Jump to content

Moto Zajednica

Kad si lud ni medved te nece (Rumunija TF & TA)

Recommended Posts

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kako sam iznenada najavio voznju sa namerom da predjem preko  Transfagarasa I Transalpine, tako sam se brzo I spremio (sta tu ima da se sprema: par gaca, majci I carapa, sorc I papuce) ostalo je standard (kisno odelo, malo alata, mini kompresor I set za reparaciju gume) I naravno karta (mapa). Jer "garmin" me redovno zajebe.

I stvarno mi je zao sto sam posao na ovaj put sam. Jeste da guram svoj tempo, radim sta mi se radi I kad mi se radi. Ali I kaludjer se u drustvu zeni.

Sam odlazak na TF & TA je opisivan mnogo puta a opet ljudi vole da se nahrane novim iskustvima. Moje iskustvo je barem malo drugacije nego kod drugih.

A sad djihaa.

33201ns.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Da idem idem ali do pred samg jutra pred polazak nikao da se odlucim kojom marsutom I kojim redosledom. Eto tu bi se vec sa nekim dogovarao.

Prelomim, Bela crkva -  (57) Oravita - (57b) Minisului, Bozovici, Prigor, Iablanita - skretanje na jug, desno (E 70) Mehadia - skretanje levo na sever (66a) kod Baile Herculane. E tu je pauza.

U Beloj crkvi zamenio dinare za leu. vrednost oko 100 eur.

Na granici expresni prolaz.

Od Oravite do Bozovica se vozi kroz sumu I prilicno je sveze (9h). Inace sam primetio odmah po trelasku granice da vetar iz pravca severa prilicno jako duva.

Put kroz sumu sa kratkim pravcima I prilicno "U" krivinama. Rumuni su majstori za pravljenje krivina. Mene licno je smorilo.  Asfalt je dosta dobar mada malo vlazan I hladan. Oprezno.

U Bozovicima tankujem gorivo. Cini mi se da je jeftinije nego kod nas. Od Bozovica cistina, nigde drveta, a vetar sa severa prilicno pocinje da smeta. Gura me sa puta.

Posle Iablanite (Jablanica) mnogo bolji put, sirok moderan ali pun slepera. Ispreskacem ih bezobrazno I Garmin kaze skreni levo I ja skrenem. Znam da tu negde treba I verujem neverniku. Odvedeme nekim pitaj boga kad napravljenim putem od betona.

100% iz vremena Causeskua. Kad je svaki rumun morao da osaluje I izbetonira svoj deo puta. Izludeh. Oce sve da se raspadne.

Sva sreca to traje samo desetak kilometara I izbijam na normalan put.

Stizem I Baile Herculane. To je verovatno neka banja sa lekovitom vodom. Seta narod polu go ulicama, pored puta pored reke Cerna.

2yxqjww.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Namera mi je da se vozim drumom (tako kazu rumuni drum) 66a do Petrosani. Put je uzasan, barem za moj motor. Pravo mucenje. Priroda predivna.

Dolacim do akumulacionog jezera Cerna. Odustajem I okrecem I izlazim na  drum 67d koji void u Targu Jiu (Targu-ziu).  

 

1yjted.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Izlaskom iz klanca reke Cerna na cistinu suocavam se sa tako jakim vetrom sa leve bocne strane iz pravca planina (sever) da stalno vozimpod nagibom kao u krivini.

na raskrsnici puta koji dolazi iz pravca Transalpine (Novaci) srecem grupu koja mi objasnjava da je voznja po juznoj strain Transalpine nemoguca I da ima dosta oborenih motora. Odustali su I pokusace sutra. Kako nebi gubio vreme produzavam putem 67 prema Ramnicu Valcea. Bocni vetar sa kojim sam se suocavao toliko me je smorio da odustajem od voznje do Curtea de Arges. Booking kaze pansion Valentina, sa doruckom, bazenom, internetom, TV, picom I pivom 140 Leu.

Gledajuci TV vremensku prognozu ukapiram da je jacina udara vetra (sa plannina) dostizala do 130 km na sat.

2qlqzwx.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nista specijalno za prvi dan.

 

Ne lezi vraze.

 

Vec kod Bozovica gde sam tankovao gorivo pripisa mi se.

Muvali se tu neki "romi" pa mi se ne ostavlja motor I stvari a I ne tegli mi se u WC.

Eto zasto treba da si u drustvu.

Mislim nemora da mi drzi ali moze da pripazi na stvari.

Mislim se nije tako frka, pisacu negde usput.

To usput se pretvori do one banje gde se cvare u grupnjaku. Doslo mi I ja da se pridruzim pa da doprinesem.

Vozi dalje a neizdrz sve veci. Tome doprinosi cinjenica da se sve uzput setaju, sede, leze, jedu I ko zna sta jos "banjci".

Vidim zgodno mesto nigde nikog. Sjasim. Spustim pantalone I spremim se za .....

 

Pocne nesto da susti u siblju ispred mene. Pomislim ko god da je ako mu smeta nek okrene glavu.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Napisao 20 February 2016 - 22:49 PM

 

 

Rumuni su jedno otkrovenje za mene. Sad imam totalno drugacije misljenje (pozitivno naravno) o Rumunima. Mada I oni sami kazu da ima kukolja u svakom zitu.

Vidim da naš opisani slučajni susret sa medvedom izaziva podozrenje ali je on istinit.Na karpatima u lovištima u okolini Brašova  medvedi su održavani kao lovna divljač, tako da susreti sa njima u toj oblasti uopšte nisu retkost.Ne retko već oslobodjeni ne plašeći se od ljudi silaze i u gradove u potrazi za hranom .Evo jednog proizvoljno nadjenog teksta na internetu na tu temu koji opisuje baš oblast gde smo i mi životinju videli.Inače nekoliko evropskih zemalja poseduje značajne populacije medveda,Rumunija je jedna od njih  na lovnom turiznmu zaradjuje pozamašna sredstva jer pored medveda čuveni su i karpatski jeleni kapitalci.Kao stari lovac mogao bih na ovu temu da elaboriram.........http://www.rts.rs/pa...h"medveda.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nista specijalno za prvi dan.

 

Ne lezi vraze.

 

Vec kod Bozovica gde sam tankovao gorivo pripisa mi se.

Muvali se tu neki "romi" pa mi se ne ostavlja motor I stvari a I ne tegli mi se u WC.

Eto zasto treba da si u drustvu.

Mislim nemora da mi drzi ali moze da pripazi na stvari.

Mislim se nije tako frka, pisacu negde usput.

To usput se pretvori do one banje gde se cvare u grupnjaku. Doslo mi I ja da se pridruzim pa da doprinesem.

Vozi dalje a neizdrz sve veci. Tome doprinosi cinjenica da se sve uzput setaju, sede, leze, jedu I ko zna sta jos "banjci".

Vidim zgodno mesto nigde nikog. Sjasim. Spustim pantalone I spremim se za .....

 

Pocne nesto da susti u siblju ispred mene. Pomislim ko god da je ako mu smeta nek okrene glavu.

Ovo gore je napisao nas drug Sveta I to treba ozbiljno shvatiti jer moze da vam se desi upravo ono sto I meni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Spustene pantalone a I zbunja izlazi niko drugi nego medved.

 

Neznam zasto ali mi je prva pomisao bila da ce da se pojavi I neki "Ciga" sa sve cergom.

 

oswrwp.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

A onda mi je pana na pamet jedna pikasova slika ali na rumunski nacin

 

 

f080gn.jpg

 

Mislim na rumunski nacin

 

10wp7k5.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Shvatim da osim medveda koji je na jedno par metara od mene nema nikog vise, ni Cige ni Pikasice, ni Banjaca.

Ucinimi se da medved kao da nije ni primetio ili mu nesmeta moje prisustvo. Zvacka I mljacka nesto I kao da ga ja ne interesujem.

Lagano se povlacim unazad sa sve spustenim pantalonama.

 

Posto mi je motor parkiran na desnoj strani puta uz neku kamenu liticu a ja presao preko puta na pisanje, povlacenjem unazad nadjem se nasred puta kada sam zacuo sirenu automobile.

Mogu misliti sta je u glavama onih u automobile (mama tata I jos troje decice) kad su videli prizor nasred druma.

Kaciga na glavi, spustene pantalone.

Ne okrecem glavu I ne ispustam medveda iz vida. Podizem ruku I pokazujem medveda.

Covek pribran stane kolima izmedju mene I medveda.

Kao na safariju. Gledaju I fotkaju zivotinju kroz zatvorene prozore.

Brzo skacem na motor I pre nego sto sam krenuo, aparatom koji mi je okacen oko vrata fotkam medveda.

Nije mi palo napamet da pisam sve dok nisam dosao na otvorenu livadu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8929 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Auuu sunce ti kalaisano, kakav prizor.....cekam nastavak s'pusku na rame :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Rano usta, rano doruckovao I pravac na TF. Nisam planirao da se penjem sa juzne strane ali eto povoda za ponovni dolazak.

 

Neko je pitao za kampovanje pa evo jednog predloga. 10-ak kmispret Certea de Arges I motel I kamp. Pored je potok.

 

4ieu8m.jpg

fcmwq9.jpg

xlwnet.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Curtea de Agres puna motora.

Obavezno sipanje goriva, Luk oil na izlazu iz varosice. I sa kardasima iz Turske napred.

Prilaskom planini osetno je hladnije. Prsti mi se koce. Pa jest ustao sam ko vampir. Nemam s'kim da razglabam.

2ynnxif.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Vozim oko jezera I pokusavam da isteram onog medveda iz misli. U tome mi pomaze cinjenica da ima jako puno radova na drumu.

Inace sama podloga nije bas neka sve sama fleka na fleku. Ili sisarke ili rizla ili odron zemlje ili balege.

Najbolje je kad udjes u krivinu I ubodes rupu ili balegu.

licno nisam nesto fotkao jer je sve vec izfotkano.

t9xo5z.jpg

t9bq4p.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Vec posle jezera kvalitet asfalta se poboljsava kao I na samom usponu pa sve do tunela.

U vreme kad sam ja prolazio sam uspon je ciscen vozilom sa cetkama I usisivacima. Razlog tome je obelezavanje srednje bele linije.

2dcer9l.jpg

eb3ev5.jpg

2s68pk4.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Sta reci, lep dan, odlicno vremenske prilike, malo prohladno. Stizu motorist, uglavnom u grupama, Poljaci, Cesi, Madjari, Belgijanci, Turci, Sfabe, Talijani.

Fotkanje I peglaj dalje.

Gore na vrhu nema "svetog grala". Samo stajanje na vrhu I pogled je sam po sebi sveti gral. fotografije I reci nemogu da opisu, nemaju tu dubinu.

Tu lepotu kvari veoma izbrazdan asphalt na severnoj strain. Posledica mehanizacije za ciscenje puta. Takodje duz celog puta sa severne strane u toku su radovi. Veoma oprezno. Drum je prekopan popreko I to po pravilu u krivini.

 

34x8g.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 636 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Au zamalo ona stvar da ti dodje glave. Ja kakav sam maler mislim da bi me u toj situaciji motor prodao na paljenju.

 

Odlicno putovanje i samo cepaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Motocikl: Kawasaki Vulcan S 650 2016

Super... A zato sam i pitao u drugoj temi gde si počeo ovo, jel ideš sa nekim ili sam...

Meni to nikako ne ide... Sam na put, ne znam... Još ako je na dalje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Na raskrsnici Brasov / Sibiu dok ispijam kafu I grejem kosti posle TF, presabiram se:

Ako odem u Brasov kome stvari da ostavim da bi isao u obilazak a da teglim sa sobom, zaboravi.

U Sibiu dolazim u 11h. Sta da radim ceo dan.

Pali na Transalpinu.

Necu da gubim vreme vozeci se sporednim putem vec autoputom produzavam prema Sebesu. Mislim dokle je autoput u opciji koriscenja.

e1dy8j.png

 

Tu je benzinska nakojoj tankam gorivo I ljubazni domacini mi objasne a ima I table koja pokazuje pravac kretanja za Transalpinu.

Mislim cim te vide na motoru sa blentavom facom koju nista ne razumeju shvate da si jos jedan od zainteresovanih za Transalpinu.

Interesantna precica sa malo uzim putem ali sa dobrim asfaltom.

2pzyalz.jpg

 

Ovde je koriscenje konja u svrhu prevoznog sredstva veoma razvijeno zato treba obratiti paznju!

34jd3qd.jpg

 

Veoma interesantan I veoma razvijen seoski kraj. specijalno ulice I kuce koje se granice sa samom ulicom?!

2wg68fl.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ako sam I osetio mali ukus razocaranja spustajuci se sa TF, mislim zbog nemogucnosti da se provozam po uzasno izbrazdanom asfaltu, toliko sam se odusevio izlaskom na drum 67c (TA). Sve je perfektno. Asfalt, sirina puta, krivine, sume, reka, jezero, vreme (25 C bez vetra I oblaka). Toliko me je ponelo da sam se jedva zaustavio da upucam koju fotku.

Voznju severnom stranom TA bi propisao svakome, pre rucka pravac sever-jug do vrha, posle rucka jug-sever.

U takvoj euforiji sam bio da sam jednog momenta jurcao a drugog vozio presporo u svakom slucaju kako bi uzivao. I hocu jos I jos I jos.

 

juai9s.jpg

53wktt.jpg

 

I ponovo nedostatak drustva sa kojima bi podelio sve lepote TA. Normalno I malo, vrlo malo iskoristio.

 

jj1d6u.jpg

f1jsaq.jpg

wi8wh0.jpg

 

Kako to obicno biva na ovakvim mestima vreme je samo momenat koji se veoma brzo menja.

Prelaskom na juznu stranu ulazim u oblak I vlaga mi se probija uizlazi mi kosti. Vidljivos skoro nikakva. Tek spustanjem ispod Rance izlazim na sunce.

Juzna strana ni porediti se sa severnom. Urbanija je I ima dosta krupne a I sitne stoke na drumu I pored druma. Oprez.

Lokalac Yamaha R6 zbog malo balege I predvidivog BMW sa druge strane prosuo se sva sreca na livadu. Vozac dobro, trava meka. Motor ceka slep (traktori na rumunskom).

Cas posla stizem u Novaci sipam gorivo I vozim prema Targu Jiu.

Stajem vise iz fizioloske potrebe nego sto imam zelju da uopste sidjem sa motora.

Veoma cesto se mogu videti veoma uredjena mesta sa klupama. I rumuni ih koriste.

Posto sam kupio neke tanke kobasice I sir, hleb I vodu I luk imam. Stajem da napravim pauzu I razmislim sta I kud dalje.

Posto nemam sa kim da razglabam o utiscima I daljim potezima a veoma dobro se osecam u sedlu, krecem prema Kladovu.

U tome mi "pomaze" Garmin. Tvrdi da cu biti u svom dvoristu u 20:30. pa mislim sad je 3 popodne I sta bi inace radio. Posao sam na voznju.

"Kakav sam ja ludak": mislim se: "U istom danu preci preko TF I TA I Dunavsku magistralu sve do Borce".

E jesam opicen. Jer da nisam nikad ne bi radio to sto radim. I krecem.

Kavu sam ja srecu imao. Mislim da sam sreo neko vozilo na svakih pola sata voznje.

U 20:00 ulazim u Beograd, Sunce zalazi negde iza Surcina.

 

Rezime:

 

Dan prvi 470 km

Dan drugi 1170 km

Trosak oko 115 eur

TF je za fotkanje, odes slikas se I okacus u dnevnu sobu.

TA je za dusu I telo, kad god mozes opali drumom 67c.

Obavezno ici u drustvu

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja