Jump to content

Moto Zajednica

Obrazovanje vozača automobila?(Prevencija nezgoda)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Evo, palo mi na pamet posle par situacija u saobraćaju, čitajući razne teme ovde na forumu i gledajući nesreće motociklista na Jutjubu, da bi bilo dobro nekako da se potegne tema o svesnosti vozača automobila da su u saobraćaju i motoristi.

 

Mislim da bi najbolje bilo da se to uradi preko emisije SAT, a pošto ima dosta ljudi sa foruma koji idu u NAVAK na vožnju, možda bi moglo nešto da se uradi, na dobrobit svih, a posebno motorista.

Npr. da se pokazuju snimci nesreća i da se objasne uzroci( ne davanje migavca itd.)

Šta mislite o tome i kako to izvesti? Ne da se raspravlja sano na forumu, već da se učini nešto konkretno, da Admini kontaktiraju Alvirovića, npr....

A on će valjda sa Načelnikom saobraćajne policije da doprinese bezbednosti učesnika u saobraćaju i čuvanju života. Pa da naprave analize, da govore o tome u svakoj emisiji, sve dok se ne smanji broj gluposti na putu.

Vozači auta nemaju svest o tome kako motor koči itd...

Šta mislite?

Šta uraditi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Auuuu prijatelju, imaš ti dosta toga da naučiš.

 

Ok je ideja, ali realnost njenog izvođenja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

"Ne da se raspravlja sano na forumu, već da se učini nešto konkretno, da Admini kontaktiraju Alvirovića, npr..."

Samo ne njega :(

 

Ideja nije losa,da se sacuva jedan zivot pa se isplati mada za vaspitavanje vozaca u Srbiji nije dovoljna emisija na TV vec prvenstveno efikasna obuka(ovo sto rade u autoskolama veze sa mozgom nema) zatim efikasan rad saobracajne policije u smislu da hvataju nasilnike i bezobrazne vozace a ne one koji prave bezazlene prekrsaje kojim ne ugrozavaju nikoga.

 

Patrole u civilnim,neobelezenim automobilima,motorima,sa ugradjenim kamerama da krstare gradovima kao sto rade presretaci na autoputu i da hvataju KRETENE a ne da love radarima kada i gde je njima najlakse kako bi napunili kasu.

 

Sinoc u BG 10 saobracajki.Pa naravno,splavovi i klubovi rade svakog dana,mladi momci divljaju ulicama.Treba nekoliko civilnih patrola po gradu i da ih zaustave kada ih snime kako divljaju i ako se bahate,oduzmu kljuceve i dozvole pa bi se uveo red vrlo brzo.

Isto vazi i za nas na motorima.

 

Takodje bi mogli da naprave neki sajt gde bi mogli da im prebacujemo snimke sa nasih kamera koje bi zakonodavac uvazio kao dokaz o prekrsaju ali tad se ne bi zvali Srbija nego Svajcarska.

 

Sve se moze kada se hoce ali ovima koji se prave da vode drzavu ocigledno nije interes uredjeno drustvo nego mlacenje prazne slame dok se oni i njihova rodbina enormno bogate a jedini cilj njihove politike je kako sto duze ostati na vlasti tj konstantna izborna kampanja.

 

Zakljucak-kaubojstina,cuvaj se sam pa ko prezivi pricace....

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Dzaba bilo kakva inicijativa,edukacija,molba,zalba ...

Saobracajni policajci su JEDINI I ISKLJUCIVI krivci za ponasanje ucesnika u saobracaju!!!

Kako su nas "navikli" na pojas i voznju sa upaljenim svetlima tako mogu i sve ostalo jedino oni!

ALI njima je to problem posto je lakse stati u hladovinu i cekati slepere ili radarom snimati na izlasku naseljenog mesta a vozaci automobila kada se vezu i upale svetla zaborave na ostale propise,ispunjavanjem ta dva uslova niko ih nece dirati.

 

Vec sam ovde pisao negde,na moje oci (i ne samo moje) vozac kamiona oduzme prvenstvo motociklisti,isti u znak protesta par puta isturira masinu,kretao se 30 km/h tek je prilazio raskrsnici a saobracajac u hladovini ceka slepere i kulira situaciju.

Ne dade mi djavo mira i prosetam do njega (isti se uvek pravi savestan) i pitam ga zasto je pustio vozaca kamiona kada je pocinio naj tezi prekrsaj,njegov odgovor "pa tesko je dokazati na sudu taj prekrsaj" na to sam pobesneo,bukvalno se drao da sledeci put spremi foto aparat posto ce morati nekako na sudu da dokazuje da se nisam vezao,upalio svetla...

 

Takvih primera je brdo,a i izjava ministra dr.mr,nese da su nedelju dana imali akciju na luksuzna vozila i dzipove takodje govori da se isti NE diraju u saobracaju,ti isti nam se samo mogu smejati na pokusaj samoinicijativne edukacije ucesnika u saobracaju.

Daleko od toga da se isprdavam sa pokusajem,sta vise pozdravljam ali riba smrdi od glave.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Za sve ima lek ! Pre tridesetak godina i vise smo zaprepasceni gledali fudbalske utakmice iz engleske i huligane na njima kako prave sranja na utkmicama i po gradovima gde se utakmice odrzavaju. A danas gledamo iste te engleze kako sede na dva metra od aut linije i nikom ne pada na pamet da pruzi ruku preko one ogradice visoke mozda metar. Kako su to postigli? - drakonskim kaznjavanjem.  

  Samo, ako tako krenu kod nas po pitanju saobracaja, moze se stanje popraviti, ali to ce kaciti i nas motocikliste, pa se moze desiti situacija kao ona iz teme o njujorku gde su zaplenili motore pa ih izgazili bagerom ! 

 

  Po meni je najbolja edukacija od malih nogu, kao sto smo nekad imali takmicenja tipa " Sta znas o saobracaju " a ne kao danas. Pre nekih 5 - 6 godina bratova zena u Cacku krenula u auto skolu da polaze za kola, dobila od auto skole CD da gleda kuci na racunaru i da se obucava. Pa jel to obuka za saobracaj ??? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

1. ljudi u srbiji bolje voze pijani nego trezni. to bar svako zna

2. žene su krive za sve nezgode

3. ko vozi poštujući pravila taj vozi kao pi*kica

kraj priče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

vozaci auta najpre nauce da paze na motoriste kad sami kupe motor. .

Zato svako od njih treba da kupi motor pa ce nauciti u saobraćaju da pazi na iste

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Neka se o ovome prica po Xti put.

Naravno da ima necega u lovi...mislim na udaranje po dzepu, ali puno toga je ipak u "glavi".

Ako je necija motivacija da postuje propis (koju ume da bude pod znakom pitanja) samo ekonomske prirode, onda ga jebi...mislim ono po srpski. Svi smo mi od kamena dok ne zveknemo o ledinu. Onda se citaju i postuju propisi u sitna crevca.

Bili nam neki gosti, u sumi...jedna od njih gospodza iz Belgije, sela u kola i vezala se, a krenusmo do kafane seoskim makadamom (drugom lagano jurili 30). Na nase iskreno srpsko zaprepastenje uz laganu sprdnju, uz osmeh i komentar da "se nikada ne zna" odvezala se tek kad smo dosli....posle nekoliko minuta voznje.

Ko prodje srpski ispit podjebavanja u drustvu, taj je resio gomilu problema u startu. Za to je nekada potrebno uloziti nadljudske napore.

Puno toga je ovde...tako kako jeste i dokle god se BILO KAKVA PROMENA bude cekala prvo kod drugih. OD NJE NEMA NISTA.

Neka svako sebi bude policajac koliko je to moguce. Cinjenica je da smo spremniji da to budemo za nekog drugog.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 188 postova
  • Lokacija: Odzaci
  • Motocikl: Yamaha 535

Neka se o ovome prica po Xti put.

Naravno da ima necega u lovi...mislim na udaranje po dzepu, ali puno toga je ipak u "glavi".

Ako je necija motivacija da postuje propis (koju ume da bude pod znakom pitanja) samo ekonomske prirode, onda ga jebi...mislim ono po srpski. Svi smo mi od kamena dok ne zveknemo o ledinu. Onda se citaju i postuju propisi u sitna crevca.

Bili nam neki gosti, u sumi...jedna od njih gospodza iz Belgije, sela u kola i vezala se, a krenusmo do kafane seoskim makadamom (drugom lagano jurili 30). Na nase iskreno srpsko zaprepastenje uz laganu sprdnju, uz osmeh i komentar da "se nikada ne zna" odvezala se tek kad smo dosli....posle nekoliko minuta voznje.

Ko prodje srpski ispit podjebavanja u drustvu, taj je resio gomilu problema u startu. Za to je nekada potrebno uloziti nadljudske napore.

Puno toga je ovde...tako kako jeste i dokle god se BILO KAKVA PROMENA bude cekala prvo kod drugih. OD NJE NEMA NISTA.

Neka svako sebi bude policajac koliko je to moguce. Cinjenica je da smo spremniji da to budemo za nekog drugog.

Živa istina. Isto su tako svi naši zemljaci u inostranstvu spremni da poštuju propise države u kojoj se nalaze, ali zato čim pređu granicu onako sa olakšanjem izbace kesu sa smećem kroz prozor iako su imali tri kontejnera za smeće, nema veze ovo je Srbija može im se. Isto tako i za radar, u svetu se poštuju propisi a kod dođu kod nas onda bude "malo smo se opustili..." kao da su životi u Evropi važniji od života u Srbiji. Nego da mi malo masovnije podržimo akciju Valjevaca i na ulaz u svaki grad postavimo tablu "POGLEDAJ DVAPUT SPASI ŽIVOT".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Neka se o ovome prica po Xti put.

Naravno da ima necega u lovi...mislim na udaranje po dzepu, ali puno toga je ipak u "glavi".

Ako je necija motivacija da postuje propis (koju ume da bude pod znakom pitanja) samo ekonomske prirode, onda ga jebi...mislim ono po srpski. Svi smo mi od kamena dok ne zveknemo o ledinu. Onda se citaju i postuju propisi u sitna crevca.

Bili nam neki gosti, u sumi...jedna od njih gospodza iz Belgije, sela u kola i vezala se, a krenusmo do kafane seoskim makadamom (drugom lagano jurili 30). Na nase iskreno srpsko zaprepastenje uz laganu sprdnju, uz osmeh i komentar da "se nikada ne zna" odvezala se tek kad smo dosli....posle nekoliko minuta voznje.

Ko prodje srpski ispit podjebavanja u drustvu, taj je resio gomilu problema u startu. Za to je nekada potrebno uloziti nadljudske napore.

Puno toga je ovde...tako kako jeste i dokle god se BILO KAKVA PROMENA bude cekala prvo kod drugih. OD NJE NEMA NISTA.

Neka svako sebi bude policajac koliko je to moguce. Cinjenica je da smo spremniji da to budemo za nekog drugog.

Živa istina. Isto su tako svi naši zemljaci u inostranstvu spremni da poštuju propise države u kojoj se nalaze, ali zato čim pređu granicu onako sa olakšanjem izbace kesu sa smećem kroz prozor iako su imali tri kontejnera za smeće, nema veze ovo je Srbija može im se. Isto tako i za radar, u svetu se poštuju propisi a kod dođu kod nas onda bude "malo smo se opustili..." kao da su životi u Evropi važniji od života u Srbiji. Nego da mi malo masovnije podržimo akciju Valjevaca i na ulaz u svaki grad postavimo tablu "POGLEDAJ DVAPUT SPASI ŽIVOT".

 

 

Mislim da pretjerujete s tom famom o gastosima koji su tamo cvjecke, a vamo ultra divljaci.

Onaj sto baca smece kroz prozor, radi to i u Srbiji i u Austriji.

Gdje procjeni da moze (bez sankcije) da napravi prekrsaj, napravi ga (i u SRB i u A).

U SRB ima malo manje sanse da ga ukebaju i kazne su blaze, sto rezultira u vecim mogucnostima za ispoljavanje stvarne prirode vozaca.

 

Rjesenje je u upravo u "gospodji iz Belgije", koja je shvatila za sta u stvari sluzi pojas. Kad se to jednom shvati, onda se pojas nosi i kad bi ga zabranili.

U tome je sustina. Objasniti ljudima da razumiju, a ne bicevati do besvijesti, a oni da "traze spas".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1770 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Fanđo - evo predlog, da ti kontaktiraš Alvirovića i lepo kažeš - "cut the bullshit", kol'ko košta reportaža na tu i tu temu.

Evo ja sam voljan da malo doniram, a verujem i većina ovde.

 

Koliko nas ima, mogli bi i da pot...., ovaj, lobiramo za neki zakon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@bdada "Saobracajni policajci su JEDINI I ISKLJUCIVI krivci za ponasanje ucesnika u saobracaju".Hvala Bogu da se bar jedan covek slozi sa mnom

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@bdada "Saobracajni policajci su JEDINI I ISKLJUCIVI krivci za ponasanje ucesnika u saobracaju".Hvala Bogu da se bar jedan covek slozi sa mnom

 

 

Tjah... slažem se. Al aj da se ne lažemo, šta po tom pitanju rade instruktori vožnje za B kategoriju? Ja b' reko' ništa. Imam utisak dojma da u auto školi nikoga zapravo ne uče da učestvuje u saobraćaju već ih uče samo kako da prešaltuju, zakoče, krenu i skrenu (tehnički). Ništa ih ne uče o stvarima na koje treba obratiti pažnju. Uglavnom se svodi na "vozi ti kako tebi odgovara, a ostali nek se snađu kako znaju". I otud imamo ovakvu situaciju da svako u kolima gleda samo i isključivo svoja posla i jebe mu se za ostale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ok,mozda i instruktori ne rade kako treba,ali to nikako nije opravdanje za ovakvu voznju."Izvinite,mene instruktor nije bas najbolje obucio"-"A-ha,hebe se meni i za tebe i za instruktora,a za prekrsaj plati".A onda ides na dodatne casove da naucis da VOZIS,a ne samo da dobijes dozvolu.Problem je u policiji,godinama unazad su pustali da se vozi kako ko hoce (necu pominjati razloge),e a sad kad treba da se malo suzbije bahata voznja eto problema i za policiju i za vozace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

@bdada "Saobracajni policajci su JEDINI I ISKLJUCIVI krivci za ponasanje ucesnika u saobracaju".Hvala Bogu da se bar jedan covek slozi sa mnom

 

 

Tjah... slažem se. Al aj da se ne lažemo, šta po tom pitanju rade instruktori vožnje za B kategoriju? Ja b' reko' ništa. Imam utisak dojma da u auto školi nikoga zapravo ne uče da učestvuje u saobraćaju već ih uče samo kako da prešaltuju, zakoče, krenu i skrenu (tehnički). Ništa ih ne uče o stvarima na koje treba obratiti pažnju. Uglavnom se svodi na "vozi ti kako tebi odgovara, a ostali nek se snađu kako znaju". I otud imamo ovakvu situaciju da svako u kolima gleda samo i isključivo svoja posla i jebe mu se za ostale.

 

Pa opet ces doci do policajca koji na polaganju pusti ne pripremljenog kandidata u saobracaj,neka ga rusi dok ne nauci da vozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ma ljudi, ne pravdam policajce. Ali ni oni ne mogu baš sve sami. Loših, bolje rečeno, kriminalno loših vozača je mnogo više od saobraćajaca. A takvi klijaju u auto školama i onda rastu po ulicama. Verovatno ni saobraćajcima ne odgovara situacija i verovatno ne mogu doveka da ruše kandidate koji očigledno ne bi smeli da dobiju vozačku. Tu se već zadire u ova, nova, idiotska ljudska prava po kom kriterijumu svaka baba ima pravo da vozi kola, svaki retard ima pravo da dobije dozvolu, a mi, koji nešto znamo o saobraćaju, treba da budemo tolerantni. I ta tolerancija će nam se kad-tad obiti o glavu. Mnogo je negativne selekcije u današnjem svetu.

 

Pametnije zemlje taj problem rešavaju tako što mlade vozače primoraju da u određenom roku po dobijanju dozvole, prođu kurs vožnje gde prošire svoja znanja, a ipak u nekom kraćem periodu staknu makar nekakvo iskustvo u saobraćaju. Al aj sad ti to provuci ovde i nateraj nekoga da ispovrti još para za takav kurs, a jedva je skupio pare i za dozvolu. Još ćemo mi čekati na takvo bolje sutra po ulicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Slazem se sa svi prethodno recenim, al takodje mislim da vecina motociklista ne zna kako motor koci i koliko mu treba da se zaustavi sa 100+km/h po gradu recimo... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@scuba-Da bih bio malo precizniji objasnicu kako ja vidim situaciju u saobracaju.Mozda se u Beogradu ili nekom vecem gradu zbog velike guzve i haosa u saobracaju,ne primecuju prekrsaji u velikom broju,u Valjevu je malo drugacije.Mali grad sa malim ulicama,svaki veci prekrsaj se primeti ako hoces da ga vidis,policija NECE da vidi.Sto se tice auto-skola,one ne moraju bas nista da nauce kandidate,ali kad dobiju dozvolu za njih je (sad su to kvalifikovani vozaci)nadlezna iskljucivo saobracajna policija.Posto sam na ulici ceo dan,video sam da ogroman broj vecih prekrsaja prave stariji vozaci,oni koji su dobili dozvole jos kad su auto-skole stvarno dobro radile(mada ja mislim da oni i u danasnje vreme kvalitetno rade),tako da mislim da je "krivica"auto-skola minimalna,ako je uopste i ima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

1. ljudi u srbiji bolje voze pijani nego trezni. to bar svako zna

2. žene su krive za sve nezgode

3. ko vozi poštujući pravila taj vozi kao pi*kica

 

kraj priče.

Srž problema, na koji bih dodao tačku 0.5 , ispred tačke 1 , tj : obraća se otac sinu veče pred polaganje vozačkog, sine stisni se još sutra i čim dobiješ dozvolu UDRI PO GASU KAKO TI JE VOLJA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki gsxR 600

Kada bi svi razmisljali kao kolega Fandjo, sigurno bi nešto i uradili povodom naseg zanemarenog i diskriminisanog polozaja u saobraćaju... Uvek je najlakse ponasati se pasivno i ubedjivati sebe da je " tako kako je"... Smatram da možemo da utičemo na svest vozača automobila, samo je potrebna ogromna volja, upotnost i vremenski period...

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Ajde stvarno da se organizuje neki apel sa ovog Foruma , u vidu molbe , peticije , ne znam čega, i da se pošalje u Saobraćajnu policiju i kod Alvirovića, pa da vidimo šta će biti.

Molim Administratore da se dogovore da li to može ili ne, pa da se npr. ako je moguće, stavi tema u koju ćemo da se potpišemo nikovima sa Foruma, a oni to da pošalju.

Ako ne može da se izvede, ništa.

Za dobrobit svih i da se dugo i lepo vozimo!

 

 

Ako neće oni, možda hoće Auto Bild ili neko treći, ali kontam da je bezbednost u saobraćaju najbitnija Saobraćajnoj policiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja