Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Ko bi rekao da se "slatke muke" pretvore u pakao.. :na_glavi:

Naime, sa 42 sam rešio da kupim motor. Prvi veći. Porastao sam kao i mnogi na APN-cu. Imam punu A kategoriju tako da tu nisam ograničen. Budžet je rastegljiv.

 

Ono što su parametri za kupovinu je pre svega visina od 197cm i to da ne želim R motore. Sve ostale volim i poštujem i dragi su mi na svoj način. Osnovna namena bi bila touring, po Srbijici preve sezone a kasnije Rumunija, Grčka, Alpi, Portugal?... Voziću sam (žena se plaši motora) i želim motor koji je pre svega pouzdan i udoban za duže ture.

 

Bio sam do salona Honde i Suzukija i kada sam seo na DL650 to je bilo to. Kao stare farmerke. Sve na svom mestu. Međutim, da li bi trebalo da kupim nov motor kao prvi veći? Po meni je ok da prvi bude polovan ali onda nastaje pakao. Nov DL je oko 7000 i to mi deluje OK. Motori stari 10 godina su više od pola cene novog, a onoliko koliko bih ja dao za njih je tražena cena za motore od oko 20 godina. Meni najviše smisla ima novo, pa onda staro 20 godina za prvu sezonu. Ovo između mi nema nikakve logike.

 

Od saveta sam dosad čuo, "jesi li ti normalan", preko "nemoj novo za prvi motor" do "nemoj staro, to je sve izakano". Jbt, a šta je između? :rolleyes:

 

Pošao sam od ovog foruma, gde sam pročitao puno iskustava, putopisa i saveta ali još ne mogu da se odlučim pa mi treba pomoć. Pre svega iskusno oko koje može što-šta da primeti na fotografijama ili još bolje ako neko zna motor i/ili prodavca.

 

Ovo su kategorije sa primerima koje bih izdvojio:

 

1) Motori na koji mi se baš sviđaju ali su stari

CB 750 http://www.polovniautomobili.com/motori/7810878/honda-cb-750

Pan-Euro http://www.polovniautomobili.com/motori/8323517/honda-pan-european-st1100

CB 750 http://www.polovniautomobili.com/motori/8291811/honda-cb-750-seven-fifty

ovaj je star ali izgleda kao nov :staa2:http://www.polovniautomobili.com/motori/8217393/yamaha-diversion-900

 

2) Motori koje bi bilo pametno kupiti iz svih priča koje sam čuo

Transalp http://www.polovniautomobili.com/motori/8244057/honda-transalp-650-xl

TDM http://www.polovniautomobili.com/motori/8305908/yamaha-tdm-900

 

3) Motori koje bih i kupio da je malo manja cifra

Transalp http://www.polovniautomobili.com/motori/7402102/honda-transalp

DL 650 http://www.polovniautomobili.com/motori/6996664/suzuki-v-strom-dl-650-fi 

i

gazda http://www.polovniautomobili.com/motori/8369234/yamaha-xjr-1300

 

Hvala svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Pa duugoo. :)

Polagao sam za A na skuteru od 125cc pre 3 godine a apn sam vozio kao tinejdžer.

Svakako bih počeo polako po parkingu, pa po kraju, pa oko Beograda, pa tako redom. Ne žurim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Imaš na Forumu više tema sa sličnim pitanjima, ne bi bilo loše da ih iščitaš. Kao i svuda, koliko ljudi, toliko i mišljenja! Moj savet ti je polovan motor, očuvan, ispravan, održavan, jednu ili dve sezone, ne prevelike kubikaže (kakav xjr 1300?!). Godine uživanja na motorima su pred tobom, nema razloga da zbog neiskustva u startu sebi napraviš problem i da odustaneš od jednog od najlepših uživanja u životu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Sve se slažem. A koji bi ti odabrao od ovih primera? Kako da znam da li je motor očuvan ili ne?

Da li je 20 godina previše za motor?

Hvala u svakom slučaju. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 894 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Ja imam isto 42 godinice, kad sam bio klinac vozio sam MZ-a i onda 20 godina nista.

 

Pre par godina sam kupio Transalpa koji sad ima 20 godina i nikakvih problema nisam imao.

 

Meni se isto svidjaju naked motori (npr. cb750 seven-fifty) ali zbog visine mislim da bi ti vise odgovara neki enduro.

 

Nisi naveo koliko si krupan, ja sam 191 visok i 120 tezak i Transalp mi je knap.

 

Ovde ce te mnogi savetovati da ides postupno, kao prvo neki slabiji motori pa jaci pa...

 

Mislim da nema potrebe i da mozes Transalpa ili V-stroma odmah da vozis, nisi klinac pa da ne razmisljas i jurcas.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Napraviš uži izbor, pa sa drugarom koji se razume u motore (ili najbolje sa majstorom koji će ti održavati kasnije motor), kreneš u razgledanje.

Po meni (ima kolega koji se verovatno neće sa tim složiti), presudnije je stanje motora od godišta. I 20 godina star motor može te daleko bolje služiti, od nekoliko godina starog, a funkcionalno uništenog motora.

Po meni, prava mera za tebe je 500 ili 600 kubika, može i manje, ali višu kubikažu ti u svakom slučaju ne bih savetovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Imam 105 kg. I definitivno nemam potrebe da jurim i da ulazim u rizične situacije.

To sam majstorima ide malo teže. Treba uklopiti da su slobodni i majstor i prodavac. Videću..

 

Hvala vam obojici. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Uhhh - kakva dilema :)

 

Ako možeš da priuštiš sebi nov motor iz salona, što bi rekli braća sa engleskog govornog područja "go for it, and never look back...". Ako ti slučajno ispadne, malo se ogrebe i slično - nema veze - isto bi ti bilo žao i da je polovan... A činjenica da imaš mašinu koju znaš od prvog kilometra, koju upališ - voziš - ugasiš pa tako sledećih nekoliko godina je neprocenjiva... Evo, stvarno intenzivno pokušavam, i ne mogu da smislim ni jedan jedini validan argumenat za kupovinu polovnog motora osim materijalnog momenta (odnosno "paranemije"). Kao, navežbaćeš se dve godine na polovnom pa ćeš onda za te dve godine postati dovoljno "iskusan" da zaslužiš pravo da kupiš i nov?!? - nije nego... Ako ćeš se krljati, krljaćeš se i za dve i za pet i za 20 godina... Kupovina polovnog vozila je jedan velika frustracija. Izbegni je ako ikako možeš.

 

Da dodam - ko god te savetuje da kupiš polovno vozilo a ti opušteno MOŽEŠ da kupiš novo, veruj mi da ti samo zavidi i ništa više... Ja da imam para, sad bih u ergeli imao ne 3 nego 20 motora novih ispod čekića pa makar samo jednom godišnje seo na njih (od tih 20 jedino Multistradu Enduro bih vozio svaki jebeni dan, fali mi samo oko 20.000 EUR...)

Promenio član icatenej
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

I polovno i novo ima svoje prednosti i mane. Ako se pogodi očuvan primerak, polovno je na papiru bolje.

Još jedno pitanje;

Da li su Transalp i V-Strom 650 ok za autoput i 120-130 km/h?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mislim da trebas kupiti nov motor pa za par godina da neko od nas kupi polovan od prvog vlasnika koji nije divljao i redovno ga odrzavao!  :)

 

Kupi nov ako si u mogucnosti,tesko je naci polovan a korektno odrzavan (obzirom da nemas iskustva i druga majstora,dobrog) pa moze samo da ti se smuci,novom sta god da bude u garanciji je,rekao bih da ne planiras menjati motor svakih par sezona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Da dodam - ko god te savetuje da kupiš polovno vozilo a ti opušteno MOŽEŠ da kupiš novo, veruj mi da ti samo zavidi i ništa više...

Zaista ne znam  zašto misliš da svi (ili jedan dobar broj nas) razmišlja kao i ti?

Zašto bih zavideo čoveku? Zato što ima kinte da kupi novi motor? Pa ako bih zbog tih, ili sličnih stvari zavideo ljudima, moj život bi bio izatkan mržnjom i zavišću! Za (očigledno) razliku od tebe, meni materijalne stvari i nisu toliko bitne. Jesu, u obimu u kom zadovoljavaju moje potrebe.I ništa više! 

Zašto bi rizikovao da ošteti nov motor i plati mnogo skuplju popravku, kada može i sa polovnim, očuvanim motorom da pređe veoma solidnu kilometražu, pa iako ga malo ošteti, lakše i jeftinije će moći da ga popravi, a kada stekne malo više iskustva i rutine, pa i da izgubi par stotina evra prilikom prodaje tog polovnjaka, jednostavno kupi nov motor, a onda će znati i koji mu više odgovara.

 

Kao što sam i u prethodnom postu napomenuo, koliko ljudi - toliko i različitih mišljenja. :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Ja sada naginjem ka polovnom jer ne volim da se zadužujem ali me nervira to što niko ne može da kaže sa sigurnošću da li je motor dobro održavan i kupovina se svodi na sreću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Suzuki GSX 600 F , Honda Transalp 600 V

Tu ti ne moze niko pomoci oko izbora, ti najbolje znas koliko imas love, za sta ti motor treba i sta ti se svidja. I ovde ces dobiti slicne komentare tipa nemoj novo, nemoj polovno.....

Tako da ti savetujem da se oslonis iskljucivo na sebe i trazis ono sto se tebi svidja, naravno da je bolje kupiti nov motor, a opet nije greska ni kupiti polovan jer sto vise ljudi slusas neces znati na kraju gde udaras. I ovde na forumu u poslednje vreme uglavnom sve preraste u neku prepirku koja nema veze sa temom koja je postavljena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlaja, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha xj6

Po mom misljenju polovan do 10 god kupljen kod nas i gledas da je fabricka boja.

Jesu skuplji kao sto kazes ali ces verovatno imati manje problema nego sa motorom od 20god.

Neces puno izgubiti na ceni za 5-6god

 

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ja sada naginjem ka polovnom jer ne volim da se zadužujem ali me nervira to što niko ne može da kaže sa sigurnošću da li je motor dobro održavan i kupovina se svodi na sreću.

Motor se definitivno ne kupije sa dugom na leđima pogotovo ako treba da se misli i na finansijsku stabilnost porodice.

Malo sam pogledao modele koje si stavio u izbor.

Sve dobri izbori ali mnogo različiti.Transalp strom i slično je kao enduro koji može ali samo kao da sđe sa asfalta.To koliko sam shvatio tebene interesuje.Za putovane koje si pomenuo kao prvi motor koji verovatno nećeš koristiti puno u lokalu ,a i da hoćeš sa tvojim gabaritima taman.

Diverison 900

Video si i ti par u oglasima.To su motori koje niko nije kupovao da se nekom dokazuje svi su prešli dosta km ali to im ne smeta i što je zanimljivo jeftini na našem tržištu.Kad ga kupiš sit se navozaš i za par godina ćeš imati najmanji finansijski gubitak i tačno opredelenje šta i koji model ti u buduće treba.A i lepša polovina ako se predomisli ima mesta na motoru.

Alternativa tome bi bio neki veliki bandit i njih ima po lepim cenama dobrih primeraka.

Ona 900 u Vrbasu delije dobro ima i jedna u Bajši isto na slikama solidna ,a cena još bolja.Tu ti ostane sigurno lufta za neko sređivanje.

Lepa i ona xjr 1300 ali mnogo redak model bar kod nas tako da bi ga ja samo iz tog razloga obišao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja sada naginjem ka polovnom jer ne volim da se zadužujem ali me nervira to što niko ne može da kaže sa sigurnošću da li je motor dobro održavan i kupovina se svodi na sreću.

 

Pametno, to da se ne zaduzujes.. bar ne za prvi moto.

Da li je dobar? Ha, da li je dobra lubenica? Moj stari je nesto kuckao i birao, a meni svaka ista.

Ili znas ili povedes nekoga ili je kao sto kazes na srecu.

Ako je ovo zadnje, potrazi malo na internetu, ne znam da li ima na ovom forumu, ali ima sigurno na engleskom, "sta gledati / na sta obratiti paznju pri kupovini polovnog motora".

What should I check when buying a used motorcycle...

Obicno su to spiskovi sa natuknicama tipa

- lanac, da li se isteze sa lancanika

- fuzici, koliko su izlizani

- gume, profil

- vile, ravne? cure li?

- itd itd

 

nadji jednu takvu listu pa bar to isprintaj i ponesi (+ olovku da stikliras :) )

 

Naravno da shvatas da ne mozes reci "aha istegnut lanac" ako motor kosta 1000 eura. Znaci mora biti i neka harmonija sa cijenom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

E da, ako probas XJ900 i ne bude ti dosadna. Kupuj slobodno. Osim ako se iz aviona vidi da visi o koncu.

To je koncepcijski motor za matore prdonje zrele vozace koji ili nisu imali potrebu ili su prosli fazu zavrtanja,

a i da su htjeli s tim motorom nece da moze. :D

Posto se odmah ogradi od R-a, mozda je to to. Jos i lanac ne moras mazati nikad. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Hvala na savetima.

Diverzija je interesantna ali morao bih da sednem, da vidim da li uopšte mogu da stanem. Ona je po cycle-ergo.com/ najmanja.

P.S. Meni definitivno i treba motor za matore prdonje :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Fazer,Transalp...

Hm,kad bi makar mogao da probas par tih navedenih modela,mnogo bi znacilo.Ovako ljudi te savetuju dobro,ali niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze sta ce tebi zapravo "leći".Ni sam nisi svestan dok ne probas malo I ne prodjes neke stvari,ovako je sve uopsteno.Ne mora da znaci da ako je neki motor dobar po kritikama da ce tebi odgovarati I obrnuto.Da rezimiram,ako mozes,probaj sto vise od tih navedenih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja