Jump to content

Moto Zajednica

Pravila o nosenju kaciga

Recommended Posts

  • Drug član, 1819 postova
  • Lokacija: Beograd

Košta svuda, čak i u Srbiji. Zato se država ne brine za tebe koliko za svoje pare, pošto je celo društvo mnogo humanije u Evropi nego preko bare tako da svi imaju bar neki minimum nege

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne kontam kako kaciga radi za zdravstveno osiguranje? Pukne glava > troskovi 0.

Ostane samo glava, osiguranje u minusu kamaru para.

 

Prosjecno gledano, cijenim da vise para uzme, nego sto sacuva. A mozda i malo vise sacuva, ali svakako ne toliko da bi igrala toliku ulogu,

da bi je zbog toga uveli kao obaveznu. Opet jako cesto je upravo to glavni argument zabrane voznje bez kacige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Zaboravljamo svi i još jedan razlog, koji je možda sa gledista običnog čovjeka i bitniji. A to je da pri možda nekoj banalnoj situaciji, neko ti npr izleti pri skroz maloj brzini i neki pad gdje bi možda slomio retrovizor i malo izgrebao kacigu, a bez nje rokneš direkt glavom i op ćao..U prvom slučaju ovaj drugi ako je kriv,  mala šteta i lake tjelesne neće se čak ni krivično goniti već prekršajno, a u drugom slučaju odgovara krivično i to stav 3. sa smrtnom posljedicom, a ako ćemo o novcu, nisu beznačajne premije koje o. društva moraju da ispalte na ime duševne boli zbog gubitka sina, oca, muža ( ovo kod nas nije toliko često, jer hvala Bogu još nismo došli do toda da u tim trenucima nas zanima cijena života naših najmilijih kao na Zapadu)... Kaciga je "zaštita" i za ovog drugog, jer ti nisi sam, i moraš se nekog prava i komocije odreći da bi drugom omogućio funkcionisanje..Kao u ovoj temi gdje na susjednom placu raste šuma, ovaj može reći, moj plac, evo isjeću ovu granu što prelazi, ja mogu na mom placu šta hocu..e ne možeš rođak, tu je potecijalna zmija koja može preći na moj plac, tako isto i ovde tu je potecijalna odgovornost za smrtnu posljedica i tešku povredu za koju će odgovorati drugi a za koju inače ne bi da si nosio kacigu, podigo motor, opsovao mu mater i obojica kući svojim porodicama..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Meni je naj izjava koju sam čuo neki dan po ko zna koji put: Šta će meni kaciga, ja vozim polako?

 

A budaleeeeeeee

 

Pa ako letiš ko metak ne treba ti kaciga, može valjat samo da ti lakše nađu glavu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5754 postova

Trebao bi neki programer da napravi da se po automatizmu jednom mesecno otvori tema "da li moram da nosom kacigu" zatim obavezno tema "da li je R za pocetnika" i jos neke teme tipa "koji motor mi preporucujete na moju visinu i tezinu" a moze i "da li su za voznju bolje Fila ili Adidas papuce"

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kaciga se ne nosi zbog pravila ili zakona vec zbog glave.

Tako je.Ja sam pao dva puta i prošao dobro samo zbog opreme. Čak i na skuteru idem u fulu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Bolje bi prosao da nisi pao. :P

 

Bolje bi prosao da nisi pao. :P

To je sigurno, ali važno je da se podigneš i ideš dalje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Najbezbednije je voziti kompletno opremljen, ali daj da ne preterujemo. Kako na posao, kafu, u banku da idem i slicne sitne svakodnevne poslove i kratke gradske ture da obavljam na 35+ C u kombinezonu, cizmama i full kacigi. Ako cemo o padovima mozes da vozis biciklo istom brzinom kao i motor po ogranicenju pa isto padnes i slomis se. Ko jos od vas nosi full kombinezon, cizme i zastitu na biciklu?

 

Pozdravljam s velikim postovanjem ako neko ode na kafu i sedi u cizmama i kozi u basti (bez sarkazma, svaka cast), ali za vecinu ljudi to je patnja i prihvataju rizik koji je verovatno jednak padu s bicikla. Mozda cak i manji jer su bolje kocnice na motoru. Neko nece na motor bez opreme pa sedne u kola ili ide peske, ali ima ljudi koji uzivaju u vetru i u tim sitnijim, kracim gradskim voznjama.

 

Samo da se ispravim, mozda nisam razumeo, ako se misli samo na kacigu tu se slazem, obavezno moze da se nosi uvek i nije neki problem, ali vidim cesto neke prigovore (pogotovo po stranim forumima) u vezi voznje u sorcu i slicno, tj u vezi voznje u bilo cemu sto nije full kozno odelo, cizme i fullface kaciga na 40C i u 40kmh stani kreni saobracaju. C'mon...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5754 postova

Da li mogu ovako nesto nositi? :D

 

 

slem.jpg

Ako ti je jedini problem kazna a ti vozi sa tim na glavi i u najgorem slucaju ces saznati kad te zaustavi pandur i to kosta ako ne gresim 5000 din koje ako platis u roku od 8 dana prepolovis na 2500 din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda Hornet 600

Najbezbednije je voziti kompletno opremljen, ali daj da ne preterujemo. Kako na posao, kafu, u banku da idem i slicne sitne svakodnevne poslove i kratke gradske ture da obavljam na 35+ C u kombinezonu, cizmama i full kacigi. Ako cemo o padovima mozes da vozis biciklo istom brzinom kao i motor po ogranicenju pa isto padnes i slomis se. Ko jos od vas nosi full kombinezon, cizme i zastitu na biciklu?

 

Pozdravljam s velikim postovanjem ako neko ode na kafu i sedi u cizmama i kozi u basti (bez sarkazma, svaka cast), ali za vecinu ljudi to je patnja i prihvataju rizik koji je verovatno jednak padu s bicikla. Mozda cak i manji jer su bolje kocnice na motoru. Neko nece na motor bez opreme pa sedne u kola ili ide peske, ali ima ljudi koji uzivaju u vetru i u tim sitnijim, kracim gradskim voznjama.

 

Samo da se ispravim, mozda nisam razumeo, ako se misli samo na kacigu tu se slazem, obavezno moze da se nosi uvek i nije neki problem, ali vidim cesto neke prigovore (pogotovo po stranim forumima) u vezi voznje u sorcu i slicno, tj u vezi voznje u bilo cemu sto nije full kozno odelo, cizme i fullface kaciga na 40C i u 40kmh stani kreni saobracaju. C'mon...

Po gradu fullface obavezno, a od opreme imaš farmerke sa protektorima, rukavice letnje. Meni lično je u šorcu neprijatno na motoru. U papucama i slično vozio nisam pa ne znam, možda prija :-D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda vf750

Imam ja fullface kacigu, ali mi se ovaj slem nenormalno svidja i nosio bih ga samo iz fazona :D Problem mi je samo kazna, ne bih da zbog gluposti bacam pare

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Jel moze da se zakopca? Ako moze, ne verujem da ce te iko dirati. Poznanik nosi ovakvu godinama, ali ta pokriva i usi (uslov koji je neko pomenuo pre koji post)

 

HBzxs9V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Motocikl: Trenutno nista

Proveri to, ja iskreno prvi put cujem, a u praksi pitanje je da li diraju za to. Cak i ako je po zakonu verujem da zavisi od grada, same policije i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda Hornet 600

Ja lično ne nosam taj šlem, probao sam jednom i svira sa svih strana a preko 60km/h ne može ni da se gleda. Fullface i gas :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ja pre par god platih kaznu za nenosenje kacige tu nesto blizu kuce. jos mu je ja vadim i pokazujem kako je imam i kako zivim na par 100m,ali dzaba dobih kaznu. nego pomenuh ovo jer mi je pandur tada kao pogledao kacigu bila je FF neka no name i na kopci je imala etiketicu i on je pogledao i rekao eto imas homologovanu kacigu i neces da je nosis e pa sada ces da platis :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Z900 2020

Mene kad je zaustavio pandur nosio sam jet kacigu, rekao mi da moram da nosim full face kacigu, jet je za skutere (tada sam vozio GS500) nije mi pisao kaznu. Kacigu nosim iskljucivo radi sebe ma kolika je temperatura napolju, pre cu sesti u auto ako je pretoplo nego na motor bez kacige, rukavica... kaciga je zastita ne samo od padova, nego i od kamencica, peska, raznih insekata koje pri manjim brzinama mogu i te kako da onesposobe vozaca na neko vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Stvarno je nevjerovatno koliko primjera sa policajcima koji izmisljaju ili pogresno interpretiraju zakon.

Te pokriva usi, te nema vizir, te ova je za skutere, te daj neki papir (bog da ti da srecu :D) ... itd itd.

Strasno jbt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova

drugari koji nosite ove nose tj.slemove-nosite ih samo zbog policije i nista vise....a evo koji podatak- od svih padova sa motora u 70% slucajeva prvi udarac pri padu je udarac glavom. od tog broja 80% je udarac u predelu donje vilice i lica. tako da vam te serpe ku.cu ne vrede.tj. vrede 5000 tj.2500 dinara ustede da neplatite kaznu. nisam siguran da ima vilica gde da se kupi bilo na akciji il redovnoj ceni,a keramicka kljova je oko 70-80 evradi po komadu,na vecu kolicinu 'oce stomatolozi da dadnu i popus' ........

 

po starom zakonu kaciga je bila obavezna na motoru-nigde nije pisalo da mora biti na glavi,dovoljno je bilo nositi je na ruci. milione su saobracajci oteli ljudima tokom godina jer ovi nisu znali zakon.on napise u prijavi: nije koristio zastitnu kacigu i sudija te kazni.2008.god.je jos uvek taj zakon vazio,ali sam uvek kacigu nosio zbog sebe i tad u gradu na brzini 50 km,auto izadje na stop,ja kocim da ga ne udarim i padnem.temperatura je bila oko 33 celzijusa.-epilog pada: prvi udarac u asfalt je bio laktom, pored jakne sa protektorima nisam mesec dana mogao da podignem ruku preko glave.-sta bi bilo sa laktom da sam bio u majici? naredni dan uzmem kacigu u ruke i vidim oderotinu na samoj ivici vizira i gornjem delu kacige u predelu cela u sirini od nekih 7-8cm. nisam ni registrovao da sam udario glavom o put-sta bi sa glavom bilo da je kaciga bila na ruci ili kuci ili da sam nosio slem? a voznja nije bila na daleke pute,vec ono cuveno: SAMO tu po gradu...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja