas tih via points ili kako se vec zovu i to je to ... sve sto sam do sad probe radi prebacio na GPS preracuna potpuno isto , bar koliko sam gledao , mozda neka bas sitnica bude drugcija ...

 

Ako neko hoce , mogu ovde da podelim neke rute , kad sve zavrsim ... ako nekog interesuje ...

Pa da. Ta varijanta sa track log-om je više trik za offroad. Za "po putu" najsigurnije je da koristiš što je više tačaka moguće.

 

Eto, tvoj primer je da ruta koju uradiš u Base Camp-u preračuna potpuno isto i na uređaju. Mislim da je to zato što si postavio dovoljno među tačaka za ono što si planirao. Koliko je dovolno? Onoliko koliko treba da natera Garmin uređaj da rutira kao si zamislio. :)

 

Ja mislim da je dragoceno kada neka potroši vreme na planiranje rute i ima želju da svoj trud podeli. Zato, samo napred! Imaš ovde temu koja je manje-više zamrla, ali osim POI tačaka i trek logova, može da sadrži i planirane rute:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Markone , hvala ti na javljanju ...

 

Pre sat vremena, markone je napisao:

Za tako nešto potrebno je dosta planiranja i istraživanja za šta 99% korisnika (iz mog iskustva preko 15 godina bavljenja Garmin uređajima) nema volje, živaca, vremena, znanja. (Ja spadam u one koji nemaju volje i živaca. :D Zato sam uvek spreman da pomognem onome ko to ima, a nema znanja. ;) )

 

Ja po tome definitivno spadam u tih 1 posto .... previse cesto mi se desilo da tek po povratku kuci shvatim da sam prosao vrlo blizu neceg , pa mi posle bilo zao ... pitaj boga kad cu ponovo u te krajeve ...

Kad planiram turu toliko vremena , ima da idem gde ja hocu , a ne navigacija ....

 

Citam nedavno i putopis kolege Emayl o putovanju preko Alpa , hteo je da prode Gotard prelaz starim putem , kaldrmom , tako zvana Tremola , ali ga navigacija nije povela na pravi put .... primetio sam bas kod tog segmenta puta , koliko moze biti 2 - 3 kilometra , moras da stavis bar dve , bolje tri tacke , i onda ce nepogresivo da te vodi na Tremolu ... inace nema sanse ...

 

Pre sat vremena, markone je napisao:

 

Ja mislim da je dragoceno kada neka potroši vreme na planiranje rute i ima želju da svoj trud podeli. Zato, samo napred! Imaš ovde temu koja je manje-više zamrla, ali osim POI tačaka i trek logova, može da sadrži i planirane rute:

 

Definitivno cu da ubacim sve rute koje mogu biti od interesa nekome , a rade volje sam da pomognem bilo kome u planiranju rute i detaljnom prebacivanju u BaseCamp , koliko mi vreme dozvoli preko zime ...

 

Samo da jih sve zavrsim i ukapiram to sa exportom i postavljanjem na sajt ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja