Jump to content

Moto Zajednica

prvo pa R1

Recommended Posts

  • U prolazu, 14 postova

Retko ulazim u raspravu o ovkvim temama ali kao zrela osoba koja se sa motorima druži od neke svoje sedme godine danas imam 49 sve je u životu škola pa i vožnja motorcikla. Stime što su greške u vožnji motorcikla preskupe,lepo su ti objasnili da prvi motor od 180 KS mnogo ,za sve u životu postoji prvo vrtić pa jedna škola pa druga itd poenta jeda se vožnja motporcikla konstanto i neprekidno uči.Niko ne spori da ćeš ti voziti polako ali adrenalin i mlada glava čine čuda a ovde je potrebno manje od sekunde da se desi njesra i to možda ne tvojom krivicom jer i suviše je saobraćajno ne obrazovanih ljudi .Budi strpljiv i stepenik po stepenik

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ok hvala svima jos jednom,ako je neko raspolozen neka baci neki predlog sta bi onda trebao uzeti a da nije skuter od 50 cc

Yamaha XJ6, Suzuki Bandit 650 ili 600, Kawa ER6F, Honda CBF 600

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pošto vidim da manje više niko nema direktnog iskustva...

 

R1 nije za početnike, nije ni za iskusnije koji bi da se voze u javnom saobraćaju. Priču da će taj motor da vozi 70 na sat može da priča samo neko ko je tom motoru najbliže prišao na 3 metra. R motori od 600cc su ozbiljne mašine, veoma ozbiljne a opet ne mogu ni da se porede sa 1000cc. Ali ni da se uporede. Eto kolika je razlika. Naravno, pričam o novijim R litrama.

 

Ja sam vozio 2008. R1 koji je imao skoro 200ks (180ks na točku izmereno). Ne može da se vozi 70 na sat, verujte mi. Prvo, ta mašina se vrti do skoro 14.000 obrtaja a kreće da diše tek negde preko 4.000.  Sasvim ju je normalno voziti između 5 i 10k obrtaja a to je već znatno iznad svih brzina kojima ostali učesnici u saobraćaju voze. I to pričam za drugu brzinu. U drugoj brzini taj motor ide 200 km/h.

Drugo, i traži da se vozi brže. Zamislite sad neki lovački avion... Jel' može on da leti 350 km/h? Može. Sa punim flapsovima, sa svim izvučenim otporima, može... Ali nije on pravljen za to, mučenje je. Njegova krstareća brzina je .8 ili .9 maha, tad ide najlepše. Tako je i sa ovim motorom. Ne morate da ga terate u crveno, I u nekim srednjim obrtajima gde mašini najviše prija da radi vi se krećete toliko brzo da morate da kočite jer se svi drugi kreću bar 3 puta sporije.

 

I evo čisto radi demonstracije, da objasnim kako R1 ide. Novobeograđani će znati, penjanje na most na Adi iz Jurija Gagarina. Penjem se na most sa nekih 80-90 na sat. Na polovini mosta sam na oko 240 km/h (puna treća) i do kraja mosta naravno ponovo ukočim na 80-90 na sat. Izmerih sad na GEarth, sve to u nekih 950 metara.

 

Iako je po mom mišljenju to ubedljivo najlepši motor, on je potpuno spartanski i ne nudi nikakvu udobnost i komociju. Ukoliko se ne vozi pun gas, vozač je mahom oslonjen rukama na heblove i to je jako zamorno. A u gradu ne može pun gas, i da hoćete. Tek kad se muški odvrne sedi se kako treba. To je realno trkački motor homologovan za saobraćaj. Ni suvozač(ica) ne može da se vozi a da ne plače posle 10 minuta.

 

Za vožnju van grada i za stazu, predivan. Ali zaista moraš da znaš šta radiš. Mislim da se ljudi na Navaku mnogo slađe vozaju sa 600cc jer prosto motor dopušta mnogo veći bafer.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5727 postova

Druze Robine zasto kvaris zabavu? Mogli su savete da dele svi koji nisu seli na preko 50KS i retko ko je pipnuo ozbiljnu kocnicu a ne gas a ti nasao sada sa naucnim radom da se bavis.

 

Za postavljaca teme dobronameran savet: ako si ti na osnovu par postova ljudi koje ne poznajes odlucio da ipak neces R1 nego ces da uzmes 636 batali celu pricu i resavaj problem koji imas sa samopouzdanjem trebace ti za bitnije stvari u zivotu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Ja kad sam rekao da se voznja motocikla moze nauciti na R1, rekao sam to iz razloga sto mi je najbolji drugar uzeo R1 kao prvi motor, doduse 2000-model, mislim da je sa 150ks. Decko je maksimalno pametan u glavu i zna na cemu sedi. Evo i posle 3 godine i dalje vozi taj motor, i to bas onako, pametno i pravilno.

 

Stalno se provlaci ova tema kroz forum, kako poceti bla bla... Motocikl se vozi glavom prvenstveno. Vestina dolazi sama po sebi, kod nekoga pre, a kod nekoga kasnije.

 

Ja sam igrom slucaja poceo sa manjim motorima, od 50cc pa do 1000cc, i na kraju se skrasio sa CBR900. Nije prejaka, nije slaba, za mene najbolja.

 

Decko je rekao da ce poceti sa manjom kubikazom, tako da nema potrebe dalje raspravljati o 600cc vs 1000cc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Evanston, Illinois
  • Motocikl: NC750X

Zasto ne bi razmotrio nesto poput ninje 250? Vidim da si bas zapeo za R, a to mu nekako dodje kao pravi kompromis. Jeste da izgleda mrsavo naspram R1, ali se poteze pitanje da li kupujes motor da bi se vozio ili da bi te gledali na njemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5727 postova

Pa naravno da imamo ozbiljne i neozbiljne kocnice kada ih proizvodjaci tako prave. Imamo jedan ili dva diska, pa velicinu diska, pa razlicita klesta po pitanju broja klipova, pa ABS ili ne pa onda jos naprednije koja pumpa je ugradjena....  Pa nisu na motoru najbitnije zapremina i snaga ima tu jos more stvari zbog kojih je R1 to sto jeste a FZ1 nije to sto je R1 i da ne tupim dalje.

 

Iz ugla snage i zapremine ima i onih motora poput MT-01 sa 1700 ccm i 90 KS koji nemaju ni blizu kvalitetne kocione sklopove ni ogibljenje kao R1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Evo kad si već pomenuo, ja nisam vozio motor sa boljim kočnicama od tih na R1. Ok, imao sam pancirna creva i kvalitetne pločice, sve ostalo je fabrički. Ali na tom motoru je fabrički brembo kočiona pumpa i šestoklipna klješta.

Ma hoće da prevrne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: bor

da sam na tvom mestu uzeo bih cbr 600f4 ili f4i ako bas hoces nesto jace ne ide kao R1 ali nije ni labav i ume da oprosti greske udobniji od r-ova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ako se tvoj post odnosi na mene, prvo pročitaj šta sam napisao pa tek onda piši da li sam korektan ili ne.

 

Ja sam za Yamahu R1 iz ličnog iskustva napisao kakav je to motor i šta može da se očekuje od njega. Ni u jednom trenutku nikoga nisam savetovao nekom da ga kupi ili ne. Nisam mu ja mama ni tata pa da ga ubeđujem u bilo šta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Naravno da ne treba smatrati coveka napaljenim klincem, daleko od toga. Da se ne lazemo, on ako zeli i ima novce, on ce i kupiti R1, bez obzira sta ko ovde misli.

 

Bitno je ne postavljati se tako da decko pomisli kako ga neko gleda sa visine i pametuje mu. Konstruktivni odgovori sa obrazlozenjem zasto bi recimo bilo "pametnije" krenuti sa manjim kubikazama je ono sto bi u teoriji

trebalo da da mnogo vece rezultate od tipicnog "nije to za tebe" odgovora. zar ne?

 

Ja zelim da ga ohrabrim u smeru boljeg ucenja same fizike voznje i sticanjem "osecaja" za voznju motora, a to ce najbolje uspeti na nekom slabijem motoru. Sve sto na njemu nauci, lako ce primeniti na veci i jaci motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5727 postova

 

 

Za postavljaca teme dobronameran savet: ako si ti na osnovu par postova ljudi koje ne poznajes odlucio da ipak neces R1 nego ces da uzmes 636 batali celu pricu i resavaj problem koji imas sa samopouzdanjem trebace ti za bitnije stvari u zivotu.

I da u maniru velikog vodje citiram sam sebe :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Druže, mislim da ti je razbojnik iz Šervuda najbolje objasnio!

Imam sina tvojih godina, koji je prvo krenuo od 250 kubika, pa kada je sazreo, po mom mišljenju,  prešao je na 600 kubika. Sačekaće dok ne provoza 900, a to će moći, kada stariji klipan i ja budemo ubeđeni da je dovoljno ovladao veštinom i da je sposoban za to.

Decu nisam dobio na lutriji, kao što ni ni tvoja porodica nije dobila tebe na taj način! Ne žuri, godine uživanja na motorima su pred tobom! Molim te, saslušaj iskusnije, postepeno i polako. :popovanje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova

Iscupali ste temu u poslenjem trenutku konacno je krenulo pravim putem,
Hvala momcima koji su dali perfektno obrazlozenje,i defitnivno mi pokazali celu tematiku tog R1, nemojte se medjusobno svadjati sve su ovo dobronamerni saveti koji mi dosta znace,

Razmatram jos,poenta price je ta sto menei izuzetno vuku R motori do te mere ako nije R ,da mi se ni ne voze onda ,znaci ja nikad ne bi seo na naked choper itd,to mie tolko nebitno jednostavno.

Gledam tu neku ninju 300 pa cu videti,Inace ja sebe vec vidim na ninji 600 06 ili neki gsxr600 k6 ako mi se poklopi dobra cena,za to necu da vas lazem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Aj kad sam krenuo da jedem govna, da završim... :)

 

Ja čak ovde nisam toliko ni pisao da li je to ok motor za početnika ili ne, mada naravno da nije!

 

Poenta mog pisanja a koja je upućena i iskusnim vozačima je stepen upotrebljivosti takvog motora u gradskoj vožnji. A taj stepen je vrlo mali. Za otvoreni put i stazu je sjajan ali za gradske uslove praktično neupotrebljiv, ako bi da se navozate a ne da paradirate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Belgrade, Serbia
  • Motocikl: '16 CBR500RA

@djileR1

 

Ako se lozis na izgled sportskih motora (sasvim razumno), a nemas iskustva i hoces da uglavnom vozis po gradu, uzmi neki R koji je *namenjen* za to, a ne za stazu. Dakle, R3, CBR500R, CBR650F, ili nekog Ninju, a ne supersport motor (R1, CBR600R, GSXR, ZX-*).

 

Ovi motori koje sam ti nabrojao su bas za to sto zelis, oprastaju greske, mirniji su i linearno isporucuju snagu, a u isto vreme izgledaju "sportski" i lepo. Supersport motor se zna za sta je namenjen, i ako ces da ga vozis samo po gradu mislim da nema smisla, em mucis masinu, em mucis sebe, em ce ljudi da ti se smeju :) I ja bih najradije da djiram R1, ali znam da ne znam :)

 

Ovo ispod ti je CBR500RA

 

ZlV02pC.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

R1 nisam vozio, ali...

 

 

Svoj motor imam od 1991 godine, a vozio sam i pre toga, imam mnogo padova, par onako dobrih. Dizanje na zadnji još sa tomosom, proklizavanja, paljenja gume-burnouta, vožnja sa skroz ćelavim gumama, lošim kočnicama, pa i bez kočnica... sve se desi na putu za 25 godina na dva točka.

Trenutno poslednjih pola godine vozim ZZR600, oko 3.000kn sam prešao,  i još uvek ne mogu da dostignem vreme dolaska na posao kao sa GPZ-om 500. Pitanje? Odgovor: Pa prejak je, veći je, teži slalomi kroz gužvu.

A tek kada sam vozio DrBanetov ZZR1100, pa to je tvrđava koja se i ne vozi lagano, jednostavno pa da nije za vožnju po gradu. o ZX10R da ne pričam, snaga kao ZZR1100 ali mnogo opasniji motor za vožnju.

 

Da skratim: Ili sam ja glup i ne umem i nisam za motor ili je ok moje mišljanje DA NE MOŽE HILJADARKA ZA POČETNIKA ma koliko godina imao. Može on da brzo nauči da tera to, ali da vozi ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Djile,odakle si?

Evo meni na ZZRu polupane plastike. Da ti dam da ga samo u prvoj doteraš u crveno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja