Jump to content

Moto Zajednica

Zasto ste odabrali enduro motor?

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: BH
  • Motocikl: yamaha tenere 660 ( 1994 )

Realno vozao sam skoro svaki tip motora, od sportaka, copera pa evo endura, i zasto bas na tome da se zadrzim?

 

Eh... Mogao bi pisati bas dugo...

 

Posto sam i ja dosta mlad, vozam tek 3-4 godine, nemam toliko iskustva oko motora, niti mogu za sebe da kazem da znam da vozim.. Naravno sposobnost voznje ne odredjuju godine provedene na motoru vec mali brojevi koji se nalaze na celerima. ( predjena kilometraza ).

 

Evo bas danas razmisljam o tome. Copera sam vozio 1 sezonu i nisam mu mogao naci zamjerku, u pitanju je bio kinez 150cc. Presao sam sa njim oko hiljadu kilometara ( putovao sa klubom u koloni motora jer nisam imao vozacke, bio premlad za polaganje, ne ponosim se tim ali eto ljubav prema motorima, svi smo prosli te borbe sa zakonom :DD ) nakon copera sljedece sezone javila se zelja za necim jacim i to je bila yamaha rd 350, motor... zvijer... i samo ce oni iskusni znat o cemu pricam.. to je motor od 350 kubika (2t) koji baca na zadnji kada god se gas jace doda, motor koji proklize svaku krivinu kada se gas pusti ili jace doda ( haha bio sam neiskusan, nisam imao nikog da mi kaze "ne smijes kocit u krivini ni naglo gas dodavat" nego sam ja to morao sam da uradim, pa da se razbijem pa da skontam sta smijem a sta ne ). Nakon tog motora, kazem sebi zelim nesto jace al stabilnije, i uzmem zx6r.. To je motor sa kojim sam dosta presao.. Mogu reci da sam na njemu "naucio" da vozim, il bar ja to mislim. I kazu ljudi "Nemoj bolan sportaka poginut ces u prvih mjesec dana" i to je neki paradox koji ljudi ne primjecuju.. Ne, rijetko ko ce nastradati prvih 2-3 mj jer se tad jos boji masine koja je ispod njega, i nije sto posto siguran.. tek kasnije kada mu to postane igracka, kada misli da moze kontrolisat to, kada se krene igrat sa motorom, eh onda nastaju belaji.. 

Odoh ja daleko van teme...

 

Na kraju kontam kako bi bilo lijepo ici po ovim nasim brdima, planinama, a naravno sportak ne ide tu.. i sta cu, prodam ninju i uzmem yamahu tenere, sa kojom sam vozio i po asfaltu i po brdu.. Definitivno sam prestao sa zamjenom motora ( jedino ako tenera "umre" ).

I dodjoh na temu..

 

Danas mi bilo dosadno i vidim jedno brdo sa vidikovca i rekoh sebi "idem gore" i polako uz brdo, makadam i gas. Dodjoh ja do gore, ponio sebi sok i neki sendvic sjeo, gledam grad, gledam livade, sume i kontam " ne treba mi nista vise, to je to "..

I zasto sam odabrao enduro?
Sigurna voznja, ne omogucava mi divljanje kao sto to omogucavaju masine od preko 100ks, na kraju krajeva 90% ljudi po oglasima sportaka mjenjaju za endura, vrlo rijetko suprotno.. I opet vecina starijih bajkera vozaju il copera ili endura.. Nisam pametniji od njih, ako su se oni zadrzali na njima, sto posto ima dobar razlog :D

 

Na kraju nemojte shvatit ovu temu kao neki battle protiv sportaka.. Ja dan danas volim kada cujem neku masinu kroz akrapov, arrowov, leo vincev itd. top :D, volim kada sportak prodje pored mene i uvijek cu voljeti to, ali jednostavno shvatio sam da to nije za mene. :D

 

Ako sam vas smorio izvinite, a sada shvatili ste kako bi volio da napisete tekstic, neki primjer, obrazlozenje zasto enduro :D

 

Svako dobro i smanjite gas ( cuvajte zivot i gorivo :D

 

post-39565-0-87210700-1463190784.jpgpost-39565-0-51596900-1463190793.jpgpost-39565-0-86484100-1463190794.jpgpost-39565-0-35446800-1463190796.jpg

 

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Volim prirodu a i tamo mogu da odčepim gas bez da se plasim da ce neko da mi izleti iz sporedne ulice, adrenalin na nivou a bez velikog rizika. Ako padnem sam sam kriv a ne zbog tudje nepaznje.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Enduro je zakon!  :jee:

 

Najdraze mi je sto ne moram da razmisljam o tome kakav je put kada idem negde...jednostavno nije bitno!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 999 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Vrlo lep tekst.Pošto volim putovanja na dužim relacijama na kojima često nisam u prilici da biram put enduro je za mene logičan izbor.Vozim Hondu afriku i to model RD04.Bez sve one elektronike kojom se diče novi motori daje mi šansu i da neki eventualni kvar na putu i bez servisa otklonim jer destinacije na kojima putujem često i nemaju neke servise.

 

2s6oen8.jpg

 

 Delta Dunava

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: BH
  • Motocikl: yamaha tenere 660 ( 1994 )

Volim prirodu a i tamo mogu da odčepim gas bez da se plasim da ce neko da mi izleti iz sporedne ulice, adrenalin na nivou a bez velikog rizika. Ako padnem sam sam kriv a ne zbog tudje nepaznje.

u pravu si sto posto, al kaze moj jaran, ne valja se skroz opustit ni na enduru jer livade / sume itd nemaju branike :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 Fazer

Endurasi najbolji! Mozes da ga popnes de oces, mozes i pomalo off-road ako si u prirodi, upravljivi su, i na njima mi nekako najlaganija voznja  :D

A tek zvuk... to mi je omiljena stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Motor mi je osnovno prevozno sredstvo - u prevodu, s njim idem na posao i obavljam sve po gradu. Od snega do snega.

Sa endurom po gradu jedina ograničenja su mi crveno, stop i zaustavna, Nema gužve, nema čekanja. Ne obraćam pažnju na stanje ulica, gledam samo da nije klizavo (drugar skoro kupio GPZ i posle nedelju dana dok je silazio sa trotoara polomi ralicu  :)  )

Ovaj moj je slabašan pa me smiruje da se ne primam mnogo.

Uspravno sedenje, zvuk jednog cilindra.

Na enduru ne izgledamo agresivno i ne smatraju nas napaljenim bajkerima.

Volim prirodu i da izađem iz naselja i gužve, na off-u ne moram da pazim na saobraćaj, mogu da odem skoro gde god mi padne na pamet i skoro svud da prođem :care:

I što je meni veoma značajno, off vožnju moraš da učiš kao da nikad nisi vozio motor, razne podloge, uslovi, nagibi, zahtevnosti, tehnike...drugi svet u odnosu na drumsku vožnju.

A pošto sam suviše lenj da se bavim nekim sportom, enduro vožnje mi dođu kao neki način održavanje kondicije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

enduro660 ima gore jednu sliku gdje sjedi na motoru dodirujući zemlju tek prstima. Sjeti me to na situaciju kad stanem na nekoj livadi i jednom nogom se oslonim

cijelim stopalom a ispod druge pola metra prazno. 

Enduro je najuniverzalniji motor ali dužina mojih nogu je presudila da visoki motori i off road nisu moje udobno okruženje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Enduro je najuniverzalniji motor ali dužina mojih nogu je presudila da visoki motori i off road nisu moje udobno okruženje.

Enduro je najuniverzalniji motor ali dužina mojih nogu je presudila da nista drugo sem visokih motora nisu moje udobno okruženje.  :lol3: 

Eto dve krajnosti.  :) 

Ko zna da sam kraci i uzi mozda ne bih ni saznao cari endura, vec bi me ubijao vetar na Banditu, Boldoru ili sl. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Enduro je zakon, ali je mene zelja za putovanjima i malo vise udobnosti prilikom voznje upravo sa male Tenere odvela na TDM...

Malo mi nedostaju zafrkancije po sumama i brdima Fruske Gore, ali kad se verenica i ja natovarimo do preko glave i krenemo da krstarimo drumovima, tek onda shvatim koliko komocije i udobnosti mi TDM pruza...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

Ti da skupiš pare za neku solo rndalicu, pored TDM-a :)

E to bi bio pun pogotak, ali je malo verovatnoce za istvarivanje tog plana... ;)

 

Ma makar kineza, kao ja :)

 

I tako dođemo do BMW GS Adventure.... all in one.

  :dobar:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Probao sam i imao sam dosta motora , ali ni jedan za svog Dominatora ne bi dao

Mogu proci gde ocu , nema prepreka ni granica....niz stepenice , uz stepenice, balto , voda , suma , drum 

Zvuk i snaga u malim obrtajuma, natovarim ga i gas...meni nista lepse.

Motor bez 21 prednjeg tocka je  neupotrebljiv  :P

WGeh5GB.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Kao klinac, gledajući "kaubojske" filmove, strašno želeo da imam konja - enduro je nešto što je najpribližnije tome.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Niksic
  • Motocikl: KTM 990 Adv, KTM 350 Freeride

Bravo!

 

Ta Tenera je jako dobar motor, tek ces da vidis sto je duze budes vozio.

Evo dvije sto se voze u nasem drustvu skoro svaki vikend

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Zlot
  • Motocikl: Yamaha xt 600 tenere 43f

 

 

... gledam grad, gledam livade, sume i kontam " ne treba mi nista vise, to je to "...

 

Mnogo dobar tekst, svaka cast. +

Sve si sam rekao...

Zato enduro...

Pozdrav.

post-38991-14636688774974.png

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Jos od malih nogu gajim ljubav prema prirodi, offroadu, terenskim,  teskim, radnim, poljoprivrednim masinama, blatu... Kasnije u pricu se ukljucje i neka ljubav prema motorima, gde se vec kod drugog motocikla (Tomos CTX) i finalno kristalisu moji moto afiniteti.

 

Posle pola decenije na skuteru dolazi i vreme za nabavku mog prvog ozbiljnijeg motora, i to su mogle biti samo 2 solucije. Supermoto jednocilindras ili enduro jednocilindras. Odlucio sam se za Freewinda kao univerzalca. 19/17 koncepcija, jedan cilindar, dosta snage, upotrebljiv po gradu, upotrebljiv za putovanje, lagan, okretan, opet koliko toliko sposoban i za nesto zahtevniji off. Kasnije je tu dosao otvoreni izduv (jedan od bitnijih razloga kupovine jednocilindrasa) i pre 10ak dana i prve ozbiljnije dual gume. 

 

Razlozi.... Na prvom mestu fantasticna sloboda kretanja, avanturizam i hranjenje moje neugasive radoznalosti, koja se u ovom slucaju ogleda u zelji da vidim "sta je tamo iza brda", "sta je gore u sumi", "kuda vodi ovaj put"....  Na sve to pride jos dolaze fantasticni zvuk, odlicna ciklistika, za mene jako povoljan razvoj snage, polozaj sedenja, jednostavnost odrzavanja....

 

Da me ne shvatite pogresno, ja prilicno volim i brzinu. Prvi auto mi je imao 200 konja, sadasnji ima 170, oba izuzetno stabilna i generalno brza.  Sledeci ce imati sigurno 200+...

Ali to ne znaci da cu ikada promeniti klasu motocikala zarad nekog ludovanja putem, samo mogu biti eventualne varijacije na temu, u zavisnosti od potreba ili malo putniji ili malo terenskiji, ali obavezno enduro. A i sto se auta tice, pitanje je dana, meseca ili godine kad cu kupiti neki terenac ili SUV.

 

Dakle, za moje poimanje, enduro, u bilo kom obliku, ZAKON

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

I jos da se nadovezem. Svima koji su osudjeni na magistrale volim da kazem. Srbija je najlepsa kad se sa brda gleda

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: BH
  • Motocikl: yamaha tenere 660 ( 1994 )

Bravo!

 

Ta Tenera je jako dobar motor, tek ces da vidis sto je duze budes vozio.

Evo dvije sto se voze u nasem drustvu skoro svaki vikend

 

auu, prelijepi motori..

 

evo vozam je vec drugi mjesec ja mislim, i nemam zamjerke :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja