Jump to content

Moto Zajednica

Planiranje rute na Garmin uredjajima

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6686 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Zdravo,

 

prošle godine kada sam išao do Crne Gore za asistenciju sam koristio Zumo uz štampanu kartu. Jednostavno sam podesio uređaj na državu i mesto kojem idem vodeći se time da je to dovoljno jer sam na isti način koristio "Becker Crocodile" sa "iGo" sistemom. Sa "Garminom" to ne funkcioniše. Za razliku od "iGo", računa bezvezne rute i zavlači nekim zabačenim putevima. Ja sam naravno podesio način rutiranja i opet se dešava slično. 
Na primer, iz Smedereva ka Crnog Gori me vodi preko Mladenovca, Rudnika ka Čačku. Dakle ne možeš se osloniti na sam uređaj. Zašto je to tako ne znam i voleo bih da neko ko ima više iskustva napiše mišljenje.

 

Ove godine idemo za Grčku, "Garmin" je izračunao da idemo preko Bugarske, ali tako što ćemo otprilike ka Petrovcu,  Zagubici, Bor, Zaječar, Vidin... 

 

(ne)Srećom "Garmin" ima jedan jako fin program "Basecamp" koji daje mogučnost da detaljno kreirate rutu, odmore, pauze.
Na primer, krećem iz Smedereva određenim putem, pa ću podesiti da me vodi u neki lokal na kafu u Kragujevcu, pa ću podesiti na tačno kojoj pumpi ću sipati benzin da bih neke deonice prevozio bez stajanja, označiću mesto na mapi gde je potencijalno opasno, itd. To sve zvuči uber dobro međutim neki su bili svedoci da sam taj program psovao juče u statusima na forumu. 

Tačnije, uređaj ima mapu centralne Evrope u originalu i dodatu mapu cele Evrope na kartici. Nisam mogao da učitam ovu drugu u "Basecamp" pa sam psovao :)
Da bih drugima pomogao da ne psuju, delim sjajno rešenje a to je da se ruta može napraviti u "Google Maps" i prebaciti u "Basecamp" pa u uređaj. To je sjajno jer mi lično "Google Maps" najlakše da koristim. 

 

Dakle radi se ovako:

Napravite rutu, onda u opcijama sa desne strane na "Google Maps" imate izvoz mape u .kmz formatu. Fajl je baš male veličine. Njega otvorite pomoću "BaseCampa" i voala, eto vam rute za par minuta. Naravno, postoje razlike jer mape nisuiste, ali 97% je baš onako kako ste želeli. Naravno to se sada može detaljno urediti i podesiti pa ko voli nek izvoli.

 

Ako nekoga ova interesuje i treba još detaljnjih smernica, neka piše ovde pa ćemo pomoći.

 

Ruta koju sam napravio može se videti u ovoj temi:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/114297-grcka-2016-gde-sta-kako/page-4

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5467 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Odgovor na ovo pitanje oko rutiranja na Garminu je nemoguce naci...Ranije sam koristio Zumo 550 i rutiranje je potpuno ludo i to ne samo u Srbiji vec u bilo kojoj zemlji. Sada koristim Zumo 390 LM i na njemu je rutiranje dosta bolje, ali i dalje ima svoje bubice. 

Basecamp je dobar i narocito u kompletu sa garmin Express-om ( za LM uredjaje), drzi software i karte stalno "up to date". lako se planira i rute su dobre. 

Na starom Zumo 550 sam koristio Map Source...ali uvek je bilo ali.

Inace, najcesce vec unapred znam putanju/rutu kojom zelim da idem, tako da garminu samo zadajem tacke (zabodem na karti) ili neko mesto malo unapred kroz koje zelim da prodjem, da ne bi bio previse kreativan u odredjivanju rute...npr. prilikom prolaska kroz neko mesto, zelim da me izvede na odredjeni put i samo zabodem tacku na pocetku tog puta...naravno, uvek pogledam predog putaje u kompletu pre nego sto mu zadam "go" (ovo je od posebne vaznosti).

U vreme kada sam poceo da koristim Garmina, zalim se jednom drugaru na sve ovo na sta se i ti zalis, a on mi kaze:"jos uvek nisi postao pravi Garmin user", tako da mi je to postala omiljena recenica u ovakvim situacijama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1523 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Nikad nisam shvatao ljude koji imaju problem sa pravljenjem ruta za Garmina :)

 

Ovaj primer sa Smederevom do Crne Gore preko Mladenovca je u stvari najbolji primer koliko je Garmin dobar - moj dobar drug iz Čačka živi u BG, na Konjarniku, i kad god ide kod svojih ide tim putem - nema nikakvu navigaciju, iskustvo ga naučilo šta je najbolje :D

 

A nevezano s tim - Garmin ima problem sa rutiranjem kad je više mapa u pitanju. I tu postoje dva načina - ili koristiti jednu mapu koja ima ucrtane puteve za celu rutu, ili praviti dve ili više nezavisnih ruta - na svakoj mapi "njen deo".

 

Pored toga, na MapSource-u postoje dodatne opcije za podešavanje rutiranja (ne samo najbrža i najkraća) - može da "preferira" puteve nižeg prioriteta, višeg, auto-puteve, moguće je uneti lične prosečne brzine po tipu puta...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1259 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ja ne mogu da nadjem taj izvoz mape u tom kmz formatu u stvari samo ima opcija da prebacim rutu u telefon?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 557 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Ja ne mogu da nadjem taj izvoz mape u tom kmz formatu u stvari samo ima opcija da prebacim rutu u telefon?

Moraš da ideš na my maps u Google Maps, tek onda imaš opciju izvoza. Evo screenshot sa telefona

86b1a01fb4154260ca5b3b2b4ec2eea4.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Pitanje  ....

 

Instalirao sam BaseCamp , i , jer jos nisam uzeo navigaciju , za vezbanje skinuo neke freesource mape , ali su podeljene po drzavama , pa tako kad ides sa prelaza na prelaz u Alpama na primer , ne mogu da spojim mape recimo Italije i Svajcarske ....

 

Predpostavljam sa Garmin uredajem dolaze mape citave Evrope ?

 

Poceo sam da pravim planove na Google maps , ali mi ne da preci prelazima , zatvoreni su  :)

 

Onda skinuo BaseCamp , opet nista od planiranja .....

 

 

Pozdrav svima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5467 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Meni je Zumo 390 stigao sa Citi navigator LM (uglavnom su ovi noviji uredjaji Lifetime Map), pa sam sve to stavio i na Base camp. Sve radi bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Kolega e-mayl , kolega doktor 

 

Hvala vam na brzom odgovoru

 

Tako sam i predpostavio da stoje stvari ....

 

Nekoliko motora koje sam gledao dolaze sa navigaciom BMW V , a to je Garmin , a necu biti u mogucnosti da kupim motor pre kraja januara ...

 

A ne bi da kupujem navigaciju ako je posle dobijem sa motorom ....

 

 

Igrao sam se jos malo sa tim programom BaseCamp , dosta je komplikovan , ali naucicu do proleca , nadam se  :jee:

 

 

Sve je pocelo kad sam poceo da radim planove na Google maps , i da se ubijes nemozes da izvuces turu preko Splugen Passa , nema te sile .... valjda ce da dozvoli tamo negde Juna  :)

 

Sacekacu sa ozbiljnim pripremama dok ne kupim motor , nadam se sa navigacijom ..

 

U meduvremenu sam nasao sajt Kurvinger.de , i kao sto mozete da vidite iz prilozenog

 

https://kurviger.de/en?point=46.461985%2C9.34267&point=46.535838%2C9.326363&locale=de&vehicle=motorcycle&weighting=curvature&additional_weighting=&elevation=true&layer=Omniscale

 

sa njim mozete da postavite rutu preko pomenutog prelaza ....

 

 

Jos jednom hvala na odgovorima !

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Google map ima prekide po negde i na tim mestima nece da spoji rutu...kao da nema puta...vec ide okolo.

 

 Meni se cini da je to zbog toga sto Google maps uzima u obzir podatke sa puteva u realnom vremenu , misli da kreces na put sad , a prelazi zatvoreni ....

 

Probaj ovaj kurvinger ... tu nema tog problema ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

I ja imam BMW Navigator V i počeo sam da koristim Base Camp. Program je bespotrebno komplikovan ali bolje rešenje nisam našao. U attachmentu je PDF koji je meni dost koristio da ga savladam.

 

Npr. pravio sam rutu Beograd - Dubrovnik.

 

U Google Maps-u je to bukvalno dva koraka. Ukucaš polaznu tačku Beograd i destinaciju Dubrovnik i gotovo. Ruta koju Google da je jedina logična preko Užica, Višegrada i Trebinja a jednostavnim prevlačenjem rute može da se promeni i da se ide npr. kroz CG.

 

U slučaju Base Campa ova prosta ruta izgleda kao nemoguća misija.

Ja stavim Beograd kao polaznu tačku i Dubrovnik kao destinaciju i BC iz nekog razloga ne ide preko Višegrada već ga obilazi a kada pokušam da vratim rutu da ide preko Višegrada on izmenja (pokvari) sve ostalo i pre i posle Višegrada.

Da bih napravio ovu rutu moram da stavljam Waypoint na svakih 50km (maltene ispred svakog mesta kroz koje prolazim). 

Learn_BaseCamp_PC.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

govorim samo o Gaminu:

 

a ovde nije navedeno, jako je vazno!

 

oba programa i sam uređaj imaju podešavanje, izbor prihvatljivog puta je, na primer Najbrži, Najkraći, sa izbegavanjem trajekta, samo lokalni putevi,... i tako dalje. to je neobično vazno kod rutiranja!
znaci prvo podesi i uređaj i programe na opciju koju hoćeš!
sad postoje dva načina za planiranje:

 

1. napraviš tačan plan kretanja: tačan datum / vreme polaska, gde staješ za odmor / spavanje i tako redom, nema skretanja sa te rute, prekoračenja brzine, držiš se plana (za to je bolji BaseCamp)

 

2. navedeš tačke koje planiraš da posetiš, obeležiš ih recimo rednim brojem uz slovnu oznaku, postaviš u favorite na uređaj ili na računar, lako se prebacuje sa jednog na drugi, biraš kojim putem ćeš doci do te tačke prema trenutnom raspoloženja (za izbor tačaka, mogu oba programa da posluzi može i Google Earth cak), dovoljno je da na zamišljenu rutu odrediš vazne tačke preko koordinata ili adresa! sam "radar" može se napisati i rukom kako bi se koristile planirane tačke.

 

oba sistema imaju prednosti i mane, da ne širim priču, ako ima zainteresovanih za ovakvu diskusiju, daću svoje mišljenje!

 

;o)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Da ozivim malo temu , zima ....

 

U meduvremenu sam kupio navigaciju i sad hvala bogu sve radi , sto se mapa tice ... samo sam jih prebacio sa Garmin uredaja na BaseCamp 

 

Imam gomile tura pod muzickim zeljama , pa sam poceo da jih prebacujem u Basecamp , da malo vezbam ... Primetio sam da , pogotovu ako imam ideju bas odredenim putevima da prodem , Alpe i slicno , moram da mu zadajem tacke takoreci na 20 km ... mislim da sam na jednoj takvoj ruti za jedan dan od 250 km imao preko 30 tacaka , da bi ga naterao da ide gde ja hocem ...

Koliko sam mogao da shvatim , sve i da imate ista podesavanja na BaseCamp-u i vasem Garmin uredaju , ako mu zadate npr ko sto je neko pomenuo Beograd i Dubrovnik ima da ide razlicito na BaseCampu od onog sta ce navigacija da izracuna ... a da Google i ne pominjemo , razlicito rade ...

Jedino sigurno resenje je da mu zadajete mnooogo tacaka ... i onda dodate jos neku ...

 

Cini mi se da sam dobro pokupio kako se to radi , odradio sam vise od 20 dnevnih tura i ne mogu da budem siguran dok ne odem na put , ali mislim da bi trebao 99.9 posto da prati put kako sam u startu zeleo ...

 

Mislim da je to jedino resenje , jer nema smisla otici na toliko izcekivani put i promasit skretanje onog sta se zeleli da vidite ...

 

Vezbam dalje ... do kraja zime ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8108 postova

@Velimlje2

 

Imaš još jedno rešenje, takođe nije savršeno, ali nije ni loše: konvertuješ rutu (route) u track, pa u app Tracks (na samom uređaju) setuješ da se predmetni trag vidi na displeju, i onda pratiš.

 

Jedino sigurno rešenje. Naravno, podrazumeva se, tako gubiš glasovno navođenje.

 

pz.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 46 minuta, severian je napisao:

@Velimlje2

 

Imaš još jedno rešenje, takođe nije savršeno, ali nije ni loše: konvertuješ rutu (route) u track, pa u app Tracks (na samom uređaju) setuješ da se predmetni trag vidi na displeju, i onda pratiš.

 

Jedino sigurno rešenje. Naravno, podrazumeva se, tako gubiš glasovno navođenje.

 

pz.

 

 

Go easy on me .... sto bi se reklo ...

 

jeste da jos nisam u zivo testirao sve to , ali ne razumem , zasto bi to radio , ne cini mi se to ubacivanje toliko tesko ili komplikovano .... na kraju krajeva , sa uzivanjem pripremam putovanja ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5467 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Kad budes malo duze koristio Garmina, ovaj Sevetov predlog ce ti se ciniti itekako logicnim...drugim recima, ne veruj mu. Koliko sam povatao, desava se da napravljenu rutu na Base campu, kada se prebaci na uredjaj, malo shvati po svom, pa da ne bi bio u situaciji da skrenes gde ne bi voleo, gledas u liniju na ekranu i jasno vidis, kada se udaljavas od nje. U principu, ovo se uglavnom koristi za off, ali nije zgoreg znati da moze i na on-u.

Inace, ja sam odavno prestao da pravim rute za Garmina, prosto previse me to opterecuje, vec pravim rutu npr. na Googlemap i slicnim programima/aplikacijama, a garmina na putu koristim samo da me sprovede na neki put, kroz grad, do odredjenog mesta/tacke i sl. bez da me vodi citavu rutu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
18 hours ago, severian said:

@Velimlje2

 

Imaš još jedno rešenje, takođe nije savršeno, ali nije ni loše: konvertuješ rutu (route) u track, pa u app Tracks (na samom uređaju) setuješ da se predmetni trag vidi na displeju, i onda pratiš.

 

Jedino sigurno rešenje. Naravno, podrazumeva se, tako gubiš glasovno navođenje.

 

pz.

 

 

Nisam nikada probao, ali na zumo 590LM bi trebalo da postoji tzv Track Back funkcija. Na taj način bi trebalo da te vodi po treku i glasovno. Nemam kod sebe uređaj pa proveri da li to radi posao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8108 postova
Pre 3 sati, markone je napisao:

Nisam nikada probao, ali na zumo 590LM bi trebalo da postoji tzv Track Back funkcija. Na taj način bi trebalo da te vodi po treku i glasovno. Nemam kod sebe uređaj pa proveri da li to radi posao?

Iz glave vidim dva problema za ovo: tracback vrši navigaciju po track-u u nazad, što bi i moglo da se prevaziđe ako se pripremaju trekovi obrnutog smera u odnosu gde želimo da idemo (mada je već ovo zaHebancija). Veći problem je što tracback opcija radi samo sa recent track, tj. upravo izvezenim track-om. Dakle, ne sa pripremljenim trekovima iz BC koje nismo još izvezli. Podmetanje nije nemoguće, ali je nerealno, jer je dobit mala (samo glasovno navođenje), a narušavanje komoditeta veliko... 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2409 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
21 hours ago, severian said:

Iz glave vidim dva problema za ovo: tracback vrši navigaciju po track-u u nazad, što bi i moglo da se prevaziđe ako se pripremaju trekovi obrnutog smera u odnosu gde želimo da idemo (mada je već ovo zaHebancija). Veći problem je što tracback opcija radi samo sa recent track, tj. upravo izvezenim track-om. Dakle, ne sa pripremljenim trekovima iz BC koje nismo još izvezli. Podmetanje nije nemoguće, ali je nerealno, jer je dobit mala (samo glasovno navođenje), a narušavanje komoditeta veliko... 

 

 

Hmmm...

Nemam kod sebe uređaj da mogu da probam...:stabre:

 

Trebalo bi u Track back opciji da možeš da biraš koji Track i u kom smeru (reverse order ili slično).

 

Just saying... Proveriću ovo čim budem mogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja